Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Argentina ofera rapid cetatenia prin naturalizare

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,332
  • Înscris: 05.09.2006

 victor29cr, on 06 aprilie 2022 - 21:43, said:

Pues, me voy de viaje.

Intrebarea este, teoretic, daca ai pasaport de Belgia, poti pleca din Romania sub acelasi pretext ca ucrainienii respectivi?

Departe rau Buenos Aires.

Asa si in Mexic iti poti lua cetatenia. Daca nu vrei sa stai la coada, cu $1,500 ti-l trimit baietii prin posta, dupa ce te inregistreaza in evidenta populatiei. Cu tot cu numele echivalat in limba lor. Juan Alejandro Juanito

Daca ai info relevante, te invit sa faci un topic despre obtinerea cetateniei in Mexic, daca spui ca procesul e comparabil ca timp si cost cu cel de obtinere a cetateniei argentiniene. Eu cred ca nu este. Asa, teoretic, poti obtine cetatenia oriunde- dar conditiile in care se poate realiza asta difera substantial...

#20
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
In Coreea de Nord se da cetatenie pe loc, fara bani. Sistem medical si invatamant moca. Fara taxe. Si nici religiosi nu sunt.

#21
EugenCernat

EugenCernat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 31.05.2016

 clorel_utnapishtim, on 06 aprilie 2022 - 21:42, said:

Cat despre filmul postat, crede-ma ca exista locuri foarte frumoase si in Madagascar, dar per total nu ai vrea sa ai treaba cu cetatenia in tara aia daca esti om normal.
Asta o crezi tu, care ai prins vremuri bune. Intr-o situatie extrema, si un pasaport din Vanuatu e bun, daca-ti poate salva viata.
Si nu e vorba doar de situatii de razboi. Daca tara ta este supusa unor restrictii de circulatie din partea altor tari sau datorita schimbarii radicale a situatiei politice interne, detinerea unui pasaport strain iti garanteaza libertatea de miscare. De asemenea, in cazul unor dezastre naturale sau prabusirii economiei locale, un pasaport strain iti deschide mai multe optiuni.
In trecut, au fost mai multe cazuri de avioane deturnate de catre teroristi arabi. Acestia cereau pasagerilor sa le arate pasapoartele, cautand cetateni israelieni. Cred ca-ti dai seama ce patea un cetatean evreu care nu avea si un pasaport strain la el...
Poate crezi ca exemplele de mai sus sunt pur teoretice sau nu ne privesc ca romani. Dar cati dintre noi ar fi crezut acum cateva luni ca vom avea un razboi atat de aproape...

#22
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Daca s-ar intampla ceva nasol si ai fugi in vestul Europei, crezi ca un pasaport din Vanuatu te-ar pune intr-o lumina mai buna decat unul romanesc?

#23
EugenCernat

EugenCernat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 31.05.2016
Daca se intampla ceva nasol s-ar putea sa nu mai poti iesi din tara, ca roman. In acest caz, pasaportul romanesc ar avea valoare zero. Cu pasaportul din Vanuatu, parasesti tara oricand vrei tu.

#24
Shade14

Shade14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,589
  • Înscris: 10.02.2007
Nu inteleg de ce ar merge cineva vreodata sa locuiasca in America de Sud (sau centrala).

#25
clorel_utnapishtim

clorel_utnapishtim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 05.09.2020

 sandu222, on 06 aprilie 2022 - 20:36, said:

Daca ai bani nu te plictisesti
Flash news: n-ai.

Partea proasta e ca nu te plictisesti nici daca n-ai bani: mai un jaf, mai un viol, mai o boala...


 Shade14, on 07 aprilie 2022 - 12:52, said:

Nu inteleg de ce ar merge cineva vreodata sa locuiasca in America de Sud (sau centrala).

Ei, sunt oameni care au vazut telenovele si cred ca viata din America Latina e romantica iar strazile sunt pline de femei ca Mari Mar. Realitatea e saracie crunta, boli, criminalitate cum nu vezi niciunde in Europa, iar femelele nu toate sunt actrite... pentru majoritatea mama lui Bercea Mondialul e o aproximatie buna, dar optimista.  De ce ar trai cineva din Europa acolo? Spre exemplu, de asta: https://www.digi24.r...la-bute-1897677

Edited by clorel_utnapishtim, 07 April 2022 - 16:18.


#26
EugenCernat

EugenCernat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 31.05.2016
https://www.profit.r...usilor-21009379

"

Argentina are unul dintre cele mai bune pașapoarte din lume și este printre cele mai ușor de obținut".


„Argentina are îngrijiri medicale excelente și este mult mai ieftin să ai un copil aici decât în ​​Rusia – a spus el pentru agenția „Telam” -. În ceea ce privește dezvoltarea, aici este mai bine și nu sunt multe țări în lume, care să fie atât de deschise către migranți”.



#27
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,529
  • Înscris: 13.09.2022

 clorel_utnapishtim, on 06 aprilie 2022 - 20:13, said:

Cu tot respectul, Romania e tara super fata de Argentina.  Si Macedonia ori Republica Moldova sunt mai tari decat Argentina.

Nici chiar asa. Republica Moldova nu, e mult mai praf ca Argentina

 clorel_utnapishtim, on 07 aprilie 2022 - 16:05, said:

Ei, sunt oameni care au vazut telenovele si cred ca viata din America Latina e romantica iar strazile sunt pline de femei ca Mari Mar. Realitatea e saracie crunta, boli, criminalitate cum nu vezi niciunde in Europa,

Majoritatea tarilor de acolo sunt praf intr-adevar, dar nu toate. Chile e parca pe primul loc, nici Argentina nu sta rau

Edited by danigoleman, 07 February 2023 - 18:06.


#28
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View PostEugenCernat, on 07 aprilie 2022 - 12:30, said:

Daca se intampla ceva nasol s-ar putea sa nu mai poti iesi din tara, ca roman. In acest caz, pasaportul romanesc ar avea valoare zero. Cu pasaportul din Vanuatu, parasesti tara oricand vrei tu.
Atâta timp cât ai și cetățenia romana, chiar dacă ai avea încă 200 de cetățenii,pe teritoriul României ai aceleași drepturi și obligații ca și când ai avea doar cetățenia romana.

#29
constantin2023

constantin2023

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 02.08.2023
Haideti sa o luam sistematic :)

Sunt roman dintr-un oras aflat la granita de Vest a Romaniei. Daca tot se vorbeste de pasapoarte si cetatenii, cea maghiara se obtine cel mai usor. Am luat si cetatenia maghiara de mai bine de zece ani. Sunt cetatean Argentinian de mai bine de 5 ani de zile. Am doua apartamente cumparate in Buenos Aires cumparate la pret de Timisoara, si de pe care scot o chirie mult mai mare decat ce as putea obtine in TM.

Argentina este o combinatie de Europa cu stilul sud-american foarte reusita. Buenos Aires este un fel de Paris al americii de sud.

In primul rand oamenii sunt mult mai calzi si primitori fata de jegul european care exista cam peste tot, si fobia fata de emigranti. Una este sa mergi la Buenos Aires noaptea la ora doua, si sa fie ambuteiaje pe marile bulevarde, si mii de oameni pe strada, una este sa fii la Paris unde dupa 9-10 seara este cam pustiu pe strazi. Oamenii stiu sa isi traiasca viata, si sunt fericiti, chiar si cu inflatie de 40 sau 60% pe an. Ei sunt deja obisnuiti cu asta si nu mai fac atata necaz din inflatia lor galopanta.

Si da, atunci cand a inceput razboiul in Ucraina le-am trimis o nota chiriasilor ca pot fi evacuati oricand daca voi hotara sa parasesc Romania din cauza razboiului. Am un prieten foarte bun cu care colaborez si m-a ajutat permanent si mi-a promis chiar ca ma pot muta in Tartagal, in nordul Argentinei si pot trai acolo linistit ocupandu-ma de agricultura, gradinarit, etc. Si nu doar ca mi-a promis dar sunt 110% sigur ca ar fi facut asta.

Legat de pisajele naturale, este un vis. Este de fapt o imensitate de tara, destul de goala. Are undeva la 40 milioane de locuitori, din care jumatate traieste in Buenos Aires si zona adiacenta. Lipseste infrastructura feroviara. Pentru a te deplasa intre marile orase ai nevoie de avion. Cele 20 de milioane de locuitori sunt practic raspanditi intr-un teritoriu cam cat zece Romanii.

Am avut discutii si la Ambasada Romaniei cu care am avut o colaborare foarte faina. De fapt in Argentina / Buenos Aires sunt cam 1000 de cetateni romani, din care 80-90% sunt femei. Se pare ca argentinienilor le plac mult romancele noastre. Sunt si foarte multi barbati veniti acolo care s-au casatorit cu alti barbati, caci ei se declara ca fiind tara cea mai gay-friendly din lume. Si da, au campionate de fotbal gay, si asa mai departe. Femeile argentinience din pacate sunt foarte posesive, si nu stiu daca mi-as dori vreo casatorie cu o femeie de pe acolo. Dupa o noapte in pat, deja se gandesc la casatorie si chestii serioase, mai ales cand te stiu ca esti dintr-o tara UE. Pe cat de bune la pat sunt, cam pe atat de posesive.

Eu am in plan sa ma mut inspre pensie pe acolo. Deja mi-s satul de Europa, cu razboaie, revolutii si emigranti, si sunt ferm convins ca peste vreo 20-25 de ani vor mai veni ceva "cataclisme" din astea la noi. Ceea ce ma sperie insa cel mai mult la noi in Europa este valul de emigranti asiatici care deja sunt peste tot. Mergeti cu autobuzul dimineata la ora 6-7 in Timisoara si veti vedea ca este plin de asiatici.

#30
constantin2023

constantin2023

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 02.08.2023
As mai putea scrie multte, dar cei care sunt interesati pot sa intrebe in continuare pe forum si le voi raspunde.
Posted Image Posted Image Posted Image

#31
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,332
  • Înscris: 05.09.2006
Poti sa ne spui cum ai obtinut cetatenia argentiniana, cat a durat procesul si daca ai stat acolo in tot acest timp?

#32
constantin2023

constantin2023

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 02.08.2023

View Postl_dan, on 03 august 2023 - 08:06, said:

Poti sa ne spui cum ai obtinut cetatenia argentiniana, cat a durat procesul si daca ai stat acolo in tot acest timp?

Am lucrat pentru o companie argentiniana din 2014. Birocratia la ei este muuult mai anevoioasa, si are doua viteze: foarte incet și pe loc. Pentru a iti fi virati banii ai nevoie de un cont bancar și de un card bineinteles. Pentru a iti face un amarat de cont bancar am pierdut aproape doua saptamani: acte de spatiu, chitanta de la locul respectiv unde locuiesti, chiar si o amarata de recomandare de la un loc de munca, cum ca vrei lucra pt compania respectiva, etc. Pana mi s-a facut contul bancar si cardul au durat aproape 5 saptamani, fara sa punem faptul ca am pe o recomandare, si au fost chiar telefoane de la Ambasada Romaniei.

Abia la sfarsitul lui 2016, inceputul lui 2017 mi-am depus actele de cetatenie. A durat si atunci vreo doua luni de zile sa tot aduc hartii, si iarasi hartii. Confirmarea de cetatenie am primit-o abia in ianurie 2019.

In toata perioada aceasta am locuit si lucrat in Argentina, dar am si plecat in Romania. La iesirile si intrarile din Argentina am utilizat insa pasaportul maghiar. Practic eu ca cetatean roman, nu am intrat iesit aproape deloc de pe teritoriul Argentinei.

#33
EugenCernat

EugenCernat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 31.05.2016

View Postconstantin2023, on 03 august 2023 - 01:50, said:

Sunt roman dintr-un oras aflat la granita de Vest a Romaniei. Daca tot se vorbeste de pasapoarte si cetatenii, cea maghiara se obtine cel mai usor. Am luat si cetatenia maghiara de mai bine de zece ani.

Salut, cum se obtine cetatenia maghiara, cat dureaza si ce presupune?

#34
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Redobandire/ naturalizare prin neamuri, daca ai bunicii/ stra bunicii nascuti in Ungaria (Mare), adica si in Transilvania.

Trebuie sa stii ceva maghiara, dar depinde de consulatul unde aplici. Cel mai greu e sa gasesti certificatele de nastere de inainte de 1918.

(era o optiune foarte populara in Transilvania, pentru ca se putea merge in US fara viza. Well, au facut romanii nasoale in US cu pasaport maghiar si nu se mai poate :lol: )

#35
echoshoworacle

echoshoworacle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,986
  • Înscris: 21.02.2022
Dacă se împute treaba și vin ăștia cu "Europa Națiunilor", Spania e mai aproape, poteca e bătătorită. Dacă se împute și mai rău... Argentina!
LE
La adolescenții și tinerii de acum mă gândesc...

 EugenCernat, on 05 august 2023 - 11:41, said:

Salut, cum se obtine cetatenia maghiara, cat dureaza si ce presupune?
O să ai și obligații, nu numai drepturi.

Edited by echoshoworacle, 01 February 2024 - 08:15.


#36
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

View PostLex404, on 06 august 2023 - 02:38, said:

Cel mai greu e sa gasesti certificatele de nastere de inainte de 1918.
Nu trebuiau alea, pt ca s-au preschimbat dupa Unire, apooi inca o data dupa instaurarea ilegala a RPR. Bunicii meu materni, nascuti in Imperiul Austro-Ungar aveau certificate de nastere cu RPR, emise in jur de 1950.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate