Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Radacina patrata

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
bleujandarm

bleujandarm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 02.06.2013
Care este rationamentul luarii sau nu  in calcul a radacinii negative?
Celebrului "delta", folosit in ecuatiile de gr 2, nu i se ia in calcul radacina negativa
Sunt insa ecuatii care, catre final ajung la forma " x patrat egal un numar" , rezulta ca x egal "plus/minus radical din acel numar".  Bine, varianta negativa nu rezista mult  pe foaia de scris, ca imediat e taiat,   ba ca nu respecta o conditie a logaritmilor,  ba conduce la impartirea la zero, ba ca nu e din domeniul dat....

#2
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,789
  • Înscris: 20.10.2015
Ai cam facut matematica praf

#3
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,734
  • Înscris: 30.08.2006
Ai pe Wikipedia explicatia pentru care se evita scrierea radacinii patrate dintr-un numar negativ

https://ro.wikipedia...itatea_imaginară

#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
@Leo2006, n-ai prea inteles despre ce e vorba :)

@bleujandarm e suparat ca la ecuatia "x2= 4", de exemplu, solutia -2 n-ar fi "luata in calcul".
nu stim exact de ce, nu stim exact de unde, stim doar ca-si raspunde singur la intrebare :)

 bleujandarm, on 14 mai 2022 - 23:18, said:

Care este rationamentul luarii sau nu  in calcul a radacinii negative?
......ba ca nu respecta o conditie a logaritmilor,  ba conduce la impartirea la zero, ba ca nu e din domeniul dat....


#5
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,423
  • Înscris: 10.08.2005

 bleujandarm, on 14 mai 2022 - 23:18, said:

Celebrului "delta", folosit in ecuatiile de gr 2, nu i se ia in calcul radacina negativa
de cand ?
(-b +/- radical(b2-4ac))/(2a)

#6
bleujandarm

bleujandarm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 02.06.2013
Ai dreptate. Este o postare pe youtube a unui prof unde explica cum e cu formula asta . Sper sa o gasesc ca e destul de veche .

#7
represor

represor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 05.04.2007
eu initial am crezut ca OP se refera la situatia in care delta<0 dar acum nu mai inteleg nimic, cred ca e mai mult un bulion de matematica in intelegerea lui.

@OP, toate variantele inseamna ceva si nu pot fi ignorate, chiar si impartirea la zero unde se poate vorbi de zero negativ si zero pozitiv dar cred ca deja depasim nivelul.
rationamentul luarii in calcul a unei radacini pozitive sau negative este dat de problema insasi care iti defineste locul si regulile de joaca ... ca la miuta in curtea scolii, se ia in calcul golul direct din aut sau nu.

#8
bleujandarm

bleujandarm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 02.06.2013
Stai oleaca, lasa bulionul. M-am grabit dand exemplul cu radicalul lui delta. Maioneza din creierul meu conservase ideea ca acel +/- din fața lui  nu are legatura cu radacina negativa. Am gresit, am o minte sclipitoare, cutezatoare, dar efemera ca o bula de sifon. Mai pui 2 lei si iti iei o apa minerala cu mintea mea.
Revenind la ratacirea mea :  rad din 9  + rad din 4  = 3 +2 =5    Daca am lua in calcul si radacinile negative am putea avea 4 variante de raspuns : 5, -5, -1, 1.   Ce rationament elimina categoric ultimele 3 variante?

#9
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,789
  • Înscris: 20.10.2015

 bleujandarm, on 15 mai 2022 - 18:49, said:

Stai oleaca, lasa bulionul. M-am grabit dand exemplul cu radicalul lui delta. Maioneza din creierul meu conservase ideea ca acel +/- din fața lui  nu are legatura cu radacina negativa. Am gresit, am o minte sclipitoare, cutezatoare, dar efemera ca o bula de sifon. Mai pui 2 lei si iti iei o apa minerala cu mintea mea.
Revenind la ratacirea mea :  rad din 9  + rad din 4  = 3 +2 =5 Daca am lua in calcul si radacinile negative am putea avea 4 variante de raspuns : 5, -5, -1, 1.   Ce rationament elimina categoric ultimele 3 variante?

?????
Ce e aia radacina negativa?

Ec de grad 2 are in general 2 solutii, cand graficul atinge axa X.
Cand nu atinge axa inseamna ca ce e sub radical e negativ si nu exista solutii reale

Grafic:
operatia de sub radical, pozitiva.
o solutie este cu "-", (de la formula +) (x1)
o solutie e efectuand operatia cu "+" (de la formula +), (x2)
In cazul asta cele 2 soluitii sunt x1 = -6.35, x2 = 6.3
Attached File  ec1.jpg   30.42K   6 downloads

Daca in urma operatiei de sub radical, numarul este negativ, graficul nu mai atinge abscisa (axa Ox)
Attached File  ec.jpg   29.66K   5 downloads
Se vede mai clar, da?

S-a inteles?

#10
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

 bleujandarm, on 15 mai 2022 - 18:49, said:

Revenind la ratacirea mea :  rad din 9  + rad din 4  = 3 +2 =5 Daca am lua in calcul si radacinile negative am putea avea 4 variante de raspuns : 5, -5, -1, 1.   Ce rationament elimina categoric ultimele 3 variante?

Definitia conventionala a radicalului: radacina patrata a unui numar pozitiv a este acea cantitate pozitiva care inmultita cu ea insasi produce ca rezultat numarul a. Este o definitie practica care elimina ambiguitatea la nivel de numere reale.
In numere complexe situatia este... complexa, nu putem elimina in mod conventional una dintre radacini din definitia radicalului fiindca nu avem un criteriu operativ similar pozitivitatii. Din acest motiv, radicalul de ordin n > 1 in numere complexe este in mod intrinsec o functie multiforma (proprietate care pe R ar insemna ca nu e o functie propriu-zisa intrucat unei valori date a argumentului ii corespund mai multe valori ale "functiei", pe R functiile sunt definite in mod univoc)

Edited by mdionis, 15 May 2022 - 21:06.


#11
represor

represor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 05.04.2007
@ bleujandarm

confunzi lucrurile, radical din 9 = 3 si gata, nu e +/-3
radical din x^2 (x la patrat) = |x| (modul de x)
iar |x| este x , daca x>0 si -x, daca x<0

Edited by represor, 15 May 2022 - 21:08.


#12
GIC

GIC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 01.03.2007

 bleujandarm, on 14 mai 2022 - 23:18, said:

Care este rationamentul luarii sau nu  in calcul a radacinii negative?
Celebrului "delta", folosit in ecuatiile de gr 2, nu i se ia in calcul radacina negativa
Sunt insa ecuatii care, catre final ajung la forma " x patrat egal un numar" , rezulta ca x egal "plus/minus radical din acel numar".  Bine, varianta negativa nu rezista mult  pe foaia de scris, ca imediat e taiat,   ba ca nu respecta o conditie a logaritmilor,  ba conduce la impartirea la zero, ba ca nu e din domeniul dat....
Fiinca multe lucruri adevarate in matematica nu sunt reale in lumea care ne inconjoara.
Intotdeauna rezultatul trebuie corelat cu realitatea.
De exemplu: care este lungimea laturii unui patrat cu aria de 25m2.
matematic: latura este radical din 25 adica poate fi +5 sau -5.
in realitate: cred ca e normal sa elimin -5 si sa spun categoric ca latura e de 5m

#13
bleujandarm

bleujandarm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 02.06.2013

 MarianG, on 15 mai 2022 - 12:20, said:

de cand ?
(-b +/- radical(b2-4ac))/(2a)
Si totusi nu ai dreptate. Acel +/- din formula  apare din  diferenta de patrate

#14
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 18.12.2019
pai din definitia radicalului
cantitatea de sub radical iese in modul si modulul este intotdeauna pozitiv pentru ca
se refera la distanta pana la originea axei numerelor, iar distanta fiind o notiune geometrica nu poate fi negativa
adica distanta de la mine pana la usa nu poate fi -3 metri

#15
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,208
  • Înscris: 06.01.2007
Radicalul e o operatie deinita prin conventie. Nu are treaba directa cu distanta sau cu altceva. Si asta se vede cand iesim in afara numerelor reale, in campia numerelor complexe, unde se vede mai bine care e de fapt natura acestei operatii.
Generalizarea unui concept, care se face impreuna cu generalizarea altui concept, fixeaza mai bine natura ambelor concepte.

#16
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 18.12.2019
nu radicalul are treaba cu distanta, vorbeam de modul

#17
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,208
  • Înscris: 06.01.2007
Corect, n-am fost atent;

#18
kosinus

kosinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 727
  • Înscris: 03.12.2010

 bleujandarm, on 15 mai 2022 - 18:49, said:

Revenind la ratacirea mea :  rad din 9  + rad din 4  = 3 +2 =5 Daca am lua in calcul si radacinile negative am putea avea 4 variante de raspuns : 5, -5, -1, 1.   Ce rationament elimina categoric ultimele 3 variante?
Bună ziua,

Să presupunem că (radical din 9)+(radical din 4 )=-5, atunci prin ridicare la pătrat ar rezulta că 9+2 ( radical din 36) +4=25 și conform raționamentului tău ar rezulta fie că 9-12+4=25 pentru ca am considerat gresit faptul că am presupus că (radical din 36)=-6 ceea ce este absurd și ar mai rezulta că 9+12+4=25 ceea ce este adevărat doar dacă presupunem că (radical din 36)=6 ceea ce este evident adevărat și deci întotdeauna vom avea (radical din a)>=0 pentru orice număr real a>=0.
La intrebarea "Cât fac (radical din 4)?" există un singur răspuns și anume "(radical din 4)=2.
La întrebarea "Câte rădăcini are  (radical din 4) și care sunt aceste rădăcini? " există următorul raspuns:
(radical din 4) are doua rădăcini  si anume +2 și -2 ceea ce este adevărat deoarece aceste rădăcini rezulta din rezolvarea ecuației x2=4.
----------------------------------------------------------
Cât fac (radical de ordinul 3 din minus 1)?
Câte rădăcini are (radical de ordinul 3 din minus 1) și care sunt acele rădăcini?

Toate cele bune,

Kosinus

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate