Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

PC de buget insa si pentru gaming light

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
dowski

dowski

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 27.04.2022
Doresc sa imi cumpar un pc in perioada imediat urmatoare. Din pacate bugetul nu este foarte mare insa nici pretentiile la jocuri nu sunt mari. Ce recoamdari aveti in legatura cu placa video? Sa cumpar ceva integrat de la AMD sau sa merg pe o placa video de sine statatoare?
In 3000 de lei as vrea doar unitatea, restul am deja, monitor de 25" fullhd. Nu pot pastra nimic din unitatea veche, nici macar sursa. Poate doar hddul, insa este de 500gb. Componentele vreau sa le cumpar de la orice magazin unde le gasesc mai ieftin, doar magazine mari de incredere.
Ce recomandari aveti?

#2
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,740
  • Înscris: 30.08.2006
Nu le cumpara separat.  Iei un sistem gata facut. Pentru video onboard ai nevoie de procesor puternic.
https://www.pcgarage.../workplay-r317/
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/N3Hr7_efpY0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Leo2006, 28 April 2022 - 12:16.


#3
dowski

dowski

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 27.04.2022
La un amd G ma gandeam si eu. Pc-urile gata facute sunt mai ieftine daca le cumperi pe bucati si le asamblezi tu. Asa stiam.

#4
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 29.10.2014
Mi-am facut si eu un sistem pentru munca cu 5600G, RAM de 3200 Mhz si 1TB SSD. A fost vreo 2200 de lei, dar aveam deja sursa si carcasa iar de placa video nu am nevoie pe sistemul asta.

Am luat de unde le-am gasit mai ieftin, care in cazul meu a fost Vexio si Dabstore. Chestia faina e ca SSD-ul gasit are garantie de 5 ani sau 1600 TB Total Bytes Written.

#5
Jemapel_cenzuratul

Jemapel_cenzuratul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 18.07.2020
Daca nu ai o problema cu a cumpara piese SH, cu 3000 de lei iti poti cumpara o racheta de PC. Eu de aprox. 10 ani cumpar piese de la un anumit magazin ce vinde calculatoare / componente SH / refurbished. Nu am avut probleme niciodata cu piesele luate de la ei.

In functie de ce te joci, iti pot spune ca PC_ul meu ( aprox 1200 de lei ) duce GTA 5 ( detalii medii spre max 1080p ), Red ded redemption 2 ( mediu spre high ), Far cry 5, Valorant, League of Legends ( doh ), Alien Isolation, A plague tale innocence, Amnesia Rebirth, Control, Godfall, PUBG, HITMAN , Mud runner, layers of Fear 2, Prey, Toata seria Tomb Raider, Star wars Battlefront  etc. Toate aceste jocuri le pot juca la rezolutie full hd iar detaliile sunt date ( medium spre ultra in anumite cazuri ).

Pc-ul este format din:


CPU Intel i5 2400s
GPU AMD Radeon R7 370 OC
12 GB Ram
Un ssd de 128 ( cred ) si un HDD de 500.

Iti recomand piese SH.

#6
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008

View PostJemapel_cenzuratul, on 28 aprilie 2022 - 12:46, said:

...

Daca nu e vreun secret de stat, poti scrie si numele magazinului.

#7
Jemapel_cenzuratul

Jemapel_cenzuratul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 18.07.2020
Sigur ca da. Nu am vrut sa fie considerata a fi reclama. PDmedia si uneori Diablos Computers.

#8
dowski

dowski

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 27.04.2022

View PostJemapel_cenzuratul, on 28 aprilie 2022 - 12:46, said:

In functie de ce te joci, iti pot spune ca PC_ul meu ( aprox 1200 de lei ) duce GTA 5 ( detalii medii spre max 1080p ), Red ded redemption 2 ( mediu spre high ), Far cry 5, Valorant, League of Legends ( doh ), Alien Isolation, A plague tale innocence, Amnesia Rebirth, Control, Godfall, PUBG, HITMAN , Mud runner, layers of Fear 2, Prey, Toata seria Tomb Raider, Star wars Battlefront  etc. Toate aceste jocuri le pot juca la rezolutie full hd iar detaliile sunt date ( medium spre ultra in anumite cazuri ).

Ce magazin? Nu cumpar sh de la cineva care nu are garantie macar cateva luni.

#9
sgn30

sgn30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 20.08.2016

View PostJemapel_cenzuratul, on 28 aprilie 2022 - 12:46, said:

Daca nu ai o problema cu a cumpara piese SH, cu 3000 de lei iti poti cumpara o racheta de PC.

Cu 3000 Ron nu iti iei nici macar o placa video serioasa... de calculator racheta nici nu putem vorbi....

Calculator racheta inseamna un I9 11th/12th 32/64GB RAM, minim un RTX 3080TI.....

Numai un 3080TI e in jur de 7000 RON si asta SH....

#10
Jemapel_cenzuratul

Jemapel_cenzuratul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 18.07.2020
Ok, poate am exagerat. Dar din propria experienta iti spun ca un pc second hand de 3000 de lei va putea rula orice joc nou ( nu cu detaliile la maximum ). Daca ar fi fost sa ma iau dupa "Minimum system requirments" ar fi trebuit sa nu incerc foarte multe jocuri dar cu timpul am descoperit ca "MSR" este un mic bullshit.

P.S. Omul nu are nevoie de 3080TI bro, a spus ca vrea "light gaming" deci banuiesc ca nu va juca PUBG cu setarile la maximum in timp ce face stream live. Nu stiu, dar pt. mine, PC-ul pe care il am acum, il pot considera a fi "racheta" ( strict pt. nevoile mele ).

#11
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,946
  • Înscris: 04.10.2007

View PostJemapel_cenzuratul, on 28 aprilie 2022 - 12:46, said:

Daca nu ai o problema cu a cumpara piese SH, cu 3000 de lei iti poti cumpara o racheta de PC.
CPU Intel i5 2400s

Prietene la ce rachete visezi?
ala e procesor care s-a lansat acum 11 ani....

#12
Jemapel_cenzuratul

Jemapel_cenzuratul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 18.07.2020

View Postmirel3003, on 28 aprilie 2022 - 13:21, said:

ala e procesor care s-a lansat acum 11 ani....
Ruleaza cam orice joc am incercat. Am fost placut surprins cand am putut juca Control ( 1920x1080 ) setari medium spre high, v-sync off desigur.

#13
FeDaYin

FeDaYin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,665
  • Înscris: 03.01.2007
Un sistem mai bun ca cel cu sandy bridge si r7 370 https://www.pcgarage...ishlist/5100740
Are si placa de retea de 2.5gbps. HDD ai deja, cumperi mai tarziu ssd.

Edit: Vad ca 1650 e de 2-3 ori mai rapida ca vega 8 din 5700G.

Edited by FeDaYin, 28 April 2022 - 13:34.


#14
Jemapel_cenzuratul

Jemapel_cenzuratul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 18.07.2020
P.S. Nu l-am sfatuit sa cumpere acest procesor. Am specificat doar ce piese am eu.

#15
Jemapel_cenzuratul

Jemapel_cenzuratul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 18.07.2020

View Postdowski, on 28 aprilie 2022 - 12:56, said:


Ce magazin? Nu cumpar sh de la cineva care nu are garantie macar cateva luni.
Iti ofera garantie 6 sau 12 luni. Daca nu ma insel la palca de baza si procesor ai 12 luni. Nu am fost niciodata atent la acest aspect.

#16
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,517
  • Înscris: 21.12.2006
@downski - am de dat un PC cu cea mai performanta integrata AMD, pentru ca vreau sa trec pe format ITX. Din pacate ai prea putine mesaje scrise si nu poti folosi mesageria, dar ma poti contacta prin mesaje, daca esti interesat

#17
dowski

dowski

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 27.04.2022

View Postnei-k, on 28 aprilie 2022 - 15:09, said:

@downski - am de dat un PC cu cea mai performanta integrata AMD, pentru ca vreau sa trec pe format ITX. Din pacate ai prea putine mesaje scrise si nu poti folosi mesageria, dar ma poti contacta prin mesaje, daca esti interesat

Doar cpu sau sistemul cu totul? Asta este cpu-ul R7 5600G ? Spune si pretul.
Pana acum nu am auzit de procesor care sa fie defect, deci as cumpara unul sh la pret decent avand in vedere ca este sh. Placa video doar de la cunoscuti, niciodata olx sau alta platforma. Prea mare riscul sa fi fost pusa la minat. Un prieten a luat acum 2 ani si ceva un RX550 sau ceva de genul si i-au aparut artefacte dupa nici o luna.

#18
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006

View Postmirel3003, on 28 aprilie 2022 - 13:21, said:

Prietene la ce rachete visezi?
ala e procesor care s-a lansat acum 11 ani....

eu am i5-2500k ....tot din 2011. care e faza cu 2011? tre sa-l arunc la gunoi ca are 11-12 ani?

eu mi-am luat kit, 600 lei am dat acu 3 ani pe placa de baza, procesor, cooler deep cool si 16GB de ram. duce WOT la detalii ultra cu 60-80 fps. si duce ca am un rx480 gaming x de 4GB dar nah...nu-mi trebuie hexa core ca n-am la ce sa-l folosesc. daca lucram la NASA poate ziceam si eu ca un proc de acu 3 ani deja e depasit...dar nah...nu lucrez

View Postdowski, on 28 aprilie 2022 - 11:14, said:

Doresc sa imi cumpar un pc in perioada imediat urmatoare. Din pacate bugetul nu este foarte mare insa nici pretentiile la jocuri nu sunt mari. Ce recoamdari aveti in legatura cu placa video? Sa cumpar ceva integrat de la AMD sau sa merg pe o placa video de sine statatoare?
In 3000 de lei as vrea doar unitatea, restul am deja, monitor de 25" fullhd. Nu pot pastra nimic din unitatea veche, nici macar sursa. Poate doar hddul, insa este de 500gb. Componentele vreau sa le cumpar de la orice magazin unde le gasesc mai ieftin, doar magazine mari de incredere.
Ce recomandari aveti?

ti-as recomanda ceva de genul https://www.olx.ro/d...er-IDg3hVO.html
ideea e sa cauti pe olx dupa "kit amd" de ex. si sa alegi ceva. sunt multe noi, sigilate chiar. la un kit de 11-1500 lei mai pui 300 sursa, 150 carcasa si gata. daca n-ai pretentii la placa video poti lua un rx480 de 8GB in maxim 1000 lei. eu am de 4GB si e destul pentru nevoile mele.
la 3000 lei cu siguranta va fi "racheta" pentru un user normal-gamer ocazional.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate