Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Turnare sapa apartament

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
muuz3

muuz3

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 24.04.2020
Salut!
Am achizitionat recent un apartament de 2 camere (50mp) intr-un bloc de 4 etaje din '80. Am schimbat instalatia electrica iar acestia au tras traseele pe podea. Apartamentul a venit fara sapa, ci doar placa de beton. Ca idee, inaltimea camerelor este de 2,6 m. Ei mi-au sugerat sa torn o sapa, dar nu mi-au dat prea multe detalii. Trebuie sa fac ceva cat mai curand, dar din cate am citit nu se recomanda sapa grosiere cu grosime sunt 3-4 cm. Eu estimez ca am nevoie de 2, maxim 3 cm. Ma apuca groaza cand vad pretul si la sapa autonivelanta, asa ca incerc sa gasesc o cale de mijloc. Voi ce ati face in locul meu ? Gaura in buget cu sapa autonivelanta sau sapa grosiera cu eventual nivelanta dupa ? Sanatate!

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu prea inteleg care e problema, dar daca e nevoie pui sapa uscata.

Edited by pasilla, 02 May 2022 - 01:26.


#3
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021
Daca stai la parter, sau daca stai la etaj si cel de sub tine nu prea face iarna caldura, sau asa pur si simplu, ai putea sa pui pe jos polistiren extrudat de 2cm si peste sa tragi o mina de adeziv de polistiren plus plasa aferenta.

#4
robert23mg

robert23mg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 525
  • Înscris: 18.06.2017
Sapa autonivelanta se toarna in strat subtire, cativa mm.
Pentru cabluri a taiat in placa de beton sau le-au pus pe ea? Daca au facut santuri in placa de beton inseamna ca nu iti ies cablurile in sus si ai putea sa incerci direct cu autonivelanta cativa mm, dar nu e recomandat, mai ales daca torni tot apartamentul odata, pentru ca s-ar putea sa fie diferente ft mari intre diferite zone, este bine sa il nivelezi cat mai mult din sapa grosiera inainte.
Eu pe un balcon de 2.5m lungime am avut diferenta de 8cm dintr-un capat in celalalt.

#5
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,511
  • Înscris: 20.10.2015
Sapa se toarna doar sa nivelezi podeaua.

#6
muuz3

muuz3

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 24.04.2020
Problema este ca apartamentul nu a avut sapa din constructie, ci direct placa de beton. Nu am fost de acord sa faca santuri in beton, asa ca le-au lasat aparente pe podea. cablu este un CYYF 3x2,5mm care are diametrul de 12,5 mm.

#7
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,219
  • Înscris: 24.11.2002

View Postrobert23mg, on 02 mai 2022 - 07:42, said:

Sapa autonivelanta se toarna in strat subtire, cativa mm.
Pentru cabluri a taiat in placa de beton sau le-au pus pe ea? Daca au facut santuri in placa de beton inseamna ca nu iti ies cablurile in sus si ai putea sa incerci direct cu autonivelanta cativa mm, dar nu e recomandat, mai ales daca torni tot apartamentul odata, pentru ca s-ar putea sa fie diferente ft mari intre diferite zone, este bine sa il nivelezi cat mai mult din sapa grosiera inainte.
Eu pe un balcon de 2.5m lungime am avut diferenta de 8cm dintr-un capat in celalalt.
Daca i-au taiat din placa, ar fi bine sa astupe si si sa vanda apartamentul.

#8
mihai93

mihai93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 10.05.2007
Am scos eu parchet din lemn avea aprox 2 cm inaltme. sub el era ceva material lemnos gen dulapi lemn si intre ei nisip. Am pus peste dulapi polistiren extrudat, prins cu holtsuruburi , plasa de fibra de sticla, 2 maini de adeziv+1 de adeziv gresie, gresie, si este o solutie mai buna decat sa torni sapa.

#9
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,961
  • Înscris: 29.07.2017
Eu sub parchet am intr-o camera extrudat de 1 cm. Am citit aici pe forum ca sunt colegi care si-au pus mai gros. Poti jongla si din polisitiren daca-l fixezi cu adeziv.

#10
muuz3

muuz3

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 24.04.2020

View Postmihai93, on 02 mai 2022 - 08:16, said:

Am scos eu parchet din lemn avea aprox 2 cm inaltme. sub el era ceva material lemnos gen dulapi lemn si intre ei nisip. Am pus peste dulapi polistiren extrudat, prins cu holtsuruburi , plasa de fibra de sticla, 2 maini de adeziv+1 de adeziv gresie, gresie, si este o solutie mai buna decat sa torni sapa.

Nu exista sansa ca in timp plasa aia sa se destrame ? Mai ales ca vreau sa pun parchet si eventual mobila mai grea. Nu stiu cat de practica e metoda asta din pacate, chiar daca imi surade ideea,

#11
muuz3

muuz3

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 24.04.2020

View Postgreenlife, on 02 mai 2022 - 09:41, said:

Eu sub parchet am intr-o camera extrudat de 1 cm. Am citit aici pe forum ca sunt colegi care si-au pus mai gros. Poti jongla si din polisitiren daca-l fixezi cu adeziv.

Asta inseamna sa torn o sapa de 1 sau maxim 2 cm peste polistirenul de 1cm. Nu poate crapa sapa daca are un suport asa subtire ? Nu as vrea sa o scot dupa o perioada.

#12
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,134
  • Înscris: 19.05.2005

View Postmuuz3, on 02 mai 2022 - 07:57, said:

Problema este ca apartamentul nu a avut sapa din constructie, ci direct placa de beton. Nu am fost de acord sa faca santuri in beton, asa ca le-au lasat aparente pe podea. cablu este un CYYF 3x2,5mm care are diametrul de 12,5 mm.
CYYF nu se pune in sapa, tencuiala, nici macar prin tuburi, dar mai ales direct! trebuie schimbate cablurile si apoi probabil cel mai ok ar fi un strat de polistiren si apoi o sapa subtire.

#13
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,219
  • Înscris: 24.11.2002

View Postmuuz3, on 02 mai 2022 - 07:57, said:

Problema este ca apartamentul nu a avut sapa din constructie, ci direct placa de beton. Nu am fost de acord sa faca santuri in beton, asa ca le-au lasat aparente pe podea. cablu este un CYYF 3x2,5mm care are diametrul de 12,5 mm.
Sa ne zici si noua cine iti face lucrarea aia, sa stim sa nu ii luam. Ma bucur ca nu ai acceptat santuri in placa, dar CYYF-ul este cablu pentru prelungitoare si cam atat.

#14
muuz3

muuz3

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 24.04.2020

View Postvestale, on 02 mai 2022 - 10:45, said:

Sa ne zici si noua cine iti face lucrarea aia, sa stim sa nu ii luam. Ma bucur ca nu ai acceptat santuri in placa, dar CYYF-ul este cablu pentru prelungitoare si cam atat.

Nu s-a pus in nici un moment problema de a gauri placa/pereti de rezistenta etc.

#15
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Pe scurt ...
Sapa se toarna peste beton pentru ca placa de suport nu prea are rezistenta la umiditate, nici bariera termica, nici fonica.
In plus, betonul se stabilizeaza dupa o perioada indelungata / 3-5 ani
Acum - exista 3 tipuri de sape mari si late ;
Umeda - cea mai ieftina dar cu perioada mare de uscare / pana se usuca poate dura si 2 luni
Semiumeda - marele dezavantaj aici este ca trebuie turnata cam gros / 4-5 cm = total nerecomandat la apartamente
Autonivelanta - scumpa dar cea mai buna pentru apartamente (si nu numai) datorita faptului ca te poti juca cu grosimea / de la 1 la xxx cm

Indiscutabil, in cazul de fata trebuie autonivelanta

#16
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,039
  • Înscris: 26.04.2007
iti spun eu cum am procedat...
insa placa de beton era foarte jos la mine .... 8cm !
am tras sapa uscata Baumit E225 ... am adus la nivel perfect (adica perfect !) peste care am pus extrudat de se pune sub casa (adica aproape imposbil sa stric cu mobilierul sau cu greutarea corporala) .... peste care am pus folie de 2mm  peste care parchet de trafic intens.
Done !

#17
2muschi

2muschi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 15.12.2013

View Postmuuz3, on 01 mai 2022 - 21:12, said:

Salut!
Am achizitionat recent un apartament de 2 camere (50mp) intr-un bloc de 4 etaje din '80. Am schimbat instalatia electrica iar acestia au tras traseele pe podea. Apartamentul a venit fara sapa, ci doar placa de beton. Ca idee, inaltimea camerelor este de 2,6 m. Ei mi-au sugerat sa torn o sapa, dar nu mi-au dat prea multe detalii. Trebuie sa fac ceva cat mai curand, dar din cate am citit nu se recomanda sapa grosiere cu grosime sunt 3-4 cm. Eu estimez ca am nevoie de 2, maxim 3 cm. Ma apuca groaza cand vad pretul si la sapa autonivelanta, asa ca incerc sa gasesc o cale de mijloc. Voi ce ati face in locul meu ? Gaura in buget cu sapa autonivelanta sau sapa grosiera cu eventual nivelanta dupa ? Sanatate!
Nu ai luat in calcul faptul ca o șapa are nevoie si de rezistențã mecanica , de aici rezulta o grosime minima. In practica se face de minim 4-5 cm daca vrei sa tina.
Daca sunt perimetral trase, cablurile nu prea influenteaza grosimea șapei.


#18
muuz3

muuz3

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 24.04.2020

View PostMihai_3, on 02 mai 2022 - 12:02, said:



Din 8 cm cat a avut sapa si cat polistirenul ? Ce tip de polistiren ai folosit si ce grosime ?

View Post2muschi, on 02 mai 2022 - 13:07, said:



Intr-o camera s-a putut merge pe perimetru, dar la bucatarie cel putin nu a fost posibil.

Edited by Dany_Darke, 02 May 2022 - 13:13.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate