Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Inregistrare entitate pentru incasare USD

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
braven

braven

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.04.2022
Salutare,

Urmeaza sa ma angajez remote pentru o companie din U.S.A. part-time pentru 30 ore pe saptamana. Pentru a fi angajat va trebui sa le ofer salariul brut pe care il doresc (in USD). Eu vreau ca la final de luna sa am cel putin 3200 USD net in contul meu, dupa ce mi-am achitat toate taxele/impozitele. Scuzati-mi ignoranta, am incercat sa caut online solutii si am gasit raspunsuri care ofera solutii de la 10% pana la 45% taxe de platit.

Ma puteti ajuta sa identific cea mai eficienta forma legala de a fi angajat, platind cele mai putine taxe pentru a ajunge la un 3200 USD net/luna? Multumesc!

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

To ensure we understand your needs and expectations, please provide the following:

1) Your required take-home pay, or net salary, in USD
2) Add your tax burden to this figure. Research how the government of your country collects taxes from self-employed individuals and consider options for reducing your tax burden, including deducting work expenses or forming a pass-through entity.
3) Add the health insurance and pension fund contributions you are required to make
4) The addition of numbers 1, 2, and 3 will result in your minimum gross salary
5) ow provide an upper bound gross salary you'd like to receive. This will give us a salary range.


#2
Xavier_em

Xavier_em

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 29.10.2006
Faci SRL sau PFA si facturezi clientul.

#3
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

 braven, on 27 aprilie 2022 - 15:09, said:

...Ma puteti ajuta sa identific cea mai eficienta forma legala de a fi angajat, platind cele mai putine taxe... ?
toti angajatii din Romania platesc aceleasi taxe. sunt cateva exceptii (scutire de impozit la IT, de exemplu), dar nu sunt extrem de mari (impozitul = 10%, pensia+sanatatea = 35%)
alternativele mai economice ar fi sa treci banii printr-o persoana "juridica" (SRL, II sau PFA), unde nu mai esti chiar "angajat"; in cazul SRL-ului te poti angaja pe tine insuti.

 braven, on 27 aprilie 2022 - 15:09, said:

.......self-employed individuals....
chestia asta nu inseamna angajat, ci la noi se traduce in "liber profesionist". fie iti faci o firma, fie un PFA. chestia asta inseamna si ca nu vei beneficia de avantajele unui angajat (concediu platit, contributie la pensie, preaviz etc)

#4
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,482
  • Înscris: 13.03.2005
Păi ai de plătit minim 10% impozit pe venit și dacă plătești și restul taxelor ajungi la 45%.

https://europa.eu/yo...indexamp_ro.htm

Ca să fi acoperit, brutul ar trebui sa fie 3200:0.585= 5740 USD,că toate taxele sunt 41.5% din brut.

#5
Immortal

Immortal

    nemuritoru'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 11.01.2004
PFA la norma de venit, presupunand ca activitatea se incadreaza. In functie de oras si CAEN, ajungi sa platesti intre 12000 si ~20000RON/an pt impozit + CAS +CASS (la venitul mediu)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate