Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Recomandare SO server HP DL360p G8

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Vali_c1

Vali_c1

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.05.2020
Buna ziua tuturor!

Am următoarea topologie de rețea:
- un router wireless tp link 300m
- un switch 100/1000 cu 8 porturi
- un nvr pentru sistemul de supraveghere video
- 4 workstation (desktop si laptop) toate sunt conectate wireless
- 2 masini CNC care ruleaza win 10
- 2 imprimante de retea
- 1 pc cu win 7 la care este legata o imprimanta usb si sistemul de control acces. Tot pe acest sistem ruleaza si un ftp cu 12 utilizatori si bineînțeles toate fișierele de lucru ale utilizatorilor locali.

Conexiunea la internet este prin fibra optica.

Pentru a inlocui pc-ul cu win 7 am cumpărat un server HP PROLIANT DL360p G8 cu 2 procesoare xeon, 32gb ram si 2 hdd de 3 tb, iar pc-ul intentionez sa-l transform in router pentru a inlocui tp link.

Din pacate sistemul de control acces si imprimanta usb de pe pc-ul cu win 7 nu prea sunt compatibile cu linux. Probabil ar functiona dar cu multa rabdare si timp pe care nu il am.

Nu am nevoie de Active directory.

In concluzie, ce windows ar fi mai potrivit pentru serverul hp?



#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,571
  • Înscris: 30.07.2003
Windows 10 Enterprise LTSC 2021 cu suport pana in Jan 12, 2027

#3
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,197
  • Înscris: 24.02.2007
La ce te referi prin sistem control acces?

#4
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
"2 masini CNC care ruleaza win 10" - este vorba de masini pentru debitare de PAL ?
Avand in vedere intrebarea ta presupun ca nu ai prea multa experienta in domeniu... caz in care nu crezi ca ar fi mai simplu pentru tine sa lasi actualul router sa faca ceea ce face deja (adica routare/NAT) si noul server sa-l instalezi cu ceea ce ai nevoie ?
Daca este problema de porturi LAN eventual poti cumpara un switch cu mai multe porturi si il inlocuiesti pe cel existent... ca timp si efort cred ca este mai usor asa.
De asemenea de ce vrei sa inlocuiesti actualul sistem Windows 7 cu un nou server ? Ai nevoie de mai mult CPU, RAM, ?
Daca da, atunci trebuie sa iei in calcul ca folosirea noului server si pe post de router (in paralel) o sa-ti ocupe resurse CPU/RAM evident in functie de latimea de banda/QoS e.t.c.

@dani.user
Cred ca se refera la un sistem de control acces fizic bazat pe cititoare si cartele RFID... doar o presupunere dupa exprimare.

#5
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,486
  • Înscris: 30.08.2006
Probabil ca te-ai referit la un NAS pentru serviciul ftp si degrevezi de la sarcini pc-ul cu windows 7.
https://www.emag.ro/...0/pd/DN5W93MBM/

Edited by Leo2006, 09 April 2022 - 13:28.


#6
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,346
  • Înscris: 08.01.2009
@Vali_c1
Parerea mea e ca o sa regreti achizitia cand vei vedea ce inseamna din pct de vedere consum energie si zgomot generat ; astea fiind spuse daca tot ai luat server atunci ai face bine sa beneficiezi de beneficiile aduse .
Nu trebuie sa alegi un sistem de operare ci poti avea exact ce vrei ; pui un hipervizor ( VMWare ESXi) pe bare metal si apoi iti creezi ce masini virtuale ai nevoie in functie de compatibilitatea perifericelor ce trebuie comandate de server (faci passthrough la conexiunile USB/seriale fizice catre VM-uri ) .
Nu ar strica inca 32 GB RAM si mai ales 1-2 SSD-uri pt. caching .
Nu spun ca un pfsense e o idee rea insa pt. cineva care nu cunoaste domeniul mai bine ai lua ceva off the shelf care sa aiba un firewall basic functional din prima ; gasesti Mikrotik-uri "eftine si bune" daca nu ai nevoie si de partea wireless a caror configurare de baza e destul de simpla .
Tinand cont de faptul ca toti clientii desktop par sa fie wireless nu ar strica sa faci upgrade la un sistem wifi integrat (2 pack/ 3 pack  in functie de suprafata de acoperit ) care sa permita un transfer mai rapid in reteaua interna .

#7
Vali_c1

Vali_c1

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.05.2020
Mulțumesc tuturor pentru ajutor. Într-adevăr sunt incepator in domeniu si fiecare idee este binevenita.

@dani.user - este vorba de un sistem de control acces fizic cu cartele rfid.

@dagobar - masinile cnc sunt pentru debitare tabla. Serverul l-am luat pentru a inlocui pc-ul vechi cu win 7 si nu vreau sa gazduiesc routerul pe el. Pc-ul cu win 7 este unul vechi pe 32 bit, de aceea as vrea sa-l fac router desi suna bine si solutia cu mikrotik propusa de me_iauras.

@me_iauras - solutia ta cu hiperviser mi se pare cea mai buna.  Zgomotul si consumul de energie in plus nu contează in mediul in care va lucra serverul (fabrica) si in plus, l-am luat pentru ca in viitor reteaua va fi extinsa cu noi utilizatori si, sper eu, noi mașini.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate