Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Se aplica formula sau nu?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Avem solar laser https://www.google.c...chrome&ie=UTF-8
As baga solar lasere pe blocuri mari de 10 etaje , ca sa produca apa ca dezumidificatoare cu energie de la solar lasere ,si apa produsa as lasa-o sa cada si la baza sa produca energie cu generatoare vreau sa imi ziceti se aplica formula utilizata cu energia barajelor care zice ca e greutatea x 9,8 x caderea sau e energia produsa de dezumidificatoare si atat? Ca nu imi dau seama , e aparat care ar scoate cat produc dezumidificatoarele sau ar scoate cat produc dezumidificatoarele + caderea de apa nu pricep ce principiu /formula se aplica la cazul pus asa ca as vrea sa imi ziceti voi sa nu ziceti ca vreau perpetuum mobile iara

Edited by karax, 04 May 2022 - 08:43.


#2
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,942
  • Înscris: 15.04.2019
Nici nu stiu daca sa-ti spun - dar am 5 minute libere, hai. Apa fiarta intr-un cazan de laserul ala solar ar putea actiona direct o turbina -> generator electric (cum deja se practica); insa probabil c-ar fi prea simplu si eficient pentru gustul tau. La proiectul cu cadere termo-hidro: un randament sub 50% e putin insuficient pentru perpetuum mobile.

#3
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Cazanul nu produce vapori cata energie baga laserul si la cadere e si cat e caderea?  Teoretic la cadere poate fi 2000 kg x 9,8 x 2000 cu solar laserul pus la padurea neagra la germani (nu e 9,8 x 2000 ar fi 9,8 x 90 cat is barajele��)

Edited by karax, 04 May 2022 - 09:31.


#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
cu cat treci energia prin mai multe sisteme, cu atat vei avea pierderi mai mari (si implicit randament total mai mic)

#5
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Deci e si pierderea de la dezumidificator la apa produsa. Dar nu cred ca e asa mare fiind doar de la dezumidificator la apa si atat

Edited by karax, 04 May 2022 - 09:36.


#6
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,805
  • Înscris: 15.08.2014
Aerul tre sa aiba si el o anumita umiditate, daca il usuci, ce faci, omori planeta ?

#7
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,604
  • Înscris: 12.06.2010
Las-o p'asta pe mai tarziu. Focus pe transferul de energie! Acum e momentul. Maine dimineata dupa ce rasare soarele bagi razele cu niste oglinzindirect in cuptorul cu microunde, ii pui pe mediu, sa nu prajesti undele prea tare si cu radioul dat la maxim transferi energia. Reglezi pe Trinitas, aia e frecventa! Hai spor, ne tii la curent!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate