Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Apartamente aiurea concepute

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
96 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Cumva plagiez și eu ideea celor de la "case strâmbe pe radar".
Nu mă pot opri din a mă minuna ce apartamente prost concepute pot concepe unii. Hai, că o fi open space la modă azi (deși mie mi se pare un cretinism), dar dacă ar fi numai asta. Dar să intri direct în sufragerie/open space sau să nu ai ușă între hol și sufragerie/open space... Și la case vechi (din București) era un fel de cameră (marchiză cred că îi zicea) înainte să intri în sufragerie; nu toate casele aveau așa ceva, dar am văzut și la "case vagon" (astea fiind pe pământ, puteau să aibă 2 intrări). Iar asta nu e cea mai mare aberație pe care am văzut-o.
Open-space cu partea de gătit în partea opusă geamurilor (nici măcar geam în lateral). Nu cred că face întotdeuana hota față. Am văzut bucătărie fără geam!
Iar unele apartamente, hmm, ușa de la baie dă direct în sufragerie și baia nu are și o a doua ușă? Bine, am mai văzut eu cretinătatea asta și la blocuri comuniste (construite sau concepute atunci), cu baia care are ușă spre holul de la intrare, dar majoritatea comunistelor nu o au așa sau dacă mai apare, e cumva a doua baie și nu treci prin sufragerie (văzut în zona Centrului Civic, la 4 camere). La unele ar fi putut pune măcar o ușă pe undeva.
Și băile, de ce sunt așa de mici? Pe lângă că destule nu au geam la baie (când te bărbierești să nu ai lumină naturală...), chestie care poate ține de gusturi, fac băile așa de mici de parcă ar fi din perioada de când nu existau mașini de spălat sau erau chestii foarte rare.
Dacă aceste nebunii imobiliare ar exista doar la proiecte ieftine, aș înețelege - "bă sărakilor, la banii ăștia ce vreți"? Dar nein, sunt și la proiecte de lux. Băi, până și apartamentul comunist în care stau e de lux fațp de ce faceți voi (minus că nu are toaletă de serviciu, deși e de 3 camere).
Nu cred că toți care cumpără asemenea apartamente sunt proveniți de la țară sau din orașe mici, ca să nu știe cu ce se "mănâncă" un apartament. Atunci de ce asemenea aberații?

Hai și cu exemple. Încep cu ceva "de lux": https://www.skia.ro/...&bedrooms[0]=2
https://edezvoltator...-verdi-park.jpg
Dotări bune, probabil ceva de clasă medie la prețuri, dar hmm, ambele băi cu intrare din hol? Sau 0 baie și intrarea din sufragerie: https://www.core-tim...cRoC94sQAvD_BwE
Ăsta e de lux cică. Poate lux clasa a III-a... îmi place mie să merg cu trenul, dar să locuiești într-un vagon: https://www.303byradacini.ro/
Oare la ăsta poți pune ușă ușor, ca să ai baia 2 izolată? https://www.directim...ere-125mp-49722
Ăsta nu cred că e de lux, deci e și mai și: https://www.imopedia...residence-23703

Stimați colegi și stimate colege, învățați-i pe oameni ce înseamnă aia apartament de calitate. Vă rog. Poate pe viitor vom avea și apartamente concepute de oameni mai normali la cap.

#2
nick_blaster

nick_blaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 13.07.2006
Cea mai mare tampenie cu bai si bucatarii perete comun cu dormitor al apartamentului vecin. Sa auzi cum trage apa la wc, cum spala vasele sau cum face dus vecina la 2 noaptea - priceless.

#3
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,721
  • Înscris: 01.12.2018
Mafiot. Sau sarac.
Aste-s singurele optiuni ale unui cetatean de nationalitate romana.
Esti mafiot? Atunci locuiesti intr-un apartament corespunzator, conduci o masina premium, mananci la restaurant, mergi in concediu in locuri frumoase.
Esti sarac? Te multumesti cu 20mp/persoana , transport in comun, gatesti acasa,etc.

#4
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,553
  • Înscris: 12.10.2005
Nu trebuie sa fii mafiot, mai sunt si oameni care muncesc si au bani. Legat de subiect, pe langa compartimentarea aiurea la multe locuinte noi si alte chestii despre care s-a tot vorbit, mie mi se par ridicol de mici unele din ele. Cum naiba dormitor matrimonial de 12mp?? Sau baie (nu de servici) de 5mp? Nici n-ai loc sa te misti in cutiutele astea!

#5
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,921
  • Înscris: 18.12.2007
Daca mersul cu transportul in comun si gatitul acasa ma fac saraca, atunci sunt foarte saraca.

On topic: fiindca s-au lacomit dezvoltatorii si incearca sa inghesuie cat mai multe case/apartamente intr-un spatiu prea mic, fara niciun fel de consecinta legala; fiindca un arhitect bun costal; fiindca se vand oricum etc

#6
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
@djl daca tot ai asa de mult timp liber, de ce nu te apuci tu de proiectat ceva mai de .. calitate? sa fie asa pe placul tau, sa ne arati si noua roadele muncii tale.

Edited by Znevna, 11 April 2022 - 15:39.


#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Totul pleaca de la spatiu, mai bine zis teren.
Arhitectul incearca sa scoata un maxim de spatiu util din el - ca sa ia fata la cumparatori cu "atatia metrii patrati utili".
In rest e can-can.

De-asta se fac si mai mulet etaje decat e in autorizatie si tot asa.

Daca o luam si cu ce materiale baga...

#8
ilorac

ilorac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 27.09.2020
Terenul e cel după care se proiectează blocul și apartamentele din el.

Nu se poate modifica mărimea terenului nici să se depășească mărimea lui.

Numai așa se va construi unde sunt terenurile mici și scumpe, doar la periferie se pot construi blocuri sau case înșiruite mai mari că acolo sunt terenuri și mari și ieftine.

#9
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012
Se cheama neam prostie cu staif  "apusean"

De fpat bucatria unita cu sufrageria se cheama confort 3 !!!

Sa intri de pe hol direct in "leovingul-bucartarie-sufragerie si hold e intrare" e de deomenioul saraciei sau al sec XVII.

Nu .... "normalul" civilizat este un hol de intrare care serveste  in care [pui haienel cu care ,egi afata )palton, cojoc, pelerina de pliaie) , te desclati ....

Tot in "normalul" civilizat bucatairia este separata de spatiul de locuit .. pe motiv de mirosuri . Asta daca ai si bani .
Daca nu .. nu .

As pobserva ca in casele "de mahala" cartoer "popular" la curte ... chiar si cand ala a avut bani are p bucatriie mare (12-18 mp) care este si  bicatairie si living si ... Si ca gospodina care ti-ar da cu rasucitioru-n cap daca ai fuma in sufrageria ei iti da imediat o scrumiera in "bucataria"  aia biuna la toate.

A si marchgiza. Bina , numa ca unoeri ajunsese asa o cestie de 1 mp, cam fara folos. Insa erau si alea "adevarate" unde aveai si cuierul ...

#10
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Nu numai ca sunt concepute aiurea dar nu mai au nici chiuvetele de pe vremuri, becuri cu filament vintage , intalatii sanitare din plumb, intrerupatoarele nu mai sunt cum erau odata si nu mai exista telefon fix d'ala cu disc
Ce sa mai discutam ... niste bulangii

#11
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostAlexEn, on 11 aprilie 2022 - 15:17, said:

fiindca se vand oricum
Eu consider ca asta e principala problema.
Daca exista cerere, inseamna ca acele apartamente sunt OK.

#12
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Mie cel mai nasol mi se pare faptul ca platesti 250.000€ pe un apartament intr-un bloc cu 10 etaje, iar asta e prezentat ca un avantaj de parca am vorbi de Torino sau Lyon sau alte orase de unde vezi Alpii sau cine stie ce zone misto.
In plus, mai ai si zeci de vecini pe scara.

#13
Txtxtx

Txtxtx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 30.03.2022
Apartamentele care sunt bine impartite au de regula o suprafata mai generoasa si pretul pe masura insa prea putini si le permit . Astfel dezvoltatorii se orienteaza spre ce se vinde imediat si ce se vinde imediat stim cu totii , apartamente minuscule cu baia lipita de dormitor si bucataria lipita de living. .

#14
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,265
  • Înscris: 24.11.2002
Exista o lege a locuintei, cu suprafete minime pentru fiecare tip de camera/spatiu, la fel si pentru apartament in functie de numarul de locatari si numarul de bai. Dar ca multe lucruri din tara aceasta, ea nu este respectata. Se construiesc in etaje in plus, d-apoi sa se respecte suprafete. Dorinta de profit e mare si "rotile" sunt unse unde trebuie, preturile sunt pentru a se incadra lumea in valorile creditelor.

@djl tu iti permiti sa razi doar cand este soare/zi afara si iti intra lumina pe geam in baie? Oare cei care lucram cum reusim ? Cei peste 2000 de lumeni de la becurile aflate la 20-30cm de oglinda nu pot ajuta?
Masina de spalat nu are ce cauta in baie, in mediu umed cu aburi si tot ce acolo! Exista standarde IP ce trebuiesc indeplinite. Asta daca folosesti acel spatiu pentru dus si baie, nu doar pentru barberit.
@Znevna nu doar sa proiecteze, ci sa convina un "dezvoltator" sa ridice/investeasca in asa ceva. In loc de 6/8 apartamente pe etaj sa aiba 2 sau 4 cu suprafetele legale.

Edited by vestale, 11 April 2022 - 16:32.


#15
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Nu am zis că nu te poţi rade şi la lumină artificială, dar e mai fain pe întuneric.

View PostZnevna, on 11 aprilie 2022 - 15:39, said:

@djl daca tot ai asa de mult timp liber, de ce nu te apuci tu de proiectat ceva mai de .. calitate? sa fie asa pe placul tau, sa ne arati si noua roadele muncii tale.

De chestie pot să desenez un asemenea apartament sau mai multe.
De făcut pentru construcţii în realitate, nu iese profit pentru imobiliari şi nici nu sunt arhitect cu drept de semnătură.

View PostNaijax, on 11 aprilie 2022 - 16:05, said:

Nu numai ca sunt concepute aiurea dar nu mai au nici chiuvetele de pe vremuri, becuri cu filament vintage , intalatii sanitare din plumb, intrerupatoarele nu mai sunt cum erau odata si nu mai exista telefon fix d'ala cu disc
Ce sa mai discutam ... niste bulangii

Iar asta ce are de-aface cu subiectul nostru? Spre plăcerea mea pot să am lucrurile alea descrise de tine, dacă apartamentul e prost conceput, îmi produce disconfort.

View Postpasilla, on 11 aprilie 2022 - 16:07, said:

Eu consider ca asta e principala problema.
Daca exista cerere, inseamna ca acele apartamente sunt OK.

Repet, nu pre ai bani, accepţi unele chestii. Dar ăia cu bani... de ce?
Dacă ar fi după mine, ar trebui să rămână cu terenurile nevândute până ajung preţurile la normal.

View Postgiuliani, on 11 aprilie 2022 - 16:08, said:

Mie cel mai nasol mi se pare faptul ca platesti 250.000€ pe un apartament intr-un bloc cu 10 etaje, iar asta e prezentat ca un avantaj de parca am vorbi de Torino sau Lyon sau alte orase de unde vezi Alpii sau cine stie ce zone misto.
In plus, mai ai si zeci de vecini pe scara.

Bucureştiul nu poate să aibă suburbii calitative atât timp cât e dezvoltarea haotică.
Dar dacă dai un ban, măcar să ai parte de calitate.

View PostTxtxtx, on 11 aprilie 2022 - 16:10, said:

Apartamentele care sunt bine impartite au de regula o suprafata mai generoasa si pretul pe masura insa prea putini si le permit . Astfel dezvoltatorii se orienteaza spre ce se vinde imediat si ce se vinde imediat stim cu totii , apartamente minuscule cu baia lipita de dormitor si bucataria lipita de living. .

Un apartament de să zicem peste 150.000 - 200.000 Euro nu şi-l permit mulţi. Dar cu toate astea şi acolo fac prostii.

View Postnick_blaster, on 11 aprilie 2022 - 15:10, said:

Cea mai mare tampenie cu bai si bucatarii perete comun cu dormitor al apartamentului vecin. Sa auzi cum trage apa la wc, cum spala vasele sau cum face dus vecina la 2 noaptea - priceless.

La mine e dormitorul din spate aşa.

#16
Shade14

Shade14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,589
  • Înscris: 10.02.2007

View Postvestale, on 11 aprilie 2022 - 16:31, said:

Masina de spalat nu are ce cauta in baie, in mediu umed cu aburi si tot ce acolo! Exista standarde IP ce trebuiesc indeplinite. Asta daca folosesti acel spatiu pentru dus si baie, nu doar pentru barberit.

Exista dezumidificator, e chiar necesar in unele locuinte.

#17
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017

View PostShade14, on 11 aprilie 2022 - 17:00, said:

Exista dezumidificator, e chiar necesar in unele locuinte.

Si rufele cum le speli ? La mana ?

#18
Shade14

Shade14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,589
  • Înscris: 10.02.2007
In masina de spalat rufe, care poate sta in baie fara probleme. De fapt, asa se fac acum blocurile. Pentru umezeala iti trebuie un dezumidificator, unii au nevoie oricum de unul in baie, ca au sau nu MSR acolo nu e relevant, altfel o sa aiba mucegai daca nu sunt foarte atenti cu asta.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate