Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Catelul s-a apucat de gradinarit :(

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#37
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016
Eu folosescin jurul pomilor fructiferi plasa asta din dedeman:

https://www.dedeman....6-buc/p/7036089

O folosesc impotriva pisicilor carora le place sa zgraie scoarta si sa rupa crengile, dar cred ca e eficienta si in cazul cainilor.

E facuta dintr-un plastic foarte dur si ma gandesc ca nu o sa-i placa gustul, in caz ca i se face pofta de ros.

#38
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Câinii, când "grădinăresc", fac asta din frustrare. Mai ales în cazul câinilor maidanezi, pe care-i luați de pe stradă și-i închideți în curte. Ei parcurg kilometri zilnic, în care miros chestii, văd, aud lucruri. În curte, nu mai sunt stimulați, de-asta, de multe ori devin bătuți în cap. Ori au o energie ieșită din comun, ori încep să-și găsească ocupație, săpat, ros chestii.

Obediența, dresajul de bază, pe care-l poate face absolut oricine, face minuni. Faptul că comunici cu câinele iar el se gândește "ce vrea ăsta de la mine?" îi dă un rol, un scop. Cu asta se rezolvă problema cu stimularea mentală, pe urmă rămâne cea fizică. Un câine poate avea curte de 10.000 mp, nu o să se obosească singur. Scosul la plimbare îl stimulează și mental, de-asta e mult mai bine să plimbi câinele, chiar dacă îl ții la curte.

Se întâmplă să găsești câini care sunt cât se poate de fericiți într-o curte, fără plimbări și altceva. Dar mulți nu sunt. E bine, ca stăpân, să te adaptezi câinelui și să nu încerci să adaptezi curtea în funcție de nebuniile câinelui.

#39
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,212
  • Înscris: 05.06.2002
cainele e un animal de haita. el cel mai bine se simte cand are si compania altor caini. cand sunt mai multi incing niste partide de joaca prin curte ca nu mai trebuie sa-i scoti la alergat. totusi asta nu rezolva problema initiatorului topicului, sapatul.

#40
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View PostFane, on 20 iulie 2022 - 18:19, said:

cainele e un animal de haita. el cel mai bine se simte cand are si compania altor caini. cand sunt mai multi incing niste partide de joaca prin curte ca nu mai trebuie sa-i scoti la alergat. totusi asta nu rezolva problema initiatorului topicului, sapatul.

Nu neapărat. Depinde foarte mult dacă se înțeleg. Iar sesiunile de joacă, deseori, sunt sporadice și simpliste. Câinii simulează o luptă când se joacă și cam asta e tot ce fac, sau se aleargă, iar acolo joacă cumva ceva de genul "uite ce bine cunosc eu zona!". Lucrurile astea devin automatisme pentru ei, iar stimularea mentală este foarte mică în jocul între ei. Băgând al doilea câine lângă primul, nu rezolvi problemele. Problemele rămân, doar că e posibil să se dubleze.

În "haită", când sunt pe stradă, au un scop, să își găsească mâncare, să se apere, mintea lor este mereu în lucru. Îi iei, îi pui la căldurică, cu un castron interminabil de mâncare, vor găsi alte metode de a se stimula, metodele alea nefiind întodeauna productive.

Mulți câini au nevoie de un scop pentru a fi liniștiți. Scopul poate fi inventat. Dacă câinele meu crede că eu vreau de la el să îmi fie partener de jucat cu mingea, se va simți împlinit dacă creez o rutină din jucat cu el. Dacă-l las să-și găsească singur rolul, va ajunge grădinar, escape artist, lătrător profesionist, își va găsi el singur un scop.

Eu cred că lucrul la modul simplist, comenzi simple "vino", "sezi", "stai", etc, face minuni pentru căței, în general. Problema cred că e că oamenii îi învață comenzile alea, pe urmă se plictisesc din a le tot repeta și de a îi stimula. Că pentru noi pare prostesc, să tot repeți și să faci același lucru de 70 de ori. Dar pentru câine, când încearcă să obțină recompensa, mingea, orice, este stimulare mentală.

#41
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,474
  • Înscris: 06.01.2014
Și dacă câinele e surd, cum îl dresezi?

#42
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Prin semne. Există și pe Youtube tutoriale. Eu mi-am dresat câinii atât prin sunet, cât și prin semne. Fiecare comandă are un semn corespondent făcut cu mâna. Unii sunt chiar mai receptivi la semne decât la vorbe.

Edited by SmurfK, 20 July 2022 - 21:27.


#43
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,793
  • Înscris: 20.10.2015

View Postcristobob, on 20 iulie 2022 - 21:11, said:

Și dacă câinele e surd, cum îl dresezi?

Pui subtitrari

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate