Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Campanie: Vitamina D gratuit

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#37
N4S

N4S

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,376
  • Înscris: 12.04.2008

View Postrazvan_89, on 10 mai 2022 - 20:09, said:

iau 5000ui, fac un test peste câteva săptămâni să văd dacă s-a refacut

daca ai deficit de vitamina D, ai nevoie de cel putin 2-3 luni pana ajungi la 50-60 ng/ml (nivelul optim).e nevoie de acest timp pentru ca dureaza aproximariv 7 zile pana cand ficatul proceseaza D3-ul si il transforma in Calcifediol, forma activa a vitaminei D. e recomandat sa iei suplimentele in timpul mesei si impreuna cu alimente bogate in grasimi, pentru a fi asimilat mai bine.

iti recomand aplicatia DMinder unde iti poti seta nivelul actual al vitaminei D din sange si iti pot seta un goal unde vrei sa ajungi.. apoi aplicatia iti estimesza doza zilnica recomandata pentru a ajunge la acel nivel, si iti poate reaminti zilnic sa iei suplimentele. deasemnea, tot cu aplicatia poti sa introduci si vitamina D generata de la expunerea la soare. pentru asta foloseste locatia de pe telefon, forecast-ul meteo, pozitia soarelui pe cer si in functie de tipul de piele setat si cat % din piele setezi ca este espusa la soare, calculeaza destul de accurate cata Vit-D ai produs.

link spre site-ul aplicatiei: https://dminder.ontometrics.com/

Edited by N4S, 11 May 2022 - 00:28.


#38
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Mie mi-a trebuit 1 an jumate de vitamina D, ce-i drept luata cu pauze, plus o vacanta de o saptamana in Grecia la mare ca sa ajung la 46 de la 25...
Asta ptr ca nu am fost un an la mare.

#39
N4S

N4S

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,376
  • Înscris: 12.04.2008

View Posteiffel, on 11 mai 2022 - 08:59, said:

Asta ptr ca nu am fost un an la mare.
asa este, la soare se acumuleaza cel mai usor vitamina D.

de exemplu, in august la amiaza conform DMinder acumam exhivalentul a 9-10.000IU intr-o ora de expunere la soare in short si fara tricou.

#40
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View PostN4S, on 11 mai 2022 - 00:27, said:



daca ai deficit de vitamina D, ai nevoie de cel putin 2-3 luni pana ajungi la 50-60 ng/ml (nivelul optim).e nevoie de acest timp pentru ca dureaza aproximariv 7 zile pana cand ficatul proceseaza D3-ul si il transforma in Calcifediol, forma activa a vitaminei D. e recomandat sa iei suplimentele in timpul mesei si impreuna cu alimente bogate in grasimi, pentru a fi asimilat mai bine.

iti recomand aplicatia DMinder unde iti poti seta nivelul actual al vitaminei D din sange si iti pot seta un goal unde vrei sa ajungi.. apoi aplicatia iti estimesza doza zilnica recomandata pentru a ajunge la acel nivel, si iti poate reaminti zilnic sa iei suplimentele. deasemnea, tot cu aplicatia poti sa introduci si vitamina D generata de la expunerea la soare. pentru asta foloseste locatia de pe telefon, forecast-ul meteo, pozitia soarelui pe cer si in functie de tipul de piele setat si cat % din piele setezi ca este espusa la soare, calculeaza destul de accurate cata Vit-D ai produs.

link spre site-ul aplicatiei: https://dminder.ontometrics.com/
Da, sunt foarte accurate aplicatiile meteo si cand calculeaza si intensitatea razei de soare deja cad pe jos de atata acuratete...

#41
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Posteiffel, on 11 mai 2022 - 08:59, said:

Mie mi-a trebuit 1 an jumate de vitamina D, ce-i drept luata cu pauze, plus o vacanta de o saptamana in Grecia la mare ca sa ajung la 46 de la 25...

De cat ai luat zilnic, de 2000/4000UI sau mai mult?

Edited by MembruAnonim, 11 May 2022 - 20:19.


#42
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Pai am zis mai sus n-am luat chiar zilnic. Vara nu am luat deloc.
In rest o saptamana da una nu iar dupa ce am fost la mare la vreo 2 luni am luat 1-2 pastiel pe saptamana doar.
Am luat intre 2000 si 5000 UI, cu K2 separat intre 100-200mcg /zi

Eu am luat ptr ca dupa covid am sesizat ca in anumite conditii cand iau D3 imi scade tensiunea si nu mai am nevoie de medicatie decat partial.

#43
megastorm

megastorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 22.04.2013
Au început cu telefoanele " ultima oferta la ulei omega de peste "
Cu insistențe etc...

#44
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Pai si-au facut baza de date. Ce credeati :D

#45
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
sper ca nu se astepta nimeni la altceva :)

View Post_Smiley_, on 18 aprilie 2022 - 07:16, said:

....firma oricum castiga din reclama pe care si-o face (nemaivorbind de ditamai baza de date cu potentiali clienti).....


#46
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Inca nu am fost sunat si nici mailuri n-am primit.
Eu zic sa ne facem griji pt altceva, si anume daca vit d ce am primit-o este de calitate si nu o fi vreo ceva toxic/otrava  Posted Image

Edited by MembruAnonim, 08 June 2022 - 14:53.


#47
megastorm

megastorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 22.04.2013
Nu este. Firma e destul de mare și are aprobările necesare. Asta e doar metoda lor de marketing.
Chiar daca sunt suplimente alimentare, atât vitamina D cât și uleiul de peste ajuta celor care au nevoie. Vitamina D in carența, iar uleiul de peste că adjuvant pentru scăderea Tg

#48
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018
Au inceput cu marketingul agasant, ma suna de 3-4 ori pe zi de pe numere diferite. Ma gandeam ca-i asa o capcana dar nu ma gandeam ca ar fi asa de agasanti.

#49
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu inca nu am primit niciun telefon. Insa nici nu m-am atins de d3. Inca mai am detrical si vreau sa il consum pe ala primul. Si ca sa fiu sincer, inca am o oarecare reticenta daca acest d3 este in regula, sa nu fie apa chioara sau mai rau sa nu contina cine stie ce "mizerii".  Sunt in garda deoarece pe cutie scrie producator pharmatech desi pe site scrie nordicmed pharma

#50
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018
nici eu nu l-am desfacut. la ei pe facebook e plin de oameni nemultumiti, cred ca si-au dat cu stangul in dreptul

Edited by horhescu, 27 June 2022 - 17:23.


#51
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Posthorhescu, on 27 iunie 2022 - 17:22, said:

nici eu nu l-am desfacut. la ei pe facebook e plin de oameni nemultumiti, cred ca si-au dat cu stangul in dreptul

Nemultumiti in ce sens? Calitatea produsului sau ca sunt agasati de telefoane de marketing ?

#52
Lucyannn

Lucyannn

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 06.07.2022
Am comandat vitamina D de aici : vitaminadgratuit.ro, scrie clar ca trebuie sa platesc doar transportul de 10 lei am primit si confirmarea pe mail...si m-am trezit cu rata pe 2 ani un espresor de cafea si la tablete de Omega..total de plata 430 lei.

Mare grija!

#53
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Da mai multe detalii. Ti-au trimis factura pt expresor? De udne stiid e rate?

#54
megastorm

megastorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 22.04.2013
aceea era oferta pe care puteai sa o accesezi...pentru ea te au sunat. un espressor (adica filtru de 40 lei) plus ulei de peste pentru tot anul. cineva care a fost sunat din familia ta a acceptat acea oferta si probabil de aceea...nu ai primit produsele? daca nu ai primit nimic suna la ei si o sa rezolve situatia...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate