Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Internet 4G pentru NVR

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
pancone99

pancone99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 03.07.2008
Salut...
Sper ca am postat in aria corecta, iar daca nu rog un moderator sa o mute unde trebuie cu scuzele de rigoare....
Pe un teren unde nici un provider nu are retea pe cablu, cum as putea sa leg doua NVR-uri cu cate 8 camere la net? Retea 4G am cu toti operatorii !
Tot vad reclame cu internet prin 4G, dar nu stiu daca duce 16 camere.
Dati-mi si mie un sfat va rog....Multumesc.

#2
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
Cerinta ambigua.
Nu prea conteaza numarul de camere daca NVR-ul e local (cele 16 stream-uri video nu trec prin 4G pentru a putea fi inregistrate pe NVR-uri).
Folosesti 4G-ul doar pentru descarcare remote si vizualizare live, cate o camera pe rand sau mai multe.
Tinand cont ca e 4G cel mai probabil nu vei primi IP public si va trebui sa te bazezi pe serviciile Cloud oferite de acel NVR.
Pentru vizualizare live vei folosi substream-ul, pe care il setezi la un bitrate acceptabil pentru banda oferita de acea conexiune.

#3
pancone99

pancone99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 03.07.2008

View PostZnevna, on 07 aprilie 2022 - 20:55, said:

Cerinta ambigua.
Nu prea conteaza numarul de camere daca NVR-ul e local (cele 16 stream-uri video nu trec prin 4G pentru a putea fi inregistrate pe NVR-uri).
Folosesti 4G-ul doar pentru descarcare remote si vizualizare live, cate o camera pe rand sau mai multe.
Tinand cont ca e 4G cel mai probabil nu vei primi IP public si va trebui sa te bazezi pe serviciile Cloud oferite de acel NVR.
Pentru vizualizare live vei folosi substream-ul, pe care il setezi la un bitrate acceptabil pentru banda oferita de acea conexiune.
la 8 din ele o sa fac backup si in alta locatie...

#4
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,942
  • Înscris: 15.04.2019

View Postpancone99, on 07 aprilie 2022 - 21:23, said:

la 8 din ele o sa fac backup si in alta locatie...

Back-up automat? Vor fi setate sa traga doar la detectie de miscare? Pentru ca la inregistrare continua vor face ceva trafic (care costa)... Mai bine ascundeti NVR intr-o incinta cimentata, cu zavoare strasnice, asigurata cu UPS si senzori alarmare.

#5
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,068
  • Înscris: 19.12.2012

View Postpancone99, on 07 aprilie 2022 - 21:23, said:

la 8 din ele o sa fac backup si in alta locatie...
in cazul asta o sa apara probleme la orele de seara cand se aduna lumea pe net. Am o locatie la tara unde folosesc de asemenea un modem 4g pentru net iar seara de pe la orele 18-19 pana pe la orele 22-23, merge netu cam tarait.

#6
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020

View Postpancone99, on 07 aprilie 2022 - 21:23, said:

la 8 din ele o sa fac backup si in alta locatie...

Fix ce era mai important n-ai specificat initial.
Oricum, cam imposibil.
Sa zicem ca ai avea trafic chiar nelimitat, si nu doar vreo 100GB sau cat ofera diversii operatori in cel mai bun caz, poti sa calculezi cam cate ore dintr-o luna (pana la resetarea traficului) poti sa faci backup si in alta parte sa te incadrezi in acei 100GB (sau mai putin/mult) cu 8 camere.
Revenind, sa faci backup "live" in alta parte, slabe sanse, nu cred ca poti face trafic sustinut cu 8 stream-uri video pe 4G, mai ales intr-o locatie izolata (daca n-ai alta solutie de internet, asa presupun ca e) unde cel mai probabil celulele 4G sunt deja aglomerate.
Doar sa aiba NVR-ul ceva solutie sa-ti faca backup periodic la fisierele locale, dar tot dai de limita de trafic mentionata mai sus.

Edited by Znevna, 07 April 2022 - 21:39.


#7
pancone99

pancone99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 03.07.2008
Da, scuze ca am omis asta cu backup-ul...Fara sa vreau.
El va fi live,cu streaming permanent.Camerele vor inregistra permanent, nu doar la miscare.Ambele NVR-uri au cate 3 TB hard.
Stiu ca e aiurea,dar daca nu am cablu....incerc si eu ce pot.Sunt 8 camere in cele 4 colturi ale terenului si inca 8 in incinta.

#8
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
Nu prea e rezolvare cu 4G. Te limitezi la inregistrare locala, cutii securizate, alarma, eventual poate poti sa le asiguri cu alarma + interventie.
Dar sa faci stream la 8 camere in timp real prin 4G, .. nu.

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Folosește hikvision, se poate face.
In cazul tau activezi alarme peeimetrale și vei primi alarme detectate cu poza/video scurt(folosește firmele de paza asa ceva) .
Iti trebuie un provider serios de net 4g sa ai semnal bun acolo și sa iti asigure viteza stipulata in contract.


#10
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,393
  • Înscris: 25.10.2008
la abonamentele de mobil nu exista viteza asa ceva. nu e ca la internetul fix sa iti "garanteze" o viteza minima
exista starlink, abia aparut, dar extrem de piperat, cam 3600 echipament+530 abonament sau alternativa la ei, internet prin antena satelit, cam 100-120 abonament si vrea 800 echipament

#11
pancone99

pancone99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 03.07.2008
Multumesc pentru ajutor.....

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate