Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

De la diesel la hibrida - pt consum

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
526 replies to this topic

#1
justice22

justice22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 12.05.2012
Salut! am un Focus 1.5 diesel 2016, merge foarte bine si ma gandeam sa iau ceva hibrida SH, in special pt consum. Merg mai mult drumuri mai lungi insa nu prea mai renteaza acum cu scumpirea motorinei.
Ma uitam la o Kia Niro hibrid. Are cineva sa ne impartaseasca ceva experiente?

#2
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
pentru consum exista GPL
hibrida cu GPL e tha shit
pe drumuri lungi nu prea ai sanse sa scoti consum mai mic cu hibrid benzina decat cu dizel
hai sa vedem, cat iti consuma acum dizelul la drumuri lungi si cu ce viteza mergi?

Edited by apocalipsul, 05 April 2022 - 10:32.


#3
corsa

corsa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 24.05.2007
Cu un 1,3 cdti sau 1,9 tdi,etc scoti un consum comparabil cu GPL.

#4
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,815
  • Înscris: 22.02.2014
Benzina si GPL,si scoti la1/2 consum.

#5
kato1

kato1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,787
  • Înscris: 05.07.2007
consum sau cost?

#6
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,332
  • Înscris: 24.09.2017
hibrida e pentru oras man. la drum lung o hibrida chiar o sa consume mai mult, fata de dieselul tau cu 2l as zice. ca motoarele au alt ciclu(atkinson) si ai si greutatea bateriilor.

eu cand mi-am luat masina, care sper sa vina intr-o luna, am luat benzina. fiindca ziceam eu ca pretul gpl-ului oricum era mare si credeam ca o sa creasca. nu am luat in calcul ca diliamache vrea razboi, dar tot nu regret, ca eu merg la drumuri lungi si e ok. deci da... gpl e cel mai ieftin acum.

google man, google. astea-s chestii banale care se rezolva in 5 minute de citit si vazut un video.

Edited by bobitad, 05 April 2022 - 11:05.


#7
justice22

justice22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 12.05.2012
cost clar. gpl am avut nu mai vreau. acum e 4 lei gpl nu mai iesi ieftin. am vazut ca aceasta Kia are un consum mediu de 4-4.5
Eu am pe 1.5 diesel 5.5 consum, viteza legala. plus ca e benzina aspirat si e motor simplu si ieftin de interinut

Edited by justice22, 05 April 2022 - 11:03.


#8
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Hibrida e buna pentru oras intrucat elimina consumul de carburant cu incarcarea bateriilor la drum lung.

Daca nu te deranjeaza, ramai pe diesel sau ia o hibrida (sau benzinara) si ii pui GPL.

Momentan,
  • 1L de GPL=4.00 lei (plus sau minus, dar cam asta e media)
  • 1L de benzina= 7.90-8.00 lei
  • 1L de motorina=8.30 -8.40 lei
Fa singur calculele. Consider ca hibrid in combinatie cu GPL ar fi cea mai buna varianta (in special daca bateriile ar mai tine).

PS: ce te deranjeaza la GPL? Costul reviziei este cam jumatate fata de benzina.

#9
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
La drum lung (peste 50km) nu faci nicio economie cu hibrida. Greutatea mare crește consumul de benzină când rămâi fără energie în baterie, iar reîncărcaea ei în mers costă mai mult decât încărcarea la priză.

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
N-are sens sa iei hibrida doar "pentru consum", mai ales daca-i vorba despre drum lung. Pastreaza linistit dieselul si nu te incurca cu-o gloaba aspirata si cu cvt...

#11
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,214
  • Înscris: 22.04.2005
Nu vreau sa fiu rau dar asta este cel mai tampit topic pe care l-am vazut in ultima perioada legat de consumul autoturismelor.
Initiatorul parcurge drumuri lungi cu masina actuala, un diesel care consuma 5,5% si se gandeste sa inlocuiasca masina cu una hibrid dar tot pentru drumuri lungi pentru ca a auzit ca ar consuma 4,5%. Ma scuzati dat tampenie mai mare nu am auzit; Initiator, daca dai un search pe google o sa gasesti sute de review-uri despre consumul real al autoturismelor cu toate motorizarile disponibile pe piata.

#12
icename

icename

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 12.02.2005
In cat timp amortizezi costul unei masini noi (pentru tine) cu diferenta de consum?

#13
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

 Pololica, on 05 aprilie 2022 - 11:05, said:

Hibrida e buna pentru oras intrucat elimina consumul de carburant cu incarcarea bateriilor la drum lung.

Daca nu te deranjeaza, ramai pe diesel sau ia o hibrida (sau benzinara) si ii pui GPL.

Momentan,
  • 1L de GPL=4.00 lei (plus sau minus, dar cam asta e media)
  • 1L de benzina= 7.90-8.00 lei
  • 1L de motorina=8.30 -8.40 lei
Fa singur calculele. Consider ca hibrid in combinatie cu GPL ar fi cea mai buna varianta (in special daca bateriile ar mai tine).

PS: ce te deranjeaza la GPL? Costul reviziei este cam jumatate fata de benzina.


Ce calcule sa faca ? ce putere calorica are 1 l de gpl si comparat cu motorina sau benzina ? Ai nevoie de 2 l gpl pt echivalent in motorina

#14
kato1

kato1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,787
  • Înscris: 05.07.2007
de aia  trebuie vorbit de costuri de exploatare

#15
justice22

justice22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 12.05.2012
www.distanta.com
~130km gpl 60 lei consum de 11 cu 4 lei litru
~130km motorina 63 lei consum 5.5 cu 8.5 lei litrul - atat e acum.

Deci nu merita sa mai investesti intr-o instatlatie de gpl + ca ai inca o revizie in plus, timp pierdut si posibile probleme in timp - am avut nu mai vreau.

Eu am vazut multe pareri bune despre Niro. https://www.kia.ro/k...ra-realimentare
Plus ca si dieselul trebuie sa il schimb la un moment dat pt ceva mai nou. Eu vreau ceva SH nu nou.Nu costa asa mult bateriile pt ca nu sunt de capacitate mare. E vorba de non-plugin hybrid. Acest Kia are cutie automata cu dublu ambreiaj deci nu e CVT

Edited by justice22, 05 April 2022 - 12:40.


#16
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,960
  • Înscris: 06.09.2008
Masina e din 2016 nu 2006, hai ca nu e veche.

Dpmdv as mai merge cu ea 2-3-4 ani si vezi atunci, probabil si hibridele devin mai eficiente, la baterii ma refer.

Edited by sirgoofy, 05 April 2022 - 12:40.


#17
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,222
  • Înscris: 02.06.2021

 justice22, on 05 aprilie 2022 - 12:31, said:

www.distanta.com
~130km gpl 60 lei consum de 11 cu 4 lei litru
~130km motorina 63 lei consum 5.5 cu 8.5 lei litrul - atat e acum.

Deci nu merita sa mai investesti intr-o instatlatie de gpl + ca ai inca o revizie in plus, timp pierdut si posibile probleme in timp - am avut nu mai vreau.

Eu am vazut multe pareri bune despre Niro. https://www.kia.ro/k...ra-realimentare
Plus ca si dieselul trebuie sa il schimb la un moment dat pt ceva mai nou. Eu vreau ceva SH nu nou.Nu costa asa mult bateriile pt ca nu sunt de capacitate mare. E vorba de non-plugin hybrid. Acest Kia are cutie automata cu dublu ambreiaj deci nu e CVT

Exceptand o revizie extra si posibile probleme, dar problemele apar dupa ce ai facut minim 150.000 km si ti.ai scos de mult timp banii de reparatie, nu stiunce motoare ai comparat de una diesel consuma 5.5 si pe benzina ia 11. Cand dieselul ia 5.5, pe benzina ai consum maxim 8, iar daca vb de viteza legala 90 km/h, atunci mai scade consumul la benzina. La luxosul meu Logan :), la 90 km/h am consum de maxim 5.5 si ia 9 la 130 km/h. Eu n.as da gpl.ul pe nimic la momentul actual si urmeaza sa mai trec inca una pe gaz. La diferenta actuala, scot instalatia in maxim 10.000 km, aprox 6-7 luni.

#18
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,490
  • Înscris: 13.11.2011

 justice22, on 05 aprilie 2022 - 11:02, said:

Eu am pe 1.5 diesel 5.5 consum, viteza legala
Stai că îmi dă cu virgulă.. motorizarea de 1.6 tdci/hdi o am pe o Mazda 3 din 2008 si scot extraurban consumuri reale la pompă de aprox 4.5 % mers legal pe DN-uri .
Mașina 1335 kg la gol, anvelope de 16 inch,vitezele schimb la 2500 iar in mers nu o țin sub 1800-2000 turații.
Am reușit "performanța" de a scoate și 5.5 extraurban ,dar cu 500 kg greutate pe mașină (pasageri+ saci de grâu)în portbagaj pe un traseu de 350 km care traversa si zone de munte,era si de urcat.
Nu pot sa cred că un motor generație mai nouă ,cu 11 ani mai "tânăr" consumă cu 1 litru în plus.... înseamnă că stilul tău de conducere e unul aiurea, mă scuzi.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate