Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Brau fereastra

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Voi incepe zidirea si am o dilema legat de parapetul ferestrelor. Constructorul a spus ca ori sa aleg multiplu de caramida, ori imi umple spatiul ramas cu BCA sau altceva, a spus ca nu taie caramida.
Pe mine nu ma prea incanta sa carpesc peretele cu BCA, care suge umiditatea, la o casa de caramida. Caramizi jumatati nu am vazut la vanzare. Sunt ca dimensiuni, dar au gaurile in sens invers, deci nu merg folosite la ce vreau eu.

Parapetul ar ramane 90cm dupa ce se pune extrudatul si sapa, din 100cm initial. 90cm mi se pare un picut cam inalt. As fi vrut ceva in intervalul 70-85cm. Daca as scoate o caramida, as ramane la 65cm, ceea ce mi se pare prea putin, fereastra se lungeste prea mult pe verticala, optiunile la calorifere devin problematice, ca vreau un singur calorifer lung, iar daca pun de 43cm, oricat de lung ar fi, tot nu ar fi de ajuns cred.

Ce as putea face ca sa obtin acea marime intermediara a braului fara BCA?

#2
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Pune BCA si gata, nu are nici pe dracu. Am avut o casă întreagă din BCA si nu au fost nici un fel de probleme. Singura "problemă" a fost factura mai mică la gaze decât la vecinii cu casă de cărămidă.
Dacă aș construi iar casa, aș alege fără ezitare tot BCA.
Te cramponezi de nimicuri. Dacă te sâcâie așa mult că ai o bucată de BCA, pune mâna pe un flex mare si taie tu cărămizie alea pentru geam. Este chiar si fierăstrău manual pentru cărămidă dar nu stiu cât e de eficient.

Edited by PoeOvidiu, 20 April 2022 - 09:54.


#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Pana mea, nu m-as indura sa cumpar scule doar pentru o fereastra, ca la restul pot merge pe multiplu.

Pai voi izola casa cu vata de 15cm, deja e irelevant ca e BCA sau caramida cand e vorba de consum.

Stiu ca ferestrele sunt locuri periculoase ptr umiditate, de asta ma cam tem de BCA. Nu stiu daca e fondata teama, dar as fi vrut sa nu imi bat capul...

#4
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Un fierăstrău pentru cărămidă e 70-80de lei.

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Dar pe verticala de ce le pot taia si pe orizontala nu? Cu ce taie pe verticala?

PS: Acum am vazut ca-s asa ieftine si ca sunt manuale, credeam ca exista doar electrice.

PPS: Mi-a zis cineva ca nu le taie pe orizontala ca se sfarama, cica nu prea merge, indiferent cu ce incerci, de asta vor sa puna BCA, asa o fi?

Edited by MembruAnonim, 20 April 2022 - 10:48.


#6
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Pe verticala sparge celulele. Pe orizontală nu merge ca trebuie tăite celulele in două.
Adică pe verticala merge cu ciocanul, pe orizontală doar cu scule tăietoare. Flex, fierăstrău, etc. E vorba doar de timpul necesar operațiunii.

Se pot tăia pe orice direcție cu acule adecvate, atât că unele fac mult praf.
https://www.dedeman....08aAs7BEALw_wcB

Edited by PoeOvidiu, 20 April 2022 - 10:51.


#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Si daca as folosi ala si as taia cu rabare si grija, nu as reusi fara sa le sfaram? Ca le tai eu daca ei nu se baga

Aaa, ok, merci, acum m-am prins, e chestie de timp/migala. Dar chiar si asa, e vorba de un singur brau, ce dracu, e absurd. Cred ca nici scule ptr asta nu au, ca nu folosesc. O sa le tai eu si asta e.

Edited by MembruAnonim, 20 April 2022 - 10:52.


#8
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Nu stiu, poți încerca. De unde ești?

#9
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,451
  • Înscris: 15.01.2017
Bca nu suge deloc umiditatea, sau ma rog, nu mai mult decat caramida.

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostPoeOvidiu, on 20 aprilie 2022 - 10:52, said:

Nu stiu, poți încerca. De unde ești?

La jumate de tara distanta fata de tine Posted Image

Despre BCA am auzit absolut peste tot ca suge umiditatea. Si am vazut si cu ochii mei. Nu stiu daca o va face in pervaz, asta e alta discutie...

Edited by MembruAnonim, 20 April 2022 - 10:59.


#11
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Cw grosime are peretele? Ia cărămidă mică.
https://www.dedeman....63-mm/p/6024395

Este si plină, fără goluri.

Edited by PoeOvidiu, 20 April 2022 - 13:35.


#12
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,961
  • Înscris: 29.07.2017

View PostMembruAnonim, on 20 aprilie 2022 - 10:50, said:

Ca le tai eu daca ei nu se baga
Am taiat eu cu flex mare pe verticala vreo 20 bucati. Pregateste-te de mult praf. As lua caramida mica dintr-aia pe care ti-a recomandat-o colegul de mai sus.

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Grosimea este 250mm. Ar fi cu 1cm mai ingust. Dar, daca ar fi drepte, ar fi avantajul ca nu risc sa iasa stramb din cauza mea si sa fie nevoie de umplutura multa cand pun fereastra.

Sau as putea pune cate 2, de-a latul, cu 2cm gol intre ele, 115x2+20=250. Zic asa, la plesneala, ca nu ma pricep la zidarie.

Desi, daca le insemnez cu atentie si tai cu grija, ar trebui sa iasa drepte si daca le tai. Nu stiu ce varianta o sa aleg, pana la urma.

Edited by MembruAnonim, 20 April 2022 - 14:06.


#14
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Nu îți bate capul, centimetru ăla se îndreaptă la tencuit.

#15
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,272
  • Înscris: 01.09.2021
Standardul parapetului e multiplu de 30 cm la finit, asa ca nu-ti mai face griji, l-au verificat altii si e bun asa (90 cm). Si chiar daca n-ar fi, tot o nebunie ar fi sa le ceri sa taie caramida. Asa ca dormi linistit, dupa ce o sa termini casa o sa razi de ce problema existentiala ai avut.

Si daca tii mortis sa faci parapet  mai mic de 90, desi nu ti recomand, poti folosi caramizi cu h=188 mm (200 mm cu mortar), daca zidesti casa cu caramida cu h=238 mm (250 mm cu mortar). Lungimea si latimea acestor doua tipuri de caramizi sunt aceleasi, le poti integra ambele in acelasi zid. Ideea e ca ai multe variante, cea mai proasta e sa tai caramida pe orizontala.

Edited by stefan0011, 20 April 2022 - 21:39.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate