Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Constructie casa pe teren ingust aprox 10m front stradal x 30m adancime

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Procentul de ocupare este de 30%, asa scrie. (P.O.T)

Da, sunt niste retrageri foarte generoase acolo. As fi vrut sa am si eu asa ceva, ca am o latura a curtii spre o parcela inca nefolosita, dar a trebui sa-mi pun casa in asa fel incat sa ma pot astepta la cineva care isi tranteste casa la 60cm de gard in oricare dintre pozitiile posibile.

Cu conditiile din certificat, da, e greu de construit ceva normal, 3m pe fiecare laterala te lasa cu o casa de 4m latime. Se poate face, dar va fi stil vagon, termic si mai ales functional va fi un cosmar.

Nu stiu daca se pot incalca limitele din certificat cu acordul vecinilor.

#20
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,973
  • Înscris: 08.06.2005

 HEFE, on 11 mai 2022 - 18:59, said:

..

Sfatul meu ar fi sa ''consolidezi'' ''reconstruiesti'' ce este deja acolo. Cu un arhitect bun poti face un proiect foarte frumos in care sa uneasca cele doua case. Mai poti pune un etaj deasupra fara probleme. Mai ai vreo 20 de metri pana la folosirea POT-ului maxim. Probabil cu PUD.

Daca darami si ceri autorizatie noua te ''mananca'' birocratia nesimtita de la noi.

#21
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Am mai citit un subiect asemanator si totul depinde de acordul vecinilor, sa fie acordul la notar, facut totul legal si luat din timp sa nu apuci sa te certi cu ei.
Dupa ce ai acordurile poti face un plan.

Problema este la nivel de facut totul cu acte. La cat s-au scumpit materialele, discutam de daramat 2 case, masini cu material, forta de munca.
Cred ca ar trebui sa pui ceva poze sa intelegem despre ce este vorba.

La ce am urmarit pe acolo, la cat s-a scumpit forta de munca? Pot sa fiu sincer? Ia de vinde.
Astea sunt proiecte pe care le faci mai mult in regim propriu, daca te apuci de ingropat bani acolo, sa darami, sa te duci pe la vecini pentru acorduri, sa nu faci ferestre spre vecini, sa nu faci balcoane.

Fara poze vorbim cam asa pe langa.
Nu stim cum arata casa de are dimensiunea cam a unui apartament cu 2 camere, cum este compartimentata. Gaze, apa, canalizare? Izolata?

Eu faceam in felul urmator, amandoua case sunt construite in 1930, sunt case separarate? Acoperis etc...
Lasam constructia mare, daramam tot, ceream autorizatie pentru o anexa, ceva dormitor, bucatarie, baie, ceva ce nu cred ca ai in prima casa.
Izolam casa, hidroizolatie, acoperisul sa fie ok.

Gata, tocmai buna sa te muti in ea.
Orice alt sfat o sa fie aberant din punct de vedere al cifrelor. Ia de te gandeste cat o sa cheltuiesti cu actele, trebuie arhitect, la cat s-au scumpit materiale si mana de lucru o sa bagi 25-30 de mii de euro doar sa darami toate alea si sa faci proiect pentru noua casa.

#22
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,273
  • Înscris: 24.11.2002

 HEFE, on 11 mai 2022 - 19:51, said:

Multumesc! Nu. E in alta zona. Posted Image Ultimul rand de pe care ultima pagina? Ultimul rand din imagini, spune ca pentru ca nu am front stradal de minim 12m, parcela nu e construibila... Dar refuz sa cred ca e total inutil terenul...
Nu e inutil, poti folosi/renova/extinde una din cladirile existente, le poti darma si face gradina, locuri de parcare si alte multe locuri. Poti vinde unui vecin sau poti cumpara de la un vecin,
In Iasi s-au construit cu multe smecherii in ultimii ani, dar a inceput sa ii mai ia la intrebari cei de la DNA pe cei de la Primarie in diverse dosare; sper ca o sa fie mai rare aceste smecherii.

#23
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021

 Cyanid3, on 11 mai 2022 - 20:10, said:

Procentul de ocupare este de 30%, asa scrie. (P.O.T)

Da, sunt niste retrageri foarte generoase acolo. As fi vrut sa am si eu asa ceva, ca am o latura a curtii spre o parcela inca nefolosita, dar a trebui sa-mi pun casa in asa fel incat sa ma pot astepta la cineva care isi tranteste casa la 60cm de gard in oricare dintre pozitiile posibile.

Cu conditiile din certificat, da, e greu de construit ceva normal, 3m pe fiecare laterala te lasa cu o casa de 4m latime. Se poate face, dar va fi stil vagon, termic si mai ales functional va fi un cosmar.

Nu stiu daca se pot incalca limitele din certificat cu acordul vecinilor.
Cat timp isi dau vecini acordul este ok. Poate construi si pe hotar.

Fara acordul vecinilor mai bine pune ceva poze si-l invatam ce sa faca, singur, in regim propriu.

Ar trebui sa zica daca sta in oras, mai are o alta propietate in oras?
Locuia acolo si a murit tatal si acum el este singurul mostenitor si doreste sa stie sa faca mai departe?
Sau locuieste la bloc si a mostenit casa tatalui care este in oras si daca trecem 150 de euro pe metru ori 355 tot ajungem pe la 50 si ceva de mii de euro.

O casa pe parter, cu un acoperis bun, nu zic sa fie lindab, zic sa fie ok, sa nu ploua prin el, sapa singur pe langa fundatie, da cu pensula sau cu trafaletul cu 1-2 maini de hidroizolatie pe la temelie, pune ceva membrana hidroizolanta, pune pamantul la loc sau toarna ceva beton si apoi pune ceva vata sau orice izolatie(caz ca nu are deja) si a terminat partea de izolatie.
Scurgerile sa fie trase departe de casa.

Discutia este daca el locuieste acolo in casa? Locuieste la bloc? Ce parere ar avea familie sa se mute acolo? Cam asa trebuie pusa discutia.

#24
HEFE

HEFE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 04.03.2006

 -ARA-, on 11 mai 2022 - 20:23, said:

Am mai citit un subiect asemanator si totul depinde de acordul vecinilor, sa fie acordul la notar, facut totul legal si luat din timp sa nu apuci sa te certi cu ei.
Dupa ce ai acordurile poti face un plan.

Problema este la nivel de facut totul cu acte. La cat s-au scumpit materialele, discutam de daramat 2 case, masini cu material, forta de munca.
Cred ca ar trebui sa pui ceva poze sa intelegem despre ce este vorba.

La ce am urmarit pe acolo, la cat s-a scumpit forta de munca? Pot sa fiu sincer? Ia de vinde.
Astea sunt proiecte pe care le faci mai mult in regim propriu, daca te apuci de ingropat bani acolo, sa darami, sa te duci pe la vecini pentru acorduri, sa nu faci ferestre spre vecini, sa nu faci balcoane.

Fara poze vorbim cam asa pe langa.
Nu stim cum arata casa de are dimensiunea cam a unui apartament cu 2 camere, cum este compartimentata. Gaze, apa, canalizare? Izolata?

Eu faceam in felul urmator, amandoua case sunt construite in 1930, sunt case separarate? Acoperis etc...
Lasam constructia mare, daramam tot, ceream autorizatie pentru o anexa, ceva dormitor, bucatarie, baie, ceva ce nu cred ca ai in prima casa.
Izolam casa, hidroizolatie, acoperisul sa fie ok.

Gata, tocmai buna sa te muti in ea.
Orice alt sfat o sa fie aberant din punct de vedere al cifrelor. Ia de te gandeste cat o sa cheltuiesti cu actele, trebuie arhitect, la cat s-au scumpit materiale si mana de lucru o sa bagi 25-30 de mii de euro doar sa darami toate alea si sa faci proiect pentru noua casa.

De vandut m-am gandit... Dar cine cumpara daca nu poate sa construiasca? Nu planific momentan nimic. Intrebarea mea e daca pot face ceva cu terenul.... Orice... Daca pot sa imi fac eu o casa, oricum ar fi ea sau daca pot macar vinde.

Poze nu am momentan si casa mare e compartimentata in 2 camere mari si late pe lungime tip vagon cu o veranda/hol in fata, in timp ce casa mica e o camera cu un hol/bucatarie.

Da. Sunt case separate, le separa cam un metru de teren...  Constructia mare nu e fezabila pe termen lung. E din chirpici si nu are nimic in ea... Baie, bucatarie... Casa batraneasca... Casa de tara in oras...  

Gaz este pe teren, apa la fel, curent la fel dar canalizarea este pe strada.

 vestale, on 11 mai 2022 - 20:26, said:

Nu e inutil, poti folosi/renova/extinde una din cladirile existente, le poti darma si face gradina, locuri de parcare si alte multe locuri. Poti vinde unui vecin sau poti cumpara de la un vecin,
In Iasi s-au construit cu multe smecherii in ultimii ani, dar a inceput sa ii mai ia la intrebari cei de la DNA pe cei de la Primarie in diverse dosare; sper ca o sa fie mai rare aceste smecherii.

Nu as tine in veci un teren doar pentru gradina sau locuri de parcare... Telul meu e ori casa daca pot face o casa acolo, ori sa vand daca pot vinde... Cu toate ca nu cred ca ar cumpara cineva daca nu ar putea construi acolo... Deci ma invart in cerc... De vandut la un vecin e greu... Vecinul din dreapta are 4 parcele cumparate... 2 vile gigantice pentru el si pentru copil, si tocmai ce isi face un foisor de gratar pe alta parcela... Vecinul din stanga din cate am inteles e sarac lipit pamantului... Despre cumparat, la vecinul din dreapta nu am sanse, si la vecinul din stanga, nu stiu daca ar vinde...

 -ARA-, on 11 mai 2022 - 20:32, said:

Cat timp isi dau vecini acordul este ok. Poate construi si pe hotar.

Fara acordul vecinilor mai bine pune ceva poze si-l invatam ce sa faca, singur, in regim propriu.

Ar trebui sa zica daca sta in oras, mai are o alta propietate in oras?
Locuia acolo si a murit tatal si acum el este singurul mostenitor si doreste sa stie sa faca mai departe?
Sau locuieste la bloc si a mostenit casa tatalui care este in oras si daca trecem 150 de euro pe metru ori 355 tot ajungem pe la 50 si ceva de mii de euro.

O casa pe parter, cu un acoperis bun, nu zic sa fie lindab, zic sa fie ok, sa nu ploua prin el, sapa singur pe langa fundatie, da cu pensula sau cu trafaletul cu 1-2 maini de hidroizolatie pe la temelie, pune ceva membrana hidroizolanta, pune pamantul la loc sau toarna ceva beton si apoi pune ceva vata sau orice izolatie(caz ca nu are deja) si a terminat partea de izolatie.
Scurgerile sa fie trase departe de casa.

Discutia este daca el locuieste acolo in casa? Locuieste la bloc? Ce parere ar avea familie sa se mute acolo? Cam asa trebuie pusa discutia.

Intrebari foarte bune...

Stau in oras, mai am alta proprietatea in oras, nu locuiam acolo, locuia doar tatal meu acolo si vreau sa stiu ce pot face mai departe.

Casa e in oras si terenul se vinde cam cu 200 - 220 de euro mp in zona.

Scopul final e ori sa ma mut acolo dar asta numai daca pot construi ceva, in orice fel. Nu sunt de acord cu casele de chirpici...

Daca pot reconstrui/consolida/extinde, as prefera sa daram si sa construiesc pe aceeasi amprenta ceva modern.

Daca imi permite terenul as prefera sa daram tot (0 costuri pentru mine si un baros :)) dar na... Indepartarea molozului de pe teren ar costa si aia ceva...) si sa construiesc ceva mai bine amplasat pe teren. Sa am unde parca si eu masina in curte.

Daca nu pot nici una, nici alta, as prefera sa vand... Dar cine cumpara daca nu poate construi nimic?

#25
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Daca poate modifica retragerile cu acordul vecinilor, sa ne spuna daca are ferestre de vedere vecinul din dreapta, cu zidul aproape lipit de gardul lui. Daca nu, probabil va fi de acord sa faca si el casa la 60cm de hotar si asa are spatiu destul, chiar si respectand retragerile pe celelalte laturi. La casa parter, ca la etaj creste foarte mult retragerea pe cealalta latura si ajunge din lac in put.

#26
HEFE

HEFE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 04.03.2006

 Cyanid3, on 11 mai 2022 - 20:45, said:

Daca poate modifica retragerile cu acordul vecinilor, sa ne spuna daca are ferestre de vedere vecinul din dreapta, cu zidul aproape lipit de gardul lui. Daca nu, probabil va fi de acord sa faca si el casa la 60cm de hotar si asa are spatiu destul, chiar si respectand retragerile pe celelalte laturi. La casa parter, ca la etaj creste foarte mult retragerea pe cealalta latura si ajunge din lac in put.

Vecinul din dreapta nu are ferestre. :)

#27
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021

 HEFE, on 11 mai 2022 - 20:44, said:

Stau in oras, mai am alta proprietatea in oras, nu locuiam acolo, locuia doar tatal meu acolo si vreau sa stiu ce pot face mai departe.

Casa e in oras si terenul se vinde cam cu 200 - 220 de euro mp in zona.

Scopul final e ori sa ma mut acolo dar asta numai daca pot construi ceva, in orice fel. Nu sunt de acord cu casele de chirpici...

Daca pot reconstrui/consolida/extinde, as prefera sa daram si sa construiesc pe aceeasi amprenta ceva modern.

Daca imi permite terenul as prefera sa daram tot (0 costuri pentru mine si un baros Posted Image) dar na... Indepartarea molozului de pe teren ar costa si aia ceva...) si sa construiesc ceva mai bine amplasat pe teren. Sa am unde parca si eu masina in curte.

Daca nu pot nici una, nici alta, as prefera sa vand... Dar cine cumpara daca nu poate construi nimic?
Eu am trecut 150 de euro ca suntem intr-un fel de criza si am zis sa nu te apuci de daramat, de bagat bani si sa te uiti ca a scazut pretul la 150 de euro.
Tot timpul sa te gandesti la ce este mai rau.

Cred ca daca iei decizia sa vinzi nu are vreun rost sa te apuci de daramat.

Nu cred ca este casa de chirpici, se zice casa de paianta, cauti pe youtube ca se renoveaza destul de bine.

Tu zici ca darami totul si sa faci pe aceeasi amprenta? Nu merge.
Este ce iti ziceam, acum probabil ai ferestre in toata casa. Cand te apuci de construit nu o sa trebuiasca sa mai ai ferestre catre vecini.

Stai tu linistit ca sunt destui care cumpara, darama si construiesc altceva.
Tu ca persoana fizica daca te apuci de ciocanit la birouri la primarie, gasesti zilele in care au program sau audienta, te uiti ce arhitect sa alegi, ce firma.
O firma rezolva toate astea repede si se duc si ofera ceva bani pe la vecini sau le zic ce ar prefera, o curte neingrijita sau o constructie noua care respecta toate standardele si cu proiectul respectat fara ferestre catre ei, gard refacut etc...

Edited by -ARA-, 11 May 2022 - 20:52.


#28
ConstantinDriga

ConstantinDriga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 26.01.2016
Vecinii ar putea fi interesati sa cumpere.

#29
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,998
  • Înscris: 14.03.2013

 ConstantinDriga, on 11 mai 2022 - 22:59, said:

Vecinii ar putea fi interesati sa cumpere.
Pai da dar nu la pretul pietei ca nu cred ca sunt asa de naivi si stiu ca nimeni nu ar cumpara acolo neputand sa construiasca nimic. La un pret mult mai convenabil, cel mai probabil ca ar cumpara chiar vecinul ala cu vilele. Dar nu la pretul pietei ca nu are nici un interes.

#30
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005

 HEFE, on 11 mai 2022 - 19:51, said:

Multumesc! Nu. E in alta zona. Posted Image Ultimul rand de pe care ultima pagina? Ultimul rand din imagini, spune ca pentru ca nu am front stradal de minim 12m, parcela nu e construibila... Dar refuz sa cred ca e total inutil terenul...



Sigur vei putea construi. Au construit altii pe teren mai mic, sau pe acelasi teren cladiri cu 2-3 etaje. Depinde cine il are. Ia intreaba-l pala de la primarie, nu il vrea el pe gratis? Sa vezi ca in 2-3 luni e deja construit pe el.
Spunea cineva mai sus, de duplex si sa iti ceri singur acordul. Poate fi o solutie. O alta solutie, poti face un drum pe o latura si apoi vei avea suficienta latime, ca sa poti construi, drumul doar pe hartie bineinteles.
Ia autrizatie de extindere. Nu te va opri nimeni sa o extinzi, dar nu fa asta, daram-o, te va costa mult mai mult consolidarea a ceea ce ai, plus ca e facuta cu mult timp in urma nerespectand nimic. Darami si construiesti de la zero, pe repede inainte prima parte ca sa nui se prinda aia de primarie.

Edited by xplozia, 12 May 2022 - 07:35.


#31
Pafarist

Pafarist

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 01.06.2009

 HEFE, on 11 mai 2022 - 20:09, said:

Vecinul din stanga are casa aproape lipita de gardul meu si nu pot lua nici 10cm de la el... As putea sa iau 3m liniari de la vecinul din dreapta care are de unde... Problema se pune ca la lungimea de 33 de m, ajung sa iau 100mp de la el... Pretul in zona e cam 200 de euro pe mp si ajung sa dau 20.000 de euro doar ca sa pot construi... Plus acte, notari, intabulari, alipire... E prea mult efortul financiar...

N-ați putea să cumpărați doar 2 mp, triunghiul dreptunghic roșu 2x2 m, conform schiței atașate?
În acest fel vecinul va deveni mai bogat cu 400 euro, dumneavoastra ați avea front stradal de 12.364 m, iar parcela ar deveni construibilă...

Attached Files



#32
pine

pine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 13.08.2005
Ai doua mari probleme:
- terenul este neconstruibil din cauza limitei de 12m pentru frontul stradal
- ti se impun minim 3m limite laterale deci iti raman 4m pentru constructie.
Nu demola ca ramai cu teren neconstrubil, mergi pe reconsolidare, extindere si mansardare.

#33
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005
NU DEMOLEZI NIMIC!
Ultimul rînd din imaginea cu regimul tehnic din certificat spune că parcela e neconstruibilă din cauza lățimii la stradă care e sub limita minimă acceptată. Dacă demolezi vei rămîne cu un teren viran neconstruibil.
Soluția e să ceri renovarea, consolidarea și extinderea construcțiilor existente. Din ce e acolo faci ce ai nevoie - păstrezi minimul necesar cît să rămîi în categoria consolidare/extindere și restul îl faci nou.

Altfel cine a scris certificatul ăla e vai de capul lui:
- imobilul sunt situat - no comment
- toate clădirile vor fi prevăzute cu acoperiș - da, domnu' funcționar, clădirile în general au acoperiș, că altfel plouă înăuntru...
- asbociment - pe bune?
- gardurile, strada vor avea înălțimea de 1,50 m - cum are strada înălțime?
- de virgulele aruncate care pe unde s-a nimerit nu mai zic.

#34
HEFE

HEFE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 04.03.2006
Salutari la toata lumea!

Scuze ca nu am mai raspuns dar am avut o saptamana de cosmar... Vorba aia... Cand ploua, toarna!

Multumesc tuturor pentru raspunsurile si sfaturile date! Sa le luam in ordine zic eu. :)


 -ARA-, on 11 mai 2022 - 20:51, said:

Eu am trecut 150 de euro ca suntem intr-un fel de criza si am zis sa nu te apuci de daramat, de bagat bani si sa te uiti ca a scazut pretul la 150 de euro.
Tot timpul sa te gandesti la ce este mai rau.

Cred ca daca iei decizia sa vinzi nu are vreun rost sa te apuci de daramat.

Nu cred ca este casa de chirpici, se zice casa de paianta, cauti pe youtube ca se renoveaza destul de bine.

Tu zici ca darami totul si sa faci pe aceeasi amprenta? Nu merge.
Este ce iti ziceam, acum probabil ai ferestre in toata casa. Cand te apuci de construit nu o sa trebuiasca sa mai ai ferestre catre vecini.

Stai tu linistit ca sunt destui care cumpara, darama si construiesc altceva.
Tu ca persoana fizica daca te apuci de ciocanit la birouri la primarie, gasesti zilele in care au program sau audienta, te uiti ce arhitect sa alegi, ce firma.
O firma rezolva toate astea repede si se duc si ofera ceva bani pe la vecini sau le zic ce ar prefera, o curte neingrijita sau o constructie noua care respecta toate standardele si cu proiectul respectat fara ferestre catre ei, gard refacut etc...

De ce nu ar merge construit pe aceeasi amprenta? Este undeva scris cat trebuie sa ramana din constructia veche pentru a fi clasificata drept reconstructie? Fundatia? O caramida pusa pe fundatie? Un perete?

Da... Ma gandeam sa ma duc la o firma dar vreau sa am macar o imagine de ansamblu inainte... Sa stiu ce caut, cer, etc :)


 ConstantinDriga, on 11 mai 2022 - 22:59, said:

Vecinii ar putea fi interesati sa cumpere.

Posibil dar putin probabil...

 jm2010, on 12 mai 2022 - 06:24, said:

Pai da dar nu la pretul pietei ca nu cred ca sunt asa de naivi si stiu ca nimeni nu ar cumpara acolo neputand sa construiasca nimic. La un pret mult mai convenabil, cel mai probabil ca ar cumpara chiar vecinul ala cu vilele. Dar nu la pretul pietei ca nu are nici un interes.

Vecinul cu vilele nu mai vrea nimic... Mi-a spus clar cand am aruncat ipoteza asa printre gard cand am discutat ultima oara... Dar poate doar negocia? Cine stie... E si asta o varianta.

 xplozia, on 12 mai 2022 - 07:33, said:

Sigur vei putea construi. Au construit altii pe teren mai mic, sau pe acelasi teren cladiri cu 2-3 etaje. Depinde cine il are. Ia intreaba-l pala de la primarie, nu il vrea el pe gratis? Sa vezi ca in 2-3 luni e deja construit pe el.
Spunea cineva mai sus, de duplex si sa iti ceri singur acordul. Poate fi o solutie. O alta solutie, poti face un drum pe o latura si apoi vei avea suficienta latime, ca sa poti construi, drumul doar pe hartie bineinteles.
Ia autrizatie de extindere. Nu te va opri nimeni sa o extinzi, dar nu fa asta, daram-o, te va costa mult mai mult consolidarea a ceea ce ai, plus ca e facuta cu mult timp in urma nerespectand nimic. Darami si construiesti de la zero, pe repede inainte prima parte ca sa nui se prinda aia de primarie.

Nu cred ca am inteles...  Drum nu pot sa fac. Ma intereseaza legal. Sau sa caut un loophole ceva... Dar nu manarii.

"Ia autrizatie de extindere [....] dar nu fa asta, daram-o" .... Nu inteleg....

 Pafarist, on 12 mai 2022 - 14:14, said:

N-ați putea să cumpărați doar 2 mp, triunghiul dreptunghic roșu 2x2 m, conform schiței atașate?
În acest fel vecinul va deveni mai bogat cu 400 euro, dumneavoastra ați avea front stradal de 12.364 m, iar parcela ar deveni construibilă...

Cel mai bun loophole! Si o idee chiar buna... Merita investigat! Multumesc! :)

 pine, on 12 mai 2022 - 14:31, said:

Ai doua mari probleme:
- terenul este neconstruibil din cauza limitei de 12m pentru frontul stradal
- ti se impun minim 3m limite laterale deci iti raman 4m pentru constructie.
Nu demola ca ramai cu teren neconstrubil, mergi pe reconsolidare, extindere si mansardare.

Fix alea le-am zarit si eu. Pafarist a dat o solutie la prima... Posibil sa fie realizabila... La a doua ma gandesc ca se poate cu acord la notar nu?

 radunic, on 12 mai 2022 - 15:28, said:

NU DEMOLEZI NIMIC!
Ultimul rînd din imaginea cu regimul tehnic din certificat spune că parcela e neconstruibilă din cauza lățimii la stradă care e sub limita minimă acceptată. Dacă demolezi vei rămîne cu un teren viran neconstruibil.
Soluția e să ceri renovarea, consolidarea și extinderea construcțiilor existente. Din ce e acolo faci ce ai nevoie - păstrezi minimul necesar cît să rămîi în categoria consolidare/extindere și restul îl faci nou.

Altfel cine a scris certificatul ăla e vai de capul lui:
- imobilul sunt situat - no comment
- toate clădirile vor fi prevăzute cu acoperiș - da, domnu' funcționar, clădirile în general au acoperiș, că altfel plouă înăuntru...
- asbociment - pe bune?
- gardurile, strada vor avea înălțimea de 1,50 m - cum are strada înălțime?
- de virgulele aruncate care pe unde s-a nimerit nu mai zic.

Sa zicem ca frontul stradal se rezolva cu o achizitie de 2m de front stradal de la un vecin... Daca nu se poate asta, ce ar insemna "minimul necesar" ? Fundatia e suficienta? Sau trebuie sa las un perete? O camera? Toata casa asa cum e?

Da... Certificatul ala a fost facut pe repede inainte. Au intarziat cu mult peste termenul legal de 30 de zile cu el  si pentru ca am vrut sa ma apuc de treaba odata cu venirea verii, i-am presat sa mi-l elibereze mai repede... Discutii cu departamentul juridic, instanta, din astea :) S-au cam grabit. Ii inteleg.

#35
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005

 HEFE, on 16 mai 2022 - 18:36, said:

Sa zicem ca frontul stradal se rezolva cu o achizitie de 2m de front stradal de la un vecin... Daca nu se poate asta, ce ar insemna "minimul necesar" ? Fundatia e suficienta? Sau trebuie sa las un perete? O camera? Toata casa asa cum e?
Dacă se rezolvă cu frontul atunci nu mai trebuie să faci manevre. Dacă nu - teoria consolidării e că rămîne casa în picioare și o aduci la standardul de rezistență actual. În practica - fiecare decide cît păstrează din clădire și primăria aprobă sau nu. Am văzut de la consolidări normale (casa rămîne 90% în picioare) pînă la cei care au demolat tot și au construit de la zero (adică minciună fără jenă).

#36
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005

 radunic, on 17 mai 2022 - 09:14, said:

Dacă se rezolvă cu frontul atunci nu mai trebuie să faci manevre. Dacă nu - teoria consolidării e că rămîne casa în picioare și o aduci la standardul de rezistență actual. În practica - fiecare decide cît păstrează din clădire și primăria aprobă sau nu. Am văzut de la consolidări normale (casa rămîne 90% în picioare) pînă la cei care au demolat tot și au construit de la zero (adică minciună fără jenă).
Asta spuneam si eu, iei autorizatie de extindere/consolidare, dar o dai jos pe repede inainte sa nu vina aia de la primarie si ridici repede alti pereti, pe fostul amplasament. Fiind veche, te va costa mai mult sa o aduci la standardul actual, iar problemele cu vechia constructie vor persista.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate