Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

UE dorește sa devina producătoare de cipuri și semiconductori

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#37
Peerless

Peerless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 14.03.2022
Ce n-am inteles eu din chip shortage e care chipuri se produc ca alea care nu se produc stiu ca sunt in general alea care-mi trebuie.

#38
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
corect, adica are logica ce spui dar daca citesti citatul pe care l-ai pus, e nu am pomenit de cipuri... ci de toata productia de orice
in acelasi timp, TSMC, isi face fabrica in arizona, si scumpeste cipurile cu 10-20%
samsung in texas, si tot asa
pe de alta parte
https://economedia.r...conductori.html
pana si TSMC are fabrici in china (comunista) gârla

#39
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,304
  • Înscris: 02.09.2007

 apocalipsul, on 08 aprilie 2022 - 13:22, said:

corect, adica are logica ce spui dar daca citesti citatul pe care l-ai pus, e nu am pomenit de cipuri... ci de toata productia de orice

Aici vorbim despre masini straine, nu despre cipuri.

Daca ai inteles ceva din ce-am zis, bine. Daca nu, sa fii sanatos!

#40
Peerless

Peerless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 14.03.2022

 lyanna, on 08 aprilie 2022 - 11:02, said:

Alta chestie: masinile care fac waferele propriu-zise sunt facute de o companie olandeza ... si atat.

Compania asta olandeza nu face masini care fac wafere. Face masini care litografiaza wafere. E altceva, infinit mai complicat.

#41
marmota_vasi

marmota_vasi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 13.02.2008
vad ca discutia aici e la modul generalist, cu persoane care cauta informatii pe google....

Initial ma asteptam sa ne ofere mai multe detalli persoane care lucreaza la Intel Fab 34 , dar vazand discutiile de mai sus , inteleg de ce nu ofera detalii..

#42
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
intel a inceput sa faca fabrici in Irlanda in 1989 si produce acolo din '93.
Are mai multe fabrici acolo, Fab 10, 14, 24, 24.2 si Fab 34 e noua de anul asta.

AMD are fabrica la Dresda in Germania de zeci de ani, detinuta apoi de Global Foundries separata din AMD.

Edited by loock, 08 April 2022 - 14:40.


#43
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
La Dresda doar se procesează wafere, nu se asamblează cipuri complete.

#44
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,391
  • Înscris: 08.04.2020
Procesul de fabricatie are mai multe etape, wafe, (unele tehnologii folosesc wafe cu ioni implantati) stiam ca e si la Timisoare, litografiere, depinde de tehnologie, cele peste 20nm se fac cu laser excimer, cele sub 20nm se fac prin litografie EUV, costisitoare si pretentioasa.

Urmeaza taierea, in unele cazuri fire (wiring), capsulare, altele se lipesc direct pe cablaj cu fata in jos chip scale package.

Personal ma gandeam doar la chestii simple, si dispozitive de forta, inclusiv SIC si GAN.

Se tot incerca realizarea unor procesoare GAN, dar deocamdata nu e nimic de prezentat.

#45
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,485
  • Înscris: 30.08.2006
Daca dureaza 10 ani sa construiasca o fabrica atunci sa faca 4-5 odata ca  cererea va deveni uriasa pana fac o fabrica. Insa daca dureaza 10 ani pentru pregatirea fabricii inseamna ca echipamentele vor fi deja uzate moral de 9 ani. Cum de reusesc ceilalti fabricanti sa treaca la procese de litografiere din ce in ce mai mici din mers si fara nici o intreruperea procesului de fabricatie ?

Edited by Leo2006, 08 April 2022 - 20:32.


#46
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006

 mihaicozac, on 08 aprilie 2022 - 17:55, said:

La Dresda doar se procesează wafere, nu se asamblează cipuri complete.

Se fac chipuri acolo si au tot facut acolo procesoare, opteroane, Athlon64, etc.

In prezent se fac acolo chipuri pt procesoare, care sunt apoi asamblate sub forma de procesor in China si alte parti. Acum au si arhitectura cu chipleturi, unele facute in Germania, altele in SUA si alte parti, si lipirea lor pe placute de procesor se face poate face in alte parti, inclusiv in China.

#47
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,789
  • Înscris: 16.01.2017

 stteven, on 07 aprilie 2022 - 20:57, said:

O sa fie mai scumpe Posted Image
De aia nici nu produce ("Europa"), nu ca n-ar fi putut sa produca oricand. Nivelul actual de trai a fost atins in mare parte prin exploatarea resurselor (inclusiv forta de munca) a restului lumii, unde s-a si mutat grosul productiei de orice.

Romania nu mai produce ingrasaminte chimice (de ex.) pentru ca nu mai renteaza dpdv al costurilor, nu ca nu poate. Totul se reduce la costuri si rentabilitate, nu ca nu poate face practic oricine orice (cu unele exceptii in High-Tech).

Edited by Ramuran, 08 April 2022 - 22:17.


#48
macette

macette

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 19.09.2008
Cum sa dureze 10 ani sa se construiasca in UE o fabrica de la zero cand cel mai mare producator de masini folosite la fabricarea chipurilor (4nm) este ASML din Olanda si acestea sunt folosite de cei mai mari producatori cum ar fi TMSC, Samsung, AMD etc.  - bine si costa catre 200.0000.000 euro bucata. Chinezii se chinuie de ani buni sa le copieze si nu au reusit.

#49
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011
Am auzit ca si cei de la IBM urmeaza sa fie puternic sustinuti de stat. Nu stiu daca are legatura cu cipul lor pe 2 nm. https://newsroom.ibm...-Semiconductors

#50
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005

 macette, on 08 aprilie 2022 - 22:41, said:

Cum sa dureze 10 ani sa se construiasca in UE o fabrica de la zero cand cel mai mare producator de masini folosite la fabricarea chipurilor (4nm) este ASML din Olanda si acestea sunt folosite de cei mai mari producatori cum ar fi TMSC, Samsung, AMD etc.  - bine si costa catre 200.0000.000 euro bucata. Chinezii se chinuie de ani buni sa le copieze si nu au reusit.
Doar construcţia fundaţiei durează ani de zile, clădirea are o structură deosebit de rigidă, că nu are voie să vibreze sau să se mişte sub nicio formă.
Cât priveşte cipurile de uz general cum sunt microcontrollerele folosite în industrie, din cauza migrării spre procese tot mai dense de producţie liniile de fabricaţie pt. noduri mai mari gen 22, 40 sau 130nm au tot dispărut, ceea ce a redus capacitatea de a produce circuite integrate clasice. Un microcontroller de la Atmel (cumpăraţi de Microchip de ceva vreme) de ex. este fabricat pe 250nm şi nu poate fi adaptat la liniile mai fine gen 40nm pt. că trebuie să funcţioneze între 3 şi 5V, la tensiunile astea un cip de 22nm are pierderi prea mari prin izolaţie, chiar dacă rulează la frecvenţe relativ mici.

#51
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004

 RedDev, on 08 aprilie 2022 - 00:35, said:

Si de unde ingineri? Sau fac un curs de reconversie de 3 luni ca alea care te fac programator?

Ăia care au proiectat pentru Asia cred că sunt în majoritate din Europa şi S.U.A.

 Ramuran, on 08 aprilie 2022 - 22:16, said:

De aia nici nu produce ("Europa"), nu ca n-ar fi putut sa produca oricand. Nivelul actual de trai a fost atins in mare parte prin exploatarea resurselor (inclusiv forta de munca) a restului lumii, unde s-a si mutat grosul productiei de orice.
Romania nu mai produce ingrasaminte chimice (de ex.) pentru ca nu mai renteaza dpdv al costurilor, nu ca nu poate. Totul se reduce la costuri si rentabilitate, nu ca nu poate face practic oricine orice (cu unele exceptii in High-Tech).

Numai că politica asta e păguboasă şi periculoasă pe termen lung.
La noi se produc îngrăşăminte la Tg. Mureş, numai că preţurile mari la energie riscă să distrugă şi asta...

 macette, on 08 aprilie 2022 - 22:41, said:

Cum sa dureze 10 ani sa se construiasca in UE o fabrica de la zero cand cel mai mare producator de masini folosite la fabricarea chipurilor (4nm) este ASML din Olanda si acestea sunt folosite de cei mai mari producatori cum ar fi TMSC, Samsung, AMD etc.  - bine si costa catre 200.0000.000 euro bucata. Chinezii se chinuie de ani buni sa le copieze si nu au reusit.

200.000.000 (două sute milioane Euro) sau 2.000.000.000. (două miliarde) Eurp?

#52
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,923
  • Înscris: 24.11.2006

 djl, on 09 aprilie 2022 - 10:12, said:

Ăia care au proiectat pentru Asia cred că sunt în majoritate din Europa şi S.U.A.
Numai că politica asta e păguboasă şi periculoasă pe termen lung.
La noi se produc îngrăşăminte la Tg. Mureş, numai că preţurile mari la energie riscă să distrugă şi asta...
200.000.000 (două sute milioane Euro) sau 2.000.000.000. (două miliarde) Eurp?

Da, probabil ca da, dar ghici ce: ei au know-how-ul iar chinezii mana de lucru care este ieftina.
Periculoasa sau nu asta este globalizarea. Tu daca ai avea o afacere si ai fi nevoit sa revinzi produsul x de unde l-ai cumpara? Vrei sa sustii afacerile din tara y pentru ca produsul z este mai bun din punct de vedere calitativ? Ok, am inteles asta. Intrebarea este: cati clienti vei avea care sa cumpere produsul pe care tu vrei sa-l vinzi la pretul t? Foarte putini spre deloc, in felul asta vei da faliment sau vei face munca in folosul comunitatii. Pana la urma, tu, ca patron, pentru ce muncesti? Nu esti bun pentru afaceri djl, sincer iti spun. "Ca chinejii" produc de cati bani vrei sa le dai tu? Foarte adevarat, sunt multe produse de foarte buna calitate, nu neaparat al brand-urilor de renume, chinezesti 100% la 100%. Intamplator am avut de-a face cu ele si am ramas cu gura cascata.

Cifrele vehiculate sa stii ca-s mari, fac referire la "matritele" folosite la producerea respectivelor cipuri, n-am sa stau sa pun virgulele, punctele samd sa vad cat ar fi exact. Important e lucrul urmator: olandezii stiu cum sa le faca, altii nu prea. Depinzi sau nu de ei? Cam da!

Tot vad ca ziceai de IPRS Baneasa si alte foste fabrici din alte tari. S-au dus naibii dintr-un motiv simplu: nu s-au bagat bani in modernizare si cercetare. Asta-i raspunsul, chit ca ne convine sau nu. Daca nu te-ai prins inca lumea merge spre miniaturizare, cat de curand nu cred ca vei mai gasi componente discrete asa cum le cunoastem cu totii. Nu stiu ce inseamna cat de curand dar probabil ca nu va dura foarte mult. Daca vei avea curiozitatea sa desfaci un aparat de radio de 50 de lei vei fi surprins ce vei gasi in el, SMD-urile sunt la putere. Ce acum 30 de ani in urma ni se parea imposibil acum face parte din viata cotidiana. E doar un exemplu.

Dupa cum vezi in momentul de fata TV-urile cu tuburi au disparut, la fel se va intampla si cu alte produse pe care le cunoastem acum. Daca vor hotari sa le produca in continuare (nu neaparat TV-urile CRT) va exista o "nisa" formata din anumiti clienti, cantitatea va fi limitata iar pretul pe masura adica mare. Vrei un exemplu? Pentru amplificatorul meu hibrid pentru casti triodele 6j5 au costat acum ceva timp in urma 5$ 4 bucati. Din fericire n-a fost nevoie sa le schimb, inca functioneaza foarte bine cu cele venite din fabrica. Acum, pretul este cu totul altul, plus taxele de transport, plus faptul ca dolarul a "sarit" in aer, plus TVA-ul care trebuie platit indiferent de valoarea produsului, plus razboiul.
N-o sa zic ca nu merita, merita, dar pentru entuziasti ca sa spun asa, sau ma rog celor care le face placere sa asculte din cand in cand un alt sunet, cu avantaje si dezavantaje. La cati bani ar fi sa dai acum pe o jucarica de genul celei descrise de mine cu putina straduinta iti iei atat castile cat si respectivul amplificator pe circuite integrate.
Se compara ceea ce am scris mai sus cu Denon Heos 7 pe care-l am? Si da, si nu! Asta-i mult mai "destept", doar ca nu poti tine cafeaua calduta asa cum o tii pe alalat. Posted Image Glumesc!

Sa aducem putin aminte de o fabrica pe care ipotetic cineva s-ar hotari s-o construiasca in Romania. Problema cea mai mare este infrastructura, lipseste cu desavarsire, cantitatile de apa pentru o asemenea fabrica sunt impresionante, cantitatea de energie electrica, idem. De unde iei materia prima? Oameni pregatiti ai? Taxele si impozitele care sunt? Nu uita ca Romania e zona seismica, dar nu uita, am spus Romania. Daca in Japonia au asa ceva, fabrici de genul, nu neparat cipuri, ce vrei tu altceva din domeniul electronicii, la romani s-ar putea sa se trezeasca ca la primul cutremur mai serios fabrica sa pice. Eventual cand ar trebui sa dea in folosinta respectiva fabrica in Romania sa-si dea seama ca au doar jumatate din ea. De ce? Aici se fura! Ce am scris eu e doar un exemplu pur tehnic, nu zic neaparat ca ar fi obligatoriu sa se intample asa ceva.

Sa nu-ti inchipui ca vor olandezii cuiva secretul respectivelor "matrite", sunt baieti destepti si stiu ca facerea de bine e precum cea de mama.

Edited by un_el, 09 April 2022 - 17:09.


#53
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 djl, on 09 aprilie 2022 - 10:12, said:

200.000.000 (două sute milioane Euro) sau 2.000.000.000. (două miliarde) Eurp?

Milioane euro, nu miliarde.

Este vorba de ASML, nu fabrici.


Asta este masinaria ASML de 150-200 milioane euro.


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wI6nCmG-PpI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]







[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/iSVHp6CAyQ8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by MembruAnonim, 09 April 2022 - 17:57.


#54
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,391
  • Înscris: 08.04.2020
Ironia sortii in Romania avem salarii reale mai mici decat in China, puterea de cumparare e mai mica, chiar si daca produsele s-ar vinde fix la acelasi pret ca in China, dar se vand la pret cel putin dublu, prin urmare putem cumpara de trei ori sau mai putina marfa chinezeasaca decat cumpara un chinez.

Tragem de un telefon sau un laptop pana se strica, deoarece nu ne permitem, de multe ori luam SH.

Poate ca vestul europei traieste din copyright, nu e cazul nostru, ce putem noi produce sa ne asiguram traiul?
Si echipamentul electric obisnuit e mult mai scump la noi decat in China sau chiar si in State.

Probabil investitii pe pietele de capital intrenationale, asta ar fi o varianta, o practica toata lumea inclusiv chinezul de rand, din pacate nu avem structuri care sa ne sustina, de unul singur cu o aplicatie pe net sunt sanse mari sa o dai in bara, imobiliare? cui folosesc, nu toti se descurca sa le valorifice, nu toti i-si permit sa investeasca acolo unde chiar aduc profit.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate