Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Valul de scumpiri 2022 - 2024

* * * * - 7 votes
  • This topic is locked This topic is locked
5312 replies to this topic

#1
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
Mă gândesc că nu sunt doar eu afectat de valul de scumpiri. Picătura care a umplut paharul la mine, la magazinul de producător din colț, urda de vaca s-a scumpit de la 10 la 15 lei.
Scumpiri au fost mereu, dar acum au venit toate deodată. De la începutul anului tot cresc prețurile.
Eu nu mă mai descurc, am inceput să vând din casă, opresc numai lucruri de strictă necesitate. Pe viitor mă văd locuind în gazda sau împărțind aceeași cameră cu mai multe persoane străine. Cred că sunt în faliment personal.
De la guvern nu se aude nimic, nu se ia nicio măsură, in Romania este vestul sălbatic al scumpirilor.
Poate multi nu resimt scumpirile, am văzut prin ziare că românii au 12 miliarde de euro economii în bănci. Dar de ce sa dai banii economisiți pe mâncare?
Voi cum va descurcați cu banii? Cum combateți traiul asta de lux in 2022?


#2
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,636
  • Înscris: 13.10.2003
Esti pensionar sau ,,om al muncii''?
Daca muncesti ce job ai?

Intreb ptr. ca sunt extrem de multe variabile ce tin de fiecare dintre noi.
Scumpirile le vedem cu totii insa cum le ,,simtim'' depinde de fiecare.
Spre ex. si eu mi-am ,,scumpit'' munca...

#3
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,421
  • Înscris: 05.07.2018
Da, si pe mine ma uimesc negativ scumpirile astea. In 2019, detergenul lichid Omo la 5 litri de la Lidl era 40 de lei. Anul trecut, 50. Acum e 60. Telemeaua Milbona la cutie era 28 de lei anul trecut. La inceputul anului era 30. Zilele trecute se facuse 40 (telemeaua Hochland tot la cutie e 39 de lei la Auchan). 40 de lei un kilogram de fucking telemea! Acum e 34, 40. Totusi, e o amarata de telemea.

Tinand cont ca salariul meu a ramas acelasi in ultimii ani, din cauza scumpirilor nu mai imi permit sa imi iau imbracaminte si incaltaminte (de electronice nici nu mai vorbesc) asa des ca pana acum. Iesiri in oras, la restaurant, mai rare. Fac economii in alte parti pentru produsele de baza.

#4
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014

 radumiki, on 27 aprilie 2022 - 13:59, said:

Esti pensionar sau ,,om al muncii''?
Muncesc pe 2000 de lei.
Tu poate ești antreprenor sau expert într-un domeniu și îți permiți să crești tariful. Marea majoritate a românilor sunt angajați pe salariu fix.

#5
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,876
  • Înscris: 21.04.2011

 persona695, on 27 aprilie 2022 - 14:04, said:


Muncesc pe 2000 de lei.

Și ce faci ca sa nu mai muncesti pe 2000 de lei?

#6
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014

 catalina1, on 27 aprilie 2022 - 14:06, said:


Și ce faci ca sa nu mai muncesti pe 2000 de lei?
Topicul nu este despre asta.
Sunt cel puțin 1 milion de romani în situația asta și care nu se gândesc să-și dea demisia ca să se facă patroni.
Un salariu ar trebui să asigure un nivel de trai decent.

#7
GaBogdan

GaBogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.09.2020
Imi cer scuze de offtopic

Salariul depinde si de munca prestata...

Multi vor o mie de euro +, dar n-ar misca un deget pentru asta.

Edited by GaBogdan, 27 April 2022 - 14:18.


#8
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017

 persona695, on 27 aprilie 2022 - 13:51, said:

De la guvern nu se aude nimic, nu se ia nicio măsură, in Romania este vestul sălbatic al scumpirilor.


Peste tot sunt scumpiri in aceasta perioada. SUA, de exemplu, are cea mai mare rata a inflatiei din ultimii 40 de ani, si e in continua crestere. Cativa ani o sa tot fie rate mari de inflatie la nivel global iar in tarile cu nivel de trai mai scazut se va simti cel mai rau.

Edited by george_alexandru, 27 April 2022 - 14:17.


#9
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,876
  • Înscris: 21.04.2011

 persona695, on 27 aprilie 2022 - 14:13, said:


Topicul nu este despre asta.
Sunt cel puțin 1 milion de romani în situația asta și care nu se gândesc să-și dea demisia ca să se facă patroni.
Un salariu ar trebui să asigure un nivel de trai decent.
Nu ti-a zis nimeni sa te faci patron.

Tu ce vrei, de fapt? Concret. Ca de inteles eu inteleg ca tu nu consideri ca ar trebui sa schimbi tu ceva.
Sărac erai si inainte, acum esti si mai sărac. Dar sărac erai si nu ai facut nimic.

Edited by catalina1, 27 April 2022 - 14:18.


#10
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,999
  • Înscris: 09.08.2005

 catalina1, on 27 aprilie 2022 - 14:06, said:

Și ce faci ca sa nu mai muncesti pe 2000 de lei?
Se plînge pe Softpedia.


Inițiator - nu e doar România mai sînt și alții. De exemplu
Attached File  Euro_area_annual_inflation_and_its_main_components,_March_2012_-_March_2022.png   29.49K   83 downloads
Sursa

și la ceilalți
Attached File  us_inflation-nc.png   1.21MB   74 downloads
Sursa.


 persona695, on 27 aprilie 2022 - 14:13, said:

Un salariu ar trebui să asigure un nivel de trai decent.
Greșit. Un salariu trebuie să corespundă valorii muncii prestate. Atît.

#11
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,815
  • Înscris: 22.02.2014
Capitalism salbatic, cere si oferta.Dece sa vand 2kg cu 25 cand pot sa vand 1kg cu 50.Multinationalele au scumpit utilitatile si se duc in preturi.Profituri uriase si saracirea populatiei.

#12
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,332
  • Înscris: 24.09.2017
terminati-va cu chestii de genul, ce faci ca sa castigi mai multi bani si etc. nu-si au rostul, omul asta face, atat munceste, poate mai mult sau nu e treaba lui, e un salariu in care se regasesc multi.

citez de la zf: Numărul contractelor de muncă înregistrate cu salariul minim pe economie a ajuns la aproape 1,58 milioane pe 23 februarie 2021

sa inteleg ca stai in chirie si esti singur?

daca asta e situatia, nu vad decat solutia cu, muncesti pe afara pana iti iei o garsoniera ceva. daca nu vrei sa faci asta si e ok sa nu vrei sa faci asta, atunci, invata sa gatesti si limiteaza-te la chestii simple. eu pot trait cu 1000 ron singur in ziua de azi fara probleme. cat despre scumpiri, da, sunt, nu m-au afectat. noi, desi suntem o familie de 4, in care nevasta primeste 2200 de ron, ajutorul pentru crestere copil+alocatia+iar eu 4500 ron cu tot cu bonuri. dar, noi cheltuim cam 4000 de ron pe luna, fiind 4. dar nu avem rate si suntem oameni simpli.

mai terminati si cu cererea si oferta ca nu intelegi cum functioneaza asta. si oricum nu stiti voi ce cerere exista pentru un produs. cat despre Romania, inca e oarecum ok, in USA e mai rau sau in alte tari. de asta ai atatea demisii in sectoarele mai prost platite. dupa ce ca omul munceste de nu mai poate, nu-si permite la finalul zilei nici chirie. asa ca omu mai bine sta cu maicasa si mananca o ciorba mai lunga.

Edited by bobitad, 27 April 2022 - 14:29.


#13
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011
Ce pot spune scumpirile se simt peste tot, in orice colt al lumii si indiferent de salariu la sfarsitul lunii iti raman mai putin bani fata de luna trecuta.

Chiar daca am un salariu care ma face sa nu simt absolut nici o scumpire si sunt foarte fericit in legatura cu acest lucru, totusi nu sunt o persoana care arunca cu banii si astfel simt orice crestere de pret.

Ca si exemplu toate serviciile de care beneficez au fost scumpite cu 2,8% (asigurare casa, masina, juridica, accident; cont bancar; abonament telefon, abonament internet, abonament tv). Chiar daca detin proprietati, eu locuiesc in chirie pentru ca asa este cel mai avantajos pentru mine (proprietatiile imi platesc chiaria), care in schimb a crescut cu 3,1%.

Acum trecem la consumabile. Benzina in Austria se tine la 1,7EUR/litru, fata de 1,1EUR/litru inainte de nebunie.
Curentul, gazul si apa au crescut cu 100%. Am avut noroc ca am incheiat un contract de curent cu tarif fix pe 2 ani de zile in luna octombrie, inainte de marirea uriasa de pret. Acum tariful meu s-a dublat, daca as schimba contractul. La cumparaturiile saptamanale, inainte de scumpiri plateam cam 150eur (2 persoane). Acum nu mai scap fara 200-220eur.

Dar ce naiba putem sa facem? Sa speram ca ne vom intoarce rapid la normal.

#14
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014

 radunic, on 27 aprilie 2022 - 14:18, said:


Se plînge pe Softpedia
Greșit. Un salariu trebuie să corespundă valorii muncii prestate. Atît.
Ciao, îmi place să mă plâng aicea.
Vreau sa vad daca mai sunt și alții în situația mea și ce soluții au.
Inevitabil pe forum sunt aceleași îndemnuri și întrebări. Schimbați locul de munca. Ce știi să faci? Atâția bani meriti atunci.
Tu gresesti.Daca munca prestata nu asigură un trai decent atunci nu mai merita prestata și trebuie desființată.

#15
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

 persona695, on 27 aprilie 2022 - 14:04, said:

Muncesc pe 2000 de lei.

iată problema
muncește pe 2000 de euro

#16
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011
Primul reglaj" în viața personală, să arunci 0% alimente, să te autoeduci în privința asta, apoi, urmărești ofertele din magazine.
Deja ai mărit" salariul doar din astea două treburi.

#17
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,876
  • Înscris: 21.04.2011
"
terminati-va cu chestii de genul, ce faci ca sa castigi mai multi bani si etc. nu-si au rostul, omul asta face, atat munceste, poate mai mult sau nu e treaba lui"

Pai atunci preturile alea sunt tot treaba lui, de ce m-ar interesa pe mine?

 persona695, on 27 aprilie 2022 - 14:26, said:



Tu gresesti.Daca munca prestata nu asigură un trai decent atunci nu mai merita prestata și trebuie desființată.
Daca nu mai merita prestata, da-ti demisia!

#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 persona695, on 27 aprilie 2022 - 14:26, said:

Ciao, îmi place să mă plâng aicea.
Vreau sa vad daca mai sunt și alții în situația mea și ce soluții au.
Inevitabil pe forum sunt aceleași îndemnuri și întrebări. Schimbați locul de munca. Ce știi să faci? Atâția bani meriti atunci.
Tu gresesti.Daca munca prestata nu asigură un trai decent atunci nu mai merita prestata și trebuie desființată.
Piata muncii e o piata care se autoregleaza, dar putin mai greu, in ani de zile. Angajatorii vor mari salariile pentru ca vor ramane fara oameni...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate