Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Usa de exterior pentru o casa.

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Epidaurus

Epidaurus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 13.02.2014
Salut, mă interesează o ușă de exterior la o casa care să aibă o protecție termică cat mai buna. Nu știu ce sa aleg intre PVC, PVC cu protecție aluminiu, lemn stratificat cu aluminiu sau ușă din aluminiu. Dimensiunea ușa I2100mm /l1400mm. Cum lățimea de 1400mm este mare as vrea să aibă și o parte fixa iar ușa sa fie de 900/1000mm. Buget undeva la 5000 de lei. Daca este și mai ieftina nu mă supăr.😁

Mulțumesc

Edited by Epidaurus, 05 April 2022 - 08:21.


#2
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
Fa un hol de trecere catre restul casei si apoi pune orice usa exterioara. Fara hol, cand deschizi usa de afara o sa degere picioarele celor care stau la televizor in living.

#3
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,495
  • Înscris: 16.03.2007
la banii aia nu cred ca gasesti mare lucru..

#4
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
usa termopan + o mica veranda din termopan

#5
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,473
  • Înscris: 06.01.2014

 aeon, on 05 aprilie 2022 - 08:39, said:

Fa un hol de trecere catre restul casei si apoi pune orice usa exterioara. Fara hol, cand deschizi usa de afara o sa degere picioarele celor care stau la televizor in living.

Vorbesti in cunostinta de cauza sau din povesti povestite in livingul de dupa hol ? Ca eu am asa, adica n-am hol. Si nu mi-a degerat nimic nici de "geru' bobotezei" sau alte evenimente cand am primit pe cineva la mine.

 laffin, on 05 aprilie 2022 - 09:00, said:

la banii aia nu cred ca gasesti mare lucru..
la banii aia nu cred ca gasesti mare lucru.   o astfel de usa.

#6
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008

 laffin, on 05 aprilie 2022 - 09:00, said:

la banii aia nu cred ca gasesti mare lucru..
Nu mai sunt in tema cu preturile la usi dar sa spui ca 1000e nu ajung pentru o amarata de usa......De-aia ne ducem incet de rapa!

#7
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 05.03.2020

 Epidaurus, on 05 aprilie 2022 - 08:21, said:

Salut, mă interesează o ușă de exterior la o casa care să aibă o protecție termică cat mai buna. Nu știu ce sa aleg intre PVC, PVC cu protecție aluminiu, lemn stratificat cu aluminiu sau ușă din aluminiu. Dimensiunea ușa I2100mm /l1400mm. Cum lățimea de 1400mm este mare as vrea să aibă și o parte fixa iar ușa sa fie de 900/1000mm. Buget undeva la 5000 de lei. Daca este și mai ieftina nu mă supăr.😁

Mulțumesc
ce culoare,?ce fel de ușa? Unde se deschide? Broasca automată sau cu ridicare din miner?ce tip de sticla? Ce tip de profil(rezidențial sau intermediar)?Ce fel de balamale (aplicate sau cilindrice)?prag aluminiu cu bariera termica sau cadru închis?,după ce răspunzi la întrebările astea se poate vedea daca te incadrezi in 1000 euro sau 2000 🤔

#8
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,495
  • Înscris: 16.03.2007

 george_eu25, on 05 aprilie 2022 - 14:18, said:

Nu mai sunt in tema cu preturile la usi dar sa spui ca 1000e nu ajung pentru o amarata de usa......De-aia ne ducem incet de rapa!

cand ma uitam eu dupa usa de exterior la casa, aceiasi dimensiune ca a lui, acum 2 ani, ma simteam ultimul sarak cu 10.000 lei.
tinand cont in ce hal s-au dus preturile la toate in ultimul timp, cu 5000 lei nu o sa gaseasca probabil decat ceva pvc turcesc.

Edited by laffin, 05 April 2022 - 15:47.


#9
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 23.09.2005

 cristobob, on 05 aprilie 2022 - 12:49, said:

Vorbesti in cunostinta de cauza sau din povesti povestite in livingul de dupa hol ? Ca eu am asa, adica n-am hol. Si nu mi-a degerat nimic nici de "geru' bobotezei" sau alte evenimente cand am primit pe cineva la mine.

Se numeste windfang.
E nasol daca nu ai o separatie in doua trepte intre spatiul de locuit si exterior. Te ajuta ca sa nu iti intre aerul foarte rece de afara in toata casa cand deschizi usa si sa arunci pe usa tot gazul folosit la incalzire.
Nu trebuie mare si poti sa il faci si util ca si cuier, locul unde te descalti si te dezbraci de geaca.
Si da am fost la case care nu asa ceva iar iarna este nasol cand se deschide usa de la intrare direct in living.

#10
Epidaurus

Epidaurus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 13.02.2014

 Timplarualin, on 05 aprilie 2022 - 15:16, said:

ce culoare,?ce fel de ușa? Unde se deschide? Broasca automată sau cu ridicare din miner?ce tip de sticla? Ce tip de profil(rezidențial sau intermediar)?Ce fel de balamale (aplicate sau cilindrice)?prag aluminiu cu bariera termica sau cadru închis?,după ce răspunzi la întrebările astea se poate vedea daca te incadrezi in 1000 euro sau 2000 🤔

Dacă știam toate aceste date de sus fi sigur că nu mai aveam nevoie de sfaturi.

#11
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 12.04.2008
Eu pot sa-ti spun doar atat: Sa nu fie usa metalica (aluminiu), pentru ca transmite caldura cu debit mare (iarna de la interior spre exterior, vara de la exterior spre interior).

Usa din plastic are in interior o intaritura metalica (pentru rigiditate mecanica), dar are si compartimente cu aer care asigura izolarea termica.

Probabil, doresti sa aiba si sticla; ar fi bine sa aiba trei foi de sticla, tot pentru o izolare termica buna, sa nu faca, iarna, condens prea mult.

Restul, balamale, clanta si celelalte nu sunt probleme deosebite - la bloc trantesc toti si trag de usa de la scara, este din termopan si vad ca rezista de peste 10 ani fara reparatii capitale. La tine, acasa, este alta situatie, ai mila de ce-i mal tau.
Spor la treaba!

#12
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Daca vrei usa alba, fara model deosebit te poti incadra in 5000 de lei si poti obtine o usa buna si eficienta termic cu profile pvc. Daca prin “parte fixa” intelegi vitrina fixa care nu se deschide niciodata, atunci ramai si cu bani. Teoretic si cu o usa colorata te poti incadra in 5000 de lei la pvc depinde de model si daca partea fixa inseamna parte fixa, adica nu se poate deschide.

La pvc placat, lemn placat sau nu si aluminiu sa nu te gandesti cu un astfel de buget.

#13
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
Este o isterie cu preturi de mii de eur pentru o prapadita de usa, figuri peste figuri  ca nu ajung 5000 lei Posted Image .
Cu un hol de 2-3 mp si acoperis deasupra ei poti pune orice usa de apartament, din cele la pana in 800 lei daca vrei de la brico. Va rugini clanta si broasca dar daca le schimbi odata la cativa ani e suficient. Sau pui unele serioase de inox. Am vazut si am probat, rezista zeci de ani,. La fel si o usa de termopan pvc, rezista foarte bine si e ieftina.
Ideea este sa nu bata soarele/vantul/ploaia direct pe ea si in interior sa ai o zona tampon (hol). Apoi poti pune practic orice placa ca si usa.

Dar daca vrei usa anti-"berbec", e mai complicat, oricum hotii nu vin cu picamerul sa sparga usi.. Mie mi-au deschis usa mottura care a costat peste 1200 eur in urma cu 15 ani in mai putin de 3 minute, cu o singura gaura facuta cu un burghiu in ea. O alta la fel de "potenta", arata ca usa de seif, a durat cateva zeci de secunde sa fie deschisa.. eram de fata.

#14
emp123

emp123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 08.06.2015

 Epidaurus, on 05 aprilie 2022 - 08:21, said:

Salut, mă interesează o ușă de exterior la o casa care să aibă o protecție termică cat mai buna. Nu știu ce sa aleg intre PVC, PVC cu protecție aluminiu, lemn stratificat cu aluminiu sau ușă din aluminiu. Dimensiunea ușa I2100mm /l1400mm. Cum lățimea de 1400mm este mare as vrea să aibă și o parte fixa iar ușa sa fie de 900/1000mm. Buget undeva la 5000 de lei. Daca este și mai ieftina nu mă supăr.��

Mulțumesc

Am primit eu o oferta pentru o usa de exterior, mai mica decat a ta. Profil mediocru, feronerie trurceasca.
Daca vrei ceva ieftin te incadrezi in buget.

Attached Files


Edited by emp123, 07 April 2022 - 11:04.


#15
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

 aeon, on 07 aprilie 2022 - 09:19, said:

Apoi poti pune practic orice placa ca si usa.

Sfaturile tale nu urmaresc cerintele initiatorului, “protectie termica cat mai buna” ar fi una. Usile de apartament au o “protectie termica” foarte slaba spre deloc. Functionalitatea lor poate pune probleme mari din primul an de zile, chiar daca sunt protejate de razele soarelui si de ploaia directa (oricum protectia usii este o regula pentru orice usa, ca e de cateva sute sau mii de euro). Fiind expuse complet la exterior (usile de apartament), pe toate piesele se produce condens care ingheata. Ele vor rugini, garniturile se vor degrada si in afara de o placa pe care o tragi mai usor sau mai greu dupa tine nu vei avea. Cel mult vei avea o placa foarte rece pe care ori ca pui mana la exterior ori la interior, temperatura ei va fi aproape la fel.

Asta nu inseamn insa sa ai o usa, daca vorbim despre o placa ieftina atunci se poate pune o “usa” hand made, o placa de osb cu niste leaturi, doua belciuge si un lacat, un zavor la interior si aia e, oricum ca izolatie cred ca iese mai buna decat la o usa de apartament. Cu inca niste leaturi, bait si lac,poti sa o faci sa arate bine, nu ca o usa dar bine.

Apropo de zona tampon, este intradevar indicata la orice usa, acea zona banuiesc ca trebuie si ea delimitata si incalzita/racita fata de zona de locuit, fiind un spatiu prin care se circula banuiesc ca tot usa iar zice si acolo. Initiatorul nu a zis ca vrea sa-si faca zona tampon, poate nu are loc, poate nu are bani si nici nu a zis ca vrea doua usi. Mie oricum costurile cu zona tampon, acoperisul si doua usi oricat de ieftine ar fi, mi se par mult mai mari decat 5000 de lei.
Oricum la 1400x2100 nu cred sa gasesti usa in brico la 800 lei, asta ar fi al doilea lucru ne luat in considerare, dimensiunile.

Altfel, usile cu profile pvc nu sunt ieftine, usi de intrare in casa nu exista ieftine, asta daca vorbim despre usi de intrare in casa care sa arate si sa functioneze ca niste usi. La gol de 1400x 2100 daca se vor si cu doua deschideri si colorate si cu model interesant, nu mai zic sa izoleze cat mai bine, usile bune cu profile pvc cam de pe la 5000 de lei incep.

Intamplare reala, un client cere oferta pentru usa, color, un canat, model simplu, cred ca in jur de 2000 lei sub, la vremea respectiva (cea mai ieftina usa a mea), mai ca nu m-a scuipat. A mers in dede si-a luat ceva cu intre 6-800 de apartament, a platit montaj si pregatirea golului inc 150-200. La un an a schimbat usa cu una tot din dede, de data aceasta nu de apartament, cica de exterior, 1200-1400 lei, platit doar montaj 150-200 lei. La un an se intoarce la mine sa-i fac oferta din nou, imi parea cunoscut, nu zic nimic, preturile mai crescusera (nu ca acum, dar usa devenise undeva intre 2000 si 2500). Platit avans, mers la masurat, apoi la montaj povestile. Asta e, a cheltuit o gramada de bani si si-a luat cea mai ieftina usa de la mine.

Edited by Dorel-Jefuitorul, 07 April 2022 - 11:57.


#16
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,473
  • Înscris: 06.01.2014

 aeon, on 07 aprilie 2022 - 09:19, said:

Este o isterie cu preturi de mii de eur pentru o prapadita de usa, figuri peste figuri  ....

Ai dreptate , doar ca , atunci cand iti faci o casa, o faci sa-ti fgie drag sa te intorci la ea. Gandeste-te, daca esti barbat, ce preferi cand ajungi acasa, sa te intampine o "bunoaca" (ATENTIE, aia,te costa mai mult decat o usa scumpa), sau cineva/ceva ...naspa .

#17
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Vorba aia, daca un prapadit de telefon costa 1000 de euro, atunci o “prapadita de usa” de intrare in casa, este anormal sa coste tot 1000 sau mai mult. Normal ar fi ca usa sa coste sub 200.
E adevarat, multi clienti jn urma optiunilor prezentate de mine isi configureaza usi mai scumpe de 1000 euro, cand le zic pretul le cade fata. Fata aia incantata din momentul in care imi prezinta modelele la care s-au gandit pe telefoanele lor cat un televizor, stiti alea cu mar pro-uri, promax-uri si de la concurenta modelele similare.

#18
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,742
  • Înscris: 05.11.2008
Eu as cumpara doua panouri de stejar cu grosimea de 18 si intre ele as pune un extrudat grafitat de 20, si gata usa.Posted Image
Pretul ar fi pana in 1500 de lei.

Edited by johnnickelby, 07 April 2022 - 15:54.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate