Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Afacere hotel de anvelope

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
CptPix

CptPix

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 12.06.2019
Ce parere aveti despre hotelurile de anvelope?Ati vazut sa isi "cazeze" cineva cauciucurile in astfel de depozite?
M-ar interesa despre cat de rentabila ar fi afacerea de sine statatoare sau combinata eventual cu vulcanizare unde sa oferi si serviciul de schimbare a pneurilor.

#2
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021
Eu zic ca e super rentabila. Imi tin la hotel anvelopele si anual cam  250 pe schimb roti si hotel.

anual dau*

#3
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 27.02.2004
Ca in orice business, seriozitatea e cheia.

Am vazut cu ochii mei cum un patron de astfel de "stabiliment" de cazare roti a "imprumutat" unui cunoscut de-al lui cu X6 un set de roti de vara de-ale altui client. :)

#4
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021

 Klaudio, on 29 aprilie 2022 - 15:18, said:

Ca in orice business, seriozitatea e cheia.

Am vazut cu ochii mei cum un patron de astfel de "stabiliment" de cazare roti a "imprumutat" unui cunoscut de-al lui cu X6 un set de roti de vara de-ale altui client. Posted Image

Ce spui tu da cu virgula! I le-a imprumutat iarna?

#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Pai oricum trebuie sa ai si servicii de vulcanizare
"Secretul" e spatiul de depozitare - ar cam fi nevoie de o hala
Si eu las anvelopele la hotel = 20 lei /luna
In pretul asta intra depozitarea + schimbul + spalarea (le si spala inainte de depozitare) + echilibrare roti
Cand vine "sezonul" de schimbat sunt teribil de ocupati si este nevoie de programare

#6
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 15.11.2003
Fara vulcanizari ca sa trimita direct la hotel nu faci nimic doar cu "hotel"

#7
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,853
  • Înscris: 06.10.2008
Ar merge afacerea. Sunt multi care au venituri bune si nu se mai complica cu urcatul rotilor in balcon sau depozitat la tara.
Trebuie neaparat si vulcanizare, vanzare de anvelope noi/sh si un fel de buy back pentru cei care vor sa lase de tot anvelopele SH dar care mai sunt f.f bune. Am vazut asa ceva, are clienti multi in special la anvelope noi si Sh.

#8
Rainwish

Rainwish

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 18.06.2009
Trebuie investit intai in rafturi pe langa chiria halei. Calculezi apoi chiria lunara+costuri conexe cu x anvelope ce pot fi depozitate si iti dai seama daca merita. Plus ca ai nevoie de service, nu vad sa care cineva anvelopele doar pentru hotel ca apoi sa le ridice pentru schimbul sezonier.

Edited by Rainwish, 29 April 2022 - 16:06.


#9
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 29.10.2014
Cum ramane cu temperatura si umiditatea? Ca banuiesc ca nu le lasi vara la 50 - 60 de grade undeva pe un raft si nici iarna la -10.

#10
CptPix

CptPix

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 12.06.2019
Am o hala in apropiere de un oras(8-10km distanta fata de centrul orasului) si ma gandesc sa fac eventual un punct de preluare al cauciucurilor din oras intrucat nu cred ca lumea s-ar deplasa intocmai pana acolo desi asta ar insemna un alt cost.Orasul este unul din orasele mari din Romania,>500k locuitori.

#11
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,850
  • Înscris: 20.05.2013

 RedDev, on 29 aprilie 2022 - 16:26, said:

Cum ramane cu temperatura si umiditatea? Ca banuiesc ca nu le lasi vara la 50 - 60 de grade undeva pe un raft si nici iarna la -10.

Si anvelopele cre stau pe masina iarna la ce temperaturi stau? ca doar nu isi baga toti masinile in apartament. Si anvelopele cu care circuli vara /sau iarna la ce temepratura ajung dupa ce faci 50-100 Km cu ele?

Daca nu rezista la -20 - +60C alea nu sunt anvelope, le-ai lasa jumate pe sosea la pria frana mai serioasa. Nu cred ca vreun hotel de anvelope sa investeasca in aer conditional vara si incalzire iarna si apoi sa iti ofere hotel cu 20 ron/luna.

#12
Webbbob

Webbbob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 636
  • Înscris: 22.03.2019

 unknown_35, on 29 aprilie 2022 - 16:38, said:

Si anvelopele cre stau pe masina iarna la ce temperaturi stau? ca doar nu isi baga toti masinile in apartament. Si anvelopele cu care circuli vara /sau iarna la ce temepratura ajung dupa ce faci 50-100 Km cu ele?

Daca nu rezista la -20 - +60C alea nu sunt anvelope, le-ai lasa jumate pe sosea la pria frana mai serioasa. Nu cred ca vreun hotel de anvelope sa investeasca in aer conditional vara si incalzire iarna si apoi sa iti ofere hotel cu 20 ron/luna.
rezista dar se degradeaza mult mai repede si vor trebui inlocuite

#13
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,850
  • Înscris: 20.05.2013

 CptPix, on 29 aprilie 2022 - 16:28, said:

Am o hala in apropiere de un oras(8-10km distanta fata de centrul orasului) si ma gandesc sa fac eventual un punct de preluare al cauciucurilor din oras intrucat nu cred ca lumea s-ar deplasa intocmai pana acolo desi asta ar insemna un alt cost.Orasul este unul din orasele mari din Romania,>500k locuitori.

Nu e vorba doar de transportul anvelopelor din oras la hala si inapoi. Trebuie sa ai spatiu si in Oras, suficient pt anvelopele pe care le vor lasa clientii, si pe cele pe care le vei da clientilor. Va trebui sa pui la punct un sistem de programari, pt a fi sigur ca atunci cand vine clientul sa schimbe rotile de iarna cu cele de vara, va gasi rotile de vara la sediul din oras, si nu va trebui sa astepte sa i le aduci tu.

Unii clienti cer sa vada cum vor fi pastrate anvelopele, va fi greu daca sunt trimise in afara orasului.

#14
CptPix

CptPix

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 12.06.2019

 unknown_35, on 29 aprilie 2022 - 16:42, said:

Nu e vorba doar de transportul anvelopelor din oras la hala si inapoi. Trebuie sa ai spatiu si in Oras, suficient pt anvelopele pe care le vor lasa clientii, si pe cele pe care le vei da clientilor. Va trebui sa pui la punct un sistem de programari, pt a fi sigur ca atunci cand vine clientul sa schimbe rotile de iarna cu cele de vara, va gasi rotile de vara la sediul din oras, si nu va trebui sa astepte sa i le aduci tu.

Unii clienti cer sa vada cum vor fi pastrate anvelopele, va fi greu daca sunt trimise in afara orasului.
Presupun ca asta poate fi rezolvata usor cu un videoclip de prezentare pe siteul aferent.

#15
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,986
  • Înscris: 14.03.2013

 unknown_35, on 29 aprilie 2022 - 16:38, said:

Si anvelopele cre stau pe masina iarna la ce temperaturi stau? ca doar nu isi baga toti masinile in apartament. Si anvelopele cu care circuli vara /sau iarna la ce temepratura ajung dupa ce faci 50-100 Km cu ele?

Daca nu rezista la -20 - +60C alea nu sunt anvelope, le-ai lasa jumate pe sosea la pria frana mai serioasa. Nu cred ca vreun hotel de anvelope sa investeasca in aer conditional vara si incalzire iarna si apoi sa iti ofere hotel cu 20 ron/luna.
A fost o perioada cand le tineam la reprezentanta anvelopele (mai mult de lene sa le pun/scot din masina ca sa le depozitez in garaj acasa dar si pentru ca includeau hotelul in pretul schimbului) dar aveau hala mare facuta fain cu rafturi de pastrare, ventilata. Clar ca aveau variatii de temperatura iarna/vara dar, dupa echipamentele de acolo se vedea ca pastrau temperatura intr-un anumit range. Cand le luau le curatau si dadeau cu ceva pe ele pe exterior inainte de depozitare.
Mi-au parut foarte ok si nu am observat vreo problema de degradare a anvelopelor cand le schimbau. Dar eu schimb anvelopele la trei ani asa ca nici nu prea cred ca s-ar fi simtit.

Edited by jm2010, 29 April 2022 - 17:11.


#16
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,212
  • Înscris: 05.06.2002

 RedDev, on 29 aprilie 2022 - 16:26, said:

Cum ramane cu temperatura si umiditatea? Ca banuiesc ca nu le lasi vara la 50 - 60 de grade undeva pe un raft si nici iarna la -10.
tu esti dispus sa platesti servicii la nivelul asta sau doar intrebi?

#17
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 29.10.2014
Unde le-am lasat eu semnezi un intreg contract cu cei care ti le pastreaza. Nu e ca si cum vin si-ti zic: Scuze, boss, ti-am lasat anvelopele la soare si in apa si s-au facut muci.

#18
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,734
  • Înscris: 30.08.2006
E o afacere foarte buna dar si mai buna daca si asiguri schimbarea rotilor. Afacerea aduce bani lunar. Poti face contract cu vulcanizarile si sa asiguri si transportul catre si dinspre vulcanizare pe baza de rezervare prealabila. Mai castigi o cota parte din aducerea clientilor tai la vulcanizarile cu care ai contract.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate