Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu gasesc un topic, un fel de caf...

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

E ok sa-mi las pisica afara?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
MhG_51

MhG_51

    :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,319
  • Înscris: 04.05.2009

 rares3968, on 27 aprilie 2022 - 19:24, said:

Anul viitor ma voi muta la casa si vreau sa stiu daca e ok sa-mi las pisicile (inca nu le-am cumparat, voi cumpara de rasa) afara singure?
Povestea drobului de sare.
Posted Image

#20
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,801
  • Înscris: 01.10.2004
Fratele a avut un motan birmanez crescut vreo 5-6 ani numai in apartament. Cand s-a mutat in alta localitate la curte, l-a tot scos afara, pana l-a lasat de capul lui, sa vina si sa plece cand voia. Avea mari temeri ca va rezista in mediul "concurential" din jur. Culmea a fost ca se intorcea cu urme de lupte si o perioada statea cuminte in casa, dupa care iar pleca, in special noaptea. Dupa cam un an a disparut, banuieste ca l-a prins cineva si il tine inchis numai in casa.
Asadar ca pisici de rasa lasate libere sunt mai mari sansele sa fie prinse de vecini decat sa le calce masinile sau manance cainii.

Edited by claudiu1, 27 April 2022 - 21:12.


#21
rares3968

rares3968

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 08.01.2022

 claudiu1, on 27 aprilie 2022 - 21:10, said:

Fratele a avut un motan birmanez crescut vreo 5-6 ani numai in apartament. Cand s-a mutat in alta localitate la curte, l-a tot scos afara, pana l-a lasat de capul lui, sa vina si sa plece cand voia. Avea mari temeri ca va rezista in mediul "concurential" din jur. Culmea a fost ca se intorcea cu urme de lupte si o perioada statea cuminte in casa, dupa care iar pleca, in special noaptea. Dupa cam un an a disparut, banuieste ca l-a prins cineva si il tine inchis numai in casa.
Exact de asta m-ie frica mie. Nu vreau sa-mi fure cineva pisicile.
Banuiesc ca am sa le scot de 2 ori pe saptamana.
Iar camera de animale nu e tortura pentru animale. Acolo pot dormi si manca pisicile si pot sta acolo cainii iarna cand le e frig (Toate animalele au voie in casa pe timpul zilei)

 Sef-chenko, on 27 aprilie 2022 - 20:55, said:

Aaa, tu erai, cel cu camera de tortura.
Lasa-le afara, cu putin noroc se ratacesc si traiesc fara stres.
Nu e camera de tortura. Noaptea de ce as lasa pisicile afara? Sa fie furate?
Le voi lasa afara doar ziua, de 2-3 ori pe saptamana sau mai mult.

#22
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

 rares3968, on 27 aprilie 2022 - 19:24, said:

Anul viitor ma voi muta la casa si vreau sa stiu daca e ok sa-mi las pisicile (inca nu le-am cumparat, voi cumpara de rasa) afara singure?
Mi-e cam frica sa fac asta pentru ca cred ca se vor pierde sau vor fi furate.
Eu cred ca ar trebui scoase de doua-trei sau patru ori pe luna, supravegheate.
Vor trai mai putin dar mai palpitant

#23
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,146
  • Înscris: 15.05.2008
Cel mai misto,vrei sa mergi prin iarba descult si deodata printre degete iasa rahatu dihaniei sau incepi sa tunzi gazonul si constati ca incepe sa duhneasca si realizezi ca tocmai ai imprastiat rahatu dihaniei,e ok sa ai un animal in curte,dar tinet-i in curtea voastra,nu pe la vecini.

#24
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021

 rares3968, on 27 aprilie 2022 - 20:40, said:


Pai da, ma mut la casa. Nu stiu ce ai inteles.
Cel mai probabil le voi scoate in curte de 3 ori pe luna...

In lesă sau cum ?
Pisicile, de rasă sau nu, asta fac, se urcă în pomi, sar garduri...

Crezi că vor percuta precum un câine, să strigi pas, iar ele să vină la piciorul tău ?
Vezi să nu, pisicile sunt independente, vin la "stăpân" când vor ele, nu când sunt chemate.
Vin ele singure înapoi când li se face foame.


#25
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,747
  • Înscris: 30.08.2006
Motanii au viata scurta. Toti mi-au murit rapid. Lipseau cu saptamanile si apoi nu mai veneau deloc. Unul s-a intors acasa otravit cu ceva doar ca sa-si traga ultima suflare pe presul de la intrare. Chiar si motanii de la vecinii care ne mai vizitau dispareau complet in maxim 2 ani. In cazul meu este exclus ca cineva sa-i tie in casa. Motanii sunt un dezastru. Vor marca locurile din casa si nu mai poti sta cu ei asa mult timp.

#26
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,335
  • Înscris: 28.10.2018

 vanitty, on 27 aprilie 2022 - 19:28, said:

sau eventaul ranite de caini..


De cand stii tu ca cainii doar ranesc pisicile?

#27
irisu

irisu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 12.09.2021
parca ziceai in alt topic ca vrei sa le faci o camera numai pt ele. Cel mai bine este sa le tii doar in casa si sa nu le lasi pe afara mai ales daca sunt de rasa. Am o pisica scottish/british shorthair + o siameza si nu le-as lasa afara deloc chiar daca ele stau mai tot timpul la geam si privesc.

#28
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,922
  • Înscris: 18.12.2007

 -ARA-, on 27 aprilie 2022 - 20:31, said:

Eu ma gandesc sa le fac o cusca, sa le scot ziua cateva ore si apoi la cusca.

Eu zic sa nu iti iei pisici daca ai de gand sa le tii in cusca.

#29
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,740
  • Înscris: 01.10.2002

 irisu, on 28 aprilie 2022 - 09:31, said:

parca ziceai in alt topic ca vrei sa le faci o camera numai pt ele. Cel mai bine este sa le tii doar in casa si sa nu le lasi pe afara mai ales daca sunt de rasa. Am o pisica scottish/british shorthair + o siameza si nu le-as lasa afara deloc chiar daca ele stau mai tot timpul la geam si privesc.
Exista si optiunea unei plase la geam, sa se bucure de aerul de afara. Plasa de sarma, altfel se va distruge rapid.

#30
rares3968

rares3968

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 08.01.2022
Pana la urma le voi scoate doar supravegheate sau chiar deloc.

 Wotan, on 28 aprilie 2022 - 13:10, said:

Exista si optiunea unei plase la geam, sa se bucure de aerul de afara. Plasa de sarma, altfel se va distruge rapid.
As putea sa fac asta.

#31
realwalle

realwalle

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 04.10.2017
Recomand un animal de plus, ala sta exact unde il pui, nu vrea afara, nu face mizerie prin curte, nu ii trebuie atentie. Altfel, animalul implica si responsabilitate, nu exista doar ca sa-ti umple tie vreun gol sau sa-ti satisfaca vreun capriciu. Ar trebui sa tii cont de nevoile sale, nu sa-l scoti la aer cu portia, de doua ori pe luna.

#32
rares3968

rares3968

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 08.01.2022

 realwalle, on 28 aprilie 2022 - 15:35, said:

Recomand un animal de plus, ala sta exact unde il pui, nu vrea afara, nu face mizerie prin curte, nu ii trebuie atentie. Altfel, animalul implica si responsabilitate, nu exista doar ca sa-ti umple tie vreun gol sau sa-ti satisfaca vreun capriciu. Ar trebui sa tii cont de nevoile sale, nu sa-l scoti la aer cu portia, de doua ori pe luna.
Dumnezeule....
Imi iau pisici adevarate. De rasa.

#33
robert23mg

robert23mg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 539
  • Înscris: 18.06.2017

 Leo2006, on 28 aprilie 2022 - 07:05, said:

Motanii sunt un dezastru. Vor marca locurile din casa si nu mai poti sta cu ei asa mult timp.

Asa fac daca nu sunt castrati, mirosul este groaznic. Dar daca e castrat nu mai marcheaza si nici bucurii nu le mai face vecinilor care au pisici.

#34
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,523
  • Înscris: 05.06.2009
Le amenajezi pisicilor un spațiu îngrădit complet, sa poata ieși din casa la aer/soare, dar sa nu iasă din curte.
https://ideipentruca...tea-casei-tale/

#35
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,449
  • Înscris: 17.04.2006
Eventual un tunel din sarma si cu paznici din loc in loc.
Cu timpul le poate da un badge de scanat la intrare + iesire si locatie GPS.

#36
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Da de ce ai rade cu asa ceva?
Sunt usi pentru pisici care se deschid doar la cipul de la zgarda, la pisici straine nu deschid usita.

Nu mai este ca pe vremuri de nu pateau nimic pisicile, s-au inrait oameni si le omoara.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate