Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

Revizie instalatie gaze - lista Cluj

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
OCM

OCM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 06.08.2007
Salutare,
Stiti de vreo lista cu firme autorizate ANRE (in Cluj) pentru revizie gaze aia la 10 ani ?
Aici o fi? https://portal.anre....Lists/AtestatGN
Dar nu stiu ce sa selectez din multiplele optiuni la  "Tip autorizatie", oricum par a fi multe firme.

Asa la o cautare am gasit ekinstal , Arcoterm Instal , cpl concordia. Mai aveti alte recomandari , cam la ce pret sa ma astept daca nu e nimic de reparat?

Ar mai fi cei de la SEA/Eon cu abonamentul lor de vreo 14 lei pe luna*24luni (deci 336 lei) dar nu stiu daca eu ma mut de la Eon ala mai ramane valabil si daca include si verificarea ISCIR la centrala in banii astia (ca la mine expira in acelasi timp).

Edited by OCM, 11 May 2022 - 14:05.


#2
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,464
  • Înscris: 01.08.2006
Acum câțiva ani am făcut revizia cealaltă, la termen scurt, cu Microterm. Poate găsești vreun telefon pe net.
Cred că cea mai cunoscută firma e aia, Ekinstal, în fiecare an văd afișe pe la blocuri cu ei, că vin să facă reviziile. Se autosesizează, nu-i cheamă nimeni. Dacă vrei îi primești, dacă nu, nu.
Preț habar nu am cât e, afli dacă suni la ei.

#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006
Aia cu care ai facut verificare bianuala ce au?

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,063
  • Înscris: 01.12.2001
@adisz :)
Bianuala e de 2 ori/an.

Asta la gaze se face o data la 2 ani.

#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006
Scuze.

Odata la doi ani am vrut sa scriu si mi-a iesit o prostie.

#6
OCM

OCM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 06.08.2007
Mersi de recomandări. Acum doi ani am făcut cu SEA/EON ca vechii proprietari au luat centrala prin abonament și era inclus eu nu am mai avut de plata nimic, de asta și expira la aceeași data instalația și centrala. Dar s-a terminat...

#7
crios339

crios339

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 27.01.2007
La revizia unei instalatii de gaze (in 2019) s-au gasit unele probleme. Ma poate ajuta cineva cu detalii/explicatii la problemele enumerate in figura ?
Multumesc.

Attached Files



#8
OCM

OCM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 06.08.2007
Nu prea inteleg scrisul. La 3 pare a scrie 1 CAZAN ,deci a inlocuit toata centrala termica? Posted Image)

Legat de intrebarea mea am facut o cercetare de piata si cam astea sunt preturile pe Cluj:
EK Instal : Revizia 180 lei + 150 lei Centrala
Arcoterm Instal: Revizia 200 lei + 150 lei Centrala
Eon/SEA: Revizia 210 lei (centrala doar cu abonament si nu merita)

Doar verificare centrala din cei de pe lista oficiala Vaillant ar fi intre 168 lei (Euroinstal Tehnic Apahida) si 230 lei (Dumas ,10 lei/kw)
O verificare a instalatiei de gaz (cea la 2 ani) ar fi cam 120 lei.

Deci in concluzie se poate economisi vreo 50 lei ,dar cred ca mai important ar fi sa fie onesti sa isi faca treaba , sa nu se apuce sa inventeze defecte , sa iti inventeze reparatii de mii de lei sau invers sa nu faca nimic si sa iti ia banii.
Oricum asta e una din legile alea din Romania pe care statul nu o aplica (sau doar cand apare prin presa vreun caz isi mai aminteste), cum mai sunt si altele (parcarea pe trotuare, poluare, aruncat gunoie pe jos etc).
Cred ca iesim mai sigur sa ne cumparam un detector de gaz mobil din banii aia si ne verificam cand vrem... Posted Image)

Edited by OCM, 03 June 2022 - 10:06.


#9
optimus prime

optimus prime

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 16.04.2006

 OCM, on 03 iunie 2022 - 10:05, said:

Nu prea inteleg scrisul. La 3 pare a scrie 1 CAZAN ,deci a inlocuit toata centrala termica? Posted Image)

Legat de intrebarea mea am facut o cercetare de piata si cam astea sunt preturile pe Cluj:
EK Instal : Revizia 180 lei + 150 lei Centrala
Arcoterm Instal: Revizia 200 lei + 150 lei Centrala
Eon/SEA: Revizia 210 lei (centrala doar cu abonament si nu merita)

Doar verificare centrala din cei de pe lista oficiala Vaillant ar fi intre 168 lei (Euroinstal Tehnic Apahida) si 230 lei (Dumas ,10 lei/kw)
O verificare a instalatiei de gaz (cea la 2 ani) ar fi cam 120 lei.

Deci in concluzie se poate economisi vreo 50 lei ,dar cred ca mai important ar fi sa fie onesti sa isi faca treaba , sa nu se apuce sa inventeze defecte , sa iti inventeze reparatii de mii de lei sau invers sa nu faca nimic si sa iti ia banii.
Oricum asta e una din legile alea din Romania pe care statul nu o aplica (sau doar cand apare prin presa vreun caz isi mai aminteste), cum mai sunt si altele (parcarea pe trotuare, poluare, aruncat gunoie pe jos etc).
Cred ca iesim mai sigur sa ne cumparam un detector de gaz mobil din banii aia si ne verificam cand vrem... Posted Image)

Astea-s preturi bune.Astia din Timisoara sunt mai lacomi:150 ISCIR-ul si 300 -350  Revizia tehnica de 10 ani.Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate