Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Masina de copt paine - pareri

Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 

Reziliere si renuntare la gaze (definitiv)

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
gavroche83

gavroche83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 17.03.2009
Salutare!

Va rog mult sa ma ajutati cu o informatie. As vrea sa reziliez contractul si sa renunt pentru o perioada nedeterminata la serviciul de alimentare cu gaz. O sa folosim o alta metoda de incarlzire si nu mai vreau acele tevi in casa. In momentul de fata am contract cu Engie, sunt cu instalatie separata (centrala pe gaz).
Stie cineva cum pot proceda? As vrea totusi ca, contorul de gaz sa nu imi fie luat (este in fata usii, pe casa scarii).
Merci

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Simplu - Faci cerere de reziliere
Totusi, daca contorul de gaze este al firmei de distributie, ramai fara el
La rezilierea contractului, firma isi ia  "jucariile" si pleaca

#3
gavroche83

gavroche83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 17.03.2009

View PostNaijax, on 18 aprilie 2022 - 17:06, said:

Simplu - Faci cerere de reziliere
Totusi, daca contorul de gaze este al firmei de distributie, ramai fara el
La rezilierea contractului, firma isi ia  "jucariile" si pleaca

Ei, la asta nu as renunta. Daca nu renunt, tb sa platesc mereu acele revizii ale instalatiei. Nu era o mare problema sa platesc odata la 2 ani 70-80 lei, problema este ca eu vreau sa scot din casa tevile, sa blindez cu dop la contor (la iesirea din el)  si gata!
Nu se supara oare nenea care face verificarea instalatiei cand vede ca instalatia...nu mai e?  :)

#4
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,768
  • Înscris: 14.10.2008
Si ce metoda de incalzire ai gasit? Electric? AC pe incalzire? Sa nu crezi ca toate iernile vor fi precum au fost ultimele 4.

Eu nu vad alta metoda mai fezabila decat gazul de retea pentru caldura si apa calda. Unde nu e gaz, lumea cauta altele (lemne, peleti, electric, pompa de caldura), dar gazul a fost cel mai bun si il voi folosi cata vreme va fi pe teava, tocmai sunt pe cale sa imi schimb centrala ca e obosita rau, tot pe gaz iau.

#5
ilorac

ilorac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 27.09.2020
Reziliezi contractul pe care îl ai acum, ți se ia contorul de gaze și după aia poți să tai toate țevile de gaze care sunt după locul unde era contorul că nu mai ai gaze în ele.

Bucata de țeavă care vine până în contorul de gaze rămâne cum este că are gaze în ea și sunt oprite cu un dop pe care o să îl pună cei care îți scot contorul de gaze.

În viitor cine va vrea gaze în casa aia va trebui să cheme o firmă autorizată să tragă țevi de gaze din contorul de gaze în casă.

Nu mai poți pune tu țevile înapoi cum erau.

#6
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,768
  • Înscris: 14.10.2008
De 22 de ani stau la casa si am CT pe gaz, inainte de anul 2000 am locuit la bloc si am avut totul pe electric, nu vreau sa mai aud de asa ceva, numai probleme.

Scuze, nu s-au lipit postarile.

Edited by Neaceasca85, 18 April 2022 - 17:21.


#7
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

View Postgavroche83, on 18 aprilie 2022 - 17:19, said:

...
Nu se supara oare nenea care face verificarea instalatiei cand vede ca instalatia...nu mai e?  Posted Image

Pai daca instalatia nu mai exista, ce verifica nenea ala ?
Vine - nu verifica nimic - ia banii pentru deplasare - pleaca
De ce sa se supere ? Posted Image

#8
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,832
  • Înscris: 26.02.2010
Conform reglementarilor în vigoare, ca persoană fizică nu ai voie să faci modificări neautorizate instalației de gaz.

Edited by aris86, 18 April 2022 - 17:24.


#9
ConstantinDriga

ConstantinDriga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 26.01.2016
Nu mai platesti si iti vor inchide robinetul (si il vor sigila). Pe urma nu stiu daca te mai intreaba cineva ceva de instalatia interioara...

#10
KoShiMin

KoShiMin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,813
  • Înscris: 06.09.2006
Dacă pur și simplu nu mai plătește, după o perioadă de timp îi iau contorul. On: vorbește/întreabă pe cineva de la distribuitorul tău de gaz (Distrigaz sau cine-o fi). Cum ți s-a spus deja, nu ai voie să faci modificări de capul tău la rețeaua de gaz.

#11
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,145
  • Înscris: 24.11.2006

View Postgavroche83, on 18 aprilie 2022 - 16:52, said:

Salutare!

Va rog mult sa ma ajutati cu o informatie. As vrea sa reziliez contractul si sa renunt pentru o perioada nedeterminata la serviciul de alimentare cu gaz. O sa folosim o alta metoda de incarlzire si nu mai vreau acele tevi in casa. In momentul de fata am contract cu Engie, sunt cu instalatie separata (centrala pe gaz).
Stie cineva cum pot proceda? As vrea totusi ca, contorul de gaz sa nu imi fie luat (este in fata usii, pe casa scarii).
Merci

Faci o cerere, vin si-ti sigileaza contorul si cam asta este! Nu stiu exact daca e vorba si de vreo taxa hai sa-i zicem chirie, daca ti-l lasa in continuare in fata usii sigilat. Trebuie sa intrebi furnizorul de gaze naturale. De tevi si alte chestii care le ai tu prin casa, ma refer la instalatia separata, poti face ce vrei cu ele. Atata vreme cat esti debransat de la partea comuna nu-i mai doare pe ei capul ce si cum vei face. Problema va fi in momentul in care vei dori sa te rebransezi la gaze din nou, daca o vei face vreodata.
Ce nu ai voie sa tai/modifici sunt partile comune, adica daca ai un vecin care nu este contorizat iar instalatia de gaze (teava) trece prin apartamentul tau atunci n-ai voie sa o tai. Idem si pentru apa rece, calda, caldura. Din cate stiu eu astea sunt parti comune ale instalatiei facand parte din utilitati publice. Daca ma insel rog pe altcineva sa ma corecteze.

#12
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,320
  • Înscris: 01.12.2001
Daca desființezi țevile din casa, când vei vrea iar gaz, îți trebuie iar proiect cu toate avizele. Nu le pui cum vrei, cu cine vrei.
Așa că plătești revizia la 2 ani, dar nu tai nicio țeavă.

Sau renunți de tot (țevi, contor, contract) și ești liber de tot.

#13
numerci

numerci

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,022
  • Înscris: 30.12.2012

View Postdorin_2k, on 18 aprilie 2022 - 17:59, said:

Daca desființezi țevile din casa, când vei vrea iar gaz, îți trebuie iar proiect cu toate avizele. Nu le pui cum vrei, cu cine vrei.
Așa că plătești revizia la 2 ani, dar nu tai nicio țeavă.

Sau renunți de tot (țevi, contor, contract) și ești liber de tot.
Corect. Acel proiect si instalatia facuta de cineva autorizat va costa mai mult decat costa acele revizii. Nu este un prelungitor pe care il scoti si il pui la loc cand vrei. Asta daca nu vrei sa apara probleme.

#14
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 01.09.2021
Nici la aragaz nu vei mai folosi gaz? Ce putere instalata ai, ca zici ca stai la bloc?
Ascunde tevile de gaz dupa niste scafe de gipscarton. Ca sa nu pierzi contorul, nu mai consumi nimic si pastrezi contractul activ cu ei.
Pentru modificari la instalatia interioara de gaze iti trebuie proiect si firma autorizata, totusi cred ca si pentru eventuale scafe peste tevi tot la fel ...
De ce te deranjeaza asa mult tevile alea, toata lumea le are, altii de prin Bucuresti si le ar dori si nu le pot avea, ca s pe Radet...

#15
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,292
  • Înscris: 13.01.2011
Eu am căutat pe site-ul ANRE, firmă autorizată.
Șansa la noi este că țevăraia este pe la vecina de lîngă noi, de la ea vine la noi un simplu ombilic de ștuț de țeavă.

Cei de la firmă au blindat ombilicul și pa, au dat țidulă la mînă, mers cu ea la administrație, scos de la plată.
Eu nu am țevi, nici nu doresc.

#16
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,832
  • Înscris: 26.02.2010
Nu sunt estetice, dar sunt eficiente când ai nevoie de ele.

#17
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,194
  • Înscris: 26.06.2009

View Postgavroche83, on 18 aprilie 2022 - 17:19, said:

problema este ca eu vreau sa scot din casa tevile, sa blindez cu dop la contor (la iesirea din el)  si gata!
Nu se supara oare nenea care face verificarea instalatiei cand vede ca instalatia...nu mai e?  Posted Image
Dar poate se supara vecinii daca sare blocul in aer din cauza inconstientei tale :-D Nu poti sa faci chiar ce vrei tu pe acolo...

#18
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,501
  • Înscris: 02.09.2006

View Poststefan0011, on 18 aprilie 2022 - 18:24, said:

Nici la aragaz nu vei mai folosi gaz? Ce putere instalata ai, ca zici ca stai la bloc?
Ascunde tevile de gaz dupa niste scafe de gipscarton. Ca sa nu pierzi contorul, nu mai consumi nimic si pastrezi contractul activ cu ei.
Pentru modificari la instalatia interioara de gaze iti trebuie proiect si firma autorizata, totusi cred ca si pentru eventuale scafe peste tevi tot la fel ...
De ce te deranjeaza asa mult tevile alea, toata lumea le are, altii de prin Bucuresti si le ar dori si nu le pot avea, ca s pe Radet...
mie mi s-a spus ca nu se pot acoperi tevile din apartamente in nici o situatie!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate