Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn
 Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus
 Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...
 Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...
 

Publicații vechi despre arhitectură/locuințe

  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,474
  • Înscris: 13.06.2004
Cum nu există vreun subforum care să cuprindă mai multe despre cele necesare locuinţei, am deci să deschid un subiect aici. Probabil majoritatea lucrurilor care sunt menţionate în publicaţiile mele vechi nu mai sunt de actualitate, dar la partea de arhitectură, amenajare, cine ştie, poate sunt încă utile.
Duminică (acum 4 zile) m-am ales cu o enormitate de carte (1.000 + pagini, destule poze şi desene) din 1926, Prof. Paul Schimdt (Fieraru, Covaci) - "Handbuch des hochbaus", ediţia a 4-a. Cartea e posibil să fi aparţinut Arh. George Damian (autor al unor blocuri interbelice din Bucureşti) - nu are vreo semnătură pe ea, dar am găsit un index de contoare electrice din 1939 pe numele lui. Poza cu coperta e luată din alte parte, nu e a exemplarurului din colecţia mea.

Attached File  paul schimdt hanbuch des hochbaus.jpg   57.19K   48 downloads

Pe lângă că e în Lb. Germană, au mai folosit (că nu aveau ce face) şi o grafie Gotică, deşi şi mai "uşor de citit"   Posted Image   Dar conţine şi imagini, schiţe, cu clădiri, planuri de clădiri, realizarea de acoperişuri, scări, ferestre, instalaţii, descriere de instalaţii sanitare şi încăzire (la electricitate nu prea cuprinde multe). Nu cred că a fost tipărită vreo lucrare de genul la noi, nici măcar în comunism. Pe viitor am să scanez din ea.

Mai deţin şi reviste "Arhitectura R.P.R." şi "Arhitectura" (numai numere din comunism). Dacă veţi umări subiectul cu blocurile comuniste: https://forum.softpe...rile-comuniste/
veţi găsi postate de acolo.
Plus o revistă Franceză de arhitectură din 1946 sau 1948 cu mobilă, instalaţii.
Tot din comunism  mai am o revistă şi o carte despre materiale de construcţii (cartea cu materiale de construcţii moderne e din 1953), ceva reviste "Mobila" din anii '70-'80 + catalog de mobilă din 1961 - vă invit pe acest subiect, de unde puteţi descărca catalogul: https://forum.softpe.../#entry28189446

Am zis că în cartea aia mare din 1926 nu se prea se vorbeşte despre electricitate. Aici am menţionat însă câteva, în cele "Licth un beleucthung", "Das errichten elektrische anlagen", ˝Manuel A.E.G."...˝ se vorbeşte şi despre casnic.
Mai am în Română o cărticică din seria "Electricitatea în viaţa omului modern", una despre aparate electrocasnice scosă în  1959 (să vezi vise cu viitorul pe acolo - maşina de spălat vase va fi ceva comun spre exemplu), 2 despre frigidere (una din 1964, alta din 1991 sau 1992).

Ah, era să uit de cartea asta despre ferestre, în Germană: https://forum.softpe...st__p__28751385

Şi deşi nu e numai despre garaje domestice, e interesantă (cartea fiind o traducere din Lb. Germană; eu căutam gara, adică gară şi am dat de ea; cartea am văzut-o şi în ediţie Cehească, şi în ediţie Maghiară).

Attached File  rolf-vahlefeld-la-construction-des-garages-et-des-postes-de-distribution_325590.jpg   147.18K   42 downloads

Edited by djl, 11 May 2022 - 20:12.


#2
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,864
  • Înscris: 15.12.2009
Mi-e greu să pricep ce faci TU cu ”publicațiile” astea cărora nici măcar titlul nu ești capabil să-l transcrii corect. Presupun că ești paralel cu limba germană, darămite cu ”scrierea gotică”.

Cu ce ar putea ajuta pe cineva la construcția unei case, iarăși nu pricep.

Poate reușești să explici.

#3
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,551
  • Înscris: 12.10.2005
Vezi ca induci in eroare, nu sunt publicatiile tale ci niste hartoage vechi (si complet inutile) pe care ai reusit sa le adaugi la restul de vechituri, din titlu pare mai curand ca le-ai fi scris tu.
In plus, de ce discuti despre chestii in germana, stii macar germana? Schmidt (nu Schimdt cum l-ai scris tu) nu inseamna fierar, e un nume de familie, fierar e Schmied.

Cumva inteleg nostalgiile pe care le ai si interesul pentru vechi, dar macar ghideaza-ti pasiunea spre ceva interesant, numa' zic Posted Image

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,247
  • Înscris: 01.12.2001

 djl, on 11 mai 2022 - 20:08, said:

Probabil majoritatea lucrurilor care sunt menţionate în publicaţiile mele vechi nu mai sunt de actualitate,
Nu sunt publicațiile tale.


#5
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 23.12.2015
nu pricep de ce trebuie sa fiti asa de duri! Chiar daca nu stie germana omul are o pasiune pentru lucrurile vechi. Acum ce ati vrea? Sa invete franceza, italiana, germana, etc.

#6
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,866
  • Înscris: 28.11.2006
Numele de familie NU se traduc! :ciocan: In rest, toate bune si frumoase, succes sa gasesti pe cineva interesat de vechiturile alea.

#7
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,411
  • Înscris: 15.12.2009

 vladut01, on 11 mai 2022 - 22:37, said:

Acum ce ati vrea? Sa invete franceza, italiana, germana, etc.

Da, chiar da. Sau macar sa nu mai fie nesimtit cu altii care nu ii impart ¨pasiunea¨ si-i atrag atentia cand isi da aere.

#8
lely

lely

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 931
  • Înscris: 03.02.2010
Cand te uiti prea mult la "Asii amanetului" si crezi ca orice vechitura are valoare...


 djl, on 11 mai 2022 - 20:08, said:

Mai dețin și reviste "Arhitectura R.P.R." și "Arhitectura"
Plus o revistă Franceză de arhitectură din 1946 sau 1948





[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZI_hOP_K6MY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,474
  • Înscris: 13.06.2004
E vorba de valoarea informaţională, cucoană.


 Ann0nyym0us, on 12 mai 2022 - 09:33, said:

Da, chiar da. Sau macar sa nu mai fie nesimtit cu altii care nu ii impart ¨pasiunea¨ si-i atrag atentia cand isi da aere.

Şi unii de pe forum îşi dau aere şi ură faţă de mine. Ce ar trebui să fac, să ta mâlc? Aşa că unii mă atacă, atac şi eu.


 Naoto, on 11 mai 2022 - 20:25, said:

Mi-e greu să pricep ce faci TU cu ”publicațiile” astea cărora nici măcar titlul nu ești capabil să-l transcrii corect. Presupun că ești paralel cu limba germană, darămite cu ”scrierea gotică”.
Cu ce ar putea ajuta pe cineva la construcția unei case, iarăși nu pricep.
Poate reușești să explici.

 AWE, on 11 mai 2022 - 20:44, said:

Vezi ca induci in eroare, nu sunt publicatiile tale ci niste hartoage vechi (si complet inutile) pe care ai reusit sa le adaugi la restul de vechituri, din titlu pare mai curand ca le-ai fi scris tu.
In plus, de ce discuti despre chestii in germana, stii macar germana? Schmidt (nu Schimdt cum l-ai scris tu) nu inseamna fierar, e un nume de familie, fierar e Schmied.
Cumva inteleg nostalgiile pe care le ai si interesul pentru vechi, dar macar ghideaza-ti pasiunea spre ceva interesant, numa' zic      Posted Image

 dorin_2k, on 11 mai 2022 - 22:18, said:

Nu sunt publicațiile tale.

Sunt ale mele deoarece sunt în colecţia mea. Nu am zis că-s scrise de mine.    Posted Image
Germana e o limbă grea şi nu cred că o voi putea înţelege precum înţeleg Engleza. Dar pot să învăţ ceva cuvinte, pot să învăţ să o scriu corect. Aia cu "Afabetul Gotic" se referă la fpatul că unele cărţi folosesc un fel de grafie Gotică, care are litere tricky (E seamănă c C) şi cum nu cunosc limba, mă încurc. Mă rog, nu cred că există om care s-a născut învăţat.
Cât despre utilitatea lor, la partea de realizare a unei case, sunt şi nu sunt utile. Azi avem alte materiale de hidroizolaţie, în general folosim alt tip de cărămidă, probabil nu se mai folosesc aşa de mult ţigle la casă, dar unele idei de bază, precum compartimentarea mai pot rămâne - eu nu ştiu de unde se inspiră ăia care fac locuinţe actuale, de ies aberaţii peste plan. Te poţi inspira la unele chestii ce ţin de design. Poate şi la realizarea acoperişului. La ce meşteri există azi, dacă îţi faci o casă, trebuie să fii atent.

 pufonel, on 11 mai 2022 - 22:55, said:

Numele de familie NU se traduc!

Uite că eu vreau să traduc. Că mi se pare interesant.

Edited by djl, 12 May 2022 - 13:32.


#10
lely

lely

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 931
  • Înscris: 03.02.2010

 djl, on 12 mai 2022 - 13:31, said:

E vorba de valoarea informațională...
Informații dintr-o carte tehnică tipărită într-o limbă pe care n-o înțelegi. Și cu nîște caractere aproape indescifrabile. No comment.

#11
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,864
  • Înscris: 15.12.2009
@djl:

Dacă grafia îți pune probleme, un exemplu de transliterație (cu ortografia originală):

10. Dächer ohne Balkenlage

Größere Räume, wie Schuppen, Werkstätten, Säle, Ausstellungshallen usw., erhalten meistens keine besonderen, durch Balken konstruierte Decken ; vielmehr wird das Dach gänzlich oder zum Teil zur Steigerung der Raumhöhe ausgenutzt. Für solche Dächer kommt fast nur der Pfettendachstuhl in Frage. Die Dachlast wird entweder durch Hänge- oder Sprengwerke oder durch vereinigte Hänge- und Sprengwerke auf die Unterstützungen (Außenwände oder Mittelstützen) übertragen, und die Querverbindung am Sparrenfuß wird durch Hänge- oder Binderbalken, Doppelzangen oder Zugstangen gebildet.
Je nachdem die Dachlast nur von den Umfassungswänden oder auch von inneren Stützen aufgenommen wird, unterscheidet man Dächer mit und ohne Mittelstützen.


Ajută la ceva? pe tine sau pe un altul?

P.S. N-aș fi intervenit dacă n-ai fi avut tupeul să fi deschis topicul ăsta pe subaria intitulată "Cum să construiești o casă", iar asta după ce forumul SP a avut bunăvoința față de tine să-ți fi creat anume un spațiu unde să-ți postezi colecțiile tale de tipărituri vechi. Nu, tu ai vrut musai să intervii pe o arie unde oamenii pot căuta și găsi idei și sfaturi practice.

Ești capabil să le oferi?

Arată ce poți!

Edited by Naoto, 12 May 2022 - 14:53.


#12
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,864
  • Înscris: 15.12.2009

 djl, on 12 mai 2022 - 13:31, said:


Uite că eu vreau să traduc. Că mi se pare interesant.

Ca să traduci, trebuie mai întâi să cunoşti.

Nu-i bai că nu ştii nemţeşte ... dar încercarea asta de a epata bazându-te pe ZERO cunoştinţe, asta se cheamă altcumva.

 lely, on 12 mai 2022 - 13:45, said:

Informații dintr-o carte tehnică tipărită într-o limbă pe care n-o înțelegi. Și cu nîște caractere aproape indescifrabile. No comment.

I-am făcut "traducerea" unui pasaj din carte în grafia actuală :lol: din singura pagină pe care am găsit-o pe net.

#13
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,551
  • Înscris: 12.10.2005

 djl, on 12 mai 2022 - 13:31, said:

Și unii de pe forum își dau aere și ură față de mine. Ce ar trebui să fac, să ta mâlc? Așa că unii mă atacă, atac și eu.

Cred ca de fapt confunzi niste situatii. Nu e vorba de aere si ura, intr-o vreme deschideai topicuri cat de cat simpatice despre chestii vechi si nu mi s-a parut ca cineva avea o problema cu asta. In ultima vreme pari un fel de hoarder care deschide nshpe topicuri despre fiecare vechitura inutila pe care a gasit-o aruncata pe undeva iar genul asta de topic nu aduce nicio valoare discutiilor de pe forum pentru ca nu contine nicio informatie utilizabila sau macar interesanta. Sunt convins ca si reactiile pe forum ar fi mult mai pozitive daca ai limita un pic noianul asta de topicuri si te-ai rezuma sa deschizi doar subiecte potential interesante si pentru altii, nu doar pentru tine Posted Image

#14
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,029
  • Înscris: 09.08.2005

 djl, on 11 mai 2022 - 20:08, said:

Nu cred că a fost tipărită vreo lucrare de genul la noi, nici măcar în comunism.
A fost - un fel de Neufert rusesc tradus prin anii '50, o carte de detaii de construcții prin anii '60. Și mai sînt.

 Naoto, on 11 mai 2022 - 20:25, said:

Cu ce ar putea ajuta pe cineva la construcția unei case, iarăși nu pricep.
Dacă ai ști limba unele capitole te-ar ajuta. Sînt lucruri care nu s-au schimbat prea mult. De exemplu zidăria clasică și șarpantele.

 Naoto, on 12 mai 2022 - 14:25, said:

Ajută la ceva? pe tine sau pe un altul?
Din păcate exemplul dat e prost ales - șarpantele sînt valabile și azi și vor fi valabile multă vreme de acum încolo. Altele au devenit învechite.
Dar da - dacă nu știi germana, cartea aia nu te ajută prea mult.

#15
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,864
  • Înscris: 15.12.2009

 radunic, on 12 mai 2022 - 15:13, said:

Din păcate exemplul dat e prost ales - șarpantele sînt valabile și azi și vor fi valabile multă vreme de acum încolo. Altele au devenit învechite.
Dar da - dacă nu știi germana, cartea aia nu te ajută prea mult.

Am explicat că era SINGURA pagină disponibilă pe net şi că de acolo am extras un pasaj.

https://www.booklook...d/A02rQFbv01ZZp

#16
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 Naoto, on 12 mai 2022 - 14:25, said:



Ai un talent de a lua omul pe sus, de nedescris.

Baiatul a si contribuit la forum, peste 100.000 de postari.

Nu inteleg de ce te simti deranjata de ce face DJL...daca lui ii place sa colectioneze carti vechi, e treaba lui. Am inteles ca nu prea ti-a convenit (putin spus) ca a postat pe o alta arie....dar de aici, pana la a fi condescendenta cu el, e cale lunga.

Nu trebuie sa intelegi tu ce vrea sa faca cu ele...nu-ti datoreaza nicio explicatie.

Ai si un mod de a vorbi cu el, parca zici ca e ultima carpa.

#17
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,411
  • Înscris: 15.12.2009

 djl, on 12 mai 2022 - 13:31, said:

E vorba de valoarea informaţională, cucoană.

Valorea informationala este 0. Ai postat pe o arie tehnica. Ai arie de vechituri unde esti lasat sa-ti faci mendrele si ti se acorda uneori clementa mai mult decat altora.

 jimi91, on 12 mai 2022 - 16:51, said:

Baiatul a si contribuit la forum, peste 100.000 de postari.

Daca te pisi in lac in fiecare zi nu inseamna ca ai contribuit la dezvoltarea ecosistemului acvatic de acolo, sa ne intelegem.

#18
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,551
  • Înscris: 12.10.2005

 jimi91, on 12 mai 2022 - 16:51, said:

Baiatul a si contribuit la forum, peste 100.000 de postari.

Numarul de postari nu inseamna nimic daca postarile alea multe sunt doar rezultatul plictiselii si lipsei unei alte activitati, sunt useri care in 3 luni aduna postari cate am eu in 17 ani de Softpedia, asta nu spune nimic despre calitatea continutului.

 Ann0nyym0us, on 12 mai 2022 - 17:08, said:

Valorea informationala este 0. Ai postat pe o arie tehnica. Ai arie de vechituri unde esti lasat sa-ti faci mendrele si ti se acorda uneori clementa mai mult decat altora.

Aparent topicul a fost mutat pe aria de vechituri, deci e ok Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate