Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Probleme puncte parchet. De la ce ar putea fi?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
buracs

buracs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 25.03.2008
Buna ziua,

Acum 6 luni am montat parchet in toata casa. Zilele trecute, cand am sters, am observat doar intr-o camera,  .niste "pete albicioase" (atasez poze). Nu sunt umflaturi, Se obseva doar daca te apropii de pardoseala. Ele sunt intr-o zona localizata (incep de sub pat, si se extind in jur). Peretele unde este patul este comun cu baia si este din rigips. Dat fiind faptul ca sunt sub pat, nu sunt de la vreo solutie de sters sau prea multa apa ajunsa acolo.

Pe sub parchet am pus placi din fibre de lemn (https://www.dedeman....-59-m/p/4003499). Parchetul este Egger de 12 mm.

Are cineva idee de la ce ar putea fi si ce as putea face sa nu se extinda problema in toata casa?

Attached Files



#2
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Ai termite.

#3
buracs

buracs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 25.03.2008

View Poste_bulu, on 01 mai 2022 - 17:02, said:

Ai termite.
Multumesc, dar nu vad nimic sa iasa din parchet.....Ai vreo solutie pentru problema?

#4
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
ori e din fabrica, ori stratul de protectie nu e etans.
cand l-ai spalat a intrat apa prin pori si s-a umflat local.

#5
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Ce fel de saltea ai pe pat, și ce tip de somiera?

#6
buracs

buracs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 25.03.2008

View Postcorinadaniela, on 01 mai 2022 - 17:51, said:

Ce fel de saltea ai pe pat, și ce tip de somiera?
Salteaua este noua, achizitionata in luna ianuarie de la jysk. Patul este pe cadru de lemn si salteaua este pusa pe o placa din pal peste acest cadru....

#7
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

Salteaua este cumva cu/din spuma cu memorie?

#8
buracs

buracs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 25.03.2008

View Postcorinadaniela, on 01 mai 2022 - 18:03, said:

Salteaua este cumva cu/din spuma cu memorie?
Da.  Este acest model.
https://jysk.ro/dorm...-sageti-wellpur
Daca ia vreo idee si crezi ca exista o legatura, as aprecia!

#9
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Din câte am mai citit pe net, saltelele din spuma cu memorie, dacă nu sunt puse pe somiera cu lamele sau alt gen de suport care sa permită circulația aerului, și nu sunt aerisite periodic, pot dezvolta/acumula umezeala pe fata cu care sunt așezate pe placa suport.
Locuința este noua sau ai făcut doar o renovare? Ai respectat indicațiile privind perioada de aclimatizare a parchetului, înainte de montaj? Poate erau cam umede și placile montate sub parchet (au fost depozitate necorespunzător la magazinul de unde le-ai achiziționat) , având în vedere ca ai făcut montajul acestuia în perioada de iarna?
Si nu în ultimul rand, ce umiditate ai în casa, ai măsurat-o cu un higroscop?
https://www.saltele-...uri-utile-.html

https://laminat-parc...inte-de-montaj/

#10
buracs

buracs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 25.03.2008
Multumesc pentru raspuns. Am facut doar o renovare a locuintei. Parchetul laminat si placile din fibra le-am achizitionat de la Dedeman. Au stat doar 1-2 zile in casa inainte de montaj (final de luna octombrie). Nu am masurat umezeala, dar nu cred sa fie umezeala in casa. Am sa achizitionez si un higroscop sa masor umiditatea.
Problema este punctuala, intr-o singura camera, sub pat. Am bagat de seama cand a inceput sa se extinda in jurul patului. Salteaua nu parea umeda sau cu pete. Am aerisit-o.
Astept sa vad ce se mai intampla. Imi este teama sa nu fie carii de lemn/ acarieni sau alte insecte.....


View Postcorinadaniela, on 02 mai 2022 - 05:26, said:

Din câte am mai citit pe net, saltelele din spuma cu memorie, dacă nu sunt puse pe somiera cu lamele sau alt gen de suport care sa permită circulația aerului, și nu sunt aerisite periodic, pot dezvolta/acumula umezeala pe fata cu care sunt așezate pe placa suport.
Locuința este noua sau ai făcut doar o renovare? Ai respectat indicațiile privind perioada de aclimatizare a parchetului, înainte de montaj? Poate erau cam umede și placile montate sub parchet (au fost depozitate necorespunzător la magazinul de unde le-ai achiziționat) , având în vedere ca ai făcut montajul acestuia în perioada de iarna?
Si nu în ultimul rand, ce umiditate ai în casa, ai măsurat-o cu un higroscop?
https://www.saltele-...uri-utile-.html

https://laminat-parc...inte-de-montaj/


#11
skelter1987

skelter1987

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 02.12.2021
Salut. Ai descoperit cauza pana la urma? Am si eu o problema asemanatoare. Ca niste bule din care iese si un lichid daca le sparg, dar arata fix ca in pozele tale. Tot parchet Egger de 12 mm.
WhatsApp Image 2023-02-08 at 13.55.30.jpeg
WhatsApp Image 2023-02-08 at 13.55.31.jpeg

#12
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 31.07.2011
Voi faceti caldura in..casa?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate