Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Închiriere mașina în străinătate (Croatia)

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

View PostKarhu, on 26 aprilie 2022 - 08:34, said:

La ce drac de firma ai garantia atat de mare?
Prin ce tari am inchiriat am avut garantia cel mult 500-600 euro/ dolari.

In urma cu 2-3 ani plateam 1500-1800 eur garantie la inchiriat, in Germania. O dauna-zgarietura (masurata cu un carton cu gauri, se numea dauna zgarietura mai mare decat o moneda de 2 eur :)) costa 800-1000 eur. Masini noi, foarte bine dotate, suv-uri sau de la Passat in sus.
Se pot face si asigurari rent-a-car, costa pana in 100 eur pe an si par sa acopere astfel de daune, cel putin prin vestul Europei (stiu persoane care au recuperat 1500-2000 eur)

#20
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View PostXman_ghio, on 26 aprilie 2022 - 08:00, said:

1. NU folosi card de credit - te vor incasa suplimentar. Cauta o firma care accepta card de debit (vei vedea ca deja 80% din firme cad la filtrul asta).

Nu stiu daca te taxeaza suplimentar, insa la cardul de credit ai mereu avantajul ca in caz de ceva iti poti recupera banii. Practic pentru toate achizitiile online e indicat sa folosesti cardul de credit.

#21
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
In orasele mari - Zagreb, Zadar, Split, Dubrovnik - e cam inutil sa inchiriezi o masina = bani aruncati
Transportul public este chiar OK si bineinteles ca exista UBER
Croatii chiar vorbesc engleza deci nu vor fi probleme
Poti inchiria o masina daca vrei sa vizitezi zone mai indepartate iar asigurarea este undeva la 40-50 EUR/zi
Mai esti taxat daca predai masina in alta locatie sau daca o predai mai tarziu
Nu stiu cat platesti in plus pentru n-am facut d'astea Posted Image

#22
cristian_puscasu

cristian_puscasu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 21.09.2020
Nu mai induceți omul în eroare.
”Garanția” nu ai cum s-o pierzi. Blocarea sumei nu se face ca la tranzacția obișnuită (achiziția unui bun/serviciu) ci special ca garanție. Dacă compania de închirieri zice că ai pălit mașina, îți vor trimite factura cu contravaloarea reparațiilor, tu o plătești și abia atunci ți se deblochează garanția. Garanția e garanție, nu este contravaloarea vreunei reparații (care, dealtfel, poate costa mult mai mult sau mai puțin decât suma garanției).
Și dacă vor să încaseze garanția și să-ți lase restul (sau să plătești ulterior diferența, dacă mai trebuie), vor notifica banca, banca te întreabă dacă ești de acord și abia atunci se decontează.
Am închiriat Kia Sorento în decembrie, de la EuropCar Dortmund: 450€ garanție. Anul trecut în iunie, de la Sicily by Car Bergamo, am luat un Vito... 600€ garanție. Înainte de asta, tot din Germania de la Sixt, am luat XC60 cu 500€ garanție. În 2020, în august, tot de la Sixt, din Milano, am luat un Golf (care mi l-a lovit doamna neatentă). 400€ garanție (scria 600 pe site). Toate recuperate la câteva zile de la predare.

#23
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007

View Postabac, on 26 aprilie 2022 - 06:52, said:

Preturile la masini de inchiriat sunt prin tavan in perioada asta. Ma uitam zilele trecute sa inchiriez ceva din Otopeni pentru 14 zile. Cel mai ieftin era Logan la 670 de euro.

Foarte adevarat, dupa pandemie preturile la rent a car sunt in aer in toata Europa si nu cred ca isi vor reveni f curand.
Eu cand merg in vacanta caut firme locale care ofera inchiriere fara garantie. Tripadvisor este o platforma buna.
Si brandurile cunoscute la nivel mondial ofera servicii bune dar la alte preturi.

Anul trecut am inchiriat in Creta masina cu 250e/ sapt, acum aceeasi firma inchiriaza cu 400-500e in aceeasi perioada. E vb de una dintre micile firme locale.
Tot anul trecut am vrut sa inchiriez in Mallorca, cereau 900/sapt pe un Seat Ibiza.

Nebunie!

#24
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,362
  • Înscris: 21.06.2016

View PostKarhu, on 26 aprilie 2022 - 08:34, said:


La ce drac de firma ai garantia atat de mare?
Prin ce tari am inchiriat am avut garantia cel mult 500-600 euro/ dolari.


Jn România eu am avut si peste 1000E, mașini banale.plătești in plus ca sa fie mai mică, nu m-ainteresat.

#25
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,893
  • Înscris: 09.12.2004

View PostXman_ghio, on 26 aprilie 2022 - 08:00, said:

Ca unul care fac Croatia de ani de zile (e drept din Vestul tarii): mergi linistit pe autostrada Nadlac - Budapesta - Zagreb - Plitvice - Zadar. Split-ul este mult mai fain ca Dubrovnik! ;-) Dar daca vrei tu neaparat Dubrovnik poti sa mergi pana acolo si apoi sa te intorci fie pe autostrazi spre Zagreb si apoi spre casa.
Acum ajungi relativ usor pina in Nadlac si poti face o oprire unde crezi ca ti se descarca bateria :)
Pentru cazare in apropiere de Plitvice iti pot face o recomandare :)
Zagreb e frumos, de acolo spre Slunj, mai sint tot felul de "antreuri" pt Plitvice :)

#26
LucaRares

LucaRares

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 09.11.2011

View PostGogubub, on 25 aprilie 2022 - 23:54, said:

Salut.Ma gândesc la un concediu în iunie în Croația. As avea în plan mai multe destinații:Parcul Plitvice, Zadar și Dubrovnik. Cu mașina din Constanța as avea cam 3500km dus-intors. Nu ar fi chiar o mare problema dar am înțeles ca drumurile sunt foarte proaste în Serbia, Bosnia și Herțegovina sau Muntenegru.  Cu avionul ar fi mai simplu,dar ar trebuii sa închiriez o mașină acolo, iar asta nu am mai făcut-o niciodată. Știe cineva starea drumurilor pana în Croația? Sau legat de închiriat mașinii, am vazut ca se oprește o garanție de 1200€!! După cât timp o primesc înapoi? Și dacă a pățit cineva sa nu o mai primească integral? Vreo firma de închiriere serioasa? Mulțumesc anticipat.


Am fost anul trecut in Serbia, Muntenegru si Macedonia cu masina. Drumurile sunt foarte bune si spectaculoase (Muntenegru). Nu au autostazi dar drumurile sunt foarte bune. Recomand sa mergi cu masina ta.

#27
Gogubub

Gogubub

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 22.11.2016
Mulțumesc tuturor ptr răspunsuri/sfaturi.
Cred ca o sa merg cu mașina. Am un Opel Mokka X 4x4 2018. Mașina e perfecta doar ca ia cam 8% benzina. Dar în Muntenegru am auzit ca este mai ieftina...
Deci,cred ca nu ma mai complic și ma duc cu mașina.Fac o pauza de o noapte pe la Cacak în Serbia și după aia prin Muntenegru daca intradevar am ce vedea, direct la Dubrovnik (vrem sa vedem locurile unde s-a filmat Game of thrones). Mai trebuie sa îmi fac traseul de întoarcere care o sa fie de la Plitvice....

#28
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,506
  • Înscris: 20.10.2015

View PostGogubub, on 28 aprilie 2022 - 07:29, said:

Mulțumesc tuturor ptr răspunsuri/sfaturi.
Cred ca o sa merg cu mașina. Am un Opel Mokka X 4x4 2018. Mașina e perfecta doar ca ia cam 8% benzina. Dar în Muntenegru am auzit ca este mai ieftina...
Deci,cred ca nu ma mai complic și ma duc cu mașina.Fac o pauza de o noapte pe la Cacak în Serbia și după aia prin Muntenegru daca intradevar am ce vedea, direct la Dubrovnik (vrem sa vedem locurile unde s-a filmat Game of thrones). Mai trebuie sa îmi fac traseul de întoarcere care o sa fie de la Plitvice....

Parerea mea este sa faci traseul asta:
https://goo.gl/maps/nF7eztJBUvfNa26B9

Dormi o noapte in Drobeta la Continental.
Ceri o camera sa dea spre Dunare, apoi a doua zi, o iei pe malul drept al Dunarii.
Drumul e feeric

Pfuu... la masina aia tu-ti faci probleme?
Drumul ala l-am facut cu motoru'

Enjoy,

Attached File  FILE0772.JPG   184.74K   13 downloadsAttached File  FILE0785.JPG   206.96K   14 downloadsAttached File  FILE0801.JPG   171.17K   14 downloadsAttached File  FILE0873.JPG   141.86K   13 downloadsAttached File  FILE0900.JPG   190.07K   14 downloadsAttached File  FILE0906.JPG   64.88K   14 downloadsAttached File  FILE0944.JPG   149.94K   12 downloadsAttached File  FILE0961.JPG   152.91K   13 downloadsAttached File  FILE0969.JPG   147.38K   13 downloadsAttached File  FILE0971.JPG   172.85K   14 downloadsAttached File  FILE0981.JPG   136.56K   14 downloads

Asa ceva n-ai cum sa vezi si sa simti cu avionul

#29
Gogubub

Gogubub

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 22.11.2016

View PostTsunnnami, on 28 aprilie 2022 - 08:23, said:



Parerea mea este sa faci traseul asta:
https://goo.gl/maps/nF7eztJBUvfNa26B9

Dormi o noapte in Drobeta la Continental.
Ceri o camera sa dea spre Dunare, apoi a doua zi, o iei pe malul drept al Dunarii.
Drumul e feeric

Pfuu... la masina aia tu-ti faci probleme?
Drumul ala l-am facut cu motoru'

Enjoy,

Attachment FILE0772.JPGAttachment FILE0785.JPGAttachment FILE0801.JPGAttachment FILE0873.JPGAttachment FILE0900.JPGAttachment FILE0906.JPGAttachment FILE0944.JPGAttachment FILE0961.JPGAttachment FILE0969.JPGAttachment FILE0971.JPGAttachment FILE0981.JPG

Asa ceva n-ai cum sa vezi si sa simti cu avionul

Mersi ptr recomandare, dat m-i se pare cam mult a2a zi de la D.T.Severin și pana la Dubrovnik. Și am auzit ca prin Muntenegru sunt peisaje mai frumoase... Adică din Serbia sa întru în Muntenegru pe la Jabuka și sa cobor în jos spre Dubrovnik. Trec pe lângă renumitul canion Tara, care ar fi al2lea din lume ca și adâncime după G.C. din America.... Asa ma gândesc. A mai făcut cineva Muntenegru?

#30
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,506
  • Înscris: 20.10.2015

View PostGogubub, on 28 aprilie 2022 - 23:15, said:

Mersi ptr recomandare, dat m-i se pare cam mult a2a zi de la D.T.Severin și pana la Dubrovnik. Și am auzit ca prin Muntenegru sunt peisaje mai frumoase... Adică din Serbia sa întru în Muntenegru pe la Jabuka și sa cobor în jos spre Dubrovnik. Trec pe lângă renumitul canion Tara, care ar fi al2lea din lume ca și adâncime după G.C. din America.... Asa ma gândesc. A mai făcut cineva Muntenegru?

E foarte frumoasa Muntenegru.
Eu l-am facut din vest in est, veneam dinspre Italia si mergeam la Volo in Grecia
Am ocolit Kosovo si am trecut prin Serbia si Macedonia.

O sa-ti placa cu masina.

#31
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,121
  • Înscris: 26.06.2009
Am avut un prieten anul trecut care a prins, noaptea, 4 (patru) radare pe Muntenegru. De asta as recomanda autostrazile si mers in Croatia prin Ungaria. Ocolesti, dar mergi rapid si constant, fara batai de cap.

#32
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,506
  • Înscris: 20.10.2015

View PostXman_ghio, on 29 aprilie 2022 - 09:38, said:

Am avut un prieten anul trecut care a prins, noaptea, 4 (patru) radare pe Muntenegru. De asta as recomanda autostrazile si mers in Croatia prin Ungaria. Ocolesti, dar mergi rapid si constant, fara batai de cap.

Nu merita noaptea

#33
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,893
  • Înscris: 09.12.2004
Radarele sint ieftine, la sirbi: 2500RSD pentru 92km/h pe limita de 80. Ce sa fac daca masina e nervoasa cind am trecut de unul ce dormea cu 65.... si am invatat ca depasirea trebuie facuta cit mai rapid :D
I-am explicat cameramanului pe mod vesel, a inteles, dar cica ei nu au avertismente. Nu mai spun ca o amenda din asta vine la pachet cu alte avantaje: mergi cu ei deschizator de drum, treci peste linie continua, pe rosu si inca vreo 2 3 manevre aducatoare de amenzi, ca m-au dus sa achit amenda ca sa imi dea actele. Exclus ca sa imi dea amenda si sa o platesc online.
Acum imi pare rau ca nu am intrebat ce faceam daca eram intr-o zi de duminica, sau noaptea...

#34
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007

View PostEvergreen, on 29 aprilie 2022 - 13:17, said:


Acum imi pare rau ca nu am intrebat ce faceam daca eram intr-o zi de duminica, sau noaptea...
Te "cazau" o noapte free :)
Sarbii au legi drastice ptr viteza exagerata.

#35
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,506
  • Înscris: 20.10.2015

View PostEvergreen, on 29 aprilie 2022 - 13:17, said:

Radarele sint ieftine, la sirbi: 2500RSD pentru 92km/h pe limita de 80. Ce sa fac daca masina e nervoasa cind am trecut de unul ce dormea cu 65.... si am invatat ca depasirea trebuie facuta cit mai rapid Posted Image
I-am explicat cameramanului pe mod vesel, a inteles, dar cica ei nu au avertismente. Nu mai spun ca o amenda din asta vine la pachet cu alte avantaje: mergi cu ei deschizator de drum, treci peste linie continua, pe rosu si inca vreo 2 3 manevre aducatoare de amenzi, ca m-au dus sa achit amenda ca sa imi dea actele. Exclus ca sa imi dea amenda si sa o platesc online.
Acum imi pare rau ca nu am intrebat ce faceam daca eram intr-o zi de duminica, sau noaptea...

Nu stiu, eu eram in lumea mea la bulgari cu motoru..
Asta in 2010-2014 cat am fost in Romania
€20 spaga si ... te dadeai cat te tineau curelele
Acum, de cand am venit din State, n-am mai fost.
Am luat si-o cazatura mai nou.

#36
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View PostGogubub, on 25 aprilie 2022 - 23:54, said:

Salut.Ma gândesc la un concediu în iunie în Croația. As avea în plan mai multe destinații:Parcul Plitvice, Zadar și Dubrovnik. Cu mașina din Constanța as avea cam 3500km dus-intors. Nu ar fi chiar o mare problema dar am înțeles ca drumurile sunt foarte proaste în Serbia, Bosnia și Herțegovina sau Muntenegru.  Cu avionul ar fi mai simplu,dar ar trebuii sa închiriez o mașină acolo, iar asta nu am mai făcut-o niciodată. Știe cineva starea drumurilor pana în Croația? Sau legat de închiriat mașinii, am vazut ca se oprește o garanție de 1200€!! După cât timp o primesc înapoi? Și dacă a pățit cineva sa nu o mai primească integral? Vreo firma de închiriere serioasa? Mulțumesc anticipat.

Eu am mers prin Ungaria. Romania pana seara. Restul a 2a zi.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate