Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

ridicare teren - inainte sau dupa constructie/includere si zona casa

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
stk30000

stk30000

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 16.03.2022
Salutare,

Am o dilema. Inca nu am construit nimic dar as vrea sa ridic curtea cu un amestec nisip/pamant circa 20cm. Tot terenul are 650mp si zona casei, cu tot cu trotuarele de jur imprejur ar avea undeva la 310mp.

Vad ca toti vecinii din jur care construiesc au luat pamantul pe care vor sa il bage in curte pentru a se ridica si asteapta sa fie casa gata si apoi il vor pune, practic imbracand/ingropand casa.

Eu consider ca acest lucru are un efect energetic negativ, iarna acei 20cm de teren in plus de jur imprejurul casei vor ingheta si vor fura multa caldura din casa. Pe de alta parte ma costa dublu acum nisipul si pamantul, daca iau in calcul si suprafata pe care o va ocupa casa, sa o ridic si pe aceea.

Ce ma sfatuiti? Sa ridic acum tot terenul inclusiv zona casei sau sa astept sa fac casa si apoi sa ridic ce ramane?


Catalin

#2
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

 stk30000, on 12 aprilie 2022 - 10:38, said:

Eu consider ca acest lucru are un efect energetic negativ, iarna acei 20cm de teren in plus de jur imprejurul casei vor ingheta si vor fura multa caldura din casa.

Având în vedere că îți vei izola fundațiile, acest aspect este irelevant... plus că nu așa funcționează lucrurile (pierderile de căldură sunt mai mari în zona de contact cu aerul, nu cu solul - deci ideal ar fi să „îngropi” casa cât mai mult).

Înălțarea terenului se face ulterior din cel puțin două motive: 1) vei genera un noroi de nedescris la prima ploaie, deoarece pământul adăugat nu va fi la fel de bine compactat și structurat corespunzător precum terenul inițial și 2) oricum va trebui să aduci pământ (inclusiv pentru stratul fertil) la final și să-l nivelezi pentru că terenul va fi degradat semnificativ în timpul construirii casei (cu pietriș, nisip, resturi de materiale de construcții).

Edited by subss, 12 April 2022 - 12:18.


#3
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007
Si 3: fundatia se proiecteaza si executa in terenul bun de fundare, exclus umplutura,

#4
stk30000

stk30000

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 16.03.2022
Din ce stiu eu (nu ma pricep atat de bine) aerul este izolator termic adica nu preia atat de multa caldura din casa precum preia solul si in plus se incalzeste mult mai repede decat solul  in zilele de iarna, de dimineata. In orice caz terenul este mai jos decat drumul si trebuie ridicat..

Planul este sa construiesc toamna sau la anu in primavara, si ma gandeam sa pun luna asta cei 20cm nisip amestecat cu pamant vegetal, pana atunci avand zic eu suficient timp sa se structureze.

II pun si imprastii pe teren cu un buldo, apoi amestecat cu plugul.

Si bineinteles dupa ce aceasta constructie va fi gata voi mai veni cu un strat pentru nivelare.


Catalin

#5
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Asa cum au spus si colegii , confunzi mai multe chestii !
Ce e in pamant din ''casa ingropata'' va fi mai izolat termic !
Si ''pamanturile astea'' sunt de mai multe feluri , ala frumos...negru maroniu cu nisip e bun pentru gradina iar cel pentru fundatie e dur...argilos si foarte bine tasat...preferabil natural  .

#6
marga07

marga07

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 13.05.2020
in plus fata de ce au zis ceilalti, pamantul reultat din saparea fundatiilor il poti imprastia pe teren dupa aceea

#7
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

 marga07, on 12 aprilie 2022 - 12:52, said:

pamantul reultat din saparea fundatiilor il poti imprastia pe teren dupa aceea

Exact!

Iar stratul fertil (dacă este corespunzător) ar trebui separat de substrat, stocat într-un colț al proprietății și refolosit ulterior, pentru a reduce costurile...

#8
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Daca e pamant nasol , argilos si tare , mai bine il duci altundeva , ca te chinui dupa cu nisip si pamant de flori si cu...multe dupa . Vorbesc din experienta Posted Image !

#9
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Normal ar fi sa o faci dupa.

Dupa in sensul, sa vezi si cateva ploi torentiale si cata apa se aduna in curte, caci poate 20cm nu e deajuns.

Depinde si daca ai vecini stanga dreapta, si ei cat s-au inaltat.

Ideal ar fi sa te ridici UN pic peste vecini ca sa se duca apa la ei. Eu asa am procedat sa scap de apa excesiva(pamant lutos).

#10
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

 victor29cr, on 12 aprilie 2022 - 17:29, said:

Ideal ar fi sa te ridici UN pic peste vecini ca sa se duca apa la ei. Eu asa am procedat sa scap de apa excesiva(pamant lutos).

Codul Civil interzice astfel de abordării... vezi regulile privind curgerea fireasca a apelor:

Quote

Art. 604.

(1) Proprietarul fondului inferior nu poate împiedica în niciun fel curgerea firească a apelor provenite de pe fondul superior.

(2) Dacă această curgere cauzează prejudicii fondului inferior, proprietarul acestuia poate cere autorizarea justiţiei spre a face pe fondul său lucrările necesare schimbării direcţiei apelor, suportând toate cheltuielile ocazionate.

(3) La rândul său, proprietarul fondului superior este obligat să nu efectueze nicio lucrare de natură să agraveze situaţia fondului inferior.


#11
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

 subss, on 12 aprilie 2022 - 19:06, said:

Codul Civil interzice astfel de abordării... vezi regulile privind curgerea fireasca a apelor:
Ok, multumesc frumos. Maine o sa incep sa scot pamantul afara din curte sa nu incalc codul civil.

#12
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

 victor29cr, on 12 aprilie 2022 - 19:55, said:

Ok, multumesc frumos. Maine o sa incep sa scot pamantul afara din curte sa nu incalc codul civil.

Ce faci tu este o alegere personală, dar când oferim sfaturi online ar trebui totuși măcar să evocăm și cadrul legal :)

#13
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,773
  • Înscris: 25.01.2007
Hai sa evocam mai bine șoriciul gros tipic romanesc... Evident, romanul adevărat nu e chiar adevărat dacă nu și semnalizează.

Edited by slai, 12 April 2022 - 20:03.


#14
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Nu are treaba umplutura cu acea lege, e non sens, ce te faci pe terenuri inclinate natural?

In acele zone unde se scurge apa de la unii la altii se construiesc garduri cu soclu de beton ca sa protejeze impotriva patrunderii accidentale a apelor si noroiului pe terenul/curtea vecin/a, e clar si normal ca dirijarea apelor pluviale trebuie facuta fara sa se afecteze vecinatatile, simplu!

#15
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009
Dacă prin respectiva umplutură te ridici mai sus decât terenul vecinului (înclinat natural sau nu), împiedicând astfel „curgerea firească a apelor provenite de pe fondul superior” legea este perfect aplicabilă.

Soluția nu este să te ridici mai sus decât vecinul și să-l lași apoi să se descurce cum poate... ci soluția trebuie să rezolve problema pentru ambele fonduri, efectuând „lucrările necesare schimbării direcţiei apelor”...

#16
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008

 subss, on 14 aprilie 2022 - 13:00, said:

1 -  „curgerea firească a apelor ..

2 - Soluția nu este să te ridici mai sus decât vecinul și să-l lași apoi să se descurce cum poate... ci soluția trebuie să rezolve problema pentru ambele fonduri, efectuând „lucrările necesare schimbării direcţiei apelor”...

1 e ok, lasale sa curga in casa :)))

2 normal ca apele se dirijeaza in canale pluviale, ce atata filozofie... :)))

out :D

#17
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Solutia eleganta si mai nou avantajoasa din cauza secetei tot mai pronuntate e sa iti faci zone de drenaj cu nisip in curte iar apa o pastrezi in solul tau !

#18
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 06.10.2019

 stk30000, on 12 aprilie 2022 - 12:38, said:

Din ce stiu eu (nu ma pricep atat de bine) aerul este izolator termic adica nu preia atat de multa caldura din casa precum preia solul ...

Aerul este un bun izolator doar atat timp cat este static ( inchis intr-o incinta ).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate