Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cyrano (2022)

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#37
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,362
  • Înscris: 21.06.2016
Mi-a plăcut treaba asta, publicul european artist (lol) nu se uita la filme americane, ci numai la filme de arta europene! Ia zi, tu cind ai văzut ultimul film de arta? Ia zi-mi 5 filme bune europene făcute in ultimii 3 ani? Pe ce pui pariu ca găsim mai multe filme bune americane ca din toată Europa?

#38
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003

 Bursul, on 20 aprilie 2022 - 09:47, said:

Orice artist (cantaret, pictor, sculptor) incearca sa faca ceva nou, iar actorii nu-s o exceptie.
Asa e, intotdeauna operele mari sunt reecranizate pentru ca oamenii cu initiativa si viziune (regizorii) au idei noi despre cum ar trebui sa fie si in domeniul artei intotdeauna e bine sa iesi din zona de confort si sa faci lucruri noi. Si mie imi place varianta Depardieu ca l-am vazut demult... dar fiecare film e o perspectiva, aceeasi poveste poate fi spusa in multe feluri, precum e si in muzica nu e bine sa ramani ancorat pe o singura interpretare si sa zici gata, asta e tot ce se poate, perfectiunea Posted Image

Problema expusa in acest topic inca de la inceputul lui este alta, elemente de ura se interpun peste arta si striga tare, nu avem parte de o intelegere a filmului ci de o frustrare ideologica, egoista.

Edited by andreic, 20 April 2022 - 09:58.


#39
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003

 vrajitoruldinoz, on 20 aprilie 2022 - 09:52, said:

Mi-a plăcut treaba asta, publicul european artist (lol) nu se uita la filme americane, ci numai la filme de arta europene! Ia zi, tu cind ai văzut ultimul film de arta? Ia zi-mi 5 filme bune europene făcute in ultimii 3 ani? Pe ce pui pariu ca găsim mai multe filme bune americane ca din toată Europa?
Dar ce te-ai aprins :D Nu stiu cum de ai inteles tu ca publicul european nu se uita la filme americane.

#40
octav727

octav727

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,791
  • Înscris: 17.01.2012
O mostrć de progresism:
- Se anunțć un remake dupa "Albć ca Zćpada și cei 7 pitici"
- Peter Spadasinul face spume; pitici trćind īntr-o peșterć... stereotipuri īn 2022... Rușine!
- Disney reacționeazć și īl asigurć pe actor cć filmul va fi īn pas cu moda. Așadar, cei 7 pitici sunt īnlocuiți cu creaturi magice sau ceva de genul ćsta, iar filmul se va numi "Albć ca Zćpada".
Comunitatea LP (little people) de la Hollywood n-ar fi prea mulțumitć de rezultat, dar frica de "cancel culture" īși face treaba...

P.S. Personal, aș fi mers pānć la capćt. Sć īndrćzneascć cineva sć zicć cć Neagrć (sau chiar Negru) ca Zćpada are bube...

#41
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Pai vezi ca tocmai se face un remake.
Disney a nominalizat deja o actrita metisa in rolul "Alba ca Zapada"...
https://www.digi24.r...-metisa-1572465

#42
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Trebuie precizat ca regizorul a facut niste filme bune, vezi Joe Wright.

#43
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010

 vrajitoruldinoz, on 20 aprilie 2022 - 09:06, said:

Sint sigur ca eu nu sint sigurul destept dar voi astia "toti" se prea poate sa aveti niste probleme esentiale.
Nu trebuie sa gasesti de unii si de altii, toata ideea la actorie e sa poti juca orice, si povestile rara sint ancorate in rasa, sex etc.. Eu ti-am spus ca nu ai intrat intr-un teatru in viata ta. E ca si cum ai spune ca Romeo si Julieta trebuie jucati numai de italieni iar Hamlet numai de danezi. Mesajul ramine exact acelasi si daca sint romani, japonezi sau negri.




E fictiune ma baiate, Credibilitatea cui? Chiar si piesa originala e numai vag inspirata din viata. Fiecare piesa de teatru e o opra de arta separata, nu o copie perfecta dupa ce a scris autorul. Un film nu e scenariul, doi regizori diferiti cu actori diferiti scot lucuri foarte doferite.
Dar e greu cu taranii, ei urla ca de era ala pitit si alalt nu era suficient de blond.

 vrajitoruldinoz, on 20 aprilie 2022 - 09:18, said:

N-are nici o treaba numele, putea sa ii spune cum voia.
De exemplu https://en.wikipedia.../Romeo_ _Juliet are lupte cu pistoale.
Romeo must die e cu Jet Li.
Filmul din 36 are actori de 30-40 de ani in rolul unor copii-adolescenți.
Dar pe vremea aia nu existau penibilii cu acces la internet care sa se crizeze.

In timpul renașterii piesele de teatru se jucau numai cu bărbați, care evident jucau și rolurile de femei și toate scenele amoroase. Ce s-ar fi făcut dacă ar fi avut Sofpedia!

 andreic, on 20 aprilie 2022 - 09:39, said:

Sa mai gustati si cultura... nu ideologie extremista si ura Posted Image Mai era unu care zicea ca atunci cand aude de cultura ii vine sa traga cu pistolul.


Sigur dle critic, probabil si Picasso e prostitutie pentru ca nu inteleg unii Posted Image


Nu e necesar sa pui niste "gunoaie" la propriu fara legatura cu subiectul ori manifestari reprobabile ale unora alaturi de niste opere de arta si sa faci legaturi ca sa justifici ideologia. Practic incerci sa abilitezi cenzura culturala. Un fel de uite ce fac aia... astia sunt la fel va zic eu, deci e naspa.

Ideologie rasiala, oau, catamai patinajul logic pe voi, baeti. Sa va explic o chestie (teoretic) simpla: nu a avut absolut nimeni treaba cu filmul Romeo must die, desi "Romeo" era chinez si "Julieta" era negresa, pentru ca povestea era o adaptare adusa in zilele noastre. Daca actiunea din acest Cyrano s-ar petrece in zilele noastre, un fel de The truth about cats and dogs, nu ar avea nici cea mai mica importanta ca "Cyrano" e pitic, "Christian" e negru iar "Roxane" e femeie sau barbat. Dar filmul asta nici nu e o adaptare, ca e fix cu personajele originale, doar ca modificate in mod stupid si fara sens. Cyrano nu era doar talentat cu condeiul ci si cu spada, iar asta era un aspect important in poveste, nu un moft. Alegand un pitic sa ii joace rolul, acea parte fie dispare, fie devine ridicola. Am vazut in trailer o scena cu Peter Dinklage manuind o spada, deci probabil avem de-a face cu a doua varianta. Iar alegerea unui actor negru care sa joace rolul unui soldat francez din secolul 17, care se indragosteste de o femeie alba care ii mai si raspunde la indragosteala si nimeni nu are nicio problema cu asta, e cireasa de pe tort. Care e sensul unei asemenea enormitati? Explicati-mi, va rog, ca voi sunteti destepti si descuiati la minte, nu ca altii care nu reusesc nicidecum sa inteleaga ce anume se obtine modificand in mod absurd REALITATEA ISTORICA. Pentru ca, desi povestea e inventata, ea se petrece pe planeta Pamant, intr-o tara si intr-o perioada care chiar au existat. Daca pentru voi detalii de genul asta nu conteaza si totul se poate modifica in numele artei, atunci nu am exagerat cu nimic cand am spus ca urmatarea ecranizare a Shogun ii va avea in roluri principale pe Denzel Washington si Angelina Jolie, in loc de cai vor calari pe pisici si vor umbla in maini, pentru ca why the fuck not? Doar e arta.

Edited by Bob493, 20 April 2022 - 20:21.


#44
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,362
  • Înscris: 21.06.2016

Quote

Am vazut in trailer o scena cu Peter Dinklage manuind o spada, deci probabil avem de-a face cu a doua varianta. Iar alegerea unui actor negru care sa joace rolul unui soldat francez din secolul 17, care se indragosteste de o femeie alba care ii mai si raspunde la indragosteala si nimeni nu are nicio problema cu asta, e cireasa de pe tort. Care e sensul unei asemenea enormitati? Explicati-mi, va rog, ca voi sunteti destepti si descuiati la minte,

Simplu e un film artistic, fictiune, fara legatura cu adevarul istoric (de unde stii in ce secol e plasat? ai vazut filmul?) sau putintele naturale ale oamenilor. Nu este un film biografic. In viata reala Cyrano de Bergerac era gay apropo, dar daca faceau un film despre asta cred ca pleznea fierea in voi Posted Image
In film un pitic poate fi spadasin de elita, pentru ca in filme e plin de gagicute slabanoage cu mina cit un facalet mai subtire care bat hoarde de malaci sau adolescenti care se lupta cu raufacatorii desi noi stim ca biologic le lipseste masa musculara si osoasa ca sa confrunte un barbat mai solid. Acolo nu te vad prea ambalat.

Apropo, primul deputat francez negru (din Africa) e dinainte de data scrierii piesei originale. Dupa cum probabil stii Alexandre Dumas (tatal) era partial negru asa ca ideea ca nu este posibil ca un negru sa fi avut succes la femei albe e gresita. Taica-su, un GENERAL in armata franceza era negru dupa definitia stadard, ,ma rog, mulatru, ca Obama, ca bunica lui era neagra ca taciunele, din Africa. Si a trait nu mult dupa adevaratul Cyrano.

[ https://en.wikipedia.org/wiki/Thomas-Alexandre_Dumas#/media/File:General_Dumas_by_Guillon_Lethi%C3%A8re.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Problemele astea psihologice pe care le aveti cu cu tot ce nu se potriveste in obtuzitatea voastra va opesrc din invatat si inteles lucruri elementare. Semnatura ta ti se aplica perfect.

Edited by vrajitoruldinoz, 20 April 2022 - 23:13.


#45
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010

 vrajitoruldinoz, on 20 aprilie 2022 - 23:10, said:

Simplu e un film artistic, fictiune, fara legatura cu adevarul istoric (de unde stii in ce secol e plasat? ai vazut filmul?) sau putintele naturale ale oamenilor.

Actiunea piesei de teatru pe care se bazeaza se petrece in 1640, in timpul razboiului de treizeci de ani. Partea cu 'fara legatura cu putintele naturale ale oamenilor' merita un premiu Catavencu.

Quote

Nu este un film biografic. In viata reala Cyrano de Bergerac era gay apropo, dar daca faceau un film despre asta cred ca pleznea fierea in voi Posted Image

Alt comentariu care demonstreaza cum functioneaza creierele woke. "Ai ridicat o obiectie de natura logica sustinand ca o modificare arbitrara si complet lipsita de sens a realitatii istorice sau a legilor fizicii nu poate fi justificata fara a prejudicia drastic credibilitatea scenariului si implicit valoarea piesei? Esti un rasisthomofobmisogintransfobrusofilantivaxxerreptiliansorosit!!!"

Quote

In film un pitic poate fi spadasin de elita, pentru ca in filme e plin de gagicute slabanoage cu mina cit un facalet mai subtire care bat hoarde de malaci sau adolescenti care se lupta cu raufacatorii desi noi stim ca biologic le lipseste masa musculara si osoasa ca sa confrunte un barbat mai solid.

Cum?? Vrei sa spui ca e extrem de improbabil ca o femeie sa bata cu mainile goale, intr-o lupta fara reguli, un barbat mai solid decat ea? Vai, dar ce comentariu misogin! Tare mi-e teama ca nu te mai primeste lumea in clubul celor deschisi la minte dupa derapajul asta oribil.  

Quote

Apropo, primul deputat francez negru (din Africa) e dinainte de data scrierii piesei originale. Dupa cum probabil stii Alexandre Dumas (tatal) era partial negru asa ca ideea ca nu este posibil ca un negru sa fi avut succes la femei albe e gresita. Taica-su, un GENERAL in armata franceza era negru dupa definitia stadard, ,ma rog, mulatru, ca Obama, ca bunica lui era neagra ca taciunele, din Africa. Si a trait nu mult dupa adevaratul Cyrano.

Primul deputat francez negrus-a nascut doar cu 250 de ani mai tarziu decat Cyrano de Bergerac, iar Thomas Alexandre Dumas s-a nascut doar cu 150 de ani mai tarziu. Nu mult dupa, deci. Ce sunt aia 150-250 de ani, raportati la vechimea universului? Si, ca fapt divers, nu stiu daca bunica lui Thomas Alexandre Dumas era neagra ca taciunele, din Africa, dar ceea ce e sigur e ca mama lui era neagra ca taciunele, din Caraibe, iar si mai sigur e faptul ca tatal lui a fost un marchiz alb dintr-o familie nobila de militari francezi, ceea ce s-ar putea sa aiba o oarecare legatura cu faptul ca mulatrul Thomas Alexandre Dumas a fost acceptat in armata si a putut sa si promoveze, dar hei, ce rost are sa lasam niste detalii irelevante sa ne strice narativa, nu?

Quote

Problemele astea psihologice pe care le aveti cu cu tot ce nu se potriveste in obtuzitatea voastra va opesrc din invatat si inteles lucruri elementare. Semnatura ta ti se aplica perfect.

Hahahaha, asta e chiar buna. Adica problema nu e la cei care spun ca 1+1= uneori 3 alteori 5 si alte ori 8, ci la cei care spun ca 1+1=2 si numai 2. Mai citeste-mi semnatura de vreo 10 ori, poate reusesti sa intelegi cui i se aplica perfect, desi ma indoiesc. Tine si o oglinda in preajma.

Edited by Bob493, 21 April 2022 - 06:57.


#46
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,362
  • Înscris: 21.06.2016
Hai ma ca ești plictisitor in lupta ta pentru valorile tradiționale. Filmul asta nu este “piesa originala”, care nici ea la rindul ei nu are vreo treaba cu realitatea ca l-a făcut pe Cyrano din homo, hetero.
Alexandre Dumas bunicul a fost negru, chiar dacă tu incerci să-i zici mulatru, asa cum de Obama toată lumea spune ca e negru. Cea mai mare parte din negrii din SUA și Europa din ziua de azi sint tot mulatri, tehnic vorbind și se vede imediat cind ii compari cu cei din Africa. Deci probabil actorul e tot mulatru. Dacă Alexandre Dumas bunicul a găsit o femeie albă si a fost general in armata, înseamnă a ca fenomenul nu era deloc așa incredibil cum pretinzi. Mai ales ca eu ți-am ales un exemplu celebru pe care îl știu, deci probabil nu era chiar așa ieșit din comun.
Apropo nu exista negri “din Caraibe”, toți sint sin Africa.
Nu ma așteptam sa înțelegi ca semnătura ti se adereseaza perfect pentru ca esti triggered fără ca măcar sa fi văzut filmul…, dar din descriere filmul asta bun, prost, tras de par cum o fi, se  înscrie fără nici o problema in tradiție. Nu e nimic extraordinarnde nou, woke, in el, mergea făcut si acum 100 de ani.

Edited by vrajitoruldinoz, 21 April 2022 - 09:52.


#47
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,649
  • Înscris: 22.05.2011
Buey da mai terminati  odata cearta asta ..
Coloarea chelii e data strict de adaptarea la mediul in care sa trait, apoi vine gradul recent de mixare genetica.
Impuirea de-a valma e normala,  ia du-te vrajitoare sa vezi prin Capetown blonde si metisi ,  sau ce culoare au san people, or malgasii sau indian mix pe toata coasta vestica; or nasurile etiopienilor sa raminem la  Africa.

Filmul e un produs artistic si trebe luat ca atare, nu despicat atita firul in 4 . Personal nu mi-a placut, intr-adevar e intinsa prea mult ideea de pitic spadasin smardoi si mare bard,  plus  cantatul  e cam jenibil  .. iar Roxanne aia nu mi-a parut credibila  deloc

#48
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,374
  • Înscris: 15.11.2005
A ajuns sa imi fie rusine ca sunt alb, varsta mijlocie si hetero, de ce? simplu, in toate serialele/filmele din ziua de azi sunt clar personajul negativ..

Daca tot traim vremuri de aste mileniale si progresiste am si cateva recomandari:
de exemplu il vreau pe Peter Dinklage in rolul lui Hulk si  Will Smith sa il personifice pe Albert Einstein, de ce nu?

Toata lumea se plange de calitatea productiilor din ziua de azi, de ce? pentru ca asa i-ati invatat. In numele asa zis modernism, progresism si alt kkturi de gen. Si da, va livreaza la greu, de fapt continul sa pierdut de mult a ramas doar mizeria asta propagandista. Va uitati la netflix? Nu ai de vazut aproape nimic, doar BLM, PC, woke, elgibitiquerty si alte nenumarate mizerii

#49
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010

 vrajitoruldinoz, on 21 aprilie 2022 - 09:51, said:

Hai ma ca ești plictisitor in lupta ta pentru valorile tradiționale.

Non-argument woke fara legatura cu realitatea si imposibil de demonstrat.

Quote

Filmul asta nu este “piesa originala”, care nici ea la rindul ei nu are vreo treaba cu realitatea ca l-a făcut pe Cyrano din homo, hetero.

Ca o fi fost "homo" sau nu (apropo, vezi ca "homo" e termen derogatoriu) e absolut irelevant. In piesa de teatru pe care se bazeaza filmul, Cyrano nu e "homo".

Quote

Alexandre Dumas bunicul a fost negru, chiar dacă tu incerci să-i zici mulatru, asa cum de Obama toată lumea spune ca e negru.

Nu stiu ce treaba o fi avand bietul Obama de il tot bagi in discutie. Cat de inchisa la culoare o fi fost pielea lui Thomas Alexandre Dumas nu as putea sa-ti zic, dar cert e ca a avut un tata 100% alb. Si nobil.

Quote

Cea mai mare parte din negrii din SUA și Europa din ziua de azi sint tot mulatri, tehnic vorbind și se vede imediat cind ii compari cu cei din Africa. Deci probabil actorul e tot mulatru. Dacă Alexandre Dumas bunicul a găsit o femeie albă si a fost general in armata, înseamnă a ca fenomenul nu era deloc așa incredibil cum pretinzi. Mai ales ca eu ți-am ales un exemplu celebru pe care îl știu, deci probabil nu era chiar așa ieșit din comun.

Sigur, daca ignoram faptul ca Thomas Alexandre Dumas a avut un tata alb, dintr-o familie de nobili cu traditie militara in Franta, care l-a recunoscut drept fiu legitim si i-a dat o educatie superioara si l-a ajutat sa fie acceptat in armata unde, desi ar fi avut dreptul legal sa fie inregimentat direct ca ofiter, a fost acceptat doar ca simplu soldat din cauza ca nu era alb, da, putem spune ca nu era chiar asa iesit din comun sa vedem negri in armata franceza cu nici 150 de ani mai devreme.

Quote

Apropo nu exista negri “din Caraibe”, toți sint sin Africa.

Amice, pana acum ai avut un comentariu misogin, unul homofob si acum unul rasist. Am impresia ca esti putin confuz cu privire la valorile pe care le aperi.

Quote

Nu ma așteptam sa înțelegi ca semnătura ti se adereseaza perfect pentru ca esti triggered fără ca măcar sa fi văzut filmul…, dar din descriere filmul asta bun, prost, tras de par cum o fi, se  înscrie fără nici o problema in tradiție. Nu e nimic extraordinarnde nou, woke, in el, mergea făcut si acum 100 de ani.

Semnatura mea vorbeste despre argumente logice, dovezi, fapte si ratiune. Niciuna din acestea nu se gasesc nici in film si nici in comentariile tale sau ale celuilalt aparator (ceva mai putin confuz) al progresismului. Mai citeste-l o data si trage oglinda mai aproape.

#50
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004

 andreic, on 19 aprilie 2022 - 16:28, said:

Eu nu inteleg de ce trebuie sa avem prejudecati si nu putem sa gustam filmul fara fitze far right    Posted Image     Pana la urma un film artistic sau istoric e treaba de arta, cultura.

Dar ia încearcă să faci invers, să pui personaje Albe în rolul unor personaje istorice non-Albe. Să vezi crize atunci.

#51
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
În cartea distopică ”1984” a lui George Orwell exista un minister special care se ocupa exclusiv cu rescrierea continuă a istoriei de pe o zi pe alta, nimic nu mai era ce-a fost dacă nu corespundea cu viziunea partidului. Acolo ne îndreptăm încet, încet dacă modificăm personajele istorice ca să corespundă cu ultima modă!

#52
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,362
  • Înscris: 21.06.2016

Quote

In piesa de teatru pe care se bazeaza filmul, Cyrano nu e "homo".


In continuare confuzi un film cu piesa de teatru originala, care e un text intr-o carte.
Hai sa-ti explic inca o data:
1. Piesa de teatru scrisa e o opera apratinind unui gen LITERAR
2. Piesa de teatru incarnata pe scena e cu totul alta opera de arta, care nu mai e literara si implica un alta strat de artisti care pune "carne" pe scheletul textului, in ce fel vor ei.
3. Un film "bazat" pe o piesa de teatru e deja "two steps removed" de original si nu mai are asemanari decit in masura in care vor cei care il fac. Nici macar titlul nu e intreg. Ceva in genul Heart of darkness al lui Joseph Conrad si Apocalypse now.

Quote

Sigur, daca ignoram faptul ca Thomas Alexandre Dumas a avut un tata alb, dintr-o familie de nobili cu traditie militara in Franta, care l-a recunoscut drept fiu legitim si i-a dat o educatie superioara

Toate "argumentele" (lol) tale sint bazate pe moving the posts.
La inceput ai crezut ca era imposibil ca un negru sa se insoare cu o alba, ti-am dat un caz celebru cunoscut de toata lumea, care evident nu e unicat si confera macar niste plauzabilitate (desi nici macar de plauzabilitate nu e nevoie intr-un film sau piesa, dupa cum am discutat). Dupa aia te-ai mutat la faptul ca ala era nobil, ca cu negru ne-am lamurit... ok, poate si bunicii astuia din film erau nobili, nu?
La inceput ai spus ca nu ai nici o problema cu filme gen Romeo + Juliet chiar daca nu respecta perfect piesa originala, dar cu Cyrano ai o problema pentru ca e plasat in vremuri in care negrii nu puteau avea acces la albe, ne intoarcem la punctul anterior.


Si ai toata aceasta discutie despre cit de versomil e un film bazat pe o piesa de teatru romantica care nu are nici o legatura cu realitatea si realsimul de la inceput hahaha...  sper ca nu crezi ca poti sa te duci cu unul frumos la intilnire si tu sa vorbesti din spate.



Quote

Amice, pana acum ai avut un comentariu misogin, unul homofob si acum unul rasist. Am impresia ca esti putin confuz cu privire la valorile pe care le aperi.

Amice, tu esti foarte confuz. Eu nu apar nici o valoare, decit poate cea a minumului de inteligenta si cultura. Sint aici strict ca sa va spun voua ca sinteti batuti in cap Posted Image
Ti-am aratat ca toate credintele pe care se bazeaza argunentele tale sint absolut false, pentru ca obsesii cu woke. Ma distreaza ca ma faci woke, ca parte din "argumnentatia" ta, care, nu-i asa, e foarte riguroasa, dar trebuie sa se bazeze pe cuvintul woke la fiecare 2 rinduri Posted Image.
]

 djl, on 21 aprilie 2022 - 14:36, said:

Dar ia încearcă să faci invers, să pui personaje Albe în rolul unor personaje istorice non-Albe. Să vezi crize atunci.

E, asta e critica reala, dar se bazeaza pe politica si ideologie nu pe partea artistica. Si nu are treaba cu filmul asta.

 rickysyv, on 21 aprilie 2022 - 14:56, said:

În cartea distopică ”1984” a lui George Orwell exista un minister special care se ocupa exclusiv cu rescrierea continuă a istoriei de pe o zi pe alta, nimic nu mai era ce-a fost dacă nu corespundea cu viziunea partidului. Acolo ne îndreptăm încet, încet dacă modificăm personajele istorice ca să corespundă cu ultima modă!

Excaptind ca astea nu au fost personaje istorice, alea istorice adevarate nu corepund deloc cu ce credeai tu, iar  istoria reala are cazuri exact de genul asta.
Dar in rest, foarte corect!

Edited by vrajitoruldinoz, 21 April 2022 - 18:37.


#53
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,885
  • Înscris: 12.03.2010
Băbăeţi, sinteti toti pe linga (in general, ca punctual mai nimeriti, pe ici pe colo), fiti antena aici la neica Solomon, ca e frig aici pe munte si n-am clopote de tras de mai multe ori.

Problema cu "diversitatea" (wokismul) in filme NU E distributia in sine CI ROLURILE SI SCENARIILE care nu li se potrivesc si de-aia creeaza respingere si dezgust. Ca in comunism, unde "partidul e in toate" si "partidul nu greseste", azi wokismul s-a transformat in TEZISM: negrii, femeile si mai ales femeile negre de peste 100 de kile (+ minoritati sexuale) E IN TOATE (filmele) SI NU GRESESTE. Si asa ajungi sa vezi categoriile respective in roluri CEL PUTIN prestigioase, daca nu in roluri principale, de luat barbatii albi si hetero de ciuf si purtat de colo-colo. De-aia filmele astea-s de cacat.

Dar altfel, fiecare film sau creatie artistica trebuie judecata DUPA PROPRIILE SALE TRASATURI, nu rahaturi exterioare, gen sursa de inspiratie sau mai stiu eu ce. Daca eu vreau sa fac o Afrodita cu 3 ţîţe sau sa cînt simfonia a 5-a la fluier, ţambal sau chitara electrica, CINE ARE DREPTUL SA MA OPREASCA? Daca scenariul si rolurie din filmul asta JUSTIFICA distributia (sau nu ies in evidenta prin neadecvare), si daca nu sint defalcate pe cote de "diversitate", atunci nu e nimic de comentat in afara de "e bun/mi-a placut" "e un rahat/nu mi-a placut".

#54
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,649
  • Înscris: 22.05.2011
Acu sa nu fie cu suparare, pun si eu o intrebare:

Oare nu cumva chiar asta vrea sa vada average Joe pe planeta asta ?  Adica tot trendul asta woke e dictat de marketing curat,  de ceea ce se vinde?

SI ca noi, astia mai de la est, facem nota discordanta,  'stim noi mai bine, ne credem mai destepti ca restu lumii ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate