Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Întrebări despre automatizare

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
adicc

adicc

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 04.05.2022
Salutare,
mă adresez celor care se pricep la automatizări
vreau să fac un fel de instalație de ridicat cu șurub cu bile. am văzut că pentru automatizare (actuatoare, cnc-uri) se folosesc motoare pas cu pas.
am nevoie de comandarea motorului simplă sus-jos (din joystick de exemplu), nu am nevoie de precizie. Este nevoie de motoare pas cu pas (nu cred că sunt suficient de puternice) sau se poate face și cu motoare curent alternativ cumva?
care ar fi varianta cea mai simplă (fiabilă) pentru a fi utilizată de orice persoană acestă instalatie si să reziste într-un mediu cu ceva praf?

#2
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,057
  • Înscris: 19.12.2012
Daca nu ai nevoie de precizie, poti face cu aproape orice alt fel de motor. Ce vrei mai exact sa ridici ? ce greutati ?  Poti folosi un motor de curent continuu cu un driver pwm sau chiar unu in ac cu comanda on/off.
Da ne mai multe detatii despre instalatia pe cvare vrei sa o faci si la ce o folosesti

#3
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
Un șurub cu bile costă 4oo de lei. https://www.cnc-kit....-si-piulita-643

Instalația asta e doar 6oo.    https://www.mumar.ro...NRoCRe8QAvD_BwE

Attached Files


Edited by Mircel, 09 May 2022 - 17:52.


#4
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,869
  • Înscris: 15.04.2019
Nu e nevoie de motoare pas cu pas. Orice motor e "puternic" daca i se amplifica cuplul printr-un reductor de turatie.

Edited by __Dan__, 09 May 2022 - 18:23.


#5
adicc

adicc

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 04.05.2022
este doar un fel de motor liniar sus-jos si vreau să ridic circa 10 kg

nu am nevoie de precizie. instalatia trebuie să fie usor de utilizat (gen joystick) miscare sus jos si in mediu cu ceva praf. vreau sa ridic cam 10 kg si îmi trebuie două astfel de instalații care să lucreze împreună (o riglă orizontală pe care să o ridice sus-jos cele două împreună)

 Mircel, on 09 mai 2022 - 17:51, said:

nu pot face ce vreau cu troliul.

 __Dan__, on 09 mai 2022 - 18:22, said:

nu am nevoie decât de vreo 10 kg iar cu surubul cu bile nu cred că este nevoie nici de un motor foarte puternic.

Edited by Dany_Darke, 09 May 2022 - 20:43.


#6
phoenix76

phoenix76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 974
  • Înscris: 25.09.2014
Motor cu reductor pentru stergator parbriz. Poti cauta la dezmembrari, cred ca nu te ajunge foarte mult. Liftul il poti actiona folosind doua lanturi de bicicleta:

Attached Files

  • Attached File  lift.PNG   613.88K   5 downloads


#7
Peerless

Peerless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 14.03.2022

 adicc, on 09 mai 2022 - 18:30, said:

... îmi trebuie două astfel de instalații care să lucreze împreună (o riglă orizontală pe care să o ridice sus-jos cele două împreună)
... iar cu surubul cu bile nu cred că este nevoie nici de un motor foarte puternic.

Ar trebui sa ne zici cam cat de lunga este rigla despre care vorbesti si care este cursa pe verticala.
Daca poti pune un singur surub pe mijloc este simplu in schimb daca vrei sa folosesti doua motoare va trebui sa ai senzori de cap de cursa si un microcontroler cu care sa faci squaring cand dai drumu la instalatie, adica sa te asiguri ca rigla revine orizontala, pentru ca s-ar putea ca din diverse motive sa pierzi pasi pe unul dintre motoare.

Mai bine te orientezi catre o actionare cu lant si un singur motor, cum zice phoenix76, doar ca ti-ar trebui un motor cat de cat serios, nu de stergator.

Daca e motor pas cu pas iti trebuie un driver de motor pas cu pas de ex. https://nichelina-cn...grfekai3v41or0. Daca e de curent continuu ai nevoie si de o punte H, de ex https://ardushop.ro/...module-43a.html
In ambele cazuri ai nevoie si de un microcontroler cu care sa comanzi driverul sau puntea, sa vezi senzorii de cap de cursa samd.
Indiferent de ce tip de motor folosesti iti trebuie un reductor, de preferat cu surub melc, sa fii sigur ca daca se opreste curentul nu pica rigla.

#8
adicc

adicc

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 04.05.2022

 phoenix76, on 10 mai 2022 - 11:34, said:

Motor cu reductor pentru stergator parbriz. Poti cauta la dezmembrari, cred ca nu te ajunge foarte mult. Liftul il poti actiona folosind doua lanturi de bicicleta:
ok. vreau sa functioneze full time 8ore pe zi. nu merge cu motor stergator

 Peerless, on 10 mai 2022 - 15:23, said:


rigla de 2m si cursa pe verticala cam tot 2m. deci  controlul să nu se blocheze rigla (squaring -nu stiu ce înseamnă) se va face din microcontroler?

Edited by Dany_Darke, 10 May 2022 - 21:58.


#9
Peerless

Peerless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 14.03.2022
Uite o varianta constructiva cu transmisie prin curea.
Elementele mecanice si curelele le poti lua de aici https://www.cloudray...12892443738163. Comanzi doar ce iti trebuie, nu tot setul, pentru ca nu-ti trebuie componentele legate de optica.
Tot de aici poti comanda motorul si driverul pentru motor de ex. https://www.cloudray...e-stepper-motor

Ideal ar fi sa gasesti un motor cu frana sau in loc de reductorul cu curea de care este atasat sa folosesti un reductor melcat.
Ar mai fi o varianta de frana electromagnetica, sa treci motorului printr-un releu care atunci cand nu este alimentat sa puna infasurarile in scurt.

Attached Files



#10
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
Dacă folosești 2 motoare DC ar fi nevoie și de un accelerometru sau senzor de orizontală că dacă motoarele merg dezechilibrat, fie din cauza tensiunilor diferite fie din cauza sarcinii diferite, pe o cursă de 2m se poate înclina puntea în timpul mișcării și ori se blochează ori uzează prematur șinele de culisare. La motoare pas cu pas sincronizate nu prea apare fenomenul.

Edited by mihaicozac, 11 May 2022 - 11:49.


#11
Peerless

Peerless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 14.03.2022
Se intampla si la motoare pas cu pas. Din cauza asta se face squaring la unele rutere cnc.

#12
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,565
  • Înscris: 17.09.2005
Cred ca ar trebui intrebat initiatorul cat este dispus sa investeasca ?
Din linkurile indicate de Florentin ar reiesi ceva in jur de 1000 $ .
Plus detalii suplimentare despre acel praf.
Daca este vorba de domeniul constructiilor cred ar trebui bricolat ceva in genul instalatiei din postul #6.

#13
Peerless

Peerless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 14.03.2022
O fi ceva pentru vopsit altceva?

#14
adicc

adicc

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 04.05.2022
da in constructii as vrea sa o folosesc.
din ce am înteles ar trebui motoare pas cu pas, drivere, microcontrolere, etc si cred ca ajunge pe la 1000 cu totul.
daca aș apela la un profesionist oare cât ar mai fi în plus?

#15
Peerless

Peerless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 14.03.2022
Da si tu  mai multe detalii sau un film cu ceva asemanator ca sa intelegem si noi ce face in constructii instalatia pe care ai vrea sa o faci.

#16
adicc

adicc

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 04.05.2022

 Peerless, on 13 mai 2022 - 11:04, said:

Da si tu  mai multe detalii sau un film cu ceva asemanator ca sa intelegem si noi ce face in constructii instalatia pe care ai vrea sa o faci.
nu am gasit cam ce aș vrea să fac deci nu am poze sau filme.
eu vreau sa fac doua elemente de miscare liniară cu surub cu bile, motoare pas cu pas, drivere, controlere, alimentare, etc. la care să fie controlată miscarea sus-jos din joystick (cred ca ar fi cel mai ok pt operator). cam asta.

#17
Peerless

Peerless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 14.03.2022
Ar trebui sa te mai gandesti la suruburi cu bile deoarece:
- pentru 2m iti trebuie un surub rigid, sa nu vibreze cand se invarte, adica sa aiba un diametru de macar 25mm
- transmisiile cu bile sunt sensibile la praf
- este costisitoare solutia din toate punctele de vedere.

Uita-te la
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/W2GxLMvkjQw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rXNBFdeBne4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
pentru inspiratie.



#18
phoenix76

phoenix76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 974
  • Înscris: 25.09.2014
Studiaza un kit pentru poarta culisanta. Pachetul contine motor cu reductor, doua telecomenzi, bariere optice, cremaliere metalice, girofar/lumina galbena de avertizare.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate