Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Recomandare banca pentru incasari USD

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Cosmin12D

Cosmin12D

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 23.06.2012
Salutare!

Tocmai ce mi-am deschis PFA si am semnat cu o firma din USA. Am facut ceva research si am inteles ca cel mai bine ar fi, pentru a nu exista complicatii, sa iti deschizi un cont bancar separat pentru PFA. Schimburile valutare sunt destul de proaste cam la toate bancile din cate am vazut. Sunt curios, cei care sunteti in aceeasi situatie (PFA cu incasari in USD), voi cum procedati pentru a nu pierde foarte mult la schimbul valutar? ce banci folositi sau ce recomandati?

Multumesc!

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Cam la toate bancile cursul de schimb se negociaza in functie de suma schimbata
La o suma mare = cursul e un pic mai avantajos pentru tine
La o suma mica = cursul e un pic mai avantajos pentru banca

Asta e valabil si la casele de schimb dar, nu prea e convenabil sa scoti banii cash din cont pentru ca ... comisioane

#3
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 23.12.2015
cec-ul are cursuri bunicele, nu stiu daca are pentru PFA. Cand aveam conturile la BCR, ca sa schimb euro in lei foloseam wise.com si obtineam cursuri mai bune decat la BCR.

#4
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,121
  • Înscris: 26.06.2009
Pentru PFA iti deschizi un cont pe "persoana fizica" (separat de cel utilizat de tine privat ca sa poti tine o evidenta cat mai simpla). Daca deschizi pe Persoana Juridica (asa cum de fapt vor bancile ca sa te taxeze mai mult) o sa fie semnificativ mai scump.

Ca fapt divers iti poti deschide la orice banca si retragi sumele cash si le schimbi la casa de schimb valutar (daca nu sunt sume f mari).

#5
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,047
  • Înscris: 29.01.2016
Retragerea de USD cash, la fel ca si cea de EUR cash, implica comisioane, care nu sunt de neglijat.
Incearca sa deschizi, pe langa contul de USD de la o banca romaneasca, un cont la Revolut / Orange Money. Au cursuri mai bune de schimb.
Traseul ar fi asa : USD in contul de valuta la banca romaneasca - transfer in contul de Revolut / Orange Money tot in USD, schimb in lei - transfer in contul bancar de lei.
DAR, atentie la comisioane, din nou, atat la banca din Romania cat si la Revolut / Orange Money, pt ca sunt transferuri Swift si au alte costuri / comisioane decat cele la lei si euro.
Daca era in euro, era mai simplu, ca erau prin Sepa si erau gratuite transferurile.
Cel mai bine, pt ca tu stii suma pe care o vei primi, sa faci o simulare atat la banca din Romania pt a vedea ce comisioane iti ia daca schimbi direct, la cursul lor de schimb, cat si la Revolut sau Orange Money, daca ai.
Doar asa poti vedea cum iesi mai bine si cu mai putine batai de cap.

#6
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005
Retragerea banilor cash de la casierie și schimbarea lor la casele de schimb înseamnă pierdere. De mai multe ori.
Prima dată, comisionul de retragere cash de la casieria băncii. Apoi comisionul de retragere cash valută. Apoi diferența de schimb valutar.

Nu știu cum mai e la alte bănci, pentru că de aproape 10 ani folosesc doar serviciile BT.
Schimbul valutar online (din aplicație) este mai avantajos.
Poți chiar "retrage" valuta la ATM. Dar convertită în lei. Nu știu dacă la cursul de la ghișeu sau dacă la cel online.

#7
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018
Revolut

#8
Cosmin12D

Cosmin12D

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 23.06.2012
Mersi tuturor pentru comentarii!

View PostXman_ghio, on 28 aprilie 2022 - 19:10, said:

Pentru PFA iti deschizi un cont pe "persoana fizica" (separat de cel utilizat de tine privat ca sa poti tine o evidenta cat mai simpla). Daca deschizi pe Persoana Juridica (asa cum de fapt vor bancile ca sa te taxeze mai mult) o sa fie semnificativ mai scump.

Ca fapt divers iti poti deschide la orice banca si retragi sumele cash si le schimbi la casa de schimb valutar (daca nu sunt sume f mari).
Da, un cont bancar pe persoana fizica ar fi cel mai putin costisitor, insa am citit ca unele banci nu accepta plati pe astfel de conturi, deoarece nu corespunde numele din factura "Gigel Popescu PFA" cu numele inregistrat in contul bancar "Gigel Popescu" chiar daca e evident ca e aceeasi persoana. Clar e un motiv ca bancile sa taxeze mai mult.

View PostMagicwisewolf, on 28 aprilie 2022 - 20:40, said:

Retragerea de USD cash, la fel ca si cea de EUR cash, implica comisioane, care nu sunt de neglijat.
Incearca sa deschizi, pe langa contul de USD de la o banca romaneasca, un cont la Revolut / Orange Money. Au cursuri mai bune de schimb.
Traseul ar fi asa : USD in contul de valuta la banca romaneasca - transfer in contul de Revolut / Orange Money tot in USD, schimb in lei - transfer in contul bancar de lei.
DAR, atentie la comisioane, din nou, atat la banca din Romania cat si la Revolut / Orange Money, pt ca sunt transferuri Swift si au alte costuri / comisioane decat cele la lei si euro.
Daca era in euro, era mai simplu, ca erau prin Sepa si erau gratuite transferurile.
Cel mai bine, pt ca tu stii suma pe care o vei primi, sa faci o simulare atat la banca din Romania pt a vedea ce comisioane iti ia daca schimbi direct, la cursul lor de schimb, cat si la Revolut sau Orange Money, daca ai.
Doar asa poti vedea cum iesi mai bine si cu mai putine batai de cap.
Am cont Revolut pe persoana fizica si da au cursul cel mai bun. Au insa si ei un comision de 0.5% cand depasesti 5000lei schimbati. O sa imi fac totusi niste simulari cum ai sugerat si tu, dar stiu ca transferurile intre banci in USD sunt cam costisitoare. Totusi daca as face top-up pe revolut in USD, nu cred ca ar trebui sa fie nicio taxa, nefiind transfer bancar ci o plata, am dreptate?

View Postsfantu.dracu, on 28 aprilie 2022 - 20:40, said:

Retragerea banilor cash de la casierie și schimbarea lor la casele de schimb înseamnă pierdere. De mai multe ori.
Prima dată, comisionul de retragere cash de la casieria băncii. Apoi comisionul de retragere cash valută. Apoi diferența de schimb valutar.

Nu știu cum mai e la alte bănci, pentru că de aproape 10 ani folosesc doar serviciile BT.
Schimbul valutar online (din aplicație) este mai avantajos.
Poți chiar "retrage" valuta la ATM. Dar convertită în lei. Nu știu dacă la cursul de la ghișeu sau dacă la cel online.
Da... Nu este o varianta retragerea banilor cash si schimbarea la case de schimb valutar si nici retragerea de lei de la ATM. As pierde prea mult asa.

View Postabac, on 28 aprilie 2022 - 20:41, said:

Revolut
Din cate stiu conturile de Revolut Business nu beneficiaza de garantia de 100.000 euro. Deci nu cred ca as risca cu sume mari pe Revolut.

#9
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,829
  • Înscris: 20.05.2013
Unicredit  si Intesa San Paolo sunt  singurele banci cu "happy hour" si pt USD - in limita echivalent 1000 EURO/zi sau 1500 euro/zi la Intesa. . Unicredit are si o dobanda de 0.1% la USD in contul de economii, iar Intesa are depozite de la 3 luni in sus, In cazul in care dureaza mai mult sa schimbi banii.

Deschide un cont in USD la Intesa, si de black Friday incearca sa obtii contul cu zero costuri la Unicredit - sunt incluse toate comisioanele posibile, inclusiv SWIFT, banci corespondente, retragere valuta de la ghiseu.

Edited by unknown_35, 28 April 2022 - 21:33.


#10
Cosmin12D

Cosmin12D

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 23.06.2012

View Postunknown_35, on 28 aprilie 2022 - 21:32, said:

Unicredit  si Intesa San Paolo sunt  singurele banci cu "happy hour" si pt USD - in limita echivalent 1000 EURO/zi sau 1500 euro/zi la Intesa. . Unicredit are si o dobanda de 0.1% la USD in contul de economii, iar Intesa are depozite de la 3 luni in sus, In cazul in care dureaza mai mult sa schimbi banii.

Deschide un cont in USD la Intesa, si de black Friday incearca sa obtii contul cu zero costuri la Unicredit - sunt incluse toate comisioanele posibile, inclusiv SWIFT, banci corespondente, retragere valuta de la ghiseu.
Este valabil “happy hour” la bancile astea 2 si pentru conturile pe PFA sau doar la conturile pe persoana fizica? In caz contrar, banuiesc ca o solutie ar fi sa imi fac 2 conturi la aceeasi banca, unul pe PFA si unul pe persoana fizica si sa transfer banii de pe cel de PFA pe cel de persoana fizica unde pot profita de acel happy hour.

#11
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,829
  • Înscris: 20.05.2013

View PostCosmin12D, on 28 aprilie 2022 - 22:35, said:

Este valabil “happy hour” la bancile astea 2 si pentru conturile pe PFA sau doar la conturile pe persoana fizica? In caz contrar, banuiesc ca o solutie ar fi sa imi fac 2 conturi la aceeasi banca, unul pe PFA si unul pe persoana fizica si sa transfer banii de pe cel de PFA pe cel de persoana fizica unde pot profita de acel happy hour.
Pt tranzactiile in USD nu conteaza daca sunt conturile la aceeasi banca, se va percepe comision SWIFT + comision banci corespondente + comison tranzactie de transfer al bancii la care ai contul.

Nici la Unicredit nici la Intesa nu se pomeneste de happy hour pt schimbutile valutare pt IMM -uri  dar cel mai simplu e sa intrebi la . Va trebui sa faci niste calcule sa vezi daca costurile a 2 conturi + costurile de transfer sunt acoperite din diferenta de curs.

#12
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,978
  • Înscris: 13.03.2005
Si eu am fost PFA, cu ani în urma, și am folosit cont de persoana fizica, separat de contul unde îmi primeam salariul in trecut, deschis la o altă bancă.
Acum îți recomand cont la LibraBank, persoana fizica. Nu plătești nimic pentru conturile de lei, euro, USD. O să ai doar costuri cu transferul SWIFT in dolari. Transferul bancar in lei și euro nu e comisionat.
Poți face depozit USD, și ai retragere gratuita, la ghișeu, la scadență.

#13
Cosmin12D

Cosmin12D

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 23.06.2012

View Postunknown_35, on 29 aprilie 2022 - 00:28, said:

Pt tranzactiile in USD nu conteaza daca sunt conturile la aceeasi banca, se va percepe comision SWIFT + comision banci corespondente + comison tranzactie de transfer al bancii la care ai contul.

Nici la Unicredit nici la Intesa nu se pomeneste de happy hour pt schimbutile valutare pt IMM -uri  dar cel mai simplu e sa intrebi la . Va trebui sa faci niste calcule sa vezi daca costurile a 2 conturi + costurile de transfer sunt acoperite din diferenta de curs.

Da voi merge fizic la mai multe banci sa intreb exact si mai apoi voi face niste simulari. Am fost insa la ING si la Raifeissen si in ambele parti, cei cu care am interactionat mi s-au parut cam slabi pregatiti. Erau foarte nesiguri pe ce ziceau si mai mult ma incurcau.

View Postwertyck, on 29 aprilie 2022 - 06:16, said:

Si eu am fost PFA, cu ani în urma, și am folosit cont de persoana fizica, separat de contul unde îmi primeam salariul in trecut, deschis la o altă bancă.
Acum îți recomand cont la LibraBank, persoana fizica. Nu plătești nimic pentru conturile de lei, euro, USD. O să ai doar costuri cu transferul SWIFT in dolari. Transferul bancar in lei și euro nu e comisionat.
Poți face depozit USD, și ai retragere gratuita, la ghișeu, la scadență.

E bine de stiut! Asta tot asa, in cazul in care ma hotarasc sa imi deschid contul bancar pe persoana fizica. Cu siguranta sunt alte tarife pentru conturi pe PFA.

#14
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,829
  • Înscris: 20.05.2013
La Raiffeisen merita sa mergi doar pt pachet premium sau priate banking. Angajatii care interactioneaza cu tine sunt mai bine pregatiti si nu exista timp de asteptare, tu stabilesti ora la care mergi la banca. Mai nou se face totul la distanta prin Rai Connect .

Cu ING-ul e o alta problema din cate am inteles sediile sunt de fapt niste fransize, si doar multimatele fac legatura intre clienti si banca.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate