Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Transformare grajd in cabana

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
gsaplontai

gsaplontai

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 11.06.2008

View Post_Smiley_, on 15 mai 2022 - 15:03, said:

Ah, credeam ca nu s-a trimis. Nu prea inteleg cum functioneaza forumul asta pe mobil. N-am gasit un pot vedea ce am postat. Scuze :)

View PostAstroNoot, on 15 mai 2022 - 14:26, said:

Poti stropi cu un neutralizator de mirosuri pe baza de enzime, cum se folosesc pentru litiera de la pisici sau tarcurile unor animale. Doar ca iti trebuie ceva la cantitate mare.
Mersi, am gasit ceva solutie pentru grajduri mari. Cica neutralizeaza mirosul da nu precizeqza pt cat timp :)

View PostAstroNoot, on 15 mai 2022 - 14:26, said:

Poti stropi cu un neutralizator de mirosuri pe baza de enzime, cum se folosesc pentru litiera de la pisici sau tarcurile unor animale. Doar ca iti trebuie ceva la cantitate mare.
Mersi, am gasit ceva solutie pentru grajduri mari. Cica neutralizeaza mirosul da nu precizeqza pt cat timp :)

View Postpimi, on 15 mai 2022 - 17:55, said:



pt aspectul rustic
pt  ca daca ai cumpara alte barne/grinzi la pretul actual al lemnului ar fi o investitie serioasa
pt ca manopera pt a ciopli si imbina grinzi noi ar fi consistenta
pt ca e din ce in ce mai greu sa gasesti meseriasi care sa iti faca o cabana din lemn asa cum trebuie .
Exact. E lemn de stejar, sanatos. Plus ca are si o valoare sentimentala.

Edited by gsaplontai, 15 May 2022 - 18:49.


#20
gsaplontai

gsaplontai

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 11.06.2008

View PostNaijax, on 29 aprilie 2022 - 17:19, said:

BIOCOMPLEX 400
CONCENTRAT PT ANIHILAREA MIROSULUI DE GRAJD
https://agroromania....-de-grajd-4526/
Mersi. Suna bine. Sunt curios daca se pastreaza “anihilarea”.

View PostPhobos, on 29 aprilie 2022 - 21:25, said:



Nu am intrebat, dar nu cred ca fi folosit ceva.

Erau grajduri vechi de ferma, ferma din vremea lui Ceausescu.

Iar toata ferma a fost cumparata de o fundatie crestina care se ocupa de copii orfani, si transformata intr-un spatiu de cazare, cu camere, living, etc.

Ia, am gasit pe net o poza cu livingul:

[ https://i.postimg.cc/BQhyzHZ2/Untitled.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Pare grajd dinala mare din caramida. Acolo s-ar putea sa nu fie probleme. Grajdul meu e din stejar. Habar n-am cat de imbibati sunt peretii.

View Postcristobob, on 30 aprilie 2022 - 01:17, said:

Și eu am dormit în grajdurile de la palatul Peles. (Mno, atât s-a putut). Și nu miroseau.

Inițiator, prezinți din start : " o experienta senzoriala UNICA". Și la final : " sa nu zici ca nu ti-am spus".
Haha. Bun sfat

View Postpaznicmare, on 30 aprilie 2022 - 18:52, said:

Am transformat eu un grajd la tara in magazie alimentara.
am scos podelele plus un juma de metru de pamant si bagat balastru si turnat placa beton cu armatura
de pe pereti am dat jos tencuiala pana la caramida si am tencuit din nou
tavanu dat iarasi jos si refacut tavan fals
apoi pus gresie si faianta peste tot si usa metalica la intrare (cea mai ieftina din leroy si 2 geamuri de 50cmx50cm tot cele mai ieftine)
acum e camara de alimente(are 4mx4m) in care tin de toate(lada frig, un congelator si o combina frig) inclusiv vesela conserve etc
practic a ramas doar peretii de caramida
nici urma de vreun miros , 35 de ani a fost tinute 2 vaci un cal si uneori si porci
Era grajd din caramida? Acolo nu cred ca sunt probleme asa mari. Al meu e din barne de stejar, fara nicio izolatie pe interior.
Mersi de detalii!

#21
gsaplontai

gsaplontai

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 11.06.2008

View PostNaijax, on 29 aprilie 2022 - 17:19, said:

BIOCOMPLEX 400
CONCENTRAT PT ANIHILAREA MIROSULUI DE GRAJD
https://agroromania....-de-grajd-4526/
I-am contactat pe producatori. Foarte de treaba si zic ca e foarte eficient. O sa iau doua sticle si o sa incerc. Nu am nimic de pierdut :)

#22
gsaplontai

gsaplontai

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 11.06.2008
As avea nevoie de putin ajutor pentru proiectul asta.
Sunt in faza de buget si ma tot chinui cu gasirea materialelor. Sunt atat de multe optiuni ca m-am cam pierdut.
- de mutat sper sa fie usor. O sa numerotez fiecare barna si transportate cu tractorul. Vreo 8 barne au cam 10m, restul mai mici. Apropo, grajdul are 13x5m dar 3 m e o anexa pe care o s-o transform in terasa.
- acoperisul refacut cu dranita
Cam atat stiu deocamdata :)). Urmeaza:
- ce fel de fundatie? Am o gramada de piatra pe dealul unde o sa fie asamblat grajdul. As vrea ceva fundatie pe piloni si cat de jos.
- ce fel de izolatie? Vata minerala, de sticla? 8-10cm (barnele existente sunt cam de 15cm dar cu o gramada de spatii printre ele in unele locuri). Jumate vreau sa o masardez sa fac 2 camere sus si jumate lasata fara pod.
-  ce fel de finisaj? Peretii ma gandesc sa-i fac din righips iar pt pod sa folosesc niste scanduri dintr-o sura veche. Dar nu stiu cam ce grosime se foloseste la poduri si nici daca merge scandura si nu lambriu.
- incalzire pe lemne, oare o soba cu serpentina si 2 calorifere in camere ar ajunge? In baie vreau boiler pe lemne.
- panouri fotovoltaice de vreo 1.5-2kw
- apa prin cadere de la un izvor din apropiere
- fosa septica intr-o fosta groapa de var de pe teren (cam 6m adancime)
Buget cam 20-25000 euro si lucrarile facute de 1-2 mesteri din sat plus putin ajutor de la un electrician si instalator ca sa nu fac ceva prostii :)
Cabana o sa fie folosita mai mult vara dar as vrea sa fie pregatita si pentru iarna daca vreau sa stau cateva zile la liniste.

Orice sfaturi imi vor fi de mare ajutor!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate