Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Astupare ușa provizoriu

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Megadrujbist

Megadrujbist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 01.11.2019
Salutare. am o ușă cu geam sticla și corespunde în camera vecină și evident că aud zgomote și etc. Pe ușă nu circulă nimeni de ani buni, mă gândesc să o astup cu ceva iar peste ani sa pot scoate izolația și să folosesc ușă. Deci excludem cărămidă și BCA, mă gândesc la vata și OSB sau rigips, apoi pun un tapet peste OSB.



#2
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
"mă gândesc la vata și OSB sau rigips, apoi pun un tapet peste OSB."
Cred ca te-ai gandit bine.
Nu lucrez in domeniu dar si eu as proceda tot asa.

#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,002
  • Înscris: 07.11.2006

 Megadrujbist, on 29 aprilie 2022 - 07:04, said:

Pe ușă nu circulă nimeni de ani buni, mă gândesc să o astup cu ceva iar peste ani sa pot scoate izolația și să folosesc ușă.

Nu mai e nimic de adaugat Posted Image

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Se mai poate cu polistiren expandat. Peste pusa plasa de fibra si tencuit subtire.

Solutii sunt multe ,alegi care iti pare mai usoara.

#5
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,236
  • Înscris: 27.10.2007
Daca vrei sa nu se auda dintr-o camera in alta, fa o constructie din mai multe straturii si izoleaza bine imbinarile, cu spuma.
Altfel zgomotul va trece.
Eu as pune panel folosit la usa termopan de o parte si de alta si la mijloc polistiren sau spuma.


#6
Megadrujbist

Megadrujbist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 01.11.2019

 adisz, on 29 aprilie 2022 - 08:37, said:



Nu mai e nimic de adaugat Posted Image
peste ani poate e nevoie de ușă și nu am chef sa sparg iar peretele.

#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Pai ceva tot va trebui sa spargi, orice ai pune.

Edited by eiffel, 29 April 2022 - 10:21.


#8
mosto

mosto

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 22.04.2022
Varianta cea mai ieftina si simpla este rigips-polistiren-rigips.
Cu aceasta varianta daca ai deja o usa termopan poti lasa si tocul intact in interior (ba chiar intreaga usa), iar daca in viitor vrei sa ai iar usa acolo vei avea mai putin de munca.

#9
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,801
  • Înscris: 01.10.2004
Banuiesc ca treaba asta o faci la tine acasa... Prea vorbesti impersonal de zgomote si ca pe acolo nu circula de ani buni nici-o persoana...
O alta varianta este mobila inalta (gen sifonier, corp de biblioteca etc.) pusa in ambele parti ale deschiderii respective umplute cu placi de polistiren.

#10
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,065
  • Înscris: 15.06.2009
Polistiren nu izoleaza fonic. Vata cat mai densa si rosturi OSB, gipscarton, ce o fi acolo chituite

#11
Megadrujbist

Megadrujbist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 01.11.2019
Da, camerele au fost prevăzute cu ușă dubla sa o deschidem pt petreceri, chefuri și musafiri,dar daca nu mai avem așa ceva, incerc sa le astup sa izoleze tot, iar peste timp sa le desfac ușor, daca e cazul,că una e să scoți vata cu polistiren,alta e sa spargi cărămida. Evident,tocul cu ușile rămân acolo, nu am chef sa muncesc sa le scot. Deci, ce soluție folosesc?

Edited by Megadrujbist, 29 April 2022 - 18:30.


#12
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Ce soluție ai chef, doar n o să ți dictăm noi...

Am fost în aceeași situație, ușă dublă între sufragerie și dormitor, mi s a părut o tâmpenie, ce dracu, scoteam patul din dormitor ca să dau petrecere ?
Eu am scos ușa, tocul și am zidit cu BCA pus pe dungă, s a potrivit la fix la dimensiuni cu caramida din care era construit restul peretelui dintre camere.

Cu polistiren, indiferent de care, nu faci nimic.
Vata astupată cu gips carton, mai bine.

#13
Megadrujbist

Megadrujbist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 01.11.2019
Cam ce grosime trebuie sa am la vata sa izoleze fonic mai bine? Am nevoie de doua panouri de rigips sa fac sandwich sau pun vata direct pe ușă și o astup cu o singură foaie rigips?

#14
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,065
  • Înscris: 15.06.2009
20 cm vata cam 6-7 dB atenuare. vezi ca sunt aplicatii Android cu decibelmetru. Faci o proba cu un radio ceva si reduci volum cat sa arate pe tel mai putin cu 6-7 dB, ca sa iti faci idee ce inseamna. Minus 3Db ca senzatie fiziologica e reducerea zgomotului la jumatate.

#15
Megadrujbist

Megadrujbist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 01.11.2019
Rigips sau OSB de 15mm?


#16
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008

 Megadrujbist, on 03 mai 2022 - 21:00, said:

Rigips sau OSB de 15mm?
rigips mov, densitate mare special pt izolare fonica, pus in dublu strat.
polistirenul nu izoleaza fonic asa ca nu folosi.
trebuie vata cu densitati diferite: de 25 kg si de 45 sau 60 kg, de exemplu, pusa in 2 straturi.
la imbinarile cu peretele foloseste acril si rigipsul cu structura o pui pe banda nu direct pe podea.

grosime vata cat de mare poti.
o placare cu rigips fonic dublu si 100mm de vata asigura un rw de cam 52 decibeli
adica ceva decent. nu se aude toate zgomotele din camera alaturata.
dar trebuie atentie sa nu existe spatii ca si un spatiu de 1 cm grosime ne inchis compromite izolarea fonica.

#17
Megadrujbist

Megadrujbist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 01.11.2019
Am luat deja OSB de 15mm, rămâne să îl montez cu vata și apoi daca e cazul mai pot pune vata și rigips progresiv.

#18
Megadrujbist

Megadrujbist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 01.11.2019
Am pus vata, apoi OSB de 15 fixat din ochi, nu am pus profile, acum pun autocolant culoarea lemnului. De auzit se aude dar înfundat, nu mai deranjează orice zgomot. Nu am știut cat de presat se pune vata, se presează sa intre mai multa sau se lasă mai spațioasă?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate