Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...
 

Recomandare pentru alegerea unei marci de tigla metalica !?

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Robert991

Robert991

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 14.12.2018
Salutare tuturor . Rog colegii priceputi sa ofere un sfat / o recomandare pentru alegerea unei  marci de tigla metalica . Care  este recomandarea voastra ? BILKA ? WETTERBEST ? LINDAB ?  Va rog sa scrieti si  argumente si contrargumente in favoarea / defavoarea uneia dintre marci ... Multumesc  frumos .

#2
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007
Ai deschis Cutia Pandorei.....
Metigla (Coilprofil). Pentru ca om bun la montaj :)

#3
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 06.10.2019
In principiu, depinde de banii pe care ii ai, de forma acoperisului, si de montatorul cu care vrei sa lucrezi.

Bugetul
Daca bugetul iti permite, du-te catre o tigla metalica cu acoperire de piatra ( Gerard, Lindab Roca, Novatik, Decra ). Arata bine, se comporta bine, iar in cazul acoperisurilor complexe ( coame inclinate si dolii ), au pierderi mai mici decat invelitorile tip tigla metalica in panouri mari. In cazul in care ai un acoperis simplu ( doua ape ), pierderile " tehnologice" sunt mai mari decat in cazul invelitorilor tip tigla metalica in panouri mari.

Forma acoperisului
In cazul acoperisurilor simple ( doua ape ), as merge pe tigla metalica in panouri mari.
In cazul acoperisurilor complexe ( coame inclinate, dolii, lucarne, etc. ), as merge pe tigla metalica in panouri mici.

Montatorul cu care vrei sa lucrezi
Cel mai important "element" in reusita unei invelitori este ( dupa parerea mea ), cel care instaleaza invelitoarea. Poti sa ai cea mai buna tabla din lume, daca ai dat peste un Dorel, o sa o faca varza. Deci, daca ai o recomandare pentru un montator foarte bun, si el monteaza doar anumite marci de tabla, discuta cu el, vezi ce ti se potriveste ( buget, forma acoperis, etc. ), si mergi pe mana lui.

In rest, foarte mult marketing. Dintre producatorii de tigla metalica de la noi, foarte foarte putini au otelarie proprie ( vreo doi Posted Image ), deci cam toti cumpara din acelasi loc ( marea majoritate folosesc otel de la Arcelor ). Cat de performant este otelul pe care il folosesc, este foarte greu de apreciat ( masurarea stratului de zinc este un proces care nu este la indemana oricui ). Aceeasi firma poate sa lucreze azi cu otel protejat cu 275 gr Zinc, iar de luna viitoare sa foloseasca otel cu 200-225 gr Zinc ( legea ii permite, iar in Certificatul de Conformitate iti apare un interval, nu o cantitate fixa ).

#4
Robert991

Robert991

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 14.12.2018
Salutare
Sunt interesat si  eu despre acest subiect . Colegii au si alte  propuneri ? Multumesc frumos .

Imi cer scuze pentru postarea  facuta in urma cu cateva minute ...

Astept si alte opinii .

#5
MarinsiGeorgiana

MarinsiGeorgiana

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 20.04.2018
Buna seara,

Sunt in căutarea țigla metalică pentru un acoperiș in 2 ape. Casa va fi regim doar parter cu pod nelocuibil, poate o sa devină spațiu de depozitare. Suprafața construită a plăcii este aprox 100mp si suprafața a acoperișului este aprox 180mp.

Izolarea casei din pod o sa fie realizată pe placa de b.a.

Ce lucruri ar trebuie ținut cont la alegerea țiglei? Despre marca ce se poate spune? Am văzut Lindab sau BILKA si diferența de preț este considerabila. Am făcut o simulare de preț de lista fără nici o reducere si pt Lindab Skane 5.2k euro si BILKA balcanic mat 3.5k euro, ambele grosime de 0.5mm. Ce model? Ce culoare?  Mat sau lucios? Sitemul pluvial sau sistemul de tinichigerie? La ce lucruri sa fiu atent?

As vrea sa precizez ca pentru montarea tiglei o sa fie realizată de persoana calificata care a lucrat in domeniul acoperișurilor, deci o sa avem o instalarea corecta.

Totul este in stadiul de schița, iar bugetul este limitat.

De asemenea, membrana anticondens ce caracteristici ar trebui sa îndeplinească? Am văzut ca exista o serie de membrane, cum ar fi si membrana difuzie de vapori. Ma gândesc poate in viitor, in pod o sa fie un loc pentru depozitarea sau poate un mic birou / atelier. Se justifica utilizarea unei aceste membrane?

Am văzut ca exista si țigla metalică faltuita. Care sunt proprietățile? Or fi o alegere mai buna?

Țigla ceramica, in cazul meu poate fi o soluție mai buna? Calitate / preț.

Mulțumesc

#6
MarinsiGeorgiana

MarinsiGeorgiana

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 20.04.2018
Am scris si pe alt tipic, dar am sa încerc si aici:

Pod nelocuibil cu placa de b.a:

Caz 1:
placa de b.a.
folie bariera de vapori pe placa de b.a.
Polistiren expandat EPS 80 - 35cm
Sapa - 5cm
Caz 2:
polistiren expandat EPS 80 - 3cm
placa de b.a.
folie bariera de vapori pe placa de b.a.
Polistiren expandat EPS 80 - 35cm
Sapa - 5cm
In acest Caz 2, am folosit polistiren expandat EPS 80 - 3cm la partea de intrados a placii b.a, cu scopul de a folosit sub cofraj pentru obtine o suprafata neteda pentru finisare. Intrebarea mea este daca abordarea este buna in acest caz?

#7
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,374
  • Înscris: 06.06.2006
Orice ai lua, mergi pe 0.5 grosime.

#8
MarinsiGeorgiana

MarinsiGeorgiana

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 20.04.2018

 kretzu77, on 28 septembrie 2022 - 22:23, said:

Orice ai lua, mergi pe 0.5 grosime.
Ok, grosime de 0.5mm.
Ce model? Ce culoare? Mat sau lucios? Sitemul pluvial sau sistemul de tinichigerie? La ce lucruri sa fiu atent?

Membrana anticondens am gasit SOLITEX MENTO 1000 connect - membrană autoadezivă sub acoperiș, care este 13 lei/mp. Destul de scump.
https://nzebshop.ro/...ifuzie-acoperis

#9
danpromfx

danpromfx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 27.07.2017
De ce nu mergeti cu un sistem complet de la unul dintre producatori? Eu personal am mers pe Novatik Highcoat. Tabla prefaltuita, pentru ca asta mi-am dorit, dar si pentru ca tehnic, din explicatiile primite si din ce am mai gasit in timpul cercetarii subiectului, mi s-a parut a fi o varianta mai buna.

Din pacate nu am salvat ofertele pentru ceilalti producatori, cu montajul facut de aceeasi firma, dar din punct de vedere al pretului, din ce imi amintesc, ordinea, descrescatoare era: Lindab, Novatik, Bilka, Wetterbest, cu diferente minore intre ultimele 3, iar recomandarea celor de la firma a fost Novatik ca ar fi de o calitate buna tabla care e facuta de Voestalpine. Acum, eu n-am de unde sa stiu daca o fi adevarat sau nu sau daca pot sa mai trag pe cineva la raspundere peste ce stiu eu cat timp.

Uite atasez si oferta primita cu tot cu montaj, intradevar in martie 2022, dar poate va ajuta sa va faceti o idee.

Attached Files



#10
MarinsiGeorgiana

MarinsiGeorgiana

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 20.04.2018

 danpromfx, on 30 septembrie 2022 - 23:34, said:

De ce nu mergeti cu un sistem complet de la unul dintre producatori? Eu personal am mers pe Novatik Highcoat. Tabla prefaltuita, pentru ca asta mi-am dorit, dar si pentru ca tehnic, din explicatiile primite si din ce am mai gasit in timpul cercetarii subiectului, mi s-a parut a fi o varianta mai buna.

Din pacate nu am salvat ofertele pentru ceilalti producatori, cu montajul facut de aceeasi firma, dar din punct de vedere al pretului, din ce imi amintesc, ordinea, descrescatoare era: Lindab, Novatik, Bilka, Wetterbest, cu diferente minore intre ultimele 3, iar recomandarea celor de la firma a fost Novatik ca ar fi de o calitate buna tabla care e facuta de Voestalpine. Acum, eu n-am de unde sa stiu daca o fi adevarat sau nu sau daca pot sa mai trag pe cineva la raspundere peste ce stiu eu cat timp.

Uite atasez si oferta primita cu tot cu montaj, intradevar in martie 2022, dar poate va ajuta sa va faceti o idee.
Multumesc.

Eu am simuluat preturile de pe site-ul: https://www.eacoperis.ro/
Nu am cerut inca nici o cotatie de la un reprezentant. Din cele vazute de mine preturile pt 0.5mm grosime doar tabla sunt per mp:
- Lindab Skane: 79 lei / mp (acuma vad ca este in oferta si costa mai putin) + accesorii si sitemul pluvial a iesit  5.2K euro
- Bilka Balcanic Lucios: 49 lei / mp + accesorii si sitemul pluvial a iesit  3.4K euro
- Bilka Balcanic Mat: 51 lei / mp + accesorii si sitemul pluvial a iesit  3.7K euro
Am inclus si folia anticondes in fiecare pret de mai sus: SOLITEX MENTO 1000 - membrană de difuzie sub acoperiș, 115 g/m²,  µ: 125, Sd-Valoare: 0,05 ±0,02 m - 1.5 x 50m / 75m2 - cost 13 lei / mp - aprox. 600 euro.

Pentru Novatik pretul pentru doar tabla este de 100 lei / mp.

#11
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 17.10.2003
Uite factura mea: Bilka Gotic grande mat, 168mp - 19000 RON - de acum 2 săptămâni.
Atenție ca 168 mp înseamnă tabla necesara, ca se petrec foile, acoperisul are 148 mp.
În plus e în 2 ape, simplu, fără lucarne, deci n-au fost pierderi la croirea tablei.
Accesoriile reprezinta aproape jumătate din costul total.
În factura e și membrana (bilka 180), 3 suluri din care unul a rămas aproape întreg deci și aici pot fi pierderi.

Attached Files


Edited by akeem, 01 October 2022 - 20:08.


#12
MarinsiGeorgiana

MarinsiGeorgiana

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 20.04.2018
@akeem
Mulțumesc de cotație.

Ca preț pentru Bilka Gotic grande mat, grosime 0.5mm este 66 lei mp, doar tabla raportat la site-ul de mai sus.

Si noi avem acoperișul simplu in 2 ape, suprafața aprox 180mp.

Necesarul de tabla am luat ca suprafața a acoperișului doar . O sa updatez si suprafața necesar care sa includă si suprapunerile. Mulțumesc
Necesarul de folie era de 2.5 role si am considerat de 3 role.

De curiozitate: care este motivul de ai ales modelul Gotic? Culoare Grand mat? Ai analizat si alte opțiuni? Spre ex de la Bilka?
Suprafața podului o sa fie locuibila?

#13
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 17.10.2003
Sincer, pentru ca era mai fistichiu decât celelalte 3 :) ....și cum acoperisul e super-simplu...
Goticul are o nervura în plus la mijloc, la celelalte nu e mare diferență de design între ele. Grande mat are 30 de ani garanție, fata de 15 și 10 la mat respectiv lucios. Vopseaua pare rezistenta, are ceva grunjos în ea.
Podul nu va fi locuit, eventual depozitat câte ceva.

#14
MarinsiGeorgiana

MarinsiGeorgiana

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 20.04.2018
Am înțeles. Deci diferența este si la perioada de garanție.

#15
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 17.10.2003
Da, dar nu ma bazez pe asta, ca nu-mi schimba nimeni tabla dacă apare rugina după 29 de ani. Am presupus doar ca ar fi  mai performanta decât celelalte două (nu chiar dublu dar semnificativ). Asta la un preț care nu e dublu.
Apropo, dacă se taie cu flexul își pierde garanția (oarecum corectă conditia) deoarece arzi și tabla dar mai ales vopseaua.
La mine n-a fost cazul ca au comandat-o exact la dimensiunile necesare.

Edited by akeem, 01 October 2022 - 21:38.


#16
MarinsiGeorgiana

MarinsiGeorgiana

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 20.04.2018
Da așa este, se evita tăierea cu flexul. Tăierea se face cu foarfeca de tabla.
Ai căutat mai mulți distribuitori de tabla? Sau doar cel de la BILKA?

#17
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 17.10.2003
Inițial da, ca toată lumea. Ma încânta ideea de tabla faltuita (Bilka are retropanel de exemplu) dar cum lumea n-a auzit de asa ceva... menționez ca nu e casa mea, e pentru socrii, eu doar finantez lucrarea și mai sunt și în jumatea cealaltă a țării...asa ca am renunțat sa insist.
Oricum am cautat mai multe firme dar pana la urma am descoperit ca echipa care lucrează la casa știe pe cineva cu depozit de Bilka și ăștia aveau si montaj la nevoie, asa ca a rămas Bilka. Preferam montajul de către cineva care face asta toată ziua decât meseriașii universali. Nu ca ar fi cine știe ce artă la un acoperis in 2 ape, dar știi cum e cu Dorel...

#18
mihaiATB

mihaiATB

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 09.10.2009

 razvan-softpedia, on 20 aprilie 2022 - 05:15, said:

In rest, foarte mult marketing. Dintre producatorii de tigla metalica de la noi, foarte foarte putini au otelarie proprie ( vreo doi Posted Image ), deci cam toti cumpara din acelasi loc ( marea majoritate folosesc otel de la Arcelor ). Cat de performant este otelul pe care il folosesc, este foarte greu de apreciat ( masurarea stratului de zinc este un proces care nu este la indemana oricui ). Aceeasi firma poate sa lucreze azi cu otel protejat cu 275 gr Zinc, iar de luna viitoare sa foloseasca otel cu 200-225 gr Zinc ( legea ii permite, iar in Certificatul de Conformitate iti apare un interval, nu o cantitate fixa ).
@Razvan Imi poti spune si mie care sunt cei care au fabrica proprie?

Edited by mihaiATB, 03 October 2022 - 14:30.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate