Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Videoclipuri fara imagine

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
stteven

stteven

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 12.02.2022
Am luat acum 2 luni un PC sh Fujitsu produs acum 5 ani, asa mi-a zis vanzatorul. In ultima saptamana am ramas de doua ori fara imagine la videoclipuri. Sonorul merge, imagine nu. Problema s-a rezolvat de fiecare data dupra restart. Pe orice site, pe orice aplicatie de redare video, inclusiv YT.
As putea sa rezolv eu problema ca sa scap de intorsul la magazin cu el sau musai schimbata vreo piesa ?
Mi-a dat 1 an garantie.

#2
cosmin_235423

cosmin_235423

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 17.06.2018
am si uitat de problema asta cu decoderele pentru videoclipuri.
am imbatranit nu grluma.

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001
Nu cred ca e defect. L-ai cumpărat cu SO instalat? Cred ca ceva setări aiurea are făcute. Garanția se oferă la hardware. Dacă e o problema software, nu îți fac aia nimic la magazin.

#4
JustXXL

JustXXL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 04.03.2020
Instaleaza un codec pack.
Incearca https://codecguide.c...c_pack_mega.htm

#5
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,515
  • Înscris: 21.12.2006
Nu instala niciun codec. Ce configurație are PC-ul? Dacă procesorul e prea vechi, posibil să nu suporte decodarea hardware a noilor formate în care YouTube  forțează redarea clipurilor. Sau poate e setat sa redea clipurile la rezoluție maximă 4K sau 8K, iar procesorul sau placa video nu le suporta.
Un PC cu procesor i3 din generația 3 reda 1080p @60Hz sau 4K @30Hz bine. Dacă incerc 4K @60Hz sacadează, dar nu se blochează de tot.

Alta cauza ar putea fi o problemă cu RAM. Rulează un MemTest să fii sigur că memoria e OK.

#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006

View Poststteven, on 19 aprilie 2022 - 20:28, said:

Am luat acum 2 luni un PC sh Fujitsu produs acum 5 ani, asa mi-a zis vanzatorul. In ultima saptamana am ramas de doua ori fara imagine la videoclipuri. Sonorul merge, imagine nu. Problema s-a rezolvat de fiecare data dupra restart. Pe orice site, pe orice aplicatie de redare video, inclusiv YT.
As putea sa rezolv eu problema ca sa scap de intorsul la magazin cu el sau musai schimbata vreo piesa ?
Mi-a dat 1 an garantie.

Cand se blocheaza fa-i o filmare si apoi ia legatura cu magazinul de unde l-ai cumparat.

Vremea codec pack-urilor a cam trecut. Posted Image

#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001
A spus ca sunetul merge, nu are imagine. Nu se blochează. Dar merge după restart.

La orice clip de pe YT? La orice rezoluție?

#8
trid_ovi

trid_ovi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 10.10.2005
Nu poti imprumuta o placa video de la un prieten? de preferinta Nvidia, ca are accelerare de codecuri.

#9
stteven

stteven

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 12.02.2022
Raspund la intrebari:

Os a venit pe PC instalat.

Intel® Core™ i5-4590 CPU @ 3.30GHz   3.30 GHz
8,00 GB (7,41 GB utilizabile)
Sistem de operare pe 64 de biți, procesor de tip x64

Simptom: sacadeaza/flameaza inainte sa nu mai mearga. Cu multumiri....Posted Image

#10
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,515
  • Înscris: 21.12.2006
Am probat azi 4K @30Hz pe un laptop cu i7 gen 3. Reda fluent, fără sacadări, dar procesorul avea încărcare 65% iar placa video încărcare 0. Și tot nu a crăpat!

Ori ai probleme cu memoriile, ori cu sursa, ori procesorul se supra-încălzește și intră în protecție (se închide). Chiar și placa de bază ar putea avea probleme

PC-ul tau a fost nou pentru tine, configurația lui datează din 2014. Nu ai spus daca ai și placa video dedicată sau doar cea integrată în procesor. Dacă ai dedicată as pune-o prima pe lista suspecților.

Folosește un program de monitorizare a temperaturilor (CoreTemp, HW Info de la CPU-iD).
Deschizi YouTube, alegi un clip care știi că îți face probleme. Înainte de a da PLAY asigură-te că rezoluția e 1080p. Apoi, ori click dreapta pe imagine, ori din rotita de settings activezi Stats for Nerds. Această funcție îți permite să vezi dacă ai drop frames la rulare. Nu rulezi clipul in Full Screen, pentru că nu poți urmări temperaturile. Îl rulezi în fereastră și stai cu ochii mari pe temperaturile procesorului și plăcii video(dacă e cazul)

#11
stteven

stteven

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 12.02.2022
@nei-k, o sa urmez intocmai.
Apreciez respunsul. Sanatate maxima.

#12
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,734
  • Înscris: 30.08.2006
E integrata. Din 8GB 7.41 utilizati. Intel® HD Graphics 4600.
Incearca o reinstalare de drivere. Daca nu merge il returnezi.
https://www.intel.co...rticle-selector

#13
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,515
  • Înscris: 21.12.2006
Ai înțeles gresit:
8,00 GB (7,41 GB utilizabile) înseamnă 7.41 GB folosibili nu folosiți.
Adică pentru VRAM s-au alocat ~0.6 GB.

#14
stteven

stteven

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 12.02.2022
Nu am desfacut PC-ul , e in garantie , am zic ca sa nu ma bag in el sa-mi pierd garantia.
Nu stiu daca e placa integrata sau dedicata, sincer nici nu ma prea pricep...

Edited by Dany_Darke, 22 April 2022 - 23:15.
nu cita inutil


#15
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001
Te uiți în spate la cablul care dace spre monitor.
Daca mufa e pe șasiul cu restul mufelor USB e integrata.
Daca mufa e pe un bay separat montat la 90 grade (placa separată) e placa dedicata.

Astea de firma, au de obicei placa video integrata.

#16
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,515
  • Înscris: 21.12.2006

View Poststteven, on 21 aprilie 2022 - 12:05, said:


Nu am desfacut PC-ul , e in garantie , am zic ca sa nu ma bag in el sa-mi pierd garantia.
Mai bine te duci cu el la firma de la care l-ai cumpărat. Nu e un sistem nou, e un sistem refurbish, ținând cont de vechimea lui e "natural" să se strice. Nu-l lăsa așa, nu are cum să-și revină.

#17
stteven

stteven

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 12.02.2022
Ai dreptate, am dat 810 lei pe acest PC, scump sau merita Posted Image ?
Mi-e ciuda ca mi-a zis ca e sistem de 5 ani cand de fapt are 8 cum mi-ai zis...

Edited by Dany_Darke, 22 April 2022 - 23:20.
nu mai cita inutil


#18
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 07.06.2014
confunzi marfa cu ambalajul la capitolul 8 vs 5 ani.

procesorul este lansat in 2014, insa asta nu inseamna ca pc-ul are aceeasi data de productie ca si lansarea procesorului. ele se mai produc si la 3-4 ani diferenta. vb de sistemele brand in principal, unde se cumpara loturi pe firme si un pc mai "vechi" poate fi mai ieftin si la fel de bun pt ce fac aia pe acolo, mai ales daca mai toate se rezuma la excel si alte tabele si situatii de genul.

si eu folosesc la munca (in proiectare, da?) procesor lansat in 2017, pc fabricat in 2019 (conform datei inscrise in bios luna/an), chiar si acum in 2022 merge de rupe pe diferite softuri de proiectare, unele chiar de profil.

oricum nu stiu de unde l-ai luat, asa ca nu ma poti acuza ca le iau apararea, insa cred ca oamenii respectivi nu te-au mintit deloc, doar ca o exprimare nefericita a colegului in combinatie cu nestiinta ta, te-au dus la concluzii total aiurea, fara sa le fi rumegat inainte.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate