Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Tester statie Type 2

* * - - - 2 votes
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
Exista cateva testere pe piata, car sunt destinate instalatorilor si sunt ff scumpe.

Exista si unul relativ home made, care pare ok pt a testa statiile fara masina electrica si pentru a simula diverse erori.

UxI simple check – EV Simulator

Cost 30 EUR + transport

Vine sub forma de kit care trebuie lipite pe o placa, chestie care o urasc, dar momentan pare ca am reusit.

Nu o sa iau un premium pt calitatea lipiturilor.

Manualul e in lb gemana, dar google translate ajuta.

Attached File  Screenshot 2022-04-12 at 13.47.16.jpg   49.74K   32 downloads

Attached File  Screenshot 2022-04-12 at 13.46.39.jpg   108.48K   38 downloads

Attached File  UxI_SimpleCheck_kit_manual.pdf   489.54K   2 downloads

Attached Files


Edited by Courage, 12 April 2022 - 12:47.


#2
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 15.04.2019
Asta ca sa testezi statii de incarcare din oras, cand te plictisesti. Daca se termina bateria in drum spre mare, cred ca intai o incarci si apoi verifici statia. Apropo, nu cred ca responsabilii sunt obligati legal sa te lase sa le testezi scula.

Edited by __Dan__, 12 April 2022 - 13:29.


#3
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021
Nu se vede foarte exact in poze, insa unde am incercuit cu rosu, pare sa fie o "lipitura rece"

Attached File  WhatsApp Image 2022-04-12 at 1.39.33 PM (1).jpeg   643.33K   38 downloads

Adica ai cositor doar pe terminalul piesei si nu exista contact ferm cu placa. Mai sint citeva care arata la fel. Eu as reface toate lipiturile inainte de a testa ceva.

La cum sint lipiturile facute, eu banuiesc ca ai pus cositorul pe virful pistolului. Incerca sa ti pistolul lipit de terminal si placa si dupa ce sa incalzit, sa pui costorul in partea opusa a terminalului, astfel incit sa nu atingi deloc virful pistolului cu cositor. Daca vezi ca nu se topeste cositorul, inseamna ca nu ai incalzit suficient si trebuie sa mai astepti.

Edited by reborn_21, 12 April 2022 - 14:08.


#4
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,057
  • Înscris: 19.12.2012

 reborn_21, pe 12 aprilie 2022 - 14:07, a scris:

Nu se vede foarte exact in poze, insa unde am incercuit cu rosu, pare sa fie o "lipitura rece"

peste cositorul, inseamna ca nu ai incalzit suficient si trebuie sa mai astepti.

toata placa e facuta vai mama ei...o lipitura rece e fix nimic

#5
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001

 __Dan__, pe 12 aprilie 2022 - 13:26, a scris:

Asta ca sa testezi statii de incarcare din oras, cand te plictisesti. Daca se termina bateria in drum spre mare, cred ca intai o incarci si apoi verifici statia. Apropo, nu cred ca responsabilii sunt obligati legal sa te lase sa le testezi scula.
Ai gandit enorm de mult asta, pe bune?
Cum crezi tu ca poti testa o statie publica si de ce ai face-o?

Dispozitivul e pt a iti testa propria statie, cand iti faci propria statie.

Uras ca lipesc, dar l-am staduit destul de mult.
Par a fi bine facute lipiuturule (neartistic), pt ca nu se misca nimic.

Oricum, o sa o dau unui prieten electronist sa verifice Posted image

Edited by Courage, 13 April 2022 - 12:31.


#6
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021
Fa-ti curaj si incerca sa refaci tu lipiturile. Pina la urma tot trebuie sa-ti iasa. Asa inveti cum se face si o sa-ti fie util pe viitor (cind mai ai de lipit ceva fire).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate