Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Upgrade workstation I5 3470

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
DotHunter

DotHunter

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 27.07.2004
Salut.
Vreau sa fac upgrade la HP 6300 Pro microtower cu I5 3470 (https://support.hp.c...ument/c03382665),
nVidia GT710, sursa 320W, etc la care pastrez doar carcasa cu sursa si CD. SSD am nou.
Monitor Curbat LED VA Samsung 32", Wide, FHD, HDMI, DisplayPort, Flicker-Free, LC32F391FW.
Nu ma intereseaza overclocking sau gaming.

Intentionez sa ma tina minim 5 ani cu brio pentru office intensiv si sa fie rapid.

Ma gandesc la un I5 12400 (sau 12600T daca o sa gasesc) la care vreau sa ma ajutati cu un sfat pentru
placa de baza si memorie, cooler daca e nevoie sau e stock ok, pasta, placa video integrata.

Trebuie sa ma incadrez in 3000 Lei.
Achizitia imediat sau in maxim 60 de zile (daca trebuie sa astept pt. 12600T care e de 35W).

Ce spuneti?

#2
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Trebuie sa iei o placa de baza mATX sau iATX.
Acum, ce ai?

Vezi ca HP-urile pot intampina probleme, la upgrade. In sensul de a nu se potrivi unele componente noi.

#3
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,531
  • Înscris: 21.12.2006
Ca sa te linistesti: nu poti face upgrade la acel HP, placa de baza e format proprietar, nu poti monta alta placa. Placile normale au sloturiel PCI in jos, asta e pe invers le are in sus. Poate ai reusi sa montezi o placa format ITX, daca te pricepi la bricolaj, dar nu vei putea folosi placa video dedicata, sau orice alt card de expansiune, decat daca faci interventii serioase la carcasa
Nu gasesc informatii exacte depre sursa, la fel e posibil sa aiba conectori proprietari, asa cum au obiceiul integratorii OEM.
Revin cu o configuratie, in bugetul alocat

#4
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,796
  • Înscris: 30.08.2006
Ce vrei nu se numeste upgrade.
Cumperi tot de la zero si acel ssd va fi suplimentar pentru kiturile de instalare, imagini iso, backup-uri. Il pui intr-un rack extern si il conectezi doar cand ai nevoie.
Ca si sugestie:
https://www.forit.ro...graphics-no-os/
[ https://www.forit.ro/images/products/img_202108202330/334105/full/sistem-desktop-lenovo-ideacentre-5-14acn6-procesor-amd-ryzen-7-5700g-3-8ghz-16gb-ram-512gb-ssd-radeon-graphics-no-os-492856.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,531
  • Înscris: 21.12.2006
https://www.forit.ro...bf02a6d43249a3/
sistem complet, fara placa grafica dedicata = 2550 lei
- Are placa video integrata in procesor
- SSD, HDD si DVD adaugi tu
- poti schimba carcasa cu alta care sa-ti placa
- am adaugat cooler, e posibil ca cel inclus in cutia procesorului sa fie zgomotos

Daca nu vrei sa te complici, poti alege un sistem gata asamblat, cu procesor din generatia 10 sau 11

- gen 11 cu DVD, procesor 65W
https://www.forit.ro...-uhd-630-no-os/

- Gen 11 fara DVD, procesor 35W
https://www.forit.ro...-uhd-730-no-os/

#6
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

View PostDotHunter, on 12 aprilie 2022 - 17:21, said:


Monitor Curbat LED VA Samsung 32", Wide, FHD, HDMI, DisplayPort, Flicker-Free, LC32F391FW.
Cum reusesti sa folosesti monitor de 32" curbat la 1080p? Nu te ia de cap?

#7
DotHunter

DotHunter

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 27.07.2004
Ma gandeam ca o sa fie greu cu carcasa.
Deci nu mai e upgrade ci e inlocuire. Posted Image Trebuie tot in afara de SSD.

Multumesc nei-k de sugestii. Cu placa video integrata voiam oricum. Nu credeam ca ies sub 3000 Lei cu tot cu carcasa si sursa.

E diferenta mare la placile video integrate 730 ... 750 (fata de 6xx, pentru office)? Cred ca e suficienta 730 ca sa fie "spirt"?!

Edited by DotHunter, 13 April 2022 - 14:40.


#8
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,796
  • Înscris: 30.08.2006
Acel procesor cu T in coada e de laptop si nu se pune problema de un upgrade pentru ca e lipit pe placa de baza. Celalalt core I5 e de desktop si semnificativ mai rapid.
Procesorul AMD e dintr-o liga superioara si e cu 50% mai rapid decat I5 11400. Si la partea video Radeon Vega e peste integrata de la Intel.
Deci ordinea de performanta ar fi asa:
Intel Core i5-11400T @ 1.30GHz //// Intel Core i5-11400 @ 2.60GHz //// Intel Core i5-12400 @ 2.50GHz //// AMD Ryzen 7 5700G @ 3.80GHz

#9
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,531
  • Înscris: 21.12.2006
T nu e procesor de laptop, e doar cu TDP redus, tot pe socket e. Daca BIOS-ul accepta, poate face upgrade ulterior
5700G e sub 12400 la aproape toate capitolele, in afara de performanta placii video integrate.
Am trecut de la 10700K la 5700G, si ti pot spune ca la pretul de nou la AMD nu merita. La SH a meritat, am iesit in profit :)

@DotHunter - placile integrate in procesoarele Intel gen 10-11-12 sau Ryzen 5xxxG sunt peste GT730 dedicata. O poti vinde impacat
Pentru utilizare office, poti merge linistit pe sistem preasamblat.

Daca ai dileme privind alegerile, imi poti trimite PM

#10
DotHunter

DotHunter

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 27.07.2004

View PostdanX, on 13 aprilie 2022 - 11:30, said:

Cum reusesti sa folosesti monitor de 32" curbat la 1080p? Nu te ia de cap?
Nu e curbat chiar asa sa te ia ametelile.
E super ok, e mare si vad la el fara ochelari :). Mi-e mai ok ca unul mic.

#11
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019

View PostDotHunter, on 13 aprilie 2022 - 14:40, said:

Ma gandeam ca o sa fie greu cu carcasa.
Deci nu mai e upgrade ci e inlocuire. Posted Image Trebuie tot in afara de SSD.

Multumesc nei-k de sugestii. Cu placa video integrata voiam oricum. Nu credeam ca ies sub 3000 Lei cu tot cu carcasa si sursa.

E diferenta mare la placile video integrate 730 ... 750 (fata de 6xx, pentru office)? Cred ca e suficienta 730 ca sa fie "spirt"?!
Dap. E diferenta. Acea 730 GT e mai slaba decat unele integrate. Orienteaza-te la un GTX (gen 750) si evita GT-urile.

#12
GruiaLS

GruiaLS

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 24.02.2021
Si eu am 5700G, si sunt foarte multumit de video-ul integrat. Imi duce jocurile FHD in 60 de fps (la unele chiar si peste). E cam la nivel de RX550 sau GT 1030/1050.
Cat despre puterea procesorului. Mda ... i5 Gen 12 > 5700G, dar e vb si de pret, si de faptul ca degeaba e mai puternic ... Plus, placile de baza+procesoarele Intel costa cat o mana si un picior comparativ cu AMD.
Probleme legate de drivere/curent consumat erau acum 20 de ani, s-au mai modernizat si ei, au mai reparat din probleme :))

Si la mine a fost tot upgrade. Am pastrat HDD+SSD din compul vechi, monitor, periferice, in rest s-a dus totul spre donatie :D

Dar nu vad la ce nevoie ai avea de octa-core pt Office. Depinde ce faci prin biroul ala ... faci editare foto/video? Sau umbli doar cu Word/Excel? In cazul asta, ti-ar ajunge un Ryzen 3 si ai iesi mult mai bine la bani.

#13
DotHunter

DotHunter

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 27.07.2004
To GruiaLS:
Daca citeai ce am scris vedeai ca nu am cerut octacore, si nici amd.
5700G care-l lauzi costa cu 500 Lei mai mult decat I5 12400 care-l vreau.
Office nu inseamna doar Excel si Word.

Multumesc celorlalti pentru sfaturi, m-am cam lamurit.
Ramane sa vad ce oferte prind de sarbatori.

#14
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
5700G are video integrat superior.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate