Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Laptop business

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,457
  • Înscris: 17.09.2007
Interesant, bun si pretul din SUA doar ca pe langa pretul sculei mai trebuie un dock cu HDMI, ethernet, etc.
Mai astept si alte recenzii, asta mi s-a parut cam penibil, un model care nu e la vanzare (cu 1280p) si probabil slide-uri de benchmark de la producator.
Ciudat ca la noi seria business de la Dell are preturi mult mai bune comparativ cu XPS, desi in SUA diferenta nu e asa mare.

#20
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Vezi ca la pretul din SUA va trebui sa adaugi si TVA cel putin, iar alimentatorul posibil sa nu mearga la noi.

#21
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018
Plus dolarul e aproape cat euro. E o idee foarte proasta sa cumperi ceva din SUA la momentul asta. Te va costa cu siguranta un 25% peste ce ai fi platit in UE.

#22
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,457
  • Înscris: 17.09.2007
Pretul din SUA l-am estimat strict in raport cu alte modele de la ei (gen Latitude, Precision) si are cam zero legatura cu pretul de la noi (de unde vreau sa-l cumpar).
Oricum modelul ala cred ca si daca ar intra in buget nu m-ar interesa, cu tastele functionale si ESC capacitive.
In zona de performanta ultraportabila m-as uita la asa ceva desi sare cu mult de buget https://www.dell.com...ea-79f0cccd786f
Bine, si la asta as avea nevoie de dock, 4 porturi TB4 si 2 dongle incluse e destul de aiurea.

#23
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018
Nu mai gasesti laptopuri premium cu porturi altele decat USB-C.

RJ-45, USB-A si full size HDMI sunt istorie. Ba majoritatea au eliminat si portul de incarcare de tip barrel si au mutat incarcarea pe USB-C, ceea ce e extrem-extrem de convenabil, pentru ca poti folosi orice adaptor compatibil, la nevoie chiar si unul de telefon mai puternicut, si basca il poti infige in oricare dintre porturi, nemaifiind conditionat pe unde sa treci cablul de incarcare.

Edited by abac, 02 May 2022 - 14:27.


#24
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,457
  • Înscris: 17.09.2007
Cum sa nu mai fie, poate la o anumita gama. Model tot nou de la Dell cu 100g mai greu https://www.dell.com...f5-e7c1b188ffec
Iar adaptorul pe USB-C e o prostie dpdv mecanic, bun poate doar daca folosesti un echivalent la magsafe.

Edited by Hansolo, 02 May 2022 - 15:17.


#25
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018
Am zis laptopuri nu workstations. E mare diferenta.

#26
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

 eiffel, on 30 aprilie 2022 - 17:42, said:

Partenerii de service...  le preiau si le trimit afara.
Sunt patit.
Doar daca nu s-a schimbat ceva in ultimii 3 ani de cand m-am lovit eu de problema.
Daca te duci cu Ideapad la Depanero, poate.
Daca mergi cu Thinkpad la Computerland, MBD, IBM, se repara local. Recent am inlocuit un display la un T14 Gen1 la Computerland. A venit piesa, l-au schimbat in 2 ore. Flawless.

#27
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,885
  • Înscris: 12.11.2012

 Hansolo, on 02 mai 2022 - 14:21, said:

Pretul din SUA l-am estimat strict in raport cu alte modele de la ei (gen Latitude, Precision) si are cam zero legatura cu pretul de la noi (de unde vreau sa-l cumpar).
Oricum modelul ala cred ca si daca ar intra in buget nu m-ar interesa, cu tastele functionale si ESC capacitive.
In zona de performanta ultraportabila m-as uita la asa ceva desi sare cu mult de buget https://www.dell.com...ea-79f0cccd786f
Bine, si la asta as avea nevoie de dock, 4 porturi TB4 si 2 dongle incluse e destul de aiurea.

Ai decis ce laptop business sa iti cumperi ?

#28
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,457
  • Înscris: 17.09.2007
@pateu_98, inca nu m-am decis. Ieri am sunat la suportul oficial Dell Romania sa intreb despre garantie. Mi-au confirmat ce stiam, ca pot adauga eu RAM sau SSD fara a afecta garantia laptop-ului (spre deosebire de ce spun vanzatorii). Legat de reparare, e mai cu cantec, in mod cert nu au point-of-contact in Tg-Jiu si probabil nu se poate deplasa un inginer cu piesa sa o schimbe, trebuie trimisa prin curier. Chiar si asa, cum spuneam unii cunoscuti mi-au spus ca accepta sa demontezi piesa respectiva si sa o trimiti, timp in care ei iti trimit piesa pe care trebuie sa o schimbi. Evident, trebuie sa fie o piesa rezonabila (SSD, RAM, baterie), placa de baza sau panelul nu m-as baga eu sa-l demontez cu toate instructiunile existente.

Astea fiind spune inca mi-e greu sa decid. N-as vrea ceva la fel de greu ca actualul laptop (2,5kg), n-as sacrifica din performanta pentru portabilitate si nici n-as sari prea mult de tinta stabilita de buget de 10000RON. Ideale mi s-ar parea ultimele doua configuratii doar ca sigur vor sari mult peste buget, mai ales daca le aleg preconfigurate cu 32GB RAM/2TB SSD. Pe undeva de asteptat, si la actualul Asus am iesit mult mai bine daca l-am luat cat mai chel la RAM/HDD si am pus eu cat voiam.

#29
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005
IIRUC Service - Dell Authorized Service Provider
Are punct de lucru și în Tg. Jiu.

www.iirucservice.ro

Edited by sfantu.dracu, 03 May 2022 - 09:58.


#30
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018
Te sfatuiesc sa cumperi modele cu o generatie (poate chiar doua) mai veche. Ultimele generatii de laptopuri sunt mult mai scumpe decat ce se facea acum 2-3 ani din motive evidente.

Eu mi-am cumparat anul trecut un Dell XPS 9700 (17 inch) cu i7 seria 10 care rupe lantul. L-am luat la super bani fiind un produs returnat ca nou, mult sub jumatate din pretul de nou (produsul fiind practic nou). I-am trantit si o extensie de 2 ani a garantiei standard si bine pa. Fac editare foto/video, modelare 3D la greu.

#31
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,457
  • Înscris: 17.09.2007

 sfantu.dracu, on 03 mai 2022 - 09:58, said:

IIRUC Service - Dell Authorized Service Provider
Are punct de lucru și în Tg. Jiu.

www.iirucservice.ro
Posibil sa fi avut sau sa aibe printr-un partener, actualmente nu se regaseste la
https://iirucservice...uncte-de-lucru/
https://iirucservice...ertificate_cis/
https://i.dell.com/s...ERS_Romania.pdf

#32
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,316
  • Înscris: 15.11.2003

 Hansolo, on 29 aprilie 2022 - 09:01, said:

3 la Lenovo Thinkpad sunt foarte bune dar pentru cele cu CPU mai bun sar de 10000RON. Nu am auzit cum se procedeaza cu garantia, poate are cineva experienta in acest sens.
Eu am luat un Lenovo P1 de la alienstore.ro, generatia mai veche cu discount bun (nou nout dar desigilat, lichidare stoc)
Arunca un ochi poate gasesti ceva pe nevoile tale.

Am avut mai multe Lenovo Thinkpad, niciunul nu s-a stricat vreodata, nimic, nimic, doar sare usor gamalia aia rosie din tastatura si poti s-o pierzi, in rest beton

A fost 11.000 lei inclusiv TVA asa ceva
Attached File  laptop.PNG   4.94K   8 downloads

Asta arata binisor
https://www.aliensto...500-4gb-1tb-ssd

Edited by radu103, 03 May 2022 - 11:26.


#33
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,316
  • Înscris: 15.11.2003
Am avut dell 5530 smecher dar e caramida de greu si bateria s-a umflat dupa 1 an. In rest a fost bun i7 cu 8 core la vremea lui. As zice dezavantaj doar greutatea

Lenovo thinkpad e la jumate greutate cat ala. Incarcatorul e caramida de 120-130w la ambele

Edited by radu103, 03 May 2022 - 13:13.


#34
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,457
  • Înscris: 17.09.2007
Caramida la 1,8kg vs 1,47kg? Bine, aia e greutatea fara adaptorul de retea probabil la cel mai slab model, cu grafica integrata, banuiesc ca si Thinkpad-ul e la fel.
Modelul tau de Dell avea doar 6 core https://dl.dell.com/...e=en-us&ps=true
La adaptor vad ca au ,,uitat" sa treaca greutatea, modelul ,,slim" are 350g.
Am mai auzit recent pe cineva cu bateria umflata la un Precision dupa 1 an dar au schimbat in garantie. Nu ca ar fi ok la un an sa schimbi bateria, mai ales nu ar trebui sa se umfle.

#35
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,457
  • Înscris: 17.09.2007
Well, adjudecat. M-am tot sucit/analizat, asa cum am facut si acum 10 ani https://forum.softpe...aptop-business/
Sunat la reprezentanta Dell sa vad cum e cu garantiile, un service oficial mentioneaza ca pot face upgrade de RAM dar nu recomanda de SSD din motive de compatibilitate (ca are unele Dell care detecteaza cica aiureli), am spus ca nu vreau sa raman cu SSD de 1TB Sk Hynix sau mai rau, gen 3, cautat pe net probleme de compatibilitate cu 980 PRO si gasit tot felul de opinii/probleme cu mod Raid/Ahci, plus documentatie oficiala Dell care spune:
https://www.dell.com...f4b2&lang=en-us
PCIe Gen3x4/Gen4x4 NVMe, up to 32 Gbps
versus un model superior mai scum cu 3000 dar acelasi chipset
https://www.dell.com...c2cf&lang=en-us
PCIe Gen4 x4 NVMe, up to 64 Gbps

Sunat apoi Dell sa intreb daca e pe bune specificatia, ce pot sa spuna decat ca da, analizat apoi specificatiile platformei Tiger Lake H pe subiectul asta https://www.anandtec...bile-processors

La final, leap of faith ca si la Asus (unde nu prea am intalnit atunci vanzatori dornici sa faca upgrade), am primit un mail de la alt service oficial Dell (Flax) care a spus ca sunt compatibile si imi trimite totul asamblat si asta a fost.
So, Precision 3561, 32GB RAM, 512+2TB SSD, placa video Nvidia T1200, primit azi, 10800RON total. Testat/instalat drivere/bios, implicit storage in Bios setat in RAID dar viteze de gen 4 (7000MB/s secvential). Ca nu vede Samsung Magician SSD-ul nu aveam mare durere, am spus sa testez totusi si in modul AHCI (care nu se seteaza foarte simplu, trebuie restart safemode, modificare valoare BIOS, start safemode sa incarce driverele apoi restart normal). Cam aceleasi viteze dupa setare si a aparut si in Magician.

LE. Ce pot sa spun negativ pana acum e ca porturile USB-A sunt cam nasparlii, intra foarte greu un stick. O sa trebuiasca sa iau un hub.

Edited by Hansolo, 12 May 2022 - 16:10.


#36
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

 Hansolo, on 12 mai 2022 - 15:59, said:

O sa trebuiasca sa iau un hub.
Sa-l stapanesti sanatos. Daca tot te uiti la hub-uri mai bine ia un dock thunderbolt si leaga toata matzaraia in el.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate