Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

iOS 16

- - - - -
  • Please log in to reply
585 replies to this topic

#19
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Pai asta vor sa  introduca cu iOS 16 pe la inceputul 2023.
Ceva de genul "solicita rate" (la bancile care accepta Apple Pay).
Acum ca va fi doar in SUA si UK (posibil si in alte tari) nu se stie.

#20
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 07.12.2002

breitner said:

1653021701[/url]' post='29060658']
Ceva de genul "solicita rate" (la bancile care accepta Apple Pay).
Optiunea asta o are deja orice card adevarat de credit, adica revolving credit.
Adica nu e necesar in apple pay, tu iti stabilesti ratele in aplicatia bancii.

Edited by Ninja, 20 May 2022 - 08:37.


#21
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
E vorba de cu totul altceva: Apple garanteaza platirea ratelor la banci!
Cum? Habar n-am (probabil stabilind un depozit)!

P.S. Poate cum procedeaza operatorii de la noi la cumpararea in rate a telefoanelor. La cati bani au isi permit sa piarda cativa firfirei de la cei rau platnici!

P.P.S.Stire ("zvon") lansata pe Bloomberg.
Nu cunosc sistemul fiscal din SUA (decat in general)!

Edited by breitner, 20 May 2022 - 12:21.


#22
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 07.12.2002
Nu garanteaza Apple nimic, faci confuzie. In fine..

#23
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
E vorba de Apple Card.

Dar au scris unii o stire proasta referindu-se din greseala la Apple Pay probabil...

#24
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Apple Pay Later (noi informatii despre plata in rate):
Plata în rate vs fi disponibila pentru toate achizițiile Apple Pay.
Similar cu funcția "Buy Now, Pay Later" de la Paypal.
Apple va colabora cu Goldman Sachs pentru planul de rate Apple Pay (acelasi partener ca si la Apple Card).
Noul plan de rate nu se va limita la Apple Card și nu va solicita utilizatorilor să aibă un Apple Card.
Probabil va fi doar in SUA.

Mesaje de urgenta via satelit vor fi de 2 feluri:
- "Emergency Message via Satellite”, va permite utilizatorilor să trimită mesaje catre serviciile de urgență și contacte cu ajutorul unei rețele de satelit atunci când nu există o rețea celulară.
- “Emergency SOS”, va permite utilizatorilor să raporteze situații de urgență, cum ar fi incendiile și prăbușirile de avion, folosind rețelele de satelit. Va localiza automat telefonul unui contact de urgență chiar și atunci când modul "Nu deranja" este activat. Va oferi informații precum ID-ul medical al utilizatorului și locația primului răspuns.

Alta functie va fi detectarea unui accident de masina in care sunteti implicat.
Folosind senzori precum accelerometrul din iPhone și Apple Watch, această funcție va putea detecta accidentele de mașină prin măsurarea unei creșteri bruște a forței gravitaționale.
Va suna automat la 112 (911) pentru serviciile de urgență în astfel de cazuri.
Functia a fost testata in ultimul an detectand peste 10 milioane de cazuri suspecte de impact.

Probabil castile Apple AR/VR  vor fi prezentate la WWDC 2022.
Atunci si iOS 16 va avea functii adiacente.

Noi functii Apple Fitness+

#25
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Apple Pay Later ar putea fi si in Europa daca Apple va gasi parteneri interesati (in Romania mai la vale, mai repede in Albania!Posted Image).

#26
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Foarte interesant atunci... practic, Apple va plati tranzactia catre banca ta iar tu o vei plati catre apple de pe acelasi card in installments

#27
razzvann

razzvann

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,961
  • Înscris: 07.01.2006
Ceva gen PayU & eMag, folositor as zice.

#28
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Da... dar sunt curios cum vor verifica ei credit score-ul in atatea tari.

Revolut nu o reusit nici in ziua de azi sa dea CC la toata lumea in EU. Sunt foarte multe variabile la mijloc.

Deci va fi, probabil, limitat la US. Precum Apple Card.

#29
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 07.12.2002

View PostLex404, on 25 mai 2022 - 17:51, said:

Foarte interesant atunci... practic, Apple va plati tranzactia catre banca ta iar tu o vei plati catre apple de pe acelasi card in installments
Adica un bullsh*it de zvon. Orice card de credit decent are optiunea de revolving credit.

#30
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Nu toate, depinde de banca.

In Polonia de ex am la ambele carduri pana la 48 de luni (dar APR si dobanzile au crescut vazand cu ochii, la MC gold am 17% acum duamne fereste level).

In schimb, in US, chestia asta nu e populara. Trebuie sa platesti la sfarsitul lunii, primesti factura si cat ai usage aia platesti. daca intarzii platesti comisioane si dobanzi. Dar nu poti seta in rate de x pentru y luni. cardurile de credit in US in general nu sunt oferite de banci, sunt oferite de institutii financiare (credit unions) care au tot felul de perks & stuff, dar trebuie sa-l platesti integral in fiecare luna. Apple Card are deja splin in installments pentru unele cumparaturi, probabil acum vor extinde asta la restul cumparaturilor prin Apple Pay dar doar in US.

La fel in NL, ca am studiat si piata lor cand ma batea gandul sa ma mut acolo.

#31
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 07.12.2002

View PostLex404, on 25 mai 2022 - 21:15, said:

Nu toate, depinde de banca.

In schimb, in US, chestia asta nu e populara. Trebuie sa platesti la sfarsitul lunii, primesti factura si cat ai usage aia platesti. daca intarzii platesti comisioane si dobanzi. Dar nu poti seta in rate de x pentru y luni. cardurile de credit in US in general nu sunt oferite de banci, sunt oferite de institutii financiare (credit unions) care au tot felul de perks & stuff, dar trebuie sa-l platesti integral in fiecare luna. Apple Card are deja splin in installments pentru unele cumparaturi, probabil acum vor extinde asta la restul cumparaturilor prin Apple Pay dar doar in US.
Ba da, toate au, se pare ca nu cunosti cum functioneaza un credit card adevarat. De aici vine expresia “carry a balance”. Poti sa o observi de exemplu la ofertele noi: “x% introductory rate for balance transfers”. Poti sa setezi cit platesti in fiecare luna o suma fixa din tot balance-ul pe care il ai. De aia mi se pare bizar zvonul.

Balance-ul care trebuie platit in full in fiecare luna se numesc charge cards, cel mai cunoscut e AMEX. Desi si ei au oferte cu revolving credit.

#32
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010
Si acest Apple Pay Later va avea o dobanda mai mica? Eu am in total vreo £15.000 pe doua credit carduri + overdraft. Deci daca n-am bani si vreau sa cumpar ceva… am de unde sa iau. Evident, cu o mica dobanda, care este in functie de cat de repede platesc intreaga suma inapoi. Un credit card il am si in Apple Pay, just in case, l-am ales pe cel cu dobanda de 7%. Deci cu ce ar fi mai avantajos serviciul oferit de Apple? Ar merita doar daca as avea o dobanda mai mica decat la credit cardul meu, altfel nu-i vad rostul.

#33
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 07.12.2002
Stai sa-mi scot globul de cristal sa vad ce e in capul lui Tim si-ti zic.

#34
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,968
  • Înscris: 25.12.2005
https://www.macrumor...-keynote-event/

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/q5D55G7Ejs8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files


Edited by alex321, 06 June 2022 - 16:06.


#35
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,163
  • Înscris: 22.02.2017
Au renuntat la Iphone 6s/6s plus/7/7plus, Ipod touch 7.

#36
Bvdan2016

Bvdan2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,922
  • Înscris: 16.11.2016
Am instalat iOS 16 pe iPhone 13 și se mișcă foarte bine , pana acuma nu m-a dezamăgit .
Se mișcă bine și nu am simțit nici un bug , cel puțin la modul in care folosesc eu telefonul .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate