Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Sfatul privind siguranta in demolare

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008

View Postgavroche83, on 06 aprilie 2022 - 08:52, said:

Mai ai si alte placeri? Serios acuma, poti da o parere obiectiva la problema data, bine daca nu, de ce complici si mai mult situatia?
Tot o dai cu peretii de rezistenta...
Doar asa, ca si idee: cand intr-o diafragma de beton, grinda, stalp din beton sau placa trebuie sa fie chiar si gauri cu 10cm diametru, in zona gaurilor se armeaza diferit, si se intareste armatura, tocmai pentru a compensa acea zona unde structura e slabita.
Partea ca unii au dat gauri pentru usa in diafragme si au scapat...e una. Niciunul dintre noi nu te poate opri sa faci ce-ti taie capul, dar gandeste-te unde ti-ar placea sa fii in caz de cutremur: intr-un apartament cat de cat ok, sau in unul cu peretii facuti șvaițer?

#20
gavroche83

gavroche83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 17.03.2009

View PostHider141, on 06 aprilie 2022 - 09:29, said:

Doar asa, ca si idee: cand intr-o diafragma de beton, grinda, stalp din beton sau placa trebuie sa fie chiar si gauri cu 10cm diametru, in zona gaurilor se armeaza diferit, si se intareste armatura, tocmai pentru a compensa acea zona unde structura e slabita.
Partea ca unii au dat gauri pentru usa in diafragme si au scapat...e una. Niciunul dintre noi nu te poate opri sa faci ce-ti taie capul, dar gandeste-te unde ti-ar placea sa fii in caz de cutremur: intr-un apartament cat de cat ok, sau in unul cu peretii facuti șvaițer?

Iti dai seama ca am cerut o parere tocmai pentru ca imi pasa! Nu doar de mine, de tot!
La un moment dat, cred ca vreo 3-4 ani in urma am citit intamplator o discutie legata tocmai de acest subiect.
Intrase un tip, nu stiu daca avea sau nu studii in domeniu, care spunea ceva asemanator cu ce ai spus anterior legat de "armarea de compensare". Spunea ca se pot face calcule si se poate compensa un gol de 200 x 80cm cu stalpi din metal. Este posibil si asa ceva oare?
Nu mai gasesc topicul respectiv ...

Sunt super stresat cu asta, chiar as avea nevoie de sfaturi obiective. Merci

Edited by gavroche83, 06 April 2022 - 09:56.


#21
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

View Postgavroche83, on 06 aprilie 2022 - 08:52, said:

...care este diferenta (de grosime, compozitie...) intre diafragma si placa?
Dă o gaură în peretele despărțitor și ai să vezi din ce-i făcut.

Attached Files



#22
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Se pune grinda. Structuristul și arhitectul te îndrumă.
Și să o faci cu autorizație că amenzile sunt mari.


#23
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,033
  • Înscris: 09.08.2005

View Postgavroche83, on 06 aprilie 2022 - 08:52, said:

Stau la 2/4 ...
Taman bine să se bucure cei de la 3 și 4. Și tu cînd aceia vor ateriza la tine în apartament cu mobilă cu tot...

View Postapocalipsul, on 06 aprilie 2022 - 09:11, said:

legal nu-ti va da voie nimeni sa spargi in acel perete... d
Legal se face o expertiză care va spune în ce condiții se poate face ușa aia.

View Postgavroche83, on 06 aprilie 2022 - 09:54, said:

Intrase un tip, nu stiu daca avea sau nu studii in domeniu, care spunea ceva asemanator cu ce ai spus anterior legat de "armarea de compensare". Spunea ca se pot face calcule si se poate compensa un gol de 200 x 80cm cu stalpi din metal. Este posibil si asa ceva oare?
Este posibil (probabil era vorba de un cadru metalic) dar aia se referea strict la cazul concret de atunci. Nu se aplică oriunde, oricum. Fiecare clădire are problemele ei, stă într-un anume loc, într-o anume zonă seismică, pe un anume tip de sol, are o configurație a ei, are o vechime plus alți factori care se iau în calcul.
Și înainte să sară careva - da, și o "amărîtă de gaură" pentru ușă influențează. Dacă e diafragmă ușa aia va întrerupe armarea, lucru care va trebui compensat. Dacă se poate compensa. Dacă nu, asta e.
Pe scurt - cheamă un inginer de structuri și spune-i ce vrei. Va ști ce e de făcut.


Cît despre "nu reusesc sa obtin o parere serioasa si abilitata din partea unui om cu pregatire si cunostinte in domeniul construcțiilor (structurist sa ii spun pe nume)." - nu ai cum să o obții aici. Nu atît că e vorba de bani (care sînt normali, doar nu  vrei să lucreze gratis, nu?) cît din cauză că un om serios nu are cum să-ți zică nimic fără măcar să vadă locul și să știe cum e construit blocul.

#24
nick_blaster

nick_blaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 13.07.2006
Raspunsul (corect) pe care il vei primi aici: nu se poate.
Raspunsul pe care il vei primi de la o persoana autorizata, in urma unei expertize: nu se poate, dar va trebui sa platesti si cel putin 500 EUR.

#25
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,033
  • Înscris: 09.08.2005
Tot e mai ieftin decît dacă o face pe cont propriu și e prins. Atunci va plăti amenda și va fi pus să refacă structura chestie care va consta în expertiză, proiect, autorizare și șantier.

#26
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Stai asa ca nu cunosti raspunsul. Daca peretele nu este de rezistenta, pune grinda, nu vad motiv sa nu poata pune usa.
Subliniez usa.

#27
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
Eu am spart pereti de rezistenta, si am inlocuit cu o structura de grinzi metalice. Deci se poate.
In cazul meu a fost extindere a unei cladiri. Bineinteles ca am avut autorizatie, si un ditai proiect tehnic. Structuristul care a facut prima cladire a gandit si structura metalica.

#28
gavroche83

gavroche83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 17.03.2009
Va multumesc tuturor pentru comentariile lasate.
Am dat o gaura in perete cu un burghiu de 10, are 13-14 cm. Bucata care a cazut in capul burghiului pare tencuiala ceva, vreo 2 cm are.
Peretele respectiv este exact sub panoul cu sigurante (de la instalatia electrica). Am intrebat pe un vecin care sta in bloc dinainante sa fie terminat chiar, zicea ca acolo (peretele despartiror) este un semifabricat care era prevazut cu multe gauri in zona de capat (gauri pe care le si vad, trec cabluri prin ele).

#29
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,033
  • Înscris: 09.08.2005
Sună a prefabricat, adică a diafragmă, adică structură. Găurile sînt lăsate din turnare pentru a trece instalațiile fără să se întrebe muncitorul pe unde poate găuri.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate