Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

UE dorește sa devina producătoare de cipuri și semiconductori

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#19
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,113
  • Înscris: 04.02.2011
UE nu e în stare să aibe o politică coerentă în domeniul energiei. Clasa politică europeană este formată din activiști în timp ce în China majoritatea sunt ingineri.

Hint: situația la nivel politic seamănă în Europa cu cea din China din anii '60, știți ce a urmat. Nu mă refer la tipul de regim cât la tipul de idiot de la conducere.

Edited by benis, 08 April 2022 - 00:44.


#20
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
UE n a fost în stare să producă măști chirurgicale pentru că nu avea industrie orizontală care să i livreze materii prime.

Produce un rahat UE.
N are lanț de producție, trebuie să importe precursori ghici de unde, din China sau India.
Sau din Rusia, unde , btw, rubla a revenit la valorile pre invazie...

#21
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014

Quote

Quote

E criza mondiala de cipuri si tu intrebi de face cu ele? Posted Image
prost io... nu mi-am, dat seama
iei cipu si cip-ciripu si le arunci in porbagaj la avion langa roata de rezerva si gata
cipurile alea trebuie si ele montate pe niste PCBuri impreuna cu alte componente mai discrete sau mai putin discrete... ca sa poata fi folosite
sunt alte crize mai mondiale si mai importante

#22
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postdjl, on 07 aprilie 2022 - 21:50, said:

Păi când se produceau semiconductoare în ţările comuniste,
când se produceau semiconductoare în țările comuniste?
La IPRS abia se produceau ceva tranzistori și diode. Câteva integrate TTL, câteva analogice și cam atât.  
faza CMOS nu le-a ieșit, n-au fost în stare niciodată să aibă producție stabilă.

#23
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,141
  • Înscris: 19.05.2005

View Postapocalipsul, on 08 aprilie 2022 - 05:11, said:

prost io... nu mi-am, dat seama
iei cipu si cip-ciripu si le arunci in porbagaj la avion langa roata de rezerva si gata
cipurile alea trebuie si ele montate pe niste PCBuri impreuna cu alte componente mai discrete sau mai putin discrete... ca sa poata fi folosite
sunt alte crize mai mondiale si mai importante


Chiar nu te inteleg, Europa produce destule bunuri in care este nevoie de cipuri, asadar unde sa le bagi se gaseste, pe langa vaccin. Sa le pui pe PCB-uri, asta e partea simpla, plus ca deja se face in Europa, inclusiv la Timisoara era o "fabrica" de ansamblare.
Resurse naturale pentru cipuri sunt in Europa, in caz de nevoie poti sa importi, vezi ce trebuie ca nu este nevoie de cine stie ce.

Problema este cu masinile care produc cipuri, fabrica din Olanda, parca, nu face fata la comenzi, dar ce sa vezi, e tot in UE, oare poti sa prioritizezi livrarile pentru tarile prietene?

Intel deja a spus ca face fabrica, Samsung parca si ei, bani sunt, muncitori sunt, ca va fi mai scump, probabil, dar nu conteaza doar pretul.

#24
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018

View Postapocalipsul, on 08 aprilie 2022 - 05:11, said:

prost io... nu mi-am, dat seama
iei cipu si cip-ciripu si le arunci in porbagaj la avion langa roata de rezerva si gata
cipurile alea trebuie si ele montate pe niste PCBuri impreuna cu alte componente mai discrete sau mai putin discrete... ca sa poata fi folosite
sunt alte crize mai mondiale si mai importante

PCB-urile exista deja. In piata actuala nu gasesti componenete sa asamblezi proiecte deja existente, mature, care deobicei se livrau in serii mari. Nu e vorba de dezvoltari noi. Ai comenzi de la clienti pe care nu ai cum sa le onorezi pentru ca nu mai exista componentele pe care se baza produsul.

Am un chip de la NXP pe care acum 18 luni plateam 5eur. Acum nu se mai gaseste decat la speculanti si ultimul care mai are in stoc a cerut 300Eur bucata. Pentru fix chip-ul asta am comanda confirmata anul trecut in Iulie cu termen de livrare anul asta in Octombrie ( 60 de saptamani). Saptamana asta m-au informat ca nu o sa poata onora comanda la termen si ca se amana pentru luna Iulie 2023. Adica imi livreaza in 24 de luni de la confirmarea comenzii initiale.

In conditiile astea tu te intrebi ce o sa faca lumea cu chip-urile produse in UE :)) Sper ca iti dai seama cat de hilara e intrebarea ta pentru cei din domeniu. E ca si cum sapa unul  o fantana in desert langa un grup de oameni care mor de sete si tu vi si intrebi daca are ce sa faca cu apa.

#25
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
nu ma intreb si n-ati inteles
cipul singur nu rezolva problema
nu stau PCBurile rânjind la soare in faorica de automobile asteptand sa pice cipul
PCBul ala care exista, tot in china e facut...
cine e de vina ca au facut produse ca inglobeaza atata tehnologie?!?

Quote

Adica imi livreaza in 24 de luni de la confirmarea comenzii initiale.
pentru ca nu l-ai luat cand l-ai gasit cu 300€
sunt sigur ca daca avansezi o oferta de 600€/buc, gasesti

Quote

Europa produce destule bunuri in care este nevoie de cipuri
da-mi cateva exemple de bunuri produse in europa... nu mai zic cu componente produse in europa...
nu zic ca "lipsa cipurilor" nu-i o problema dar europa se confrunta cu altele mai mari si mai urgente... si mai vitale

Quote

Nu ai cum sa dai 300 pe un chip care valoreaza 5
piata libera se numeste... legea cererii si ofertei... nu dai? atunci astepti 2 ani... si speri
aia care le-au luat cu 300 probabil au considerat ca merita
vad ca toata lumea e de acord ca vor fi mai scumpe...
pai de aia s-a mutat productia in china... ca sa fie mai ieftin... cu prosduse mai scumpe nu faci concurenta pe piata

Edited by apocalipsul, 08 April 2022 - 08:53.


#26
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
Nu ai cum sa dai 300 pe un chip care valoreaza 5 asamblat pe o placa pe care o vinzi cu 150. Nu o mai cumpara nimeni.

PCB-urile stau gramada, stive stive. Fac chinezi de toate felurile si ti le trimit maine daca le platesti azi. Fac si bulgarii, fac si nemtii.

Ar fi decent din partea ta sa nu iti mai dai cu parerea atat timp cat argumentele tale se bazeaza pe zvonuri si nu neaparat pe experienta personala.

#27
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
ma intreb cati dintre cei ce au postat au o experienta personala cu cipuri?
nici argumentele tale bazate pe experienta nu mi se par mai breze...

#28
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
Fabrica aia daca se face o sa aiba productia contractata pe 5-10 ani in avans din secunda 2 in care isi deschide portile. O sa fie bataie pe ea. Daca ai fi in tema ti-ai da seama ca cererea e atat de mare acum incat intrebarea ta e lipsita de logica.

La remarca ta: da ce crezi ca stau PCB-urile in fabrici si astepta, raspunsul este da. Eu am PCB-uri in fabrica care asteapta componente care intarzie si intarzie. Se intampla frecvent ca dintr-o lista de 250 de repere sa lipseasca doar 2-3. Lucrul asta nu se intampla acum 24 de luni.

Daca nu intelegi necesitatea unor fabrici europene in contextul actual in care cererea de componenete depaseste cu mult oferta e foarte probabil ori sa te incapatanezi in ati pastra parerea indiferent de ce iti spun ceilalti ori sa iti lipseasca niste notiuni de baza despre cum functioneaza lucrurile.

#29
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
lucrurile functioneaza asa:
cererea artificiala e mare? preturile cresc
daca sunt asa profitabile de ce nu deschid chinezii inca 1000 de fabrici?, ca-si permit au know how, au tot ce trebuie
de ce nu face europa inca 1000 de fabrici in china? de ce sunt mai bune in europa? in conditiile in care produsele clar vor fi mai scumpe iar poluarea mai mare...
daca cipurile europene sunt mai scumpe, vor fi mai putin dezirabile... ca asa functioneaza piata, de aia s-a mutat productia globala in china, pentru costuri reduse si poluare
pentru PCBuri depinzi tot de china... asta am vrut sa spun
cererea dupa cate mi-ai spun nu-i chioar dornica sa intalneasca oferta... la o oferta de 300€/buc, cererea a mai scazut inteleg, nu?

#30
Chifteluta

Chifteluta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 03.02.2007

View Postovidiu21, on 07 aprilie 2022 - 21:20, said:

Si ce tari din europa au resurse naturale pentru cipuri ?

Planeta e plina de siliciu!

#31
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 02.09.2007

View Postapocalipsul, on 08 aprilie 2022 - 09:28, said:

lucrurile functioneaza asa:
cererea artificiala e mare? preturile cresc
daca sunt asa profitabile de ce nu deschid chinezii inca 1000 de fabrici?, ca-si permit au know how, au tot ce trebuie
de ce nu face europa inca 1000 de fabrici in china? de ce sunt mai bune in europa? in conditiile in care produsele clar vor fi mai scumpe iar poluarea mai mare...
daca cipurile europene sunt mai scumpe, vor fi mai putin dezirabile... ca asa functioneaza piata, de aia s-a mutat productia globala in china, pentru costuri reduse si poluare
pentru PCBuri depinzi tot de china... asta am vrut sa spun
cererea dupa cate mi-ai spun nu-i chioar dornica sa intalneasca oferta... la o oferta de 300€/buc, cererea a mai scazut inteleg, nu?

Bai, tu esti bivol. Incapatanat adica.

O fabrica d-aia costa intre 1-10 miliarde $ si dureaza 3-5 ani pana o faci, in conditiile in care ai tehnologia.

Tehnologia nu ti-o vinde nimeni ca e secret.

Firmele chinezesti au mai mult hau-hau decat know-how in domeniul asta. N-au tehnologia, d-aia balesc la Taiwan.
Un fab e ultra-mega automatizat deci costurile cu forta de munca sunt infime. D-asta n-or sa fie cu mult mai scumpe chip-urile europene decat alea din asia.

Alta chestie: masinile care fac waferele propriu-zise sunt facute de o companie olandeza ... si atat.
Vrei sa cumperi o masina d-aia te duci cu saru-mana la ei.

Edited by lyanna, 08 April 2022 - 11:06.


#32
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
bine atunci spune tu care esti bivol descăpățânat de ce a fost mutata productia iplanetara in china in primul rand
ia vezi... despre ce investitii e vorba
https://ec.europa.eu...il/ro/IP_22_729
https://www.automark...-de-105523.html
dar sa tii cont ca sunt doar propuneri
initiativa asta o crezi?
https://republica.ro...vrea-sa-reinvie
cam ce sanse reale ii acorzi? adica in aproape un an ce s-a miscat in aceasta directie?

Quote

costurile cu forta de munca sunt infime
ca fabricile alea sunt atat de inteligente incat se construiesc singure

Edited by apocalipsul, 08 April 2022 - 11:10.


#33
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,495
  • Înscris: 02.09.2006

View PostDaculScoril0, on 08 aprilie 2022 - 06:14, said:

când se produceau semiconductoare în țările comuniste?
La IPRS abia se produceau ceva tranzistori și diode. Câteva integrate TTL, câteva analogice și cam atât.  
faza CMOS nu le-a ieșit, n-au fost în stare niciodată să aibă producție stabilă.
draguta, si firmele alea bengoase si cu traditie tot asa au inceput! cu mai multa disciplina si cu stoparea furturilor masive, se putea avansa si la baneasa. in plus, erau oameni care stiau despre ce e vorba din practica, nu parelologi care le stiu pe toate!

View Postapocalipsul, on 08 aprilie 2022 - 08:38, said:

nu ma intreb si n-ati inteles
cipul singur nu rezolva problema
nu stau PCBurile rânjind la soare in faorica de automobile asteptand sa pice cipul
PCBul ala care exista, tot in china e facut...
cine e de vina ca au facut produse ca inglobeaza atata tehnologie?!?
......................
da, stau pcb-urile si asteapta integratele, chiar daca te miri tu ca ai mai aflat ceva nou astazi! dar iti place tie sa te faici de ris...
PCB-uri se produc in Europa intr-o veselie, inclusiv in Romania!

View Postapocalipsul, on 08 aprilie 2022 - 08:56, said:

ma intreb cati dintre cei ce au postat au o experienta personala cu cipuri?
nici argumentele tale bazate pe experienta nu mi se par mai breze...
probabil ca toti! doar nu posteaza nimeni la norma, numai ca sa se bage in seama si sa treaca de suta de mii de postari?
sau, da?

Edited by tytysor, 08 April 2022 - 11:38.


#34
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Posttytysor, on 08 aprilie 2022 - 11:33, said:

draguta, si firmele alea bengoase si cu traditie tot asa au inceput! cu mai multa disciplina si cu stoparea furturilor masive, se putea avansa si la baneasa. in plus, erau oameni care stiau despre ce e vorba din practica, nu parelologi care le stiu pe toate!
unii mi-au fost profesori. Sunt lămurit cât de ”multe știau din practică”

#35
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004

View PostDaculScoril0, on 08 aprilie 2022 - 06:14, said:

când se produceau semiconductoare în țările comuniste?
La IPRS abia se produceau ceva tranzistori și diode. Câteva integrate TTL, câteva analogice și cam atât.  
faza CMOS nu le-a ieșit, n-au fost în stare niciodată să aibă producție stabilă.

Tranzistoarele nu sunt cumva semiconductoare? Că doar nu o fi tuburi electronice.
În ţările comuniste mai erau U.R.S.S, R.D.G. Astea nu produceau mai multe chestii? Cine mai ţine minte TDA 2030 şi 2040 R.D.G., folosite inclusiv prin pick-upuri.
De distrus a fost distrusă industria de semiconductoare (inclusiv din alea simple) în toată Europa, că Asia e mai ieftină...
P.S. Dacă subiectul zice semiconductoare şi nu semiconductoare avansate, atunci îmi permit să zic şi despre tranzistori (aviz şi andreic). Şi parcă erau chipuri, nu cipuri. C.I.P. era Claculator pentru Instruire Personală.

#36
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 02.09.2007

View Postapocalipsul, on 08 aprilie 2022 - 11:08, said:

bine atunci spune tu care esti bivol descăpățânat de ce a fost mutata productia iplanetara in china in primul rand

Productia de chipuri NU SE FACE in China! China pe care o stii tu cu Mao, Xi, papuci de plastic e PRC. People's Republic of China.

Semiconductorii se fac in Taiwan care este Republic of China (aia democrati). Deci e Republic of China, nu e China/PRC (vezi mai sus).

China/ PRC importa mai multi semiconductori decat importa petrol sa faca papuci de guma.

China/PRC considera Taiwan-ul al  lor (acolo s-au refugiat aia care fugeau de Mao). La un moment dat pot profita de asta ca sa nu mai importe atatia semiconductori.
Taiwanezii au un plan de a distruge toate fabricile daca sunt atacati ca sa nu ajunga pe mana chinezilor/PRC.

Europenilor le e frica de faptul ca China/PRC va ataca Taiwan-ul si atunci productia mondiala o sa scada mai bine de jumate. Vor sa se puna la adapost de scenariul asta, de asta vor sa investeasca in fab-uri pe teritoriul lor.

PS: Era cat p-aci sa se-ntample scenariul asta, daca nu rezistau asa de bine ukrainienii si daca nu erau asa sanctiuni impuse Rusiei/Putin.

Edited by lyanna, 08 April 2022 - 12:33.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate