Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Potato Crossfire

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
wolfenste

wolfenste

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 02.05.2018
Gigabyte GA-MA790FX-DQ6
Doua HD 4550 luate de pe sisteme Dell.
Windows XP 32 bit SP3.
Catalyst 14 (recomandat de AMD pentru HD 4550 si Windows XP 32 bit). Cu o placa merge.

Am facut ce scrie in acest manual si degeaba (ce-i drept e o placa putin diferita, nu se termina in DQ6 ci UD5P). A doua placa video nu este vazuta nici in Device Manager nici de catre Catalyst 14.xx Am pus "Display First to PEG" in BIOS, in windows am dat pentru Display sa detecteze new hardware si nu a gasit a doua placa. Am instalat Catalyst si nici acolo nu am optiunea Crossfire.
Pe youtube am vazut crossfire pentru 4350, ar trebui sa fie posibil si cu 4550 fara sa fie nevoie de crossfire bridge.

Idei?

Cineva spunea ca nu merge pe Win XP, ca minim Vista. Altcineva spunea ca nu are de-a face cu sistemul de operare ci cu driverul, placile video si placa de baza. As putea sa instalez Vista, am un SSD de 32 GB care sta degeaba.

Nu as vrea sa ajug la asta, am o placa video HD 4850 desigilata si una identica sigilata (pe care nu vreau sa o desigilez inca)  si o carcasa cu Seasonic 620W care sta degeaba. Asta ca ultima varianta sa-mi demonstrez ca e totul ok cu placa de baza. Dar eu vreau sa fac acum potato crossfire.

Edited by wolfenste, 04 April 2022 - 15:09.


#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Pune un Windows 7 de probă.

Zic așa din burtă, n-am citit nimic din manualul ăla.

Edited by waterman, 04 April 2022 - 15:29.


#3
wolfenste

wolfenste

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 02.05.2018
L-am facut pana la urma. Mi-a sarit in ochi acest text din manual, cand am incercat prima data, dar nu i-am acordat prea multa importanta.

Start your system with a single PCIe x16 graphics card and then go to BIOS Setup to set Init Display First to PEG. Then install the second graphics card to enable CrossFireX

Aveam deja in PC ambele placi si puteam selecta din bios PEG. Am scos a doua placa si am pus PCIE apoi PEG, apoi am pus si a doua placa, am intrat in Windows, aveam doua placi in Device Manager. In sfarsit am instalat Catalyst si am selectat Enable Crossfire. Maine o sa verific ce boost de performanta am. :)

Daca n-aveti ce face. On topic:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/M9QRiANucGU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gLNf0Qo2hm4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate