Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

Cum sa acopăr o subtitrare din film?

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
gian74

gian74

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 22.03.2022
Am si eu o problema, daca poate cineva, as vrea sa ma lamureasca:
Am un film care este titrat in chineza(subtitrarea este lipita in film). In acelasi timp am si srt. in lb. romana, insa nu se sincronizeaza perfect cu subtitrarea chineza si se vede chiar daca am pus banda neagra. Am vazut pe un site  cu filme, ca exista o banda neagra care poate acoperi subtitrarea filmului, dar nu stiu cum au facut-o si cu ce program. Multumesc.

#2
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,737
  • Înscris: 30.08.2006
Banda neagra e hardcoded. Poti face crop pe imagine ca sa o maschezi.
Din VLC
Tools → Preferences → All → Video → Filters → Video Scaling Filter + Croppadd

#3
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
In orice soft decent de editare video poti face asta, lucrand cu layere: layer-ul cu filmul, layer-ul cu banda neagra, layer-ul cu subtitrarea.
Munca de chinez batran, chiar merita?

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001

 gian74, on 12 mai 2022 - 20:30, said:

si se vede chiar daca am pus banda neagra.
Deci ai pus banda neagra peste subtitrarea in chineza și tot se vede? Ce? Subtitrarea in chineza? Imposibil.

#5
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,393
  • Înscris: 25.10.2008
el zice, de exemplu ca subtitrarea in romana dureaza 1 sec, iar cea in chineza 1.5 sec, cea in romana fiind sincronizata corect

#6
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,448
  • Înscris: 17.04.2006
El cred ca a pus subtitrarea in romana pe banda neagra, de aceea mai apare si cea chinezeasca in unele momente.
A zis cineva de crop mai sus, cred ca este cel mai simplu. Cat poti pierde din film cu partea de jos? :D

#7
gian74

gian74

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 22.03.2022

 Leo2006, on 13 mai 2022 - 06:22, said:

Banda neagra e hardcoded. Poti face crop pe imagine ca sa o maschezi.
Din VLC
Tools → Preferences → All → Video → Filters → Video Scaling Filter + Croppadd
Clipul vreau sa-l incarc pe net dupa ce e tradus, am incercat ce ai spus dar nu am reusit .

#8
gian74

gian74

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 22.03.2022

 Lowrider, on 13 mai 2022 - 06:22, said:

In orice soft decent de editare video poti face asta, lucrand cu layere: layer-ul cu filmul, layer-ul cu banda neagra, layer-ul cu subtitrarea.
Munca de chinez batran, chiar merita?
Imi inchipui ca pentru tine este foarte usor, dar eu sunt mai nouă in editare, etc, invat din mers. De asta nu prea pricep ce este layer  si exact cu ce program as putea face asta. Daca ai putea fi putin mai explicit, multumesc :)

#9
gian74

gian74

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 22.03.2022

 dorin_2k, on 13 mai 2022 - 06:29, said:

Deci ai pus banda neagra peste subtitrarea in chineza și tot se vede? Ce? Subtitrarea in chineza? Imposibil.
da, am pus subtitrarea pe banda neagra, dar cea chinezeasca e mai lunga si se vede oricum, as fi vrut cumva sa o scopt definitiv de pe clip sau sa fie o banda neagra fixa care sa o acopere. Clipul vreau sa-l incarc pe net, dupa ce-l traduc.

#10
gian74

gian74

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 22.03.2022

 kopilu_198, on 13 mai 2022 - 06:50, said:

el zice, de exemplu ca subtitrarea in romana dureaza 1 sec, iar cea in chineza 1.5 sec, cea in romana fiind sincronizata corect
Da, la asta ma refeream. Am incercat sa maresc timpii srt-ului ro, ca sa acopar pe cea chinezeasca, dar de multe ori se unesc si atunci devine o harababura :)

#11
sandratoms1980

sandratoms1980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 27.07.2021
N-ai spus unde vizionezi filmul si ce player folosesti.
POSIBIL sa mearga direct din player (al tau sau altul).

Sau taiat filmul, dar poate sa dureze 5 ore, in functie de puterea calculatorului tau.
Plus, eventual, nitica / multa pierdere de calitate.

#12
gian74

gian74

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 22.03.2022

 sandratoms1980, on 13 mai 2022 - 09:25, said:

N-ai spus unde vizionezi filmul si ce player folosesti.
POSIBIL sa mearga direct din player (al tau sau altul).

Sau taiat filmul, dar poate sa dureze 5 ore, in functie de puterea calculatorului tau.
Plus, eventual, nitica / multa pierdere de calitate.
Clipul e in format Ts file, dupa prelucrare o sa fie mp4 si am de gand sa-l incarc pe net. Chestia e ca am vazut pe un site ca au pus o banda neagra fixa pe film si , probabil asta vrei sa spui prin taiere. Dar nu stiu cum si cu ce program as putea face asta.

#13
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,857
  • Înscris: 25.01.2002
poti incerca si metoda asta:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hvdkkGJnyMo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

pentru metoda de mai sus, filtrul pentru virtual dub se poate lua de aici.


ca alternativa la banda neagra sau crop, se poate folosi blur pentru zona initiala de subtitrare. parca rezultatul nu e asa de ciudat. si noua subtitrare se poate citi si fara banda neagra...
ca software, recomand tot virtual dub.

Edited by tEo, 13 May 2022 - 11:00.


#14
gian74

gian74

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 22.03.2022

 tEo, on 13 mai 2022 - 10:45, said:

poti incerca si metoda asta:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hvdkkGJnyMo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

pentru metoda de mai sus, filtrul pentru virtual dub se poate lua de aici.


ca alternativa la banda neagra sau crop, se poate folosi blur pentru zona initiala de subtitrare. parca rezultatul nu e asa de ciudat. si noua subtitrare se poate citi si fara banda neagra...
ca software, recomand tot virtual dub.
am descarcat virtual dub 2 care vede si filele ts sau mp4, dar nu accepta filtrul de mai sus (virtual removes subtitle). celalalt virtual sub nu accepta  ts files sau mp4.

#15
misusumi

misusumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 04.06.2006

 gian74, on 13 mai 2022 - 09:18, said:

Da, la asta ma refeream. Am incercat sa maresc timpii srt-ului ro, ca sa acopar pe cea chinezeasca, dar de multe ori se unesc si atunci devine o harababura Posted Image
Fa subtitrarea in romana in alta culoare.

#16
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,857
  • Înscris: 25.01.2002
nu e suficient, se amesteca cu ideogramele hardcoded si la un moment dat te enervezi.
alea trebuie sau eliminate, sau acoperite, sau blurate.

Edited by tEo, 13 May 2022 - 13:21.


#17
gian74

gian74

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 22.03.2022
Am rezolvat, multumesc tuturor. Cu programul ifastitme video converter am taiat partea cu subtitrarea. Si din ce vad nu si-a pierdut din calitate.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate