Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Dimensiuni soclu casa

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
iahimelonam

iahimelonam

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 22.04.2022
Buna ziua.

Supun atentiei dvs. o chestiune cu care ma confrunt, privitor la partea de structura a unui proiect ce tocmai a fost facut pentru viitoarea mea casuta.
Spun casuta pentru ca imbilul cu pricina va avea un singur nivel cu un mic pod nefolosibil si o suprafata construita de apropape 90mp.

Aruncand un ochi de necunoscator asupra planselor respective, am observat ca aceasta casa va avea un soclu armat avand latimea de 35cm si inaltimea de 60cm (cu tot cu placa de 12cm). Acesta se aseaza pe o fundatie nearmata cu latime de 60cm si cu o inaltime de 80cm. Mentionez ca toti stalpii casei vor fi de 24X24 iar zidaria va avea o grosime de 24cm (blocuri ceramice de 290X240X188).

Intreb:   Aceste soclu nu este supradimensionat? Mai ales latimea acestuia. Placa nu putea fi si de 10cm? (cea mai mare deschidere a placii este de 404x409cm).

In urma discutiei avute cu persoana ce a proiectat partea structurala, am primit un raspuns ce nu ma convins. Citez fara a a avea pretentia de a fi o reprezentare cuvant cu cuvant, doar ca idee: "Da, aveti dreptate, casa nu va avea probleme nici cu un soclu de dimensiuni mai mici dar astea sunt normativele..." si "din experienta mea de santier soclul trebuie sa fie mai lat pentru a nu avea probleme cu montajul mustatilor din stalpi".

Nu ar fi o problema dar, daca as fi avut un soclu de 25x50 si o placa de 10cm, costul betonului ar fi fost cu aprox 1000euro mai mic. Pentru mine aceasta mie este foarte importanta.

Nu pot atasa nici una din plansele respective pentru ca, cel putin momentan, acestea nu sunt prorietatea mea si nu am acordul celui ce le-a facut.

Multumesc anticipat pentru opiniile dvs.

#2
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018
cum ai pus tu scrisu mare așa a făcut și ăla soclu mai mare.sunteți chit

#3
Ythrixium

Ythrixium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,784
  • Înscris: 04.05.2010
Daca te uiti la 1000 euro cand iti faci casa...mai ales pe vremurile astea, mai bine te reorientezi.

#4
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007
Omul ala semneaza niste acte pe care trebuie sa le intocmeasca in conformitate cu legile in vigoare. In urma lui mai semneaza unul, ca verificator.

#5
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,667
  • Înscris: 01.09.2006
Lățimea aia de 35 cm este exact cât trebuie pentru a putea introduce mustățile stâlpilor, ti-a explicat foarte bine proiectantul. Acoperirea cu beton a armaturilor din fundație este de 4.5 cm, fata de 2.5 cm la stâlpi.

#6
martens

martens

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 08.02.2008
Soclu are dimensiuni normale. Economisesti mai tarziu la faianta de exemplu, sa nici nu te gandesti sa nu respecti proiectul pe partea de beton si fier.
In ce zona se cere fundatie nearmata si stalpi de 24x24?

Edited by martens, 22 April 2022 - 20:59.


#7
iahimelonam

iahimelonam

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 22.04.2022
Multumesc pentru raspunsuri.
Eu am pus un font mai mare pentru ca sa fie mai usor de citit. Cel putin la mine functioneaza ... sunt mai chior.
Ma uit la 1000 euro pentru ca nu am prea multi si oricum prefer ca banii sa fie investiti eficient. Mai bine acea mei o pun intr-o centrala mai buna, un parchet mai bun sau platesc meseriasi mai scumpi dar mai buni etc.
Proiectul va fi respectat fara doar si poate. Daca nu plecam de la ideea asta atunci nu m-ar fi deranjat dimensiunile ca le mai micsoram eu din burta...pe teren.Posted Image
Casa va fi construita in Bucuresti.
Tot in Bucuresti, am avut un proiect acum 12 ani, pentru un imobil P+2, constructie pe cadre de beton, cu fundatie armata de 60X90, soclu armat de 30X50, si stalpi de 30X30,30X40 si 30X50.


Bucuresti Sector 5

Edited by Dany_Darke, 22 April 2022 - 23:14.


#8
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,272
  • Înscris: 01.09.2021
In primul rand te uiti la bani, dar nu la fundatii, cand faci o casa. Am vazut destule case cu fundatii rupte, fisurate, sare gresia si faianta de prin casa din cauza asta. Totusi, se poate face un compromis, fiind o casa doar parter. Latimea fundatiei de 35 cm e mare, vei vedea si ochiometric dupa ce o executi. Acoperirea cu beton se poate  obtine si la o latime de 30 cm a fundatiei, marind un pic acoperirea cu beton la stalpisori.

#9
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,451
  • Înscris: 15.01.2017
Cauta alt inginer.

#10
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,435
  • Înscris: 06.01.2014
Renumta la  facut " viitoarea ta casuta.". Se pare ca NU-TI PERMITI.

#11
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,001
  • Înscris: 09.08.2005

View Postiahimelonam, on 22 aprilie 2022 - 18:26, said:

"Da, aveti dreptate, casa nu va avea probleme nici cu un soclu de dimensiuni mai mici dar astea sunt normativele..." si "din experienta mea de santier soclul trebuie sa fie mai lat pentru a nu avea probleme cu montajul mustatilor din stalpi".
Proiectantul de structură e răspunzător pentru comportarea structurii tot restul vieții. Majoritatea nu au chef să se joace cu asta și atunci respectă ce zice normativul. Care normativ s-a tot înăsprit de la o ediție la următoarea...
E adevărat că unii mai pun ceva peste cerințele minime din normativ. Dar asta poți afla doar luînd proiectul și cerînd unui alt proiectant să verifice calculele.

#12
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,219
  • Înscris: 24.11.2002

View Postiahimelonam, on 22 aprilie 2022 - 21:30, said:

Multumesc pentru raspunsuri.
Eu am pus un font mai mare pentru ca sa fie mai usor de citit. Cel putin la mine functioneaza ... sunt mai chior.
Ma uit la 1000 euro pentru ca nu am prea multi si oricum prefer ca banii sa fie investiti eficient. Mai bine acea mei o pun intr-o centrala mai buna, un parchet mai bun sau platesc meseriasi mai scumpi dar mai buni etc.
Proiectul va fi respectat fara doar si poate. Daca nu plecam de la ideea asta atunci nu m-ar fi deranjat dimensiunile ca le mai micsoram eu din burta...pe teren.Posted Image
Casa va fi construita in Bucuresti.
Centrala/parchetul si mai ales mesterii ii mai poti  schimba si usor fara costuri mari. Dar daca la soclu vrei sa faci economie si se dovedeste ca ai gresit, impactul financiar si deranjul o sa fie mult mai mare. Mai ales ca e vorba de Bucuresti, zona seismica.
Scrii ca proiectul va fi respectat fara doar si poate, asta inseamna ca o sa construiesti tu sau vei fi prezent acolo pe santier la toate fazele?

#13
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018

View Postradunic, on 23 aprilie 2022 - 11:04, said:

Proiectantul de structură e răspunzător pentru comportarea structurii tot restul vieții. Majoritatea nu au chef să se joace cu asta și atunci respectă ce zice normativul. Care normativ s-a tot înăsprit de la o ediție la următoarea...
E adevărat că unii mai pun ceva peste cerințele minime din normativ. Dar asta poți afla doar luînd proiectul și cerînd unui alt proiectant să verifice calculele.

Am un prieten bun, pensionar acum dar cu firma de proiectare in trecut. la un sprit, vorbind despre faptul ca se exagereaza la noi comparativ cu alte tari cu fierul, betonul etc adica ceea ce intra in fundatie mi-a zis un lucru simplu,atat eu cat si colaboratorilor le-am zis sa suplimenteze ceea ce calculul da cu minim 20-30 % PSL... Evident l-am intrebat ce e ala PSL, mi-a raspuns franc: Pentru un Somn Linistit...

View Postcristobob, on 23 aprilie 2022 - 10:23, said:

Renumta la  facut " viitoarea ta casuta.". Se pare ca NU-TI PERMITI.

Chiar daca nu o sa o fac la fel de brutal precum colegul si sfatul meu este sa mai astepti, acum preturile la fier, ciment, mat de constructii de orice fel sunt in top. Eu sunt la stadiul de finisare a unei casute, daca as fi in locul tau la inceput as amana inceperea lucrarilor cel putin pana se stabilizeaza razboiul din Ucraina - sursa tuturor scumpirilor la fier in special.

#14
iahimelonam

iahimelonam

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 22.04.2022
Multumesc pentru raspunsuri.

In primul rand eu nu am deschis acest topic ca sa ma decid daca respect proiectul de rezistenta sau nu. Si nici sa ma hotarasc daca caut alt inginer sa-mi faca proiectul. Acesta este gata si urmeaza sa-l prreiau dupa sarbatori. Doresc doar sa incerc sa ma lamuresc daca strucrura a fost proiectata eficient sau nu, din punct de vedere economic. Ca sa stiu daca pe viitor caut pe altcineva pentru a proiecta o casa sau nu.

Mentionez si faptul ca voi incepe sa construiesc nu mai devreme de sfarsitul acestui an. Sper ca preturile sa-si mai revina pana atunci. Daca nu asta este. Aceasta casuta va trebui ridicata "cu orice pret" din motive pe care nu am sa le descriu aici.

Cand am scris initial ca respectiva mie este importanta, unii au decis ca se pare ca  NU-MI PERMIT. Doresc doar sa eficientizez costurile. Daca reusesc si o reducere a costrilor de 10% sa zicem, asta va insemna multe mii de euro. Gandesc cumva anormal?  Nu doresc sa scad calitatea constructiei ca sa ma coste mai putin. Si ca sa fiu mai explicit,

Da, voi fi pe santier aproape in fiecare zi. Partea de structura va fi ridicata de o firma de constructii.

#15
cain2k

cain2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 29.06.2008
@iahimelonam:

Sugestie - caută rapid un diriginte de șantier bine pregătit. Tu poți fi pe șantier tot timpul, dacă nu ai pregătirea necesară, stai degeaba.

Visul acesta "umed" al românilor că fac ei afaceri și ies mai "eftin" dacă nu utilizează toată cantitate de fier-beton, sau lasă că nu trebuie fundația săpată chiar la 90cm (sau cât scrie în proiect) sau ș.a.m.d. e rețeta clasică pentru viitoarele subiecte - "Mi-au crăpat pereții", "Casă pe o parte", ș.a (vezi secțiunea).

Dacă cei care îți vor face structura vor fi de acord cu așa ceva, sau cu cea mai mică nerespectare a proiectului - fugi ! E clar că pentru ei nu contează siguranța construcției, ci să îți ia banii.

Casă o începi cu un buget și mai adaugă încă cca. 20% pentru evenimente neprevăzute.

Edited by cain2k, 23 April 2022 - 19:10.


#16
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

View Postradunic, on 23 aprilie 2022 - 11:04, said:


Proiectantul de structură e răspunzător pentru comportarea structurii tot restul vieții. Majoritatea nu au chef să se joace cu asta și atunci respectă ce zice normativul. Care normativ s-a tot înăsprit de la o ediție la următoarea...
E adevărat că unii mai pun ceva peste cerințele minime din normativ. Dar asta poți afla doar luînd proiectul și cerînd unui alt proiectant să verifice calculele.
adica 50ani.
alt proiectant ca sa-si faca reclama si sa-si merite banii o sa zica ca celalat a gresit si ca nu e bine.
DAR acelasi lucru poate fi facut in 1001 moduri corecte.

#17
martens

martens

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 08.02.2008
Acum, despre dimensiunea stalpilor 24x24, aceasta se refera la fier, adica exteriorul etrierului sau include si acoperirea de beton si in total sa fie 24cm?

#18
iahimelonam

iahimelonam

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 22.04.2022

View Postmartens, on 24 aprilie 2022 - 10:17, said:

Acum, despre dimensiunea stalpilor 24x24, aceasta se refera la fier, adica exteriorul etrierului sau include si acoperirea de beton si in total sa fie 24cm?
Sectiunea stalpului de beton va fi de 24X24cm pentru ca zidaria are o grosime de 24cm. Etrierii sunt de 20X20 la exterior.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate