Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Engie - electricitate

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
manu-el

manu-el

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 25.01.2016
Salut,
Am un contract cu Engie pe 3 ani pentru furnizare electricitate, incheiat in 2020 cu pret bunicel. Azi am primit o anexa la factura in care se explica conditiile de plafonare pentru 1.04- 31.03.2023.
Parte pe care nu o inteleg este:
"Clienții care au deja în contractul de furnizare un preț sub valoarea celui plafonat și care se încadreazã
într-un consum mediu lunar realizat la locul de consum în anul 2021 mai mic de 300 kWh, vor beneficia
în continuare de prețul actual, pânã la finalul perioadei contractuale".
In cazul in care depasesc cei 300 lunar consumati nu vor respecta pretul din contractul semnat cu ei, sau cum?

#2
-TINO-

-TINO-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,273
  • Înscris: 11.08.2019
E vorba că nu primești nicio plafonare, că ai deja prețul mai mic decât limita impusă. Dar chiar zice 2021? Nu trbeuia 2022?

#3
manu-el

manu-el

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 25.01.2016
Da, se refera la consumul din 2021 (sub 300 kwh lunar) pentru mentinerea pretului din contract in continuare, eu asa inteleg.

Nu inteleg insa ce se intampla daca cei 300 au fost depasiti, sau daca ii voi depasi in 2022. De asemenea zice ca vor scoate abonamentul.

"Noua schemă de sprijin prevede plafonarea prețurilor de energie electrică pentru clienții casnici, mai jos fiind
detaliate condițiile de aplicare. Astfel, prețul final facturat de către furnizori va fi de:
a. maximum 0,68 lei/kWh, cu TVA inclus, în cazul clienților casnici al căror consum mediu lunar realizat
la locul de consum, în anul 2021, este mai mic sau egal cu 100 kWh;
b. maximum 0,8 lei/kWh, cu TVA inclus, în cazul clienților casnici al căror consum mediu lunar realizat
la locul de consum, în anul 2021, este cuprins între 100 kWh și 300 kWh inclusiv.
Pentru clienții cu un consum mediu lunar realizat la locul de consum, în anul 2021, care depășește 300
kWh/lună, prețul final facturat nu va fi plafonat, fiind stabilit de fiecare furnizor, conform prevederilor de la art.
5 și 6 din OUG nr
. 27/2022."

#4
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,486
  • Înscris: 30.08.2006
Eu sunt tot la ei si tot pe 3 ani am contractul dar nu am primit nici o anexa la factura.
Daca ai avut o medie lunara pe anul trecut de sub 300 KW, nu ai de ce sa-ti faci griji. Daca ai depasit ,vor rezilia contractul unilateral si nici nu mai poti beneficia de schema de subventii din acest an.

Edited by Leo2006, 13 April 2022 - 14:21.


#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,908
  • Înscris: 07.11.2006

 -TINO-, on 13 aprilie 2022 - 13:53, said:

E vorba că nu primești nicio plafonare, că ai deja prețul mai mic decât limita impusă. Dar chiar zice 2021? Nu trbeuia 2022?

Exact aici e manaria jegurilor din guvern,in frunte cu jigodia Popescu,ala care se dadea de ceasul mortii in legatura cu pausalul.
Logic si normal ar fi fost anul 2022.
Dar pentru astia normalul este doar cand isi umplu ei buzunarele,indiferent de mijloace.
Si stai linistit,ca respectivul stie sa-ti explice de ce este asa si nu altcumva.Si din pacate sa gasesc spalati pe creier care sa-l aprobe.

#6
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,486
  • Înscris: 30.08.2006
Nu mai pot asigura diferenta de pret de la ei daca nu te incadrezi in conditiile de subventionare de la stat.

#7
manu-el

manu-el

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 25.01.2016

 Leo2006, on 13 aprilie 2022 - 14:14, said:

Eu sunt tot la ei si tot pe 3 ani am contractul dar nu am primit nici o anexa la factura.
Daca ai avut o medie lunara pe anul trecut de sub 300 KW, nu ai de ce sa-ti faci griji. Daca ai depasit ,vor rezilia contractul unilateral si nici nu mai poti beneficia de schema de subventii din acest an.
Azi a fost emisa factura, probabil o sa primesti si tu. O intrebare insa se pune: sa zicem ca anul trecut m-am incadrat sub 300 si anul acesta voi depasi. Nu ma voi trezi oare la anul cu vreo regularizare de toata frumusetea?

Mi se pare ciudata raportarea la 2021 pentru mentinerea pretului din contract, indiferent cat de mare va fi consumul din 2022. Ar fi bine sa fie asa

#8
numerci

numerci

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,000
  • Înscris: 30.12.2012

 manu-el, on 13 aprilie 2022 - 13:41, said:

Salut,
Am un contract cu Engie pe 3 ani pentru furnizare electricitate, incheiat in 2020 cu pret bunicel. Azi am primit o anexa la factura in care se explica conditiile de plafonare pentru 1.04- 31.03.2023.
Parte pe care nu o inteleg este:
"Clienții care au deja în contractul de furnizare un preț sub valoarea celui plafonat și care se încadrează
într-un consum mediu lunar realizat la locul de consum în anul 2021 mai mic de 300 kWh, vor beneficia
în continuare de prețul actual, până la finalul perioadei contractuale".
In cazul in care depasesc cei 300 lunar consumati nu vor respecta pretul din contractul semnat cu ei, sau cum?
A fost o stire acum cateva zile in care se zicea ca si cei care au pret fix in contract daca depasesc 300KWh pe luna vor plati pretul de piata la momentul actual chiar daca in contract au mai putin. Nu se referea la un furnizon anume ci cred ca le-a dat voie ANRE-ul sa faca aceasta modificare. Practic pret fix este doar sub 300KWh iar tot ce este peste se plateste la pretul pietei din acea luna. Criterii similare cu cele pentru pretul plafonat introdus pana la 31.03.2023

Edited by numerci, 13 April 2022 - 15:46.


#9
manu-el

manu-el

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 25.01.2016
Interesant, practic plafoneaza la unii si ia de la altii cu contract fix. Mi se pare o mare prostie. Pai de ce am facut contract pe trei ani, asumandu-mi un pret mai mare initial, doar cu certitudinea ca voi avea o stabilitate in viitor. Asa ceva numai la noi cred ca se poate, cu girul autoritatilor.

#10
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,272
  • Înscris: 01.09.2021

 manu-el, on 13 aprilie 2022 - 15:21, said:

Azi a fost emisa factura, probabil o sa primesti si tu. O intrebare insa se pune: sa zicem ca anul trecut m-am incadrat sub 300 si anul acesta voi depasi. Nu ma voi trezi oare la anul cu vreo regularizare de toata frumusetea?

Mi se pare ciudata raportarea la 2021 pentru mentinerea pretului din contract, indiferent cat de mare va fi consumul din 2022. Ar fi bine sa fie asa
Ba da, in feb 2023 se va face regularizarea. Daca in 2021 ai avut <300 kwh/luna (media), iti factureaza acum cu "discount" de la stat. Daca acum insa de la 1 apr, vei consuma mai mult de  300 kwh/luna, diferenta o platesti in februarie 2023. Cred insa ca acesti 300 kwh/luna din 1.04.2022--febr 2023 vor fi considerati tot ca o media a perioadei, altfel ar fi facut plafonarea in fiecare luna, in functie de consumul acelei luni.

#11
manu-el

manu-el

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 25.01.2016
Si regularizarea asta cu ce pret de referinta se va face daca eu acum am in contract un pret sub cel plafonat?

#12
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,272
  • Înscris: 01.09.2021
Daca furnizorul tau isi va respecta contractul (desi eu am primit instiintare de la e-on, odata cu factura, ca pretul contractual se modifica. punct. si ca sunt liber sa reziliez, daca nu mi convine), nu faci obiectul plafonarii si platesti pretul din contract, esti norocos. TOTUSI, mai verifica o data preturile tale din contract, limitele de plafonare din apr 2022-mar 2023 sunt 0.68 lei/kwh si 0.8 lei pe kwh, cu taxe si tva inclus! Tu ai pret mai mic de 0.8 lei /kwh cu taxe si tva inclus? Daca da, esti tare, dar greu de crezut.

#13
manu-el

manu-el

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 25.01.2016
Da, am pret mai mic. Contractul e din decembrie 2020, pe 3 ani. In deschiderea topicului am citat cum s-au exprimat ei.

#14
ConstantinDriga

ConstantinDriga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 26.01.2016
Eu am 0.71 lei/kWh cu totul inclus. Digi, contract incheiat in noiembrie 2021.

#15
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,272
  • Înscris: 01.09.2021
Sa speram ca au facut o greseala de exprimare, in principiu nu au baza legala sa-ti modifice pretul in functie de consum, daca nu ai vreo clauza prin contract.

 ConstantinDriga, on 13 aprilie 2022 - 17:13, said:

Eu am 0.71 lei/kWh cu totul inclus. Digi, contract incheiat in noiembrie 2021.
Cam atat e si la Hidroelectrica, unde energia e 0,25 lei/kwh. La tine cat e energia si cat sunt taxele?

#16
manu-el

manu-el

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 25.01.2016

 stefan0011, on 13 aprilie 2022 - 17:18, said:

Sa speram ca au facut o greseala de exprimare, in principiu nu au baza legala sa-ti modifice pretul in functie de consum, daca nu ai vreo clauza prin contract.
Le-am trimis o sesizare, o sa vad cand raspund. Ei practic spun ca daca am avut consum pe 2021 mai mic de 300 lunar, raman cu pretul din contract. Nu se intelege ce se intampla daca a fost mai mare consumul lunar, de asemenea nu se intelege ce se intampla daca anul acesta depasesc cei 300.

Am facut calculul si pe 2021 sunt in medie sub 300 pe luna. Conform exprimarii lor, raman cu pretul din contract chiar daca consum in 2022 1000kwh lunar. Interesant :)

Totusi am temerea ca in februarie 2023 sa nu ma trezesc cu o regularizare paguboasa.

#17
swayzak_master

swayzak_master

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 21.08.2007

 stefan0011, on 13 aprilie 2022 - 16:49, said:

Daca furnizorul tau isi va respecta contractul (desi eu am primit instiintare de la e-on, odata cu factura, ca pretul contractual se modifica. punct. si ca sunt liber sa reziliez, daca nu mi convine), nu faci obiectul plafonarii si platesti pretul din contract, esti norocos. TOTUSI, mai verifica o data preturile tale din contract, limitele de plafonare din apr 2022-mar 2023 sunt 0.68 lei/kwh si 0.8 lei pe kwh, cu taxe si tva inclus! Tu ai pret mai mic de 0.8 lei /kwh cu taxe si tva inclus? Daca da, esti tare, dar greu de crezut.
nu e greu de crezut, si eu am pretul actual 0.69 cu toate taxele, si mi-au venit cu aceeasi notificare

#18
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,272
  • Înscris: 01.09.2021
La ce furnizor si cat costa strict energia la tine?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate