Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Camera vlog/fotografii evenimente

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
As dori sa achizitionez o camera video pentru a deschide un vlog cat si o comunitate despre fitness, alimentatie, dailyvlog si altele.
Pe langa vreau sa folosesc camera pentru poze de calitate pentru instagram, facebook, evenimente.

Canalul sper ca va fi cu content in limba engleza, ma voi ocupa de canal din Germania iar din ce am inteles tara si contentul conteaza destul de mult pentru popularitate si monetizare.
E destul de greu contentul sa fie in engleza, multi am observat ca au renuntat si sunt pe canalul in limba romana. Voi ce parere aveti?
As putea sa pun tara Germania iar contentul in limba romana?

Dupa ce am stabilit asta as avea nevoie de o camera video decenta, mai ales pentru sport sa o pot transporta usor si sa pot filma singur.
M-am gandit la o camera GoPro Hero 10, apoi am vazut diversi vloggeri care folosesc Canon, Panasonic.
Spuneti-mi va rog de ce echipamente as avea nevoie in cazul meu pentru lumina, sunet, trepied sau ce mai stiti ca ar fi nevoie.
Bugetul meu ar fi undeva la 3000 lei +/- echipamente pe care le pot lua pe parcurs.

Vreau sa incerc un proiect din pasiune, cam din anul 2014 voiam sa incep ceva dar banii si timpul tot m-au retinut.
Am de promovat cateva servicii iar imaginea conteaza, as investi si mai mult in camera dar am si alte cheltuieli in proiect. Pentru inceput cred ca e mai mult decat ok.

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Ce vrei sa faci cu bugetul ala ? Posted Image
Doar o camera decenta - sa zicem NIKON D5600 - depaseste bugetul
Restul de echipamente (lumini, trepied, etc.) nu mai intra in discutie Posted Image

#3
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
De ce NIKON si nu Canon? Canon 250D de exemplu nu e mai calitativ in aceeasi categorie de pret?

Fac cu bugetul ala ce as putea face si cu un GoPro Hero 10 care e 2400 lei si de restul as putea avea pentru echipamente basic, de asta m-am gandit la acel buget.
Multi vloggeri folosesc GoPro, desigur bugetul ar putea creste insa doar pentru camera cam atat as investi.

#4
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,231
  • Înscris: 24.02.2007
Modele Nikon/Canon mentionate de tine sunt printre cele mai ieftine oferite. Nu-s profesionale, nici macar semi. Nu-s nici atat de diferite intre ele. Nu-s de evenimente si nici pt filmari cu pretentii.

#5
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Atunci cele 2 modele cat si GoPro Hero 10 ar fi cele mai bune variante in aceasta categorie de pret?

#6
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,887
  • Înscris: 03.12.2001
nu, cu banii ăia nu faci nimic.

un softbox e 200 lei https://www.emag.ro/...2/pd/DYHBQ9BBM/
un microfon la fel https://www.amazon.d...uct/B00EO4A7L0/
un trepied e 150 lei.

iar camera, fără ceva care să știe să focalizeze ca lumea pe video și o lentilă de 2-3.000 lei nu faci mare lucru. e plin netul de orice ai vrea tu să faci filmat la calitate execrabilă.

#7
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
https://www.amazon.d...08P4C1KLH/?th=1
asta nu e suficient?

ce lentile ar fi mai ok si daca se poate ceva sub 2k lei?

Edited by smiley2, 13 May 2022 - 21:14.


#8
Piktoree

Piktoree

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 942
  • Înscris: 28.12.2009
O varza ce vrei tu acolo sa faci cu o singura camera. La 3000 de lei abia iei un obiectiv mai rasarit. Ti-au zis pana acum 3 oameni ca n`are rost si tu tot insisti. Iti mai zic si eu, sa fim 4: n`are rost.

#9
marcgm

marcgm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 27.11.2007

 smiley2, on 13 mai 2022 - 17:55, said:

As dori sa achizitionez o camera video pentru a deschide un vlog cat si o comunitate despre fitness, alimentatie, dailyvlog si altele.
Pe langa vreau sa folosesc camera pentru poze de calitate pentru instagram, facebook, evenimente.

Canalul sper ca va fi cu content in limba engleza, ma voi ocupa de canal din Germania iar din ce am inteles tara si contentul conteaza destul de mult pentru popularitate si monetizare.
E destul de greu contentul sa fie in engleza, multi am observat ca au renuntat si sunt pe canalul in limba romana. Voi ce parere aveti?
As putea sa pun tara Germania iar contentul in limba romana?

Dupa ce am stabilit asta as avea nevoie de o camera video decenta, mai ales pentru sport sa o pot transporta usor si sa pot filma singur.
M-am gandit la o camera GoPro Hero 10, apoi am vazut diversi vloggeri care folosesc Canon, Panasonic.
Spuneti-mi va rog de ce echipamente as avea nevoie in cazul meu pentru lumina, sunet, trepied sau ce mai stiti ca ar fi nevoie.
Bugetul meu ar fi undeva la 3000 lei +/- echipamente pe care le pot lua pe parcurs.

Vreau sa incerc un proiect din pasiune, cam din anul 2014 voiam sa incep ceva dar banii si timpul tot m-au retinut.
Am de promovat cateva servicii iar imaginea conteaza, as investi si mai mult in camera dar am si alte cheltuieli in proiect. Pentru inceput cred ca e mai mult decat ok.
Poți începe să filmezi cu telefonul iar pt audio folosește Rode Wireless GO II cam 200 euro. Dacă merge treaba cumperi un Mirrorless Sony Alpha ZV-E10, Sony are cel mai bun autofocus și stă cel mai bine la lowlight.

#10
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,887
  • Înscris: 03.12.2001

 smiley2, on 13 mai 2022 - 21:13, said:

ce lentile ar fi mai ok si daca se poate ceva sub 2k lei?
găsești pe net liste cu lentile potrivite pentru video, în funcție de ce montură vrei.

#11
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016

 marcgm, on 13 mai 2022 - 23:22, said:

Poți începe să filmezi cu telefonul iar pt audio folosește Rode Wireless GO II cam 200 euro. Dacă merge treaba cumperi un Mirrorless Sony Alpha ZV-E10, Sony are cel mai bun autofocus și stă cel mai bine la lowlight.

Un telefon care sta mai bine la filmat ar fi iPhone 13(Pro / Pro Max) sau Samsung S22?
Chiar si telefonul am de gand sa il schimb si nu as fi investit mai mult in camera video. Cu timpul daca totul decurge cum trebuie voi trece la o camera mai profesionala, voi lua in calcul acel Sony.
Ce tripod pentru telefon as putea lua?

Cat despre GoPro ce aveti de spus? Si la acea camera "sport" s-ar putea monta un obiectiv?

#12
mosto

mosto

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 22.04.2022
Daca scopul tau e strict pe zona sfaturi in zona de fitness/alimentatie nu are rost sa investesti in echipamente foarte scumpe.
Daca scopul tau e acela de a te folosi de zona aceea pentru a capata un branding personal pentru a atrage clientela pentru alte servicii atunci e alta treaba.
Nu ai nevoie de zeci de k la rezolutie decat daca esti o "influencera" ce incearca sa agate milionari cu clipurile postate pe YT si care ca sa atraga clientela premium trebuie sa ofere calitate premium prin care sa se vada bine... dotarile.

Nu cred ca s-a uitat cineva vreodata la un clip despre cum sa faci corect exercitii cu gantera si a zis ca era mai misto daca era clipul 8k si nu doar 720p. La fel cum nu cred ca s-a uitat cineva la un clip despre cum sa faci nodul la cravata si a zis ca era mai misto daca era clipul 8k si nu doar 720p. In schimb daca cine arata cum se face cu gantera sau cum se face nodul la cravata era o domnisoara dezbracata in cautare... atunci da, multi ar fi zis ca era mai bine sa fie clipul 8k ca sa vada mai bine nodul... sau nurii nu mai stiu nici ei exact ca au intrat in calduri, au uitat deja despre ce e clipul si ce cautasera initial.

#13
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 smiley2, on 13 mai 2022 - 17:55, said:


Bugetul meu ar fi undeva la 3000 lei +/- echipamente pe care le pot lua pe parcurs.

Samsung S10 și-ți mai rămân bani de o husă.

#14
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
S10 ii invechit.

#15
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006
Suma de 3.000 lei pe care vrei sa o aloci pentru echipamente este pur si simplu prea mica pentru un echipament video/foto care sa faca ce vrei tu la o calitate acceptabilă.
Așa ca din punctul meu de vedere nu cred ca conteaza asa mult ce aparat iei - daca tu crezi ca GoPro Hero10 este bun - atunci inseamna ca probabil este bun pentru tine, așa ca ia-l și foloseste-l - iar asta e valabil la orice aparat din gama asta de pret, fie el Sony, Canon Nikon sau altă marcă.
După ce o să îl folosești 1-2 luni o sa vezi daca ti se potriveste sau nu iar in functie de asta poti sa il vinzi sa cumperi altceva, sau sa mai cumperi alte accesorii și tot așa.

#16
marcgm

marcgm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 27.11.2007
Poti merge pe doua setup-uri:

1 telefon daca ai deja unul decent iPhone 12/13 sau Samsung Galaxy S21/S22 poti face treaba cu ele
audio Rode Wireless GO II gasesti si versiune Single adica cu un singur transmitator este putin mai ieftin daca nu ai nevoie de doi dar sa fie generatia II au in plus inregistrare direct in transmitator sau/si posibilitate de a transmite Wireless + backup fata de prima generatie
vei avea nevoie sa editezi clipurile poti face asta direct pe iphone cu ajutorul aplicatie LumaFusion care este cea mai buna

2 Mirrorless Sony Alpha ZV-E10 sau Sony Alpha A6400/A6600 ce te tine buzunarul sau ce gasesti pe stoc
obiective Sigma 16mm f/1.4 DC DN pt filmare in spatii restranse si luminozitate scazuta, vloguri
Sigma 18-50mm f/2.8 DC DN obiectiv cu zoom pt spatii ceva mai largi
lentilele trebuie sa fie E-Mount format APS-C
audio ce am notat mai sus
pt editare vei avea nevoie de un PC sau laptop ceva mai performant cu placa video

Trepied poti cumpara orice este mai ieftin pt inceput minim 1.65 cm inaltime de preferat sa fie la inaltimea ochilor si sa aiba Cap Fluid adica sa poti misca camera/telefonul stanga/dreapta si sus/jos cu usurinta.
Canalul poti sa-l faci in ce tara doresti si sa vorbesti in ce limba doresti n-are importanta.

#17
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Pentru Android cu ce aplicatie as putea edita clipurile direct de pe telefon?

Apropo de laptop mai performant, sa iau ceva de gaming sau laptop de genul ZenBook, VivoBook, Macbook?
Bugetul ar fi undeva la 5k lei.

Din ce stiu sunt dezavantaje daca tara o pun Romania iar contentul in limba romana, nu voi fi cautat de producatori/sponsori si nu voi fi platit la fel ca un american, englez sau neamt pentru continut unic. Am vazut undeva o lista ca Romania si Moldova ar fi ultimele tari in care un clip ar fi platit cu 0.4 eurocenti.
Cu toate ca o fac si din pasiune trebuie sa "scot" si niste bani pentru viitoarele echipamente si pentru a evolua.

Edited by smiley2, 14 May 2022 - 21:22.


#18
marcgm

marcgm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 27.11.2007
Intra pe canalul Justin Brown - Primal Video de youtube ca gasesti multe video-uri in sensul asta sa te ajute, la laptopuri s-ar putea sa fie mai bun un Apple MacBook decat ceva pe windows sa aiba procesor Apple M1 si ram cat mai mult cauta teste pe youtube si vezi care este mai bun. Clar daca ai continut un limba romana vei avea un public restrans nu cunosc piata, pe engleza vei avea o piata mai mare dar si concurenta maxima.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate