Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 

Constructie casa pe teren ingust aprox 10m front stradal x 30m adancime

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
HEFE

HEFE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 04.03.2006
Buna ziua la toata lumea!

Nu am mai postat de mult aici, dar ma bucur sa ma aflu iar printre voi! Din pacate iar cu cersitul de sfaturi, dar asta e! :)

Anul trecut a decedat tatal meu si am mostenit un teren mic cu 2 case batranesti in Municipiul Iasi.

Terenul are suprafata de 348 de m2 si ca dimensiuni are 10.795 m front stradal si adancime 33.998 / 32.421 m adancime in functie de latura. E usor trapezoidal.

Pe teren se afla 2 case, una de 54m2 si cealalta de 23m2, un beci de 6m2 si o magazie de 16m2.

Am intabulat tot de pe proprietate, am scos un certificat de urbanism de informare si as vrea sa stiu ce as putea face cu terenul?

Pot construi ceva pe terenul ramas liber? O casa mica?
Trebuie sa daram ce e pe teren ca sa pot construi ceva?
Trebuie sa "reconstruiesc" ce e deja acolo? Daca da, pot uni cele 2 case batranesti in una singura? Daca "reconstruiesc" pot sa ma mai inalt cu un etaj?

Sunt constient ca terenul e foarte ingust... Dar ce as putea face cu el?

Atasez o schita cu masuratori si regimul economic, juridic si tehnic din certificatul de urbanism.

Va multumesc anticipat si astept cu nerabdare parerile voastre! :)

P.S. Daca nu am nimerit zona buna pentru topicul meu, rog un moderator sa mute topicul in zona potrivita. :)

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   628.32K   117 downloads
  • Attached File  2.jpg   125.72K   125 downloads
  • Attached File  3.jpg   495.28K   126 downloads
  • Attached File  4.jpg   539.16K   131 downloads


#2
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007
Eu zic sa mergi la Primarie si sa ceri o recomandare catre un arhitect cu care au mai lucrat.
Si as miza pe o consolidare/extindere, stiu ei despre ce e vorba....Folosesti ce ai pe teren ca sa te incadrezi in coeficienti.

#3
HEFE

HEFE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 04.03.2006

 crocko.dilul, on 11 mai 2022 - 19:11, said:

Eu zic sa mergi la Primarie si sa ceri o recomandare catre un arhitect cu care au mai lucrat.
Si as miza pe o consolidare/extindere, stiu ei despre ce e vorba....Folosesti ce ai pe teren ca sa te incadrezi in coeficienti.

Multumesc de sfat! Urmatoarea oprire oricum era la un arhitect, dar si arhitectul costa bani. Si am zis ca daca e imposibil si nu pot face nimic acolo, macar sa intreb pe forum unde nu ma costa nimic. Daca exista totusi o posibilitate, zilele urmatoare ma duc la un arhitect. :)

#4
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018
cred că mai bine lăsai două proprietăți distincte și făceai un duplex adică două case spate in spate dar de fapt ar fi una iar fiecare vecin își dădea acordul unuia altuia.adică te lăsai pe tine să construiești pe limita de priorietate

Edited by EMPP, 11 May 2022 - 19:37.


#5
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,217
  • Înscris: 24.11.2002
Condoleante!
E in zona Ticau? Ultimul rand din ultima pagina ce iti sugereaza?

#6
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,995
  • Înscris: 29.09.2008
cel mai simplu ar fi să cereți un certificat de urbanism, act oficial al primărie, prin care aflați exact ce puteți construi… dupa ce stii cat este POT si CUT in zona aia ne puteam da si noi cu parerea. Practic pe un teren intravilan la un sat din Giurgiu se poate construi pe o suprafata si o inaltime, iar pe un teren din orasul Iasi sau unde esti tu alta.

#7
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018
ar fi interesant să ai zid de foc cu unul dintre vecinii din stânga sau dreapta

#8
HEFE

HEFE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 04.03.2006

 EMPP, on 11 mai 2022 - 19:36, said:

cred că mai bine lăsai două proprietăți distincte și făceai un duplex adică două case spate in spate dar de fapt ar fi una iar fiecare vecin își dădea acordul unuia altuia.adică te lăsai pe tine să construiești pe limita de priorietate

Nu sunt doua proprietati distincte. Tot ce se vede in schema este proprietatea mea. Ambele case sunt in proprietatea mea. In casa mare au stat strabunicii mei pana la moartea lor, in casa mica au stat bunicii mei care apoi s-au mutat in casa mare si dupa moartea lor totul a fost preluat de tatal meu care acum mi le-a lasat mie.

#9
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Cere un certificat si vezi ce grad de ocupare al terenului ai acolo. E posibil ca inca o casa sa iti depaseasca gradul maxim de ocupare al terenului. Daca ai bani, normal ca cel mai calumea ar fi sa darami tot si sa faci o casa in functie de ce posibilitati ofera urbanismul zonei. Etajul nu cred ca e interzis nicaieri, trebuie sa fii atent doar la retragerile fata de vecini. Daca ai 60cm, iti ramane loc lejer sa faci o casa, chiar si una mare.

#10
HEFE

HEFE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 04.03.2006

 vestale, on 11 mai 2022 - 19:38, said:

Condoleante!
E in zona Ticau? Ultimul rand din ultima pagina ce iti sugereaza?
Multumesc! Nu. E in alta zona. Posted Image Ultimul rand de pe care ultima pagina? Ultimul rand din imagini, spune ca pentru ca nu am front stradal de minim 12m, parcela nu e construibila... Dar refuz sa cred ca e total inutil terenul...

 dell99, on 11 mai 2022 - 19:38, said:

cel mai simplu ar fi să cereți un certificat de urbanism, act oficial al primărie, prin care aflați exact ce puteți construi… dupa ce stii cat este POT si CUT in zona aia ne puteam da si noi cu parerea. Practic pe un teren intravilan la un sat din Giurgiu se poate construi pe o suprafata si o inaltime, iar pe un teren din orasul Iasi sau unde esti tu alta.
E cerut si e si atasat. POT = max 30% si CUT e max 0.60mp pt P + 1E si 0.90 mp pt P + 2E.

 EMPP, on 11 mai 2022 - 19:40, said:

ar fi interesant să ai zid de foc cu unul dintre vecinii din stânga sau dreapta
Ce inseamna asta?

 Cyanid3, on 11 mai 2022 - 19:46, said:

Cere un certificat si vezi ce grad de ocupare al terenului ai acolo. E posibil ca inca o casa sa iti depaseasca gradul maxim de ocupare al terenului. Daca ai bani, normal ca cel mai calumea ar fi sa darami tot si sa faci o casa in functie de ce posibilitati ofera urbanismul zonei. Etajul nu cred ca e interzis nicaieri, trebuie sa fii atent doar la retragerile fata de vecini. Daca ai 60cm, iti ramane loc lejer sa faci o casa, chiar si una mare.

Am cerut si am si atasat ca si imagine in primul post. Nu stiu care e gradul de ocupare din tot glosarul ala de termeni. Parca citesc chineza. Daca ai putea arunca o privire pe imagini si mi-ai spune ce si cum, as aprecia teribil! Plus ca nu stiu care sunt retragerile fata de vecini... Din cate imi dau seama cere 1/2H sau minim 3m pe laterale si posterior 1/2H sau minim 5m. Culmea dar vecinul din stanga, are casa noua construita... gen 2005 incoace si are peretele aproape lipit de gardul meu.

Edited by HEFE, 11 May 2022 - 19:56.


#11
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Suprafața e extrem de mică...
Tot la primăria ta trebuie să ajungi pt a vedea condițiile locale de urbanism.

#12
HEFE

HEFE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 04.03.2006

 DarthBane, on 11 mai 2022 - 19:52, said:

Suprafața e extrem de mică...
Tot la primăria ta trebuie să ajungi pt a vedea condițiile locale de urbanism.

Am deja certificatul de urbanism. E atasat ca si imagini in primul post...

#13
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018

 HEFE, on 11 mai 2022 - 19:51, said:

Ce inseamna asta?
înseamnă ca în loc de gard să ai zidul casei vecinului.de acest zid te poți lipi fără să lași distantă între cele două case

Edited by EMPP, 11 May 2022 - 20:02.


#14
HEFE

HEFE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 04.03.2006

 EMPP, on 11 mai 2022 - 20:02, said:

înseamnă ca în loc de gard să ai zidul casei vecinului.de acest zid te poți lipi fără să lași distantă între cele două case
Din pacate nu e asa... Am gard de jur imprejur... :(

#15
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018
să nu demolezi că nu te mai lasă să faci nimica pe urmă

#16
HEFE

HEFE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 04.03.2006

 EMPP, on 11 mai 2022 - 20:03, said:

să nu demolezi că nu te mai lasă să faci nimica pe urmă
Multumesc de sfat! Notat!

#17
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018

 HEFE, on 11 mai 2022 - 20:03, said:

Din pacate nu e asa... Am gard de jur imprejur... Posted Image
daca vecinii au front stradal mare poți lua 1,5m de la ei ca să poți construi.totul depinde de relația cu ei

#18
HEFE

HEFE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 04.03.2006

 EMPP, on 11 mai 2022 - 20:04, said:

daca vecinii au front stradal mare poți lua 1,5m de la ei ca să poți construi.totul depinde de relația cu ei
Vecinul din stanga are casa aproape lipita de gardul meu si nu pot lua nici 10cm de la el... As putea sa iau 3m liniari de la vecinul din dreapta care are de unde... Problema se pune ca la lungimea de 33 de m, ajung sa iau 100mp de la el... Pretul in zona e cam 200 de euro pe mp si ajung sa dau 20.000 de euro doar ca sa pot construi... Plus acte, notari, intabulari, alipire... E prea mult efortul financiar...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate