Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Reducere perioada suspendare permis 2022

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#1
BodyAction19

BodyAction19

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 28.10.2007
Salutare,

Avand in vedere ca OG 1/2022 (https://legislatie.j...Document/251205) mentioneaza la pct. 26 faptul ca art. 104 din OUG 195/2002 se modifica si va urmatorul cuprins:

(1) La cererea titularului permisului de conducere, perioada de suspendare a exercitării dreptului de a conduce aplicată pentru săvârșirea unor contravenții se reduce cu o treime, de către șeful poliției rutiere a județului sau a municipiului București pe raza căreia a fost săvârșită fapta ori de către șeful poliției rutiere din Inspectoratul General al Poliției Române, după caz, dacă sunt îndeplinite, cumulativ, următoarele condiți:

luand in considerare art. 6 din Noul Cod Civil, ce se refera la aplicarea in timp a legii civile, prin referire mai exact la primele doua alineate (https://legeaz.net/n...ea-legii-civile)

(1) Legea civilă este aplicabilă cât timp este în vigoare. Aceasta nu are putere retroactivă.
(2) Actele și faptele juridice încheiate ori, după caz, săvârșite sau produse înainte de intrarea în vigoare a legii noi nu pot genera alte efecte juridice decât cele prevăzute de legea în vigoare la data încheierii sau, după caz, a săvârșirii ori producerii lor.

impreuna cu prevederile art. 15 din Constitutia Romaniei, mai exact al doilea alineat

(2) Legea dispune numai pentru viitor, cu excepția legii penale sau contravenționale mai favorabile.

si tinand cont de preverderile art. 12 din OG 2/2001, mai exact prevederile alineatului doi (https://legislatie.j...iDocument/29779)

(2) Dacă sancțiunea prevăzută în noul act normativ este mai ușoară se va aplica aceasta. În cazul în care noul act normativ prevede o sancțiune mai grava, contravenția săvârșită anterior va fi sancționată conform dispozițiilor actului normativ în vigoare la data săvârșirii acesteia.

va rog sa ma lamuriti cu urmatoarea situatie:

In luna Mai 2021 am fost amendat contraventional + permis suspendat, pentru viteza; am facut plangere impotriva PV, insa am pierdut, decizia fiind luata anul acesta in Martie 2022.

Am predat permisul in cele 30 zile calendaristice, in luna Aprilie 2022 si am sustinut testarea pentru reducerea perioadei de suspendare.

Cei de la rutiera, din Ialomita, unde am trimis cererea de reducere perioada suspendare, mi-au zis ca se reduce cu o treime pentru ca asa prevede legea in prezent si au zis ca pot face plangere daca consider ca nu este corect.....cine a trecut prin asa ceva sau cineva avizat in acest domeniu al dreptului, imi poate spune cum este corect ?

Luand in considerare tot ce spune legea (mentionat la inceput), inteleg ca ar trebui ca reducerea perioadei de suspendare sa fie conform vechilor dispozitii, adica sa fie o reducere la 30 zile.

Stima !

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
În aprilie 2022 a început perioada de suspendare. Deci?

#3
BodyAction19

BodyAction19

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 28.10.2007
Salut,

Eu inteleg ca ar trebui sa fie luate in calcul prevederile legii din momentul savarsirii contraventiei, ori prevederile legii mai favorabile (daca ne raportam la drept penal/contraventional).

Altfel, conform intrebarii retorice pusa de tine, ar insemna ca, daca in 2021 depaseam viteza legala cu 70 km/h sau peste (sanctionabil in 2021 doar cu 3 luni suspendare permis), in 2022 dupa judecare si pierdere proces, ar trebui sa-mi suspende permisul pentru 4 luni de zile. Prin urmare, nu s-ar respecta si lua in calcul nici unele dintre prevederile legale mentionate de catre mine.

Deci...cum e si de ce ?

Edited by BodyAction19, 14 May 2022 - 17:11.


#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Asta este un caz interesant de discutat

In mod normal, contestatia suspenda punerea in aplicare a sanctiunilor prevazute in PV
Daca instanta respinge plangerea dupa ... 10 ani ... teoretic, se aplica sanctiunile prevazute in PV de acum 10 ani

Cred ca mai trebuie inca o contestatie la contestatie Posted Image

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Tu acum soliciți reducerea. În 2022. Deci se aplica e e acum pt reducere.
Fapta a fost în 2021 și sancțiunea s-a aplicat după legea din 2021.
Acum tu soliciți reducerea. Se aplica ce e acum pt reducere. Atat
Reducerea nu are treaba cu contestația ta.

Edited by dorin_2k, 14 May 2022 - 17:28.


#6
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Da mai ... acum mi-a cazut fisa Posted Image

Are dreptate dorin_2k

Legile nu se aplică retroactiv Posted Image

Deci tu acum soliciti reducerea - in Mai 2022
Se aplica legea actuala

CASE CLOSED

#7
BodyAction19

BodyAction19

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 28.10.2007
Dragi colegi,

Ati citit bine ce am scris in postarea initiala, adica ce spune legea in vigoare ?

Ar inseamna ca nu se mai respecta nici o prevedere legala sau principiu de drept, daca explicatia ar fi atat de banala, conform raspunsului vostru. Aveti un articol de lege prin care puteti sustine ce ati scris ?

Ce treaba are cand solicit reducerea cu data la care a fost savarsita contraventia si ceea ce prevad legile si principiile de drept ?

LE: ca sa fie simplu de inteles, chiar daca nu s-ar lua in considere art. 6 din Noul Cod Civil, tot raman celelalte prevederi legale => trebuie sa se aplice legea mai favorabila.

Edited by BodyAction19, 14 May 2022 - 17:40.


#8
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Pai prevederea legala la care faci dumneata referire ... nu mai exista Posted Image

#9
BodyAction19

BodyAction19

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 28.10.2007
Nu mai exista acum, insa exista in legea care era valabila la momentul savarsirii contraventiei.

Cum am scris, chiar daca nu s-ar lua in considere art. 6 din Noul Cod Civil (deci nu luam in calcul principiul neretroactivitatii legii civile, desi ar trebui in aceste situatii), tot raman celelalte prevederi legale => trebuie sa se aplice legea mai favorabila (adica legea care era in vigoare la momentul savarsirii contraventiei).

#10
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Tu ACUM soliciți reducerea. Nu are treabă fapta ta din trecut cu solicitarea de acum. Acum incepe perioada de suspendare. Daca nu ceri nimic: faci perioada intreaga. Dar tu ACUM soliciți ceva. Adică o reducere.

#11
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Este motivul pentru care politistii de la rutiera nu te pot ajuta in cazul de fata
De aia ti-au spus ca poti face plangere
Pentru ca ei au mainile "legate" - nu pot aplica o prevedere legislativa care nu mai exista

#12
BodyAction19

BodyAction19

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 28.10.2007
Dorin, eu am inteles la ce te referi, insa chiar si asa, aceasta reducere de perioada suspendare are o baza legala, dreptul civil/contraventional.

Daca ar fi asa de simplu raspunsul, revenim la ce am scris mai sus: ar insemna ca, daca in 2021 depaseam viteza legala cu 70 km/h sau peste (sanctionabil in 2021 doar cu 3 luni suspendare permis), in 2022 dupa judecare si pierdere proces, ar trebui sa-mi suspende permisul pentru 4 luni de zile. Prin urmare, nu s-ar respecta si lua in calcul nici unele dintre prevederile legale mentionate de catre mine.

Si nu cred ca e ok astfel....probabil se va ajunge ca situatiile de genul sa fie transate de catre o instanta ori de catre ICCJ, pentru un punct de vedere complet si final.

Pana la urma, trebuie sa ne bazam pe ce spune legea, iar in cazurile de genul, legea spune ca se merge pe varianta mai favorabila a ei, daca in prezent sanctiunile/efectele sunt mai aspre (art. 12 din OG 2/2001 si art. 15 din Constitutie), iar fapta a fost savarsita inainte de intrarea in vigoarea a noilor modificari.

 Naijax, on 14 mai 2022 - 17:46, said:

Pentru ca ei au mainile "legate" - nu pot aplica o prevedere legislativa care nu mai exista

Ei pot aplica prevederile noii OUG 195/2002, conform art. 12 din OG 2/2001 si art. 15 din Constitutie, insa nu vor....ceea ce e o alta mancare de peste.

Edited by BodyAction19, 14 May 2022 - 17:54.


#13
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Mi-e teama ca nu vei gasi pe forumuri un raspuns care sa te satisfaca
De ce nu faci plangere asa cum te-au sfatuit cei de la rutiera ?

#14
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Sancțiunea ai primit-o în 2021. Tu acea sancțiune ai contestat. Ai pierdut și se aplică sancțiunea din PV.
In 2022 tu ai cerut Reducerea perioadei.
Aceasta solicitare se aprobă după legea de acum. Că tu acum ai solicitat reducerea.

Știu că tu vrei un răspuns favorabil ție. Să se reducă la 30 zile.
Însă se reduce cu 1/3.
Asta e. Vei sta 60 zile
Chiar daca faci o plângere asupra acestui fapt, nu vei obține rapid vreo soluție astfel încât să stai doar 30 zile.
Va dura 3-4 luni judecata. Sau mai mult.

#15
BodyAction19

BodyAction19

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 28.10.2007
Stiu ca va dura judecata....voi face plangere dupa ce primesc raspunsul la solicitarea de reducere, pentru ca vreau sa fie clarificata treaba asta, macar pentru dreptatea/cunostinta mea.

Eu stiu ca solicitarea de reducere perioada o fac acum, insa solicitarea vine in corelatie cu o contraventie savarsita in trecut si dupa cum observ, nu par sa fie respectate prevederile legale ce le-am enumerat.

#16
hades

hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 16.12.2003
Am și eu o curiozitate: care a fost motivul pentru care ai depus plângere împotriva PV?

#17
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001

 BodyAction19, on 14 mai 2022 - 18:36, said:

, pentru ca vreau sa fie clarificata treaba asta, macar pentru dreptatea/cunostinta mea..
Să pui aici rezoluția ce o vei primi.
Sigur va fi așa cum am scris eu.


 hades, on 14 mai 2022 - 18:42, said:

Am și eu o curiozitate: care a fost motivul pentru care ai depus plângere împotriva PV?
Nu cred că e relevant.
Cel mai probabil pt viteza. +50 peste limita de acolo
Acum se poate suspenda pe 120 zile pt +70

#18
BodyAction19

BodyAction19

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 28.10.2007

 hades, on 14 mai 2022 - 18:42, said:

Am și eu o curiozitate: care a fost motivul pentru care ai depus plângere împotriva PV?

Motivele au fost mai multe: scris ilizibil pe PV; faptul ca nu s-a mentionat alineatul din articolul de lege prin care s-a aplicat sanctiunea; faptul ca nu se observa nr. de inmatriculare cand apare, pe inregistrarea video, viteza peste limita admisa (+ 51 km/h peste limita legala in zona respectiva); faptul ca nu au fost depuse planse foto la dosar (de catre Politie); faptul ca nu mi-a citit/aratat (adus la cunostinta) ceea ce e consemnat in PV si am avut martor in masina pt. asta.

Edited by BodyAction19, 14 May 2022 - 18:54.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate