Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Sfatul privind siguranta in demolare

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
gavroche83

gavroche83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 17.03.2009
Salutare!
Am o problema si nu reusesc sa obtin o parere serioasa si abilitata din partea unui om cu pregatire si cunostinte in domeniul construcțiilor (structurist sa ii spun pe nume).
Pe scurt, locuies intr-un apartament cu 2 camere din cadrul unul bloc cu 4 etaje, cu 4 apt pe nivel, bloc construit in 1987.

Toate apartamentele din bloc sunt la fel, cu 2 camere, dispuse pe palier cumva...in oglinda doua cate doua, daca ma intelegeti.

Acum 3 luni am avut ocazia sa pot cumpara apartamentul vecin, cu care am in comun peretele cu holul, respectiv baia.
Vreau sa fac un gol de usa intre ele, prin spatele usilor de acces in locuinta si vrea sa elimin prima debara, din ambele apartamente.

Prin peretele primei debara (valabil pt ambele apt) este o aerisire care nu functioneaza, probabil sunt vecin care au eliminat inainte.

Credeti ca cea ce as vrea sa fac reprezinta un pericol mare pentru siguranta constructiei in sine ?
Am intrebat la asiciatie, nu ai documente care arata modul cum a fost construit blocul.


Din pacate am motive obiective din cauza carora nu pot face actele specifice pemtru traba asta.

Atasez o schita cu cele 2 apt si zona unde as vrea eu acel gol de usa si respectiv, peretii debaraleleor pe care le-as elimina.

Attached Files



#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
iti trebuie autorizatie,e cel mai ok in caz ca se va trezi vreodata un vecin sa te reclame la inspectia de stat in constructii.Vezi sa nu fie perete de rezistenta.

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,314
  • Înscris: 01.12.2001
Peretele comun unde vrei sa faci ușa, din ce e?
Cei 2 mici pereți ai debaralelor nu-s de rezistenta, se pot demola fără probleme. Ușa e cu probleme.

#4
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
Attached File  IMG-20220405-WA0004.jpg   298.3K   43 downloads
sfatul unui structurist nu te scapa de procedurile legale
daca blocul e pe cadre de beton si pereti din BCA, poti elimina peretele
daca e din beton si placi prefabricate, nu-l poti elimina
practic nu se intampla nimic dar daca te prind astia te inchid

#5
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
Fara pansele de structura nu poti primi informatii concrete.
Primul pas pentru tine este sa faci un releveu, adica sa dai tencuiala jos in zona respectiva.
Apoi cauti un structurist-faci proiect, apoi ceri autorizatie, si abia apoi faci treaba.

#6
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004

View Postgavroche83, on 05 aprilie 2022 - 21:32, said:

Din pacate am motive obiective din cauza carora nu pot face actele specifice pemtru traba asta.
ptr ca nimeni nu se risca sa iti dea o autorizatie sa demolezi peretii de rezistenta.

ce imi plac mie astia care nu au bani sa isi cumpere o casa, dar mai cumpara un apartament langa si se gandesc sa isi traga vila in bloc spargand peretii de rezistenta.
dar nu se gandesc ca la primul cutrremur vor ajunge de la et 6 la parter in cateva secunde.

Edited by rex, 05 April 2022 - 23:41.


#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
vezi ca pe proiect trebuie semnatura asociatiei de locatari,ca este de acord. Fara ea nu poti obtine autorizatia ;)

#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,314
  • Înscris: 01.12.2001
Apocalipsul
Nu poate muta peretele spre exterior că acolo e casa scării și nu mai pot urca vecinii mai sus de el.

#9
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
nu de mutat era vorba, mai face un perete, mai pune o usa
doar daca configuratia permite desigur

#10
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,971
  • Înscris: 08.06.2005
Acest model de apartamente sunt si in  zona Aviatiei-Baneasa in Bucuresti.

Blocurile sunt construite din placi prefabricate. Acum nu stiu daca acolo puneau o placa intre apartamente sau o diafragma de beton. Este usor de aflat fizic la fata locului.

In ambele cazuri nu cred ca te lasa nimeni sa tai o usa prin ele.

Edited by mircea812, 06 April 2022 - 07:19.


#11
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
nu cred ca intentia a fost sa ceara voie cuiva...

#12
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006

View Postapocalipsul, on 06 aprilie 2022 - 06:33, said:

nu de mutat era vorba, mai face un perete, mai pune o usa
doar daca configuratia permite desigur

Ideea este de luat in seama.
Eu am vazut asa ceva.

#13
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,856
  • Înscris: 06.01.2008

View Postadisz, on 06 aprilie 2022 - 07:31, said:

Eu am vazut asa ceva.
Da, prin Suceava e plin de asemenea apartamente. Unesc 2 sau chiar 3 apartamente printr-un windfang facut in holul de circulatie al blocului.

Edited by Hider141, 06 April 2022 - 08:25.


#14
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
A luat foc un bloc in sector la Piedone, un bloc care se izola pe exterior. A fost Piedone acolo si suna la usa si intra intra intr-un hol de unde erau 2 usi.
Deci cineva a facut o afacere si din treburile astea.

Am locuit la bloc si peretele comun cu vecinul era de BCA se auzea tot prin el, ne gandeam ca acolo putem pune usa.
Ce ai de facut este sa te duci la un arhitect, structurist, ala iti gaseste o solutie. Daca vrei usa. Daca vrei daramat perete nu cred ca se incurca careva.

La bloc aveam un vecin care a daramat un perete, am aflat cand s-a spart sau infundat o conducta. Asta sa iti dai seama cam ce se gaseste in apartamentele astea. In timp ce scriu mesajul asta imi dau seama ca nu s-a gandit careva sa-l intrebe daca are autorizatie.
In mod ciudat te gandesti la casa sa ai autorizatie la tot, la bloc lasa ca mai merge o usa, lasa ca peretele ala este de BCA etc...

Edited by -ARA-, 06 April 2022 - 08:33.


#15
gavroche83

gavroche83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 17.03.2009

View Postrex, on 05 aprilie 2022 - 23:39, said:

ptr ca nimeni nu se risca sa iti dea o autorizatie sa demolezi peretii de rezistenta.
Pai stii tu sigur ca este "de rezistenta" acel perete?

ce imi plac mie astia care nu au bani sa isi cumpere o casa, dar mai cumpara un apartament langa si se gandesc sa isi traga vila in bloc spargand peretii de rezistenta.
dar nu se gandesc ca la primul cutrremur vor ajunge de la et 6 la parter in cateva secunde.
Mai ai si alte placeri? Serios acuma, poti da o parere obiectiva la problema data, bine daca nu, de ce complici si mai mult situatia?
Tot o dai cu peretii de rezistenta...
Stau la 2/4 ...

View Postmircea812, on 06 aprilie 2022 - 07:18, said:

Acest model de apartamente sunt si in  zona Aviatiei-Baneasa in Bucuresti.

Blocurile sunt construite din placi prefabricate. Acum nu stiu daca acolo puneau o placa intre apartamente sau o diafragma de beton. Este usor de aflat fizic la fata locului.

In ambele cazuri nu cred ca te lasa nimeni sa tai o usa prin ele.

Mircea, care este diferenta (de grosime, compozitie...) intre diafragma si placa?
Merci

#16
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
dupa cum arata planul ala in care nu se vede niciun stalp, cel mai probabil blocul e din panouri prefabricate
la blocurile din panouri prefabricate, toti peretii sunt portanti, toti peretii sunt de rezistenta, baile sunt monolit, etc
legal nu-ti va da voie nimeni sa spargi in acel perete... daca stateai macar la 3 sau 4 nu cred ca ai fi avut emotii sa tai un gol de usa in peretele ala, oricum mai ramane ceva deasupra usii
diafragma e verticala, placa orizontala
placile sunt foarte subtiri 8-10cm

#17
sergiu_psc

sergiu_psc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 08.01.2008

View Postgavroche83, on 06 aprilie 2022 - 08:52, said:

Mircea, care este diferenta (de grosime, compozitie...) intre diafragma si placa?
Merci
Nu are nicio importanță diferența dintre ele, ambele sunt de rezistență și nu se umblă sub nicio formă la ele.

#18
gavroche83

gavroche83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 17.03.2009

View Postapocalipsul, on 06 aprilie 2022 - 09:11, said:

dupa cum arata planul ala in care nu se vede niciun stalp, cel mai probabil blocul e din panouri prefabricate
la blocurile din panouri prefabricate, toti peretii sunt portanti, toti peretii sunt de rezistenta, baile sunt monolit, etc
legal nu-ti va da voie nimeni sa spargi in acel perete... daca stateai macar la 3 sau 4 nu cred ca ai fi avut emotii sa tai un gol de usa in peretele ala, oricum mai ramane ceva deasupra usii
diafragma e verticala, placa orizontala
placile sunt foarte subtiri 8-10cm
Multumesc frumos pentru informatii!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate