Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Se construiește eficient in ro?

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#55
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
problema cu prefabricatele e ca trebuie sa ai o echipa de proiectare buna, cu care sa dezvolti produsele si cand e totul gata ii dai afara... de mana pe proiectanti buni nu pui.
a doua problema e ca trebuie sa-ti faci o baza de productie care nu e chiar ieftina
a treia problema e transportul... betoanele sunt grele si trasnportul lor costa mult.

#56
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,728
  • Înscris: 03.12.2005

View Postsubss, on 28 aprilie 2022 - 18:38, said:

Zecile/sutele de case alăturate complet identice din jurul Bucureștiului te contrazic Posted Image

Identice, dar nu identice intre ansambluri. Nu e suficient pentru a face mult mai rentabila constructia din prefabricate. Ai nevoie de mii de exemplare. Orasele comuniste s-au construit cu 1-2 ICM-uri per oras mare.
Constructia prefabricata o sa fie rentabila cand o sa poti merge la magazinul de bricolaj sa iti iei un perete de pe raft cam cum gasesti azi tamplarii. Si chiar si alea vezi cat de populare sunt.

#57
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

View Postarg, on 28 aprilie 2022 - 18:47, said:

o echipa de proiectare buna, cu care sa dezvolti produsele si cand e totul gata ii dai afara... de mana pe proiectanti buni nu pui.

Interesant acest aspect, într-adevăr...

În acest caz... aș dori să văd mai mulți proiectanți care devin dezvoltatori imobiliari pe cont propriu, propunând proiecte în mod direct publicului interesat Posted Image

Marius Șoflete parcă dorea să facă așa ceva.

Quote

a doua problema e ca trebuie sa-ti faci o baza de productie care nu e chiar ieftina

Ar funcționa și externalizarea producției. Somaco, de exemplu, are o astfel de fabrică la Buzău. Cred că mai există și altele în țară...

Quote

a treia problema e transportul... betoanele sunt grele si trasnportul lor costa mult.

Ultime două aspecte ar putea avea o rezolvare alternativă: folosirea cofrajelor ușoare din aluminiu... pentru a turna monolitic câte un etaj întreg într-o singură operațiune.

Investiția inițială este mult mai mică decât în cazul unei fabrici de elemente prefabricate... și viteza de execuție ar putea fi similară cu cea a prefabricării (dacă luăm în considerare tot lanțul de producție).

Ce crezi despre acest sistem, ar putea fi o alternativă fezabilă? Ar crește semnificativ eficiența construirii?


View Postsebulbus, on 28 aprilie 2022 - 19:04, said:

Identice, dar nu identice intre ansambluri. Nu e suficient pentru a face mult mai rentabila constructia din prefabricate.

Nici casele prefabricate nu ar fi identice între ansambluri, ba chiar nici în interiorul ansamblului...

Eficiența economică ar fi dată de folosirea elementelor prefabricate standardizate, dar care sunt atât de bine gândite, încât pot fi folosite pentru zeci de proiecte diferite.

Edited by subss, 28 April 2022 - 19:18.


#58
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,382
  • Înscris: 07.05.2018
Dupa ce am vazut minunatia lui baxon pe forum, am reusit sa gasesc una si pe viu.
Stie cineva daca e ok sa faci casa fara stalpi de sustinere si caramida sa fie lipita cu spuma?

Attached Files

  • Attached File  1.jpeg   479.97K   50 downloads
  • Attached File  2.jpeg   554.46K   47 downloads
  • Attached File  3.jpeg   161.57K   46 downloads


#59
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
pozele sunt de la o casa ok
are buiandrugi prefabricati placa din beton cu centuri... pariu ca are si stalpisori.

#60
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
De sute de ani se construiește la noi fără stâlpi de beton, chiar si fără centuri, fiind înlocuite de o grindă de lemn. Culmea casele alea stau in picioare si după mai mult de 100 de ani. Acum dacă spui că faci fără stâlpi deja sare jumătate forumul pe tine că nu prezintă siguranță și îți cade casa in cap.
Cât despre materiale, acum vreau să fac un atelier, am vrut panouri sandwich, când am calculat preturile, am ajuns la concluzia că ies mai ieftin cu zidărie clasică. În ambele cazuri manopera o fac eu.
Deci se construiește eficient? Sau nu? Si da, și nu, depinde din ce unghi privești problema.

#61
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,382
  • Înscris: 07.05.2018

View Postarg, on 14 iunie 2022 - 08:25, said:

pozele sunt de la o casa ok
are buiandrugi prefabricati placa din beton cu centuri... pariu ca are si stalpisori.

Din ce am vazut, partea din fata nu avea vreun stalp. Pe langa asta, e lipit cu spuma, oare e eficient?

#62
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Nici mie nu imi pare ca are stalpi. Alea cu stalpi inglobati in caramida au zidul de 37-40cm grosime. Asta pare cu ziduri de 25cm grosime din poze, nu are sigur stalpi inglobati in zidarie.
Dar spune-ne ce zona este, ca e esential. O casa de-asta in zona neseismica e mai sigura ca una cu stalpi facuti cu unele abateri in zona seismica, poate.

#63
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,968
  • Înscris: 01.03.2013

View PostPoeOvidiu, on 14 iunie 2022 - 12:16, said:

De sute de ani se construiește la noi fără stâlpi de beton, chiar si fără centuri, fiind înlocuite de o grindă de lemn. Culmea casele alea stau in picioare si după mai mult de 100 de ani.
1. Pe caramida plina.
2. Fara placa de beton, fara etaj, fara scara interioara...

#64
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,283
  • Înscris: 29.04.2008
Pentru cei care cred ca (,) casele prefabricate sunt aiurea:

https://www.huf-haus.com/en-uk/

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate