Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Tg Jiu - Baile Herculane

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
lepetir

lepetir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 707
  • Înscris: 12.07.2007
Buna ziua,
Intentionez sa merg spre Baile Herculane pe drumul de la Tg Jiu (DN67D) prin Baia de Arama. Nu am parcurs niciodata acest traseu, si am rugamintea de la cei care au trecut recent pe acest traseu sa-mi spuna care este starea drumului, daca sunt ceva probleme, sau trebuie ales alt traseu. Mentionez ca am sa vin dinspre Alba Iulia.
Multumesc.

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,908
  • Înscris: 07.11.2006
De ce nu mergi pe Sebes - Hateg - Caransebes - Herculane?

Drumul este mai scurt si este foarte bun.

#3
lepetir

lepetir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 707
  • Înscris: 12.07.2007
Am fost pe traseul prin Otelul Rosu, acum 5 ani, vreau daca se poate sa merg pe alt traseu.

#4
Deborah77

Deborah77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 22.07.2008
Este in regula traseul, l-am parcurs anul trecut prin martie. Nu am intampinat nici o problema

#5
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,459
  • Înscris: 22.05.2011

View Postadisz, on 26 aprilie 2022 - 10:22, said:

De ce nu mergi pe Sebes - Hateg - Caransebes - Herculane?

Drumul este mai scurt si este foarte bun.
Cum sa fie mai scurt?
Ar mai fii o varianta Tg Jiu- Tr Severin-Herculane, aici drumul e bun, nu ai atatea sepertine, dar ai vreo 20 km in plus. Ajungi mai repede, parerea mea.

Edited by rhdghdhs, 26 April 2022 - 11:11.


#6
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,192
  • Înscris: 06.07.2007

View Postrhdghdhs, on 26 aprilie 2022 - 11:04, said:


Cum sa fie mai scurt?
Ar mai fii o varianta Tg Jiu- Tr Severin-Herculane, aici drumul e bun, nu ai atatea sepertine, dar ai vreo 20 km in plus. Ajungi mai repede, parerea mea.
Simplu. 234 km intre Alba Iulia si Herculane via Caransees. Stii tu vreunul mai scurt in afara de linia dreapta cu elicopterul?

Ontopic: drumul pe la Targu Jiu e bun, mai putin ultima portiune dintre Baia de Arama si Herculane care mai are denivelari si cateva gropi mici.

Edited by dan1980_25, 26 April 2022 - 11:17.


#7
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
bai, dar a zis omu ca Targu Jiu e musai ca checkpoint, nu-i mai refaceti voi traseul aiurea. Stiti de starea drumului de care a intrebat, raspundeti; nu stiti, mai zapati si voi telecomanda aia de la televizor

e clar ca vrea sa viziteze, sa vada, nu sa ajunga neaparat mai repede, ce dracu e asa greu de inteles (de dedus)?

Edited by cattavencu, 26 April 2022 - 11:20.


#8
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,714
  • Înscris: 17.12.2019

View Postlepetir, on 26 aprilie 2022 - 09:45, said:

Buna ziua,
Intentionez sa merg spre Baile Herculane pe drumul de la Tg Jiu (DN67D) prin Baia de Arama. Nu am parcurs niciodata acest traseu, si am rugamintea de la cei care au trecut recent pe acest traseu sa-mi spuna care este starea drumului, daca sunt ceva probleme, sau trebuie ales alt traseu. Mentionez ca am sa vin dinspre Alba Iulia.
Multumesc.
Am trecut pe acolo în noiembrie 2021 și drumul se prezintă bine. Având în vedere peisajul superb, să ții cont că porțiunea Baia de Aramă - Herculane o să o parcurgi cu viteză destul de mică.
Dacă te grăbești și nu ții să încarci bateriile cu peisaje, de la Tg. Jiu poți merge pe Severin - Băile Herculane.

#9
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
https://goo.gl/maps/fGrBxGLoGNPMpq4B7

Mai 2021

https://goo.gl/maps/5pDLFXCAG4JnFV247

octombrie 2021

bascule, bielete antiruliu, bucse bara stabilizatoare - na, astea sunt consumabile in RO. Fac parte din pachetul turistic pe cont propriu.

Aveti grija la vipere daca va cocotati pe poteci si e o zi cu soare.

Edited by cattavencu, 26 April 2022 - 11:55.


#10
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,908
  • Înscris: 07.11.2006

View Postcattavencu, on 26 aprilie 2022 - 11:19, said:

bai, dar a zis omu ca Targu Jiu e musai ca checkpoint,

Cam asa ceva a zis

View Postlepetir, on 26 aprilie 2022 - 09:45, said:

sau trebuie ales alt traseu.


View Postrhdghdhs, on 26 aprilie 2022 - 11:04, said:

Cum sa fie mai scurt?
Ar mai fii o varianta Tg Jiu- Tr Severin-Herculane, aici drumul e bun, nu ai atatea sepertine, dar ai vreo 20 km in plus. Ajungi mai repede, parerea mea.

Are sens sa te contrazici singur?
Urmareste pe harta (pe care vrei) distantele.

Edited by adisz, 26 April 2022 - 11:56.


#11
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
E superb drumul.
Multe serpentine, multa padure.
Asfaltul e ok.
Multe locuri de facut popas pe Valea Cernei.
Luati-va cu voi niste scaune si o masuta de camping si luati masa la iarba verde.

Undeva dupa ce cobori de pe varful muntilor, dupa localitatea Godeanu, se face in dreapta o bifurcatie, DN66A, drumul e cam prafos, cu pietris, dar peisajul e superb, ajungi la izvoarele Cernei dupa ce treci de lacul Cerna.

Daca masina e mai joasa, o cam lovesti pe dedesubt...

#12
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,179
  • Înscris: 04.11.2016

View Postlepetir, on 26 aprilie 2022 - 09:45, said:

Buna ziua,
Intentionez sa merg spre Baile Herculane pe drumul de la Tg Jiu (DN67D) prin Baia de Arama. Nu am parcurs niciodata acest traseu, si am rugamintea de la cei care au trecut recent pe acest traseu sa-mi spuna care este starea drumului, daca sunt ceva probleme, sau trebuie ales alt traseu. Mentionez ca am sa vin dinspre Alba Iulia.
Multumesc.
Merita cu varf si indesat drumul. Pe ultima portiune, spre Baile Herculane, nu e cel mai bun asfalt dar per ansamblu e OK pentru cineva iesit sa se plimbe si sa nu ajunga cu obstinatie intr-un anume loc.
Eu am facut traseul acum doi ani venind de pe Transalpina iar de la Herculane am ajuns in Clisura Dunarii trecand pe la cascada Bigar. Super, chiar am de gand sa ma intorc la anul.

Edited by gabrieln2016, 26 April 2022 - 12:22.


#13
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 22.08.2012
E ok asfaltul (se poate si mai bun), iar peisajele sunt foarte tari, mai ales acum, cand e verde.
E drum de plimbat, de relaxat, de respirat, de oprit...

#14
lepetir

lepetir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 707
  • Înscris: 12.07.2007
Multumesc de raspunsuri.... merg in concediu de placere....caruta din dotare este un x-Trail 4x4

#15
Kobra2602

Kobra2602

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,352
  • Înscris: 09.11.2006
Fiind din zona iti zic ca ai ce vedea: Manastirea Tismana, apoi poti merge la Pades la statuia lui T Vladimirescu, daca ai timp poti merge mai departe de Pades pana la Barajul de la Valea Mare (e bun drumul pana la baraj), apoi Ponoarele cu pestera, podul lui D-zeu, lacul Zaton si campia cu lapiezuri, spre Herculane de la Baia e drum bun dar cu serpentine si priveliști frumoase, poti merge la Cerna Sat si izvoarele Cernei (cum a zis cineva mai sus). De la intersectia cu Cerna Sat drumul pana in Herculane nu e chiar asa bun dar se poate merge linistit. Mai ai barajul de pe Cerna de la Hidrocentrala Herculane si apoi orasul Herculane cu tot ce iti ofera el.

Timp si vreme buna sa ai.

Edited by Kobra2602, 28 April 2022 - 21:24.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate