Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

HDD Toshiba 1TB face "spinning" in ultima perioada , e gata de el sau ?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,809
  • Înscris: 09.12.2012
Hei, de ceva vreme incep sa aud HDD-ul cum face "spinning" si intr-o zi mi-a si disparut din PC & BIOS pana ce am desfacut carcasa si verificat cablu SATA & cel de alimentare si dupa si-a revenit, insa tot face in momente random zgomotul ala de "spinning" si uneori mi-a si blocat sistemul sau nu se mai incarca anumite jocuri.

Am instalat HD Tune Pro si imi arata ca are ceva bad-uri , avand in vedere ce "simptome" are in ultimul timp, isi da incet duhul sau ? de ce isi face spinning-ul ala random ? ca si cum s-ar opri o secunda, doua si dupa isi revine , cam asa am senzatia ca face.


Attached File  HDD Tune Pro.png   810.34K   57 downloads

#2
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,869
  • Înscris: 15.04.2019
Urmareste evolutia bad-urilor, salveaza-ti tot ce ai important pe el. Strange bani pentru inlocuire, foloseste-l pana crapa. Sau deranjeaza sonor? Daca dispare din BIOS e din cauza electronicii proprii, a placii de baza SAU A ALIMENTARII, nu a platanelor.

Edited by __Dan__, 14 May 2022 - 12:42.


#3
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,809
  • Înscris: 09.12.2012
Nu e zgomotos deloc, dar mi-e frica sa nu crape HDD-ul pana ce imi strang ceva bani pentru un HDD nou, pe el am ceva masini virtuale destul de importante, la fel si jocuri , sper sa ma tina pana ce cumpar altul nou, si sa pot transfera ce am pe asta pe ala nou.

#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View PostDianaXO, on 14 mai 2022 - 12:34, said:

ca si cum s-ar opri o secunda, doua si dupa isi revine
Din parametri se vede ca realoca sectoare stricate. El el testeaza si sta un pic sa vada ce mai poate citi de acolo dar in acelasi timp nu mai raspunde la alte cereri. Mai departe depinde cum va evolua degradarea.

#5
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,485
  • Înscris: 30.08.2006
E pe duca si cere inlocuire. Nu intarzia prea mult ca poate pica brusc.

#6
IncredibleWiring

IncredibleWiring

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 05.02.2021
Problema ta se cheama bad blocks/sectors. Orice HDD vine din fabrica cu niste sectoare de rezerva in cazul in care HDD anumite sectoare se strica. Acea rezerva e de obicei destul de mica. In momentul in care tu ai mai multe sectoare stricate decat sectoare in rezerva, HDD-ul va incepe sa aloce sectoare existente pt. a le schimba pe cele vechi. Cand ai destule mapari de acest gen, HDD-ul va incepe sa se miste din ce in ce mai greu deoarece va fi ceva de genul pt a accesa X trebuie sa te duci in Y, si apoi in Z. De aici vine si problema cu spinning-ulȘ lucreaza de 2 ori mai mult pt a iti gasi datele din cauza acestor mapari.

Monitorizeaza acele numere; daca incep sa creasca de la o zi la alta, atunci e nevoie urgenta de alt HDD. Nu va crapa imediat, insa trebuie retinut ca se va intampla.

Edited by IncredibleWiring, 14 May 2022 - 14:34.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate