Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Inlocuire tigla ceramica cu tigla metalica

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021
Cat ai dat pe proprietate? Sunt foarte curios.Posted Image

#20
alex_nb93

alex_nb93

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 08.10.2020
Banda Bituminoasa Autoadeziva cu Folie Aluminiu/plumb si nu ai probleme 2-3 ani, plus etansanti polimerici pt fisurile mici; se pare ca prea mult timp liber nu e bun sau prea multi bani de aruncat

#21
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Am o pereche de vecini,oameni harnici gospodari,munca de jos,dar fara carte,din cei ce in pandemie dadeau la sapa cu masca.Au aruncat tiga ceramica de pe casa,au platit multi bani la firma sa le puna   tabla ce imita tigla,ei o numesc LindaPosted Image.Apoi mai nou vara se coc,nu mai pot sta in casa,din ce declara ei.Revenind la cazul in speta,acea casa a rezistat pina acum cu greaua tigla pe ea,si am o banuiala ca nu are nici fundatie.Ca solutie eu as carpi-o ce consider grav in asteptarea momentului de care spui,de investitii majore.Nu de alta,dar e posibil sa ajungi la concluzia ca e mai bine sa refaci intreaga casa.

#22
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013
Initiator vorbeste si cu cei de la aceasta firma: https://www.spatiulc...-acoperis/17062

#23
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,073
  • Înscris: 24.02.2011
Am fost în aceeași situație. Până și căpriorii arată la fel. Am dat jos țigla după ani și ani de cârpeli și am pus țiglă metalică, fără aștereală, doar câte o scândură ici colo unde leațurile erau putrede. N-am mai pus folie si nu a fost nici o problemă. Zero condens. Lucrare făcută cu mustăcioși cu pălărie- rezultat preț triplu și pot spune că m-am încadrat la țeapa cu metoda acoperișul. Recomandări: să pui 2-3 luminatoare, nu veluxuri că nu-i nici o diferență în situația de față și cel mai important să insiști să bage șuruburile în partea superioară a tablei, nu pe unde curge apa. O să scapi de problema infiltrațiilor după ce se coc garniturile șuruburilor. Știu...o să-ți zică că nu se face așa...sau că se îndoaie tabla când se înșurubeazã. Un meseriaș ok nu ar trebui să aibă probleme. Am montat și eu de atunci o învelitoare și este foarte ușor să oprești înfiletanta la timp. Numai să nu dai de Dorei...

Edited by sandel1, 06 May 2022 - 19:25.


#24
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022

View PostMelteanu, on 06 mai 2022 - 19:00, said:

Am o pereche de vecini,oameni harnici gospodari,munca de jos,dar fara carte,din cei ce in pandemie dadeau la sapa cu masca.Au aruncat tiga ceramica de pe casa,au platit multi bani la firma sa le puna   tabla ce imita tigla,ei o numesc LindaPosted Image.Apoi mai nou vara se coc,nu mai pot sta in casa,din ce declara ei.Revenind la cazul in speta,acea casa a rezistat pina acum cu greaua tigla pe ea,si am o banuiala ca nu are nici fundatie.Ca solutie eu as carpi-o ce consider grav in asteptarea momentului de care spui,de investitii majore.Nu de alta,dar e posibil sa ajungi la concluzia ca e mai bine sa refaci intreaga casa.

Normal ca o sa mori de cald in casa cu tigla metalica daca nu izolezi podul bine. Iti trebuie 30-40cm de vata ca sa elimini total problema. Iar vara, aerisiri in parti opuse, sa faca un pic de curent, pe care iarna le inchizi.

#25
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013
[ https://i.postimg.cc/7hM44pjx/Clipboard01.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]  [ https://novatik.ro/themes/frontend/site/assets/images/straturi-natura.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Daca vrei sa acoperi casa cu tigla metalica, iti recomand pe cea acoperita cu roca vulcanica tip Novatik: https://novatik.ro/t...operita-cu-roca

Edited by xmanyacs77, 06 May 2022 - 19:33.


#26
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Anul trecut am rezolvat o astfel de problemă, si cred că mă mai paște una anul viitor. Soluția? Am dat toată țigla jos si am aranjat-o din nou, am mai luat din donații de pe olx țigla, si am cumpărat coame.
De ce luată toată țigla jos si repusa? Pentru ca multe țigle sunt crăpate dar nu se vede, îți dai seama abia când le iei în mână.
  Costuri... Vreo săptămâna de muncă doi oameni, câteva șipci schimbate si câteva beri.

Eu unul nu aș înlocui țigla cu tablă.


#27
cosmin_235423

cosmin_235423

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 17.06.2018
pui niste sipci sa o faci mai deasa
o folie pentru condens, eventual si niste aluminiu
si deja e ca nou acoperisul.
o echipa ti-o face intr-o zi

View PostPoeOvidiu, on 06 mai 2022 - 20:30, said:

Am dat toată țigla jos si am aranjat-o din nou
Mi se pare ca asta e un lux.

#28
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Mare like,poeovidiu.E o munca de sclav,sa dai jos,eventual sa schimbi asa-numitii lati ce sunt putrezi si sa reasezi tigle fara defecte.

#29
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006
Salut, ca sa nu mai deschid alt topic, are cineva o cunostinta, o ruda, cineva serios, firma sau nu, nu conteaza prea mult.....am nevoie de un acoperis la o casa, acoperis nou de la 0, dulgherie, tot ce trebuie, burlane, totul de la 0, va rog frumos sa imi recomandati o persoana serioasa, casa este in bucuresti, va multumesc

#30
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

View PostMelteanu, on 06 mai 2022 - 20:35, said:

Mare like,poeovidiu.E o munca de sclav,sa dai jos,eventual sa schimbi asa-numitii lati ce sunt putrezi si sa reasezi tigle fara defecte.
Da, dar știi că ani buni nu mai ai probleme cu infiltrațiile. Altfel la fiecare ploie ești în pod să vezi dacă nu curge iar pe undeva.

#31
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,073
  • Înscris: 24.02.2011
Dar tot nu stai relaxat pentru că-ți pot cădea alea de la dolii sau cele care nu au opritor ca lumea. Mai o pisică, mai o vijelie...

#32
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Nu ai revizuit niciodată un acoperiș complet? Păi cum să cadă ale de la dolii? Unde tai țigla și rămâne fără cioc, dai gaură prin respectiva bucată si o prinzi cu surub sau cui. Mama ei de meserie.
Dacă le iei toate la mâna, nu vei avea la final țigle cu risc de deplasare, cel puțin încă 10-15 ani. Dacă o vezi exfoliată sau cu ciocul lipsă, nu o pui înapoi.

  Mai folosiți si metode si tehnici vechi, spre deosebire de astea moderne, cele vechi au demonstrat că rezistă 50-60-100 de ani. Astea noi deocamdată au demonstrat doar câțiva ani de cand au apărut.

  Niciodată la acoperiș nu am folosit plăcute perforate, L-uri etc. Le consider improvizații de Dorei. Când folosești astfel de elemente, rezistența îmbinării e fix cat rezistă șurubul. Când folosești metode clasice...e altă discuție. Gaură, cep, etc.
  Doar cârpacii taie lemnul pe casă, dacă il vezi cu drujba tăind căpriorii la fața locului, ăla e pe lângă meserie.

Edited by PoeOvidiu, 07 May 2022 - 10:01.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate